Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grawitacyjna z piecem podajnikowym


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przejdę do rzeczy,instalacja pozostała grawitacyjna wymieniony tylko piec, również nie posiadam zaworów typu n-drożny,do tej pory sterowanie odbywało się na sterowniku pokojowym podłączonego pod pompę CO AURATON ale nie podobało mi się takie sterowanie,pytanie bo bojler CWU mam podłączony na sztywno czyli zaraz do wyjścia z pieca i powrotu działa to trochę jak mieszacz czy nie lepiej by było grzać grawitacyjnie,dzięki takiemu podłączeniu CWU powrót pieca będzie gorący,tylko jak sterować temp.w domu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie ma

U rodzicow mielismy wlasnie takie rozwiazanie

Kociol per eko na ekogroszek zakupiony w 2005 roku

Instalacja grawitacyjna, dodatkowo pompa CO uzywana raz na miesiac,

Bojler ladowany bezposrednio z glownej nitki

Na kaloryferach (po 7 szt na pietrze) zawory kulowe

Parter otwarcie 2/5

Pietro otwarcie 1/2

Kaloryfery w piwnicy (3 sztuki dzialaly tylko z pompa,)

Za duzo to nie pomoglo w 2018 roku kociol sie roszczelnil


Proponowalbym uzywanie pompy w cyklach, obecnie stosuje u siebie takie rozwiazanie, posiadamy glowice na kaloryferach ale przy takiej pogodzie idzie pasc, dlatego pompa CO pracuje 7 minut potem 23 minuty przerwy a w nocy od 24 do 7 pracuje non stop


W ktorym miejscu masz pompe ???



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem stosowac termostat pokojowy ale to bylo bez sensu najpierw sie grzeje w domu idzie pasc a potem po 2 h jest zimno i dopiero wtedy pompa co znowu startowala

Dlatego tez mam zrobiona cyrkulacje CO

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie proste...

Kolega trzecią zimę wojuje z obiegiem grawitacyjnym.....  Taki układ jest po prostu niesterowalny.

  No cóż.... uparł się... :D

Aby tym sterować trzeba dać  termostat pokojowy i pompę ale bez żadnego obejścia.

No i oczywiście ustawić odpowiednio sterownik ze zwróceniem uwagi na histerezę zarówno kotła jak i termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tegi co pamietam

Jesli pompa CO byla wlaczona to temperatura kotla byla 52 a przy grawitacji 60, pompa wychladza kociol

A co jest u kolegi na kaloryferach ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki kolega ma stwrownik kotla ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja z podajnikiem ? Chyba ktoś chce przedobrzyc. Grawitacja się sprawdzała przy instalacjach z rurami 2` gdzie instalacja robiła za bufor, temp odp do działania grawitacji. Sterowalność takiej instalacji praktycznie żadna. Obecnie aby zapewnić w miarę jednakową temp w chacie instalacja musi się dać sterować, i albo 3-4D, głowice na grzejnikach lub ewentualnie zawory termostatyczne przy podlogowkach, choć i 3D też śmiało sobie radzą. Połowę sukcesu to mądrzejszy sterownik obsługujący pogodowke,i czujnik wew. Grzanie na zasadzie ON/OFF to lipa, takie grzanie zalewa powrot kotła zimną wodą, chyba że rozgarnięty imstalaor to ogarnie, co jest wątpliwe przy podejściu większości hydraulików. Najlepiej grzać nonstop ale na zasadzie mocniej/słabiej i tak sterować czynnikiem grzewczym w obiegu aby jego temp nie pozwala na wychłodzenie lub przegrzanie pomieszczeń.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja steruje się tylko w jeden sposób, niestety zabójczy dla kotła - ręcznie temperaturą .

Widziałem tydzień temu taki piec - temperatura zadana:  35*C . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,dzięki za wszelkie porady,a co do reg. temp.pomieszczeń zrobiłem to tak..jak wspomniałem podłączony w ten sposób CWU działa trochę jak mieszacz czyli ochronę powrotu mam,a temp.pomieszczeń reguluje przydławieniem zaworu głównego,na razie jest OK bo piecyku już się pali cały dzień i temp.mam stała 22 st...SAMBOR.. jaka mogę ustawić minimalna temp.sterując grawitacyjnie w ten sposób.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to zawor glowny ma kolega na mysli ????

Czyzby kolega mala bombke mial zamiar zbudowac w kotlowni. ???



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację starego typu może pracować grawitacyjnie ale w raz z obecnym kotłem (12 sezon zaczyna) zamontowany mam zawór trójdrożny którym reguluję temperaturę na grzejniki i pompę CO, na kotle min 52 stopnie, na zasilaniu na grzejniki termometr przylgowy pokazuje ok 35 stopni obecnie, powrót zimny, ogrzewa go od czasu do czasu bojler też z pompą.. Puściłem kocioł na samej grawitacji kilka lat temu, na początku sezonu trwało to może z 2 miesiące, temperatury ustawione na kotle niskie i działało to dobrze w kotle nie zauważyłem przy czyszczeniu wody jednak komin z cegły 14x14 i 11metrów wysoki zlał się kondensatem i przerwałem próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie naczynie przelewowe ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super


Tylko przykrecajac zawor zaweziles srednice rury od kotla do naczynia

Czy to aby bezpieczne ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 2 lata taki układ dołożyłem palnik do starego kotła 10-letniego i sterowanie mam takie że obecnie 40 stopni na kotle 23 stopnie w domu a jak dam 44 na kotle to mam 25 w domu. Spalanie obecne w Pid 23 kg ekogroszku. Grzejniki żeliwne rury grube dom nieocieplony 190 m kwadratowych wysokie kondygnacje 275. Kolega Sambor ma rację że przy grawitacji niegroźna jest korozja temperaturowa, na powrocie mam 30 stopni czyli różnica zasilania i powrotu wynosi 10 stopni i działa to bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.