Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grawitacyjna z piecem podajnikowym


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Robot16 napisał:

mkaczko w lato zakładam ruszt, na retortę kładę kawałek blachy wyłączam sterownik i zamykam ten zawór całkowicie zęby nie szlo na grzejniki tylko na CWU   i pale drewnem nawet do 70 stopni żeby woda była gorąca do mycia...

A czy ja to pisałem... Teraz może i niecałe 50 st, ale do 70-ciu latem dobija.... Zreszta i w zimie raz na dwa tyg należy podgrzać zasobnik do 70 st, ale robi się to cyklicznie... Kamień z wody wytrąca się już od 66 st, więc nie należy podgrzewać zasobnika do takich temperatur... (dzień w dzień) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewa się. Raz w tygodniu! Legionelloza! Z trolami R nie pisz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robot ja 5 lat temu przy zmianie kotła na podajnikowiec załozyłem pompy co i cwu, reszta została czyli grzejniki bez termostatów. Przez te 5 lat utrzymuję  temperaturę w domu przy pomocy regulatora pokojowego ( 22,2-22,7)  czyli tak jak Tobie nie pasowało.  Ja myślałem zrobić tak jak Ty z przydławieniem zaworu kulowego i ustawieniem temperatury na "pogodówkę" bo sterownik no to pozwala. Dlaczego nie zrobiłem, bo uznałem , że to za dużo kombinowania. Regulator pokojowy czyli inny termostat zapewnia mi komfort cieplny 0,5 stopnia, mam z jego zastosowaniem najniższe spalanie i nic kompletnie nic nie robię przez cały rok( poza regulacją pracy palnika) kocioł pracuje 12 msc bez przerwy.Jak zamierzasz sterować temperaturą w domu w zależnosci od temperatyry na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do sambora, pojęcie ochrona powroty dla mnie nie istnieje, ale wytłumacz mi dlaczego przy grawitacji to nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oxalis trochę po szperałem i coś znalazłem  dla ciebie; Układ grawitacyjny nie jest tak podatny na korozję jak pompowy i jeśli grawitacja będzie prawidłowo wykonana nie powinno przez długie lata być problemu. Układ grawitacyjny jest samoregulujący tzn. poszczególne obiegi mają podobne temperatury..i jeszcze coś; przy układzie grawitacyjnym niczym nie musisz się martwic ani sprawa roszenia ,ani jaka regulacja bo żeby układ był sprawny to musisz mieć min 35-40st a to przy układzie grawitacyjnym eliminuje punkt rosy ,naprężenia nie występują na tyle duże żeby się tym przejmować w kotle (chyba ze bez wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc, że ochrona powrotu dla mnie nie istnieje miałm na myśli, że nigdy o nią nie dbałem. Mój dom to parter,  kotłownia jest ok 0,5 metra poniżej poziomu 0, przez 16 lat paliłem w kotle bez podajnik na pełnej grawitacji z górnym zasilaniem. Zasilanie było gorące, a powrót praktycznie zimny, teraz w podajnikowcu też sie nie bardzo przejmuję temperaturą powrotu, nigdy nie było żadnego roszenia, w kotle suchutko. Na nowej instalacji robiłem próby z grzaniem grawitacyjnie, ale na regulatorze pokojowym mam nieporównywalny komfort z utrzymaniem temperatury zadanej w domu i w ten sposób spalam też najmniej opału.                                                                   Robot powtórzę pytanie, jak zamierzasz regulować temperaturę w domu  w zalezności od zmian tej na zewnątrz, bo możliwości masz jednak ograniczone tj regulacja przepływu i temperatury zadanej  kotła.

Odezwij sie jeszcze później w tym wątku, bo jestem ciekaw jak to sprawdzi się u Ciebie w praktyce przy różnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oxalis Witam tak jak pisałem to tylko test,kiedy rano poszedłem do kotłowni zobaczyć ile spalił piecyk okazało się ze mniej,piec chodził cały dzień,i noc, po otwarciu drzwiczek,piec w środku czyściejszy mimo ze temp.zad 48st.ale i tak muszę podłączyć na ten tydzień termostat pokojowy AURATON czyli jak przed,a to dlatego ze nie będzie mnie w domu,doszedłem do wniosku ze na grawitacji lepiej i oszczędniej,a co do regulacji temp.w domu to już mam patent,a mianowicie pod termostat podłącze siłownik zrobiony z silniczka który będzie zamykał i otwierał zawór kulowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki najprostrzy jaki dostałem z kotłem Ogniwo za 30  PLN , podłączony po kablu do stera ecoal 2,4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moj palnik

Oryginalnie hef 15-25 kw

Koronka i okrag z pancerpola408f41b5efea82c74fa856ee216aaa26.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z kalafiorkami ;-)867ae4fa7645eb71f8e0fd8156b40afa.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zwykla retorta z hefa

Wymontowalem oryginalny wianek i okrag

A zamontowalen pancerpola

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cos takiego30773a520ca2080d9e0d6bebd82b2a3f.jpg1fb3a16104cfdcb8774d2c1bdfd371a9.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierscien4be20d0effc60d7736721cebe7d95029.jpg&key=8805a34725585b90e0237e3a78167d455b9803aabb946edd25a774348583e639

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

7539abc9d5a4d2b0adef01a03c912c1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko gorne

Oryginalnie tez nie bylo dolnego,



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mkaczko do czego dążę,otóż odlewnia mi robi cały taki wianek bez górnych i dolnych otworków będę to nawiercał po swojemu,i nie iem czy tylko górne zrobić otwory czy dolne tez,ale powód jest jeszcze jeden z lewej strony nie dopala,ślimak wypycha zmielony eko i zapycha otwory.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.