Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja palnika rynnowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem dom, w którym palę piecem z podajnikiem z palnikiem rynnowym. Niestety, nie mam żadnych danych na temat pieca i palnika, brak tabliczki znamionowej oraz całkowita niewiedza poorzedniego właściciela. 

Palnik wygląda na spory, nie mam żadnego deflektora, w zasadzie płomień rozbija się dopiero o ruszt awaryjny. Co można by było zrobić, żeby efektywnie spalać w tej rynnie? Będę wdzięczny za porady.

IMG_20191106_085502.jpg

IMG_20191104_211640.jpg

IMG_20190923_210701.jpg

IMG_20190924_190352.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj co ogrzewasz i jakie nastawy masz na tym palniku

Edit

Doczytałem co ogrzewasz... Podaj nastawy i czy masz termostat pokojowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20191106_171632.thumb.jpg.cc79db2606e8c62c675367de63b371dc.jpg@Jozefg1 

Hej Kolego,

Aktualnie steruje to wszystko SKZP 02. Mam czujnik temp. i regulator, ale regulator jest nieużywany, ponieważ wyłącza mi cały obieg podłogówki, więc bez sensu. Zawór 4D jest sterowany czujnikiem zewnętrznym (pogodówka) i czujnikiem temp. umiejscowionym w korytarzu na poddaszu (mam odczucie, że to optymalne miejsce). Palę w automacie, aktualnie dmuchawa RV12PK chodzi w przedziale 25-60% (modulacja pieca 10-100%). Na niższych nastawach kopci. Załączam zdjęcie wykresu modulacji z ostatnich 12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to palisz w pid...

Ja mam taki sam palnik, dwie zimy z nim trenowałem z tym że w dwustanie, taki mam sterownik.

 Ile Ci spala groszku  w sezon w pid?  Ile przy tej pogodzie w ciągu doby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz identyczny palnik? Może mi podasz jakieś namiary co to jest? To jest mój pierwszy sezon niestety, więc Ci na pierwsze pytanie nie odpowiem. Aktualnie spalam 18-19kg/ doba.

Do niedawna też palilem w dwustanie ze sterownikiem ST-37, ale modernizowałem trochę instalację, więc zainwestowałem w sterownik również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dokładnie identyczny to nie wiem bo foty dałeś takie że nie mogę rozpoznać. :D 

Palnik to jest  rynnowy  STALKOT  , ma taką zaletę że spali wszystko co zdoła podać ślimak, również miał

Używam ekogroszek ~24MJ  a więc taki sobie

Zużycie 3300kg/sezon przy ogrzewaniu średnio ocieplonego starego domu

Dobowe przy dzisiejszej temperaturze  około 10kg/doba, w październiku wyszło ~8kg/doba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i  ja dodam swoje trzy grosze z malutkim czwartym  .

1 zatkac te otwory powietrzne na koncu palnika , zrobić tak by powietrze było podawane tam gdzie jest płomień i żar. 

2 .uszczelnić wszystkie polaczenia typu :mocowanie palnika a rura podajnika . Rura podajnika a zasobnik . Oraz sprawdzić szczelność klapy zasobnika. 

3 palic nie dużymi dawkami paliwa by nie dochodzilo do grzania się palnika przy minimalnej modulacji . 

I cztery . Czystość w kotle :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, że kocioł brudny, ale dopiero się uczę palić i ustawiam wszystko, zdecydowanie za mało powietrza do tej pory dawałem. Dzisiaj wyczyszcze i rozpale na nowo, bo prądu od 10 nie ma, słup na nowy zmieniają u mnie na działce z Energi. Zatkam te dziurki na końcu tak jak mówisz, będzie lepiej dmuchać tam gdzie powinno ;-) 

A co z deflektorem? Czy nie szkodzi to, że go nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabialem wiele kombinacji . Trzeba mieć by lepiej dopalic gazy . Co się sprawdzi hmmm częstym wyborem jest miska reksia .taka tzn ksztalt https://www.xxlgastro.pl/pl/hendi-miska-do-miksowania-z-zaokraglonym-dnem-stal.html?channel_code=544&s2m_product_id=517109&ad_id={creative}&gclid=EAIaIQobChMIioKB6MLY5QIVTaqaCh0Awgv4EAQYEyABEgI_Z_D_BwE 

Jednak też zdaje egzamin tortownica . Koszty nie wielkie A warto się pobawić.

Warto poczytać 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z tym, że kocioł okopcony nawet jak wentylator chodzi na 25-65%, więc praktycznie na maksa, bo powyżej 65% nie słyszę zmiany w pracy wentylatora. Słyszałem, że też dobrym patentem jest stara tarcza hamulcowa, może zawiesze z czasem na próbę ;-) najpierw zaslepie te niepotrzebne otwory na końcu palnika i uszczelnie wszystko od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik jest do niczego i wszystkiego.

Poszukaj jak wygladaja palniki rurowe i moze ze cos przerobisz. Bedzie lepiej ale tez bez szalu.

Deflektor to nie koniecznie miska czy tarcza. Chodzi o to aby plomien gorace spaliny jak najdluzej (czas, prędkość) znajdowaly sie w strefie goracej palnika. Moga isc w bok do dolu po skosie do gory i znow do dolu i pare razy niech zatocza oberka zanim wydmuchasz je w wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przerabianiem na rure mozna się pokusić . Nawet zrobienie tego z cegielek szamotowych daje efekt . Tylko jest problem palnik musiałby być wyciagniety bardziej z kotla bo tak bije po boku jak szalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie o zabudowaniu na jakiejś 1/3 długości tego palnika od góry, chociażby szamotówką, ale nie wiem czy wtedy nie będzie mi uciekać temp. w stronę podajnika obudową ślimaka. Najpierw spróbuje chyba z deflektorem, ale to po zaslepieniu kilku dziur na końcu palnika, bo te powietrze dmucha tam na darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190125_151110834.thumb.jpg.e1bb58321c4e238301e45ca07aa5ae4f.jpgIMG_20190209_105334882.thumb.jpg.80665977df12e5a392b3d0430b70cff5.jpgJeśli masz tył w  sensie rura I kosz szczelny nie powinno podbić za dużo w górę z temperaturę

. Ale też u Ciebie się pali bardzo głęboko . Zrobienie takiego kawalka z szamotu chyba tam jest 12cm możesz dac na próbę .  W razie czego zepchniesz to w popielnik . Moje eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wygląda, jak efekty? Dalej palisz na rynnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie już nie pale rynna :) na moje szczęście :). To fakt rynna jak stary diesel na wszystkim pojedzie ,tylko ta jazda jest z dużą ilością dymu . Te stare rynny maja duży problem z racji braku powietrza wtórnego .

Skłamał bym hihi . Maja bynajmniej moja miała . Podawane przez dziurke pomiędzy podstawą palnika . Tym co się dokreca do kotla a dalej przez dziurkę w rurze podajnika . Tylko to stwarza wielki problem ponieważ na malej modulacji obrotach wentylatora ciągnie żar w głąb rury . Powietrzu latwiej iść przez węgiel niż przez żar z popiolem. Dla tego lepiej je zaslepic . 

Przez pół roku latalem na obudowanej jak rura . Z poczatku był palnik na miejscu a później wyciągnąłem go z kotla o 10 cm . To był efekt . Wczesniejsze daszki ,różnego rodzaju nadstawki się kryly . Niestety grzal się jak postrzelony. Wracając do tego foto . Poprawia to spalanie . Tylko trzeba dobrze płomień wycelowac w deflektor. Szamot u mnie jak nowka po pół roku był tak że można tanim kosztem coś porobić :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem deflektor, zauważyłem niższe spaliny, nieco lepszą modulacje (stabilniej, bez skrajnych wartości modulacji) no i spalanie dobowe nieco w dół.

Niestety daaalej czarno w piecu jak w d... u murzyna.IMG_20191112_220457.thumb.jpg.76114e6d024c80f7554e73e1da847ce8.jpgIMG_20191113_182450.thumb.jpg.541be0e9c16ddd23de1c2dadd257f90d.jpgIMG_20191113_182649.thumb.jpg.4c8bb7439d28b6251ea7a46d5da14a7e.jpgIMG_20191113_182657.thumb.jpg.d2ff71fabae7278fb19d9c3c95fc5864.jpgIMG_20191113_182553.thumb.jpg.042fe34502c02da76492db40a2c791b4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj z czymś lekkim . Tarcza jest gruba i potrzebuję się nagrzać ,tu lepiej dać miske lub coś z ciekiej blachy . Widać że brudny po wylaczniku sterownika :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ wpadła emaliowana miska od teściowej, zobaczymy czy coś pomoże. W przyszłości mam zamiar zrobić coś podobnego do tego Twojego drugiego zdjęcia z blachy kwasówki, ale to raczej plany na przyszły sezon, bo już nie chce mi się targać palnika z pieca i uszczelniać znowu wszystkiego. 

No i podstawowa sprawa, nie mam jeszcze dopływu świeżego powietrza do kotłowni. Radzili mi zetki robić, ale jak ja wywiercę otwór fi 160 w deuwarstwowym fundamencie? ;-) Zrobię po swojemu, otwór 15x30 w drzwiach wejściowych do kotłowni wytne i zabezpiecze przed myszami metalową siatką. Lepszy rydz niż nic...IMG_20191119_150815.thumb.jpg.b813373ce024736764f071763e17e219.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co siatka? Niech to chociaż wygląda po ludzku. Takie coś daj:

46ce880c4e4295920c683468c369

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak działa zetka :) wiem jak działa rura . Raz wieje raz wentyl sam mi zaciaga . Przez to mam troszker rozchwiane spalanie . Ogólnie jest dobrze tylko sporadycznie jak musi zaciagac powietrze to robi się czarniej w kotle . Co do foto . To kawałek blachy wyciąć i wcisnąć na palnik wystarczy dać pauze w sterowniku i się nie bawić z nią bo zaraz bedzie goraca . Po miesiacu płomień z niej zrobi herbatnika :) tak po prostu się ta blacha rozsypie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dyzio997 napisał:

otwór 15x30 w drzwiach wejściowych do kotłowni wytne i zabezpiecze przed myszami metalową siatką.

Kota wpuść do piwnicy, zapewniam że bardzo skuteczny. :D  Jeszcze Tobie myszkę przyniesie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gmaj22 napisał:

Po co siatka? Niech to chociaż wygląda po ludzku. Takie coś daj:

46ce880c4e4295920c683468c369

Nie zabierze to zbyt dużo przekroju? No i jak się mysz uprze to przegryzie, chyba, że są wersje metalowe.

@Jozefg1

Miałem jednego i po 3 miesiącach zaginął, łowny był, po 2 minutach w piwnicy już jadł pierwszą myszkę. Wbiły się przez otwarte okno do piwnicy po żniwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jozefg1 napisał:

Kota wpuść do piwnicy, zapewniam że bardzo skuteczny. :D  Jeszcze Tobie myszkę przyniesie...

Są wersje aluminiowe (wym. ok. 40 cm x 10 cm) więc myszy niestraszne. A jak już kota za myszami koło kotła wpuścisz, to umocuj i pozabezpieczaj dobrze wszystkie czujniki, zwłaszcza czujnik kotła/termik/STB. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi są ok. 180cm pod powierzchnią gruntu, prowadzą do nich schody. Kratkę robić na dole drzwi czy lepiej wyżej? Na dole śnieg w zime może przysypać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.