Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc z ustawieniem pracy kotła


Kliwer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W zeszłym roku w listopadzie zostało mi założone centralne ogrzewanie. Składa się ono z pieca Biadała 16kW z podajnikiem PMŻ 17-50kW na ekogroszek z dmuchawą WPA X6, zaworu 4D z siłownikiem, sterownika Timel SKZP02,  2 pomp - CO i CWU, 8 grzejników panelowych oraz 2 drabinek, bojlera 120l. Budynek to 10m x 10m + poddasze, łącznie będzie ok 140m2. Budynek wykonany jest ze szlaki, obecnie jeszcze nieocieplony. Strop jest ocieplony wełną 039 o grubości ok 30cm. Na chwilę obecną użytkowany jest jeden pokój w którym znajduje się czujka regulatora pokojowego od sterownika Timel SKZP02. T. Komfortową mam ustawioną na 20.5C z histerezą 1.5C. Temperaturę zadaną mam ustawioną na 51C z ochroną powrotu na 47C. Modulacja od 15% do 100%. Powietrze min 8% max 10%. Paliwo, kaloryczność 6.5kWh/kg, korekta dawki paliwa -24%. Czuwanie 20min, czas nadmuchu 30s, powietrze 9%, czas podania 4s. W październiku spalanie dobowe utrzymywało się w okolicach 15kg. Teraz przy temperaturach jakie mamy wynosi 30kg. Czy coś mam niepoprawnie ustawione i stąd takie spalanie czy ten typ budynku tak ma (nie chce mi się w to za bardzo wierzyć)? Co do popiołu, zauważam że popiół od strony podajnika zawiera trochę spieków, natomiast z drugiej strony jest idealny, sypki.

20191014_172315.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze max 10%? - raczej 28-30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc dmuchawy min 8% max 10% faktycznie ...... , mnie ciekawi ten siłownik , nie widać dokładnie ale coś z nim nie tak. Pokaż palnik co się dzieje na nim. Instalacja z PP ? Instalator dał ciała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czytając neta, spieki = za dużo powietrza. No to zmniejszałem. Co nie tak z siłownikiem? Co nie tak z PP? Zdjęcie palnika dodam jutro jak będę na miejscu.

20191014_171718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kliwer napisał:

Składa się ono z pieca Biadała 16kW z podajnikiem PMŻ 17-50kW

"Maluch" z silnikiem  1,9 TDI ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz widać dużo lepiej,  coś mi się przewidziało jest ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik. Powietrze wczoraj podniosłem do 30%.

20191101_110609.jpg

20191101_110054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo stanowczo za dużo powietrza . Daj je około 22 do24%.teraz robi się wielka rakieta z ogromnym spiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przez ostatnie dni bawiłem się z powietrzem, z tego co widzę gdy dam więcej powietrza jest tylko więcej spieków.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego popiół od strony podajnika składa się ze spieków, natomiast po drugiej stronie popiół jest jaki powinien być - sypki, bez spieków? Druga rzecz jest taka, że z prawej strony paleniska stale zauważam niedopalony węgiel, co za to odpowiada, co muszę zmienić? Czy u Was też wychodzi tyle popiołu? Pojemnik 240l od rozpalenia we wrześniu dziś został zapełniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Prowadzenie paklnika w PID zawsze podnosci spalanie. Ale 30 kg to lekka przesada. Ustawienie palnika to jedno ale nie wszystko. Pytanie jaka role spelnia zawor 4D. Jaka temperature puszcza na grzejniki. Jaki wplyw na kociol i 4D ma sterownik pokojowy. Czy praca pompy jest stala.

Co do palnika. Niewiele doradze w sprawie ustawienia PIDu. A silnie spiekajacy wegiel czasami da sie spalic poprawnie tylko w dwustanie. Ale zaczac nalezy od podstaw. A to jest czystosc komory napowietrzajacej ( wyczystka na dole palnika) i uszczelnienie korony. Z tego co widze nie ma chyba pod korona silikonu ( wytrzymalosc temp. 1200°C). A bez tego jakiekolwiek ustawienia mijaja sie z celem. Tu w linku jest galeria jak to nalezy od poczatku wykonac. 

http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/

Spieki. Sa dwa rodzaje spiekow. Koksowe i zuzlowe. Te pierwsze powstaja wewnatrz palnika. Wegiel o wysokiej spoiekaslnosci topi sie wewnatrz retorty.  Kolejne dawki wegla wypychaja te plynna mase poza palenisko. Masa ta dosc drastycznie schladzana tworzy sklejone twory, ktore wlasnie wygladaja jak na zalaczonych fotach. I sprawa podstawowa jest taka ze spiek to ewidentna strata opalu. Innym spiekiem sa spieki zuzlowe. Tworza sie na powierzchni paleniska i tu role odgrywa  niska temp topliwosci popiolu. 

Jak pozbyc sie spiekow? przede wszystkim trzeba zmniejszyc moc palnika. Dlatego jezeli dajesz wiecej powietrza temp w zlozu rosnie a wegiel sie topi. Czeto jedynym wyjsciem jest wylaczenie PID i przejscie na palenie dwustanowe. Zeby dopalic spieki potrzeba wegiel podawac czesto. Czyli lepiej podawac 5  lub nawet 3 sek  zamiast 10 przy odpowiedniej przerwie. Plynna masa wypietrzana z retorty jest wtedy czasciej wzruszana. Na powierzchni paleniska drobniejsze spieki maja warunki do niemal pelnego spalenia. Wegiel spiekajacy daje z reguly niewielki plomien i potrzebuje dlugiej przerwy miedzy podawaniami. W swoim starym klimoszu podawalem 5 sek a z przerwa podawania dpochodzilem do nawet 120 sek przy niewielkim nadmuchu. Kocio,l przy takich nastawach moze pracowac nawet non stop. I w twoim przypadku kolego spalanie mogloby spasc skokowo. 

Moim zdaniem masz za niska zadana kotla.  Jezeli chcesz zeby ten kociol popracowal 20 a nie 10 lat lub mniej lat podnies zadana kotla na 70-75 °C. Gwarantuje ze nie spalisz wiecej wegla. A wrecz mniej. W komorze spalania i na wymienniku zauwazycsz znacznie mniej sadzy. A to nastepna rzecz, ktora generuje strate opalu. Sadza to niespalony wegiel. Masz przecierz zawor 4 D, ktory ma regulowac temperature na obieg grzewczy. 

A zeby spalac wegiel w miare ekonomicznie jest klka podstaw ktorych nalezy sie trzymac. Stala temperatura w domu bez obnizen nocnych. Sterowanie mieszaczem 4D pogodowo. Stala praca pompki obiegowej. Jezeli jest sterownik pokojowy, to w przypadku zgloszenia dogrzania zawor moze lekko obnizac temp na obieg ( jezeli sterownik kotla, mieszacza ma taka funkcje). Na poczatku  mojej przygody z ekogrochem palilem bez uszczelninej retorty, ( popiol i niedopalony wegiel wynosilem wiadrami), bez sterowania pogodowego, obnizalem temp na noc, a sterownik pokojowy po dogrzaniu odlaczal pompe.wrzucalem mokry wegiel. Przy takiej filozofii spalalem 3,5 Tony na sezon grzewczy. Gdy wszystko pozmienialem, zszedlem ze spalaniem na 2,2 Tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komorę czyściłem we wrześniu, spróbuję jeszcze ją uszczelnić zgodnie z podanym linkiem. Dobrze rozumiem, że to jest odpowiedzialne za podział paleniska na pół (lewo spieki, prawo ok)?

Wedle informacji z worka węgiel ma spiekalności 0, popiołu <2% ale na ile te informacje na workach mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości to kto to wie.

Chciałbym dać mniej niż 10% powietrza, niestety sterownik SKZP02 nie pozwala mi ustawić dla maksymalnego progu <10%. Sterownik z PIDem był kupiony z tego względu, że sterownik który był dołączony do pieca, tj. Kom-ster Negros to była porażka totalna. Może to też kwestia, że jestem zielony w kwestii ustawiania pieców z podajnikiem, a nie ma złotej reguły jak co ma być ustawione aby było dobrze. Bynajmniej rozpalanie pieca potrafiło zająć nawet pół dnia... Szukając porad, doradzono mi poszukać sterownika z PIDem. Istotna dla mnie też była kwestia podglądu i sterowania przez internet jako, że nie mieszkam jeszcze w tym budynku (tylko lokator). Tak trafiłem na sterownik Timela o którym czytałem dobre opinie i jak najbardziej po założeniu tego sterownika zaczęło to w końcu działać. 

Zawór 4D reguluje temperaturę przekazywaną na grzejniki. Czujnik pogodowy wpływa na mieszacz. Czujnik pokojowy działa wg programu czasowego - zależnie od grafiku pracy lokatora. Gdy jest w domu t. komfortowa to 20.5C, gdy w pracy t.ekonomiczna 17C (zazwyczaj zejdzie do 18C). W momencie przełączenia mieszacz przestawia się, pompa pracuje cały czas. Dzięki temu spalanie wykazuje wtedy na poziomie 16-17kg. W dni jak teraz jest ok 26kg przy t. komfortowej. Pompa chodzi cały czas (elektroniczna). W sobotę będę na miejscu, przetestuję wyższą temperaturę zadaną. 

Od września do dziś spaliłem tonę węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
12 minut temu, Kliwer napisał:

Komorę czyściłem we wrześniu, spróbuję jeszcze ją uszczelnić zgodnie z podanym linkiem. Dobrze rozumiem, że to jest odpowiedzialne za podział paleniska na pół (lewo spieki, prawo ok)?

Wedle informacji z worka węgiel ma spiekalności 0, popiołu <2% ale na ile te informacje na workach mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości to kto to wie.

Na worku mozna napisac co sie chce. Po tym co widac na palniku to ewidentna bzdura. Co do nierownego palenia. Wygas kociol i sprawdz otwory nadmuchowe w palenisku i wyjscie z retorty. Czesto po stronie przeciwleglej do strony podawania tworzy sie nagar. Zweza  wyjscie z retorty i moze miec nawet 2cm grubosci. Trzeba to po prostu odstukac mlotkiem i jakims malym przecinakiem. A dla ekonomii rezygnuj z obnizen nocnych. SKZP to naprawde rozbudowany sterownik. I zeby w pidzie wszystko poustawiac na tiptop to nalezaloby zamieszkac miesiac w kotlowni :)

Edit: Ten negros to widze ze nie taki zly sterownik. Oprocz tego ze nie ma neta i nie steruje mieszaczem. U siebie to mialem prymitywa. Geco P 403 P 02. Po zamontowaniu mieszacza dokupilem do niego autonomiczny sterownik zaworu Techa z pogodowka. I wtady dopiero zaczelo sie prawidlowe ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ma. Już miałem z producentem ugadane, że chcę kupić moduł internetowy - dopytałem tylko o formę płatności (przelew/pobranie) i na tym kontakt się zakończył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części to wszystko prawda. Miałem ster od firmy komster przez 3 miesiące. Gdy się uczyłem.obslugi. Możliwe że dalej nie umiałem.go obsługiwać. W każdym.razie poszedł na podmiankę do kotła.na biopaliwo. Obecnie od 4 lat mam SKZP i jest gitara, choć nie powiem na początku była walka, ale po długich wojażach ze sterem i kotłem udało mi się tak zegrac że obecnie zaglądam.do niego raz na tydzień czasem rzadziej, a tylko z ciekawości zaglądam przez neta co się dzieje. Część dysz w palniku zostało zaklejonych, założyłem.zawirowywacze na półki, zmieniłem deflektor.na wklęsły. Obecnie palę Karlikiem,.nie jest to groch z górnej półki, ale u mnie sprawdza się idealnie. Przy temp za.oknem.2-3 ° idzie mi go ok 9-10kg/doba, sterowanie temp w chacie 4D, pogodówka, czujnik wewn. W chacie mam ok 22-22.5° dom nie ocieplony ok 180m2 kocioł 15kw. Miałem identyczną sytuację kalafiory od strony wentyla, po drugiej stronie niedopałki, zaklejenie dysz i dobranie wiatru i się udało.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlik jest już lepszym i mocniejszym węglem, to nie jest byle co, to początek górnej półki.

Karlik jako jeden z niewielu a zaryzukuję,że jedyny z tych mocniejszych nie robi kłopotu w szerokim zakresie mocy na solidnych palnikach.

Można w niego mocniej dmuchać i więcej podawać i nie zrzuca koksiku.

Jedyne do czego można sie przyczepić to popiół w granicy 5-7% ale więcej go objętościowo, bo spala się w takie drobne łuski-spieczki a'la popcorn

 

Ten opał nadaje się zarówno na lato jak też na zimę. Spokojnie można z niego korzystac cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz a węgiel z Piekar Śląskich 26MJ? Jaka twoja opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. W sobotę lub niedzielę wezmę się za ponowne wyczyszczenie i uszczelnienie korony. W międzyczasie testuję wyższą temperaturę zadaną oraz powietrze. Przeglądając pozostałe filmy na kanale z przytoczonego parę postów wyżej filmu trafiłem na test ekogroszku który posiadam - Diablo czerwony. Wychodzi na to, że da się faktycznie na tym groszku spalać bez spieków i z niską ilością popiołu. Muszę dopracować te ustawienia. Trochę problematyczne jest to, że na miejscu jestem tylko 2 razy w tygodniu. Dam znać pewnie za około tydzień co się zmieniło.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: w niedzielę wyczyściłem cały kocioł, uszczelniłem retortę oraz zrobiłem aktualizację sterownika do wersji 2.28.

Obecnie mam ustawioną temperaturę zadaną 60C oraz dynamikę modulacji na 7. Reszta ustawień bez zmian. Z powietrzem jeszcze obserwuję, na razie spieki jeszcze się pojawiają (przy 18%). Bynajmniej od niedzieli spalanie sterownik wykazuje ~16kg dobowo przy temperaturze komfortowej. Także jest zdecydowanie lepiej. Jeszcze pozostaje uporać się ze spiekami. Dziękuję za dotychczasową pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.11.2019 o 17:00, eliks napisał:

@Pieklorz a węgiel z Piekar Śląskich 26MJ? Jaka twoja opinia?

Ja palę 3 sezony Skarbkiem z Piekar 26. Faktycznie, popiołu tyle co nic, spala się ładnie. Cały czas na SKZP-cie kaloryczność ustawiona powyżej 28MJ. W tym sezonie, niestety więcej kamieni. No i ta cena u nas w centrum 1170.

A jak tam ten Karlik się sprawdza, koledzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.