Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe z grzejnikami


mazilo

Rekomendowane odpowiedzi

grzejnik C22  1200x600 przy temp  70/55/20 to około 1600 W- at  to jak ty byś miał na zasilaniu 45*C to pomieszczenie by się musiało długo nagrzewać co i by dało podłodze jakąś zwłokę  Ja ustawił bym kocioł około 45*C-50*C  głowice na grzejnikach na max i RTL też na max  a termostat na 26 *C i w najzimniejszym miejscu  i dać popracować kotłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazilo, przeczytaj raz jeszcze co Ci napisałem wcześniej. 

Masz tam gotowy przepis na proste i tanie ogarnięcie instalacji. I będziesz miał to co chcesz - grzejniki będą ZAWSZE, 24/7 ciepłe. Za to odpowiada zwarta linia TA (kocioł pracuje cały czas) a za "kaganiec" żeby nie przegrzać pokoi wtedy robią głowice (ewentualnie siłowniki, choć to gorsze rozwiązanie). W efekcie masz identyczną sytuację jak w blokach (zawsze letnie grzejniki). A podłogówkę uruchomi sterownik poprzez uruchomienie siłownika na belce.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może inaczej , nie chodzi żeby było tanio , chodzi żeby było dobrze . 

Teraz tak sobie myśle ze faktycznie najlepiej byłoby to rozbić na dwie instalacje , dlaczego ? . Istnieje możliwość podzielenia domy na dwóch częściej i wynajęcie jako dwa małe mieszkani ( każde około 40m2) .

Dwie instalacje to idealnie :-) . Wtedy za kilka lat zaistnieje możliwość budowania się bez dewelopera :-/ .

 

„Jeżeli głównie chodzi Ci o komfort, to rozwiązanie jest banalnie proste.

Napiszę to raz, i nie będę się powtarzał:

1. Na grzejniki zakładasz głowice, na których ustawiasz wymagana w danym pomieszczeniu temp.

2. Na linii TA w kotle dajesz mostek.

3. Ustawiasz stałą temp. czynnika (max 55'C), jak najniższą będącą w stanie zapewnić w pokojach z grzejnikami wymagane temp. przy -20'C, ewentualnie ustawiasz KG tak, aby w punkcie -20'C czynnik nie przekroczył 55'C.

4. Wywalasz RTLe i w ich miejsce wstawiasz siłowniki, które sterujesz jakimiś termostatami, byle z PWM. Siłowniki zgrupowane pomieszczenami (tzn. jak w salonie są 3 pętle OP, to wszystkie trzy siłoniki podpinasz pod jeden termostat.

prościej i taniej się nie da zapewnić odpowiedniego komfortu, bo trzeba by od nowa zbudować pół kotłowni - sprzęgło, dwa obiegi, 3D, podwójne sterowanie itp”

 

1. rozumiem i tak jest w chwili obecnej 

2. Linia TA?

3.Mam rozumieć ze temp. na piecu 

4. wywalam RTL OK to rozumiem ,ale siłownik PWM już nie .

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja na temat tego ogrzewania ciągnie się już ponad rok, prawidłowe rozwiązanie było podane na pierwszej stronie i nadal nic, a kolega szuka Świętego Graala swojej instalacji.

Szkoda ciągnąć ten temat, gdyż wszystkie rady są pomijane milczeniem lub autor wymyśla od początku konstrukcję cepa, zamiast oprzeć się na schemacie referencyjnym dla tej instalacji i tego kotła, z resztą podanego w 3 czy 4 poście tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tobą sambor .

Wszedzie jest stwierdzenie „ wymień rozdzielacz „ co nic nie zmieni .... nadal będzie klapa z grzejnikami .

Malo tego , inny kolega ma podobny problem i tez się podłączył, co świadczy ze nadal macie „ swój świat „ który nie potraficie przekazać innym - rozumiem i chyba niestety pozostaje mi rozwiązać problem z miejscowym fachowcem - tylko skąd będę wiedział czy przedstawione przez niego  rozwiązanie będzie prawidłowe czy jak obecne - złe ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się ze mną nie zgadzać, ale tu nie jest szkoła czy warsztaty ZDZ o profilu hydraulika aby kogoś nauczać.

Rady podane na pierwszej stronie były prawidłowe, więc nie rozumiem czego jeszcze szukasz.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czego szukam ? 

Łopatologicznego wytłumaczenia .

Bardzo mnie denerwuje wytykanie ludziom zwłaszcza ze znają się na tym o wiele lepiej , ale jeśli według ciebie to nie zajęcia ZDZ a wspólne rozwiązywanie problemów z innymi fachowcami , to właśnie widać jakich mamy fachowców ( jeden fachowiec zaczerpnie wiedzy u drugiego dachowca ...)

W pierwszym poście i owszem , jest tylko jeden przykład na rozwiązanie CAŁEGO problemu( „.... skoro koszty się nie liczą ...”) , a nie tylko ogrzewania podłogowego . 

Wszędzie tylko , wymień rozdzielacz ...., wymienię i znów odezwę się za jakiś czas ze  nie działa. Większość skupia się na nieprawidłowym rozdzielaczu a nie problemie . 

Wiele bym dał żeby ktoś mądry przyjechał , przerobił i wszystko . Zawsze za dobra prace potrafię się odwdzięczyć z nawiązką ......, tylko jak mam to zrobić jak fachowcy potrafią uczyć drugich fachowców i partaczyć całą pracę. Wolę to skonsultować , doczytać czy propozycje maja sens . Zawsze jestem bardzo szczegółowy gdyż wymusza ode mnie tego zawód i chęć ciągłego uczenia się ......

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, faktycznie się nie dogadamy. I bez urazy, ale skoro nie wiesz co znaczy linia TA i termostat PWM, to nie rozwiążesz sam swojego problemu - albo się sam podszkolisz (internet to kopalnia wiedzy) albo znajdziesz fachowca.

Tylko nie wiem po co drążyć temat, skoro w tym wątku są co najmniej dwa prawidłowe rozwiązania???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz .

Post 27 opisałem w innym poście ze kompletnie się nie sprawdza . 

Post 29 tu wspomniane jest o automatyce 

Post 60 tu przemilczę bo nie kumam :-(

Post 55 brak jakiejkolwiek odpowiedzi :-(

Rysunek z postu 55 według mnie dałby mi 100% satysfakcji , ale nikt nie odpowiedział . Do niego mam również pytania :-(. Czy gdzieś powinienem zamontować zawory zwrotne ?

Czo będzie załączało grzejniki jeśli termostat będzie w salonie z podłogówką?

Wydaje mi się ze najlepiej byłoby zamontować siłowniki z listwą sterującą   na rozdzielaczu z grzejnikami ( opcjonalnie również na podłogówce ) wówczas mógłbym starować każdym pokojem z grzejnikiem oddzielnie ( opcjonalnie pętla podłogową) 

Region-Opole 

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy jeszcze raz:

Masz kocioł gazowy z niego wychodzą 2 rury na rozdzielacz podłogówki zasilanej przez zaw RTł- 7 pętli.

Masz też grzejniki - ile i podłączone gdzie?

Odpowiedz na to pytanie.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie z tych samych rur - trójnik i odejście ( jak) na rysunku i foto. Według mnie można ominąć automatykę sterując głowica na grzejniku , tylko jak zrobić aby piec się załączył jeśli w pokoju z grzejnikiem się wychłodziło ( niestety/ stety podłogówka ma większą bezwładność ) 

 

3627170C-D96D-44A1-90E5-C402C0F153D7.thumb.jpeg.87038f0bdb3da8c2d3d9f3f29a39b21d.jpeg79FB057D-5558-40DC-BA9D-22052F7FD70F.thumb.jpeg.2b96377be8f31d5307098f7ab86b74f3.jpeg

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie pchaj się przed orkiestrę!

Zostaw sterowanie na boku- ono jest zbędne z takim stylu jak masz to obecnie!

Masz docelowo zrobić układ podany w linku z postu 64.

1485735516_viesmann2obiegi.jpg.b25f1b50c4ae7b485fd60ae9cdd74d73.jpg

Nie patrz na bojler, to nie istotne, ważne jest aby był prawidłowy rozdzielacz do podłogi na 7 pętli z zasilaniem na górnej belce, pompa,  zaw 3-D oraz koniecznie trzeba wstawić zaw zwrotny między belką powrotną podłogówki a trójnikiem na grzejniki.

Hydraulicznie to wszystko, możesz lecieć po flaszkę!

O tym było już pisane 17 października tego roku a ty nadal taplasz się w błocku - sterowanie, PWM , itp, itd.

Jak zrobisz hydraulikę pomyślimy o sterowaniu, 

Jaki tam masz sterownik pokojowy?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wymienię rozdzielacz na taki jak proponowałem .

https://instalhurt.sklep.pl/Rozdzielacz-7-obwodow-z-Grupa-Pompow-Mosiezny-Poma-Wilo-do-Podlogowki

Nadal nie kumam co załączy grzejniki ....

Rozdzilacz zastąpi ten nieprawidłowy ,ale będzie miał na celu cały czas niewpuszczenie cieplejszej wody na podłogówkę , która zostanie załączona przez termostat w salonie z podłogówką . 

Na prawdę nie kumam co on zmieni ?

Czy wymuszony obieg wody przez pompę będzie powodował, ze woda częściej będzie musiała się zagrzać w podłogówce a co za tym idzie zyskają grzejniki ?

Termostat pokojowy to De Dietrich AD289

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termostat jest przewodowy czy bezprzewodowy?

Z resztą w tak małym obiekcie ( domu) on jest zbędnym gadżetem

Jeżeli będziesz bardzo chciał sterować podłogówką to ona i tak będzie miała inny sterownik i sterowanie będzie tylko pompą podłogówki.

 

PS

zaczynasz zadawać za dużo pytań nie w temacie.

Robimy przerwę?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

????

Termostat jest przewodowy i znajduje się w salonie z podłogówka i to on załącza piec obecnie / czyli steruje podłogówka .

Podsumowując :

-kupuje rozdzielać podany w linku  - brak potrzeby bypass ( gdzieś o tym wspomniałeś)https://instalhurt.sklep.pl/Rozdzielacz-7-obwodow-z-Grupa-Pompow-Mosiezny-Poma-Wilo-do-Podlogowki (chyba ze podasz inny lepszy )

- zwracam uwagę na zawór 3D ( zakres 23-40) nastawiam go w zakresie 28-32 stopnie .

- przykręcać pod powrót zawór zwrotny ( w tym przypadku 1’)

- wymieniam odpowietrzniki na ręczne 

-i podłączam cała resztę 

-pompę podłączam na stałe ( cały czas włączona )

- za bardzo nie wiem jak nastawić pompę w zestawie ( na minimum ?)

- temp. na piecu 65??

Nadal nie wiec co załączy piec do grzania grzejnikami . Czyli znów wracamy do wymiany rozdzielcza który proponowałem już dawno .....

Proszę zwróć uwagę na rozdzielacz ponieważ wcześniej napisałeś w jako sposób ma być podłączony na górnej belce ( czy rodzaj podłączenia związany był z tym co obecnie posiadam - bałaganem ) 

 

 

 

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei piszę raz , bez tłumaczenia i wyjaśnień:

rozdzielacz , taki jaki podałeś, z zaw 3-D  - 23-40C. mieszacz zamontuj jak ci pasuje albo z prawej albo z lewej strony, wg mnie z lewej będzie lepiej.

odpowietrzniki ręczne

oczywiście wywalasz RTL-e lub jak będą za krótkie rury, zostawiasz RTL-e bez głowic.

jak podłączasz ten rozdzielacz do kotła, to na powrocie musi być ten zaw zwrotny, ze sprężyną.

Jak już podłączysz, odpowietrzysz, ustawiasz przepływy w pętlach - najpierw na pompie rozdzielacza na ok 30% mocy i pokrętłami na belce ustawić na najdłuższej pętli ok 1-1,5l/min, jak się nie da to podkręć pompę, następnie te krótsze pętle itd.

Prawidłowo pompa powinna chodzić non stop - cały sezon grzewczy lub być wyłączana termostatem, ale nie tym co masz tylko ze stykiem rozwiernym czyli ON/OFF

Ten co masz tego nie zrobi, czyli albo przenosisz AD289 do pom z grzejnikami , albo na nim ustawiasz wysoką temp w miejscu zamontowania np 28C, której nigdy nie osiągniesz - wtedy nie bruździ w kotle i będzie ładnym gadżetem na ścianie.

A termostat onn-off np bezprzewodowy będzie sterował pompą podłogówki , albo bez tego termostatu, czyli pompa do gniazdka,  tez można.

Grzejniki pracują wg temp którą ustawisz na kotle, ustaw najniższą jak się da - dla tego kotła chyba jest ok 50C.

Największym problemem jest moc minimalna kotła - coś ok 6kW, ze 2-3 x za duża dla takiego domu!

Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.