Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec? jaka moc?


Kust0

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mam prośbę o pomoc w doborze pieca i jego mocy. Czytam i wychodzi na to, że przewymiarowanie pieca wcale nie przyniesie korzyści jak do tej pory myślałem.

Mam problem z oszacowaniem wymaganej mocy kotła, pacjent to nowobudowany dom jednorodzinny o powierzchni 140m2, parterowy z nieużytkowym i niegrzanym poddaszem, nie wiem dlaczego większość osób wylicza to z metra2 powierzchni domu czy z samej grubości steropianu, ocieplenie do górnej linii okien 20cm, powyżej 25cm (niuans aby schować rolety), podłoga 20cm, strop 20cm, wysokość pomieszczeń 2,70, bojler 200l
Z charakterystyki energetycznej wychodzi zapotrzebowanie rzędu 39kWh m2/rok, oczywiście rekuperacja. W projekcie piec SAS BIO SOLID 14kW.

Czy moc pieca jest ok czy jest za duża? Poszukuję pieca w miarę foremnego w kształcie żeby nie zajmował miejsca w kotłowni z wystającym palnikiem - przymierzałem się do DEFRO SPECTRA 14 czy HEITECHNIK DasPell Box GL 12kW, KOSTRZEWA Twin Bio Luxury Compact NE czy PELLUX COMPACT TOUCH

proszę o pomoc, sugestie

 

dziękuję

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakiś wzór aby to wyliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten twoj dom to termos. Jezeli musi byc koniecznie kociol na pellet to odpusc sobie trzech pierwszych producentow jezeli nie chcesz uzerac sie z heh.. wynalazkami. Biawar to srednia, dobra polka. Miedzy innymi dlatego zakupilem kociol od nich. No chyba ze chcesz miec kociol peletowy typu wlacz-wylacz i zapomniec o kotlowni, kup Edilkamina Lagune . Sam bym sie dzis nad nim zastanowil. Nie wiedzialem, ze wloskie kotly prezentuja taki poziom. Kto wie czy nie jeszcze lepsza opcja beda kotly RTB. Kociol z tabletem kosmos. Taki 10kW moduluje juz sprawnie od 3 kW

https://www.pelletexpert.pl/oferta-ready-to-burn

A tu mozesz sie pobawic i sobie dom policzyc tak pi razy drzwi.

http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz, chciałbym zobaczyć przekrój wymiennika, poznać pojemność wodną tego kotła, bo na stronie oszczędnie dawkują informacje i czy ewentualnie jest możliwość kupna samego wymiennika? Palnik i sterowanie chyba jakaś autorska nowość, więc wymaga czasu na sprawdzenie, czy nie posiada wad i niedoróbek wieku dziecięcego, jak to zwykle bywa i ma miejsce u jednego z naszych rodzimych producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu chcesz widzieć? Poziome półki z ekogroszka, palnik z boku schowany pod podajnikiem połączony z nim nie daj Boże krótką giętka rura albo bezpośrednio lejem ze ślimakiem w środku.

 

Ale ok, poczekajmy na informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą na stronie "2-ciagowy układ rur spalinowych", dlatego chciałbym zobaczyć, jak to faktycznie wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo tak to wygląda,a na drugim zdjęciu opis który wszystko wyjaśnia.7dfe793258140f568789d9ca3e9cbfcd.jpg3268e2fd402355d6eee8e961b11bf82c.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, szału nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciepłowlasciwe.pl wyszło, że domek będzie potrzebował /w teorii/ 57-62 kWh/m2*rok czyli więcej niż w projekcie - zakładam, że większy wynik niż w projekcie o ~50% powinien być z odpowiednim zapasem na ludzkie niedoróbki.
Wyniki to piec pellet w widełkach 8-10 lub 10-12kW, co według Was charakteryzuje porządny piec? wymiennik pion/poziom, pojemność wodna? na co zwracać uwagę poza powszechnie powtarzaną jedynie mocą i pojemnością zbiornika? Biawar ma fajn promocję do końća listopada -2000 netto na pellux compact 12

 

pozdrawiam

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar z jakimś niedużym buforem byłby ok. Grzejniki czy podłogówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka + 2 drabinki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten Biawar z buforkiem to najbardziej zdroworozsądkowy wybór. Zależy też jaki budżet chcesz przeznaczyć, bo są też inne kotły.

A o pompie ciepła nie myślał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szału nie ma. Sprawność kuleje, emisja gazów i pyłów na poziomie ekogroszka, a palnik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ale właśnie budżet, pompa byłaby idealna ale minimum 10-11k pln więcej kasy. Uczciwie doposażony Compact pellux we wszystkie sterowniki pokojowe i moduły internetowe  z wiekszym zbiornikiem biorąc pod uwagę promocję wyniesie ~12,5k.  Polecany Edilkamin Laguna 12 w kilku wątkach to wydatek 16-18k przynajmniej. Chyba, że istnieje coś co może konkurować jakościowo cenowo z biawarem z promocją -2k netto

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna 15k. 

Blackstar z sondą 14k

A Biawara z tym co mówisz w tej cenie co napisałeś nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna, Blackstar są niemal bezobsługowe. Biawara musisz nauczyć się ustawiać, najlepiej, żeby miał też sondę lambda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-compact-3/#1475607370904-c3903bc4-3cc4

wychodzi na to, że piec 8800 netto + 2200 netto zbiornik 300l + regulator pokojowy 650 netto (widziałem na innej stronie 599 brutto ale pomijam) + czujnik temp zewnętrznej 69 netto = 11719 netto +8%VAT = 12656,52 brutto - dane ze strony pellux.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kust0 napisał:

https://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-compact-3/#1475607370904-c3903bc4-3cc4

wychodzi na to, że piec 8800 netto + 2200 netto zbiornik 300l + regulator pokojowy 650 netto (widziałem na innej stronie 599 brutto ale pomijam) + czujnik temp zewnętrznej 69 netto = 11719 netto +8%VAT = 12656,52 brutto - dane ze strony pellux.pl

+sonda, internet? I lepiej wyjdzie Blackstar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackstar ma to w standardzie? najniżej znalazłem faktycznie 15k

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.