Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec? jaka moc?


Kust0

Rekomendowane odpowiedzi

Taki Blackstar w porównaniu do austriackiego Windhagera to taniocha :-):-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaką konkurencje ma w takim razie Blackstar, zakładając, że 15k to absolutne maximum cenowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zapotrzebowania na ciepło autora wątku, to 10kW będzie zdecydowanie za dużo.

 

Mam: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3kwd kocioł na eko w takim domu i max 7 by wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokaż mi palnik pelletowy , który potrafi śmigać cały dzień na 1,8kw, efektywnie nagrzewając wymiennik kotła i nie zgasnąć po 10 minutach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze mało wiem i widziałem, ale myślę że bez zaawansowanego algorytmu i kontroli nadmuchu jest to mało prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wyjaśnienie jest dość proste. Grupowe sterowanie nadmuchem (w dużym uproszczeniu coś a'la falownik) pozwala zejść sporo niżej z nadmuchem jak na sterowaniu fazowym powszechnie stosowanym. Druga sprawa palnik tu zsypuje się do koszyczka a górą jest częściowo zabudowany daszek i jak zapewnisz stały i nie szarpany odbiór ciepła to są duże szanse że ładnie pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowaliście jeszcze? Sądzę, że żeby to wszystko zgrać potrzebny jest też odpowiedni wymiennik z małą pojemnością wodną i wentylator wyciągowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież powiedziałem jakie warunki muszą być spełnione aby wyszło.

Ja uważam, że sens modulowania kończy się ok 2,5kW i tu bym wygaszał zamiast ciągnąć na siłę. 

Nie jest sztuką dokładać różnych rzeczy, sztuką jest zrobić prosto i aby działało

 

Zbyt małą pojemność wodną to akurat trzeba umiejętnie tuszować sterownikiem, ale nie będziemy się nad tym rozwodzić. Ma być odpowiednia i tyle wystarczy. Dla jednej konstrukcji odpowiednią będzie ilość 36l a dla drugiej 50l a dużo wg mnie to jest 100l ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie: Na jakiej minimalnej mocy testowaliscie wasz palnik, żeby stabilnie pracował? Nie mam na myśli badań, tylko normalną, stabilną pracę

Duże lub małe pojemności wodne mają swoje zady i walety, ale to nie temat by nad tym dyskutować

19 minut temu, Pieklorz napisał:

Ja uważam, że sens modulowania kończy się ok 2,5kW i tu bym wygaszał zamiast ciągnąć na siłę. 

 

 

Nie zgadzam się. Skoro kocioł jest w stanie dopasować się do aktualnego zapotrzebowania i robi to z dużą sprawnością, sens wygaszania go jest mocno dyskusyjny,  w niektórych przypadkach oczywiście

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci raz Ci odpowiadam, że pójdzie na 1,8 jak mu zapewnisz stabilny, stały odbiór ciepła.

Zafiksowales się na pojemność wodną. Woda to drugorzędna sprawa.

Moc to ilość paliwa i powietrza w jednostce czasu. To jak nisko zejdziesz zależy od konstrukcji palnika, jego napowietrzenia, zastosowanego paliwa oraz tego jak nadmuchem potrafi regulować sterownik. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje odpowiedzi opierały się o gdybanie, a ja się pytam, czy fizycznie był sprawdzany na 1,8 kw. Wnioskuję że nie był, z założeniem że  "na pewno pójdzie"

Pytanie też, czy taka praca nie będzie przypominała wędzarni, z walką o każdy% płomienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pieklorz napisał:

Nie jest sztuką dokładać różnych rzeczy, sztuką jest zrobić prosto i aby działało

Otoz to. Niewazna jak, ale niech dziala. I coraz trudniej sprzedaja sie ekogroszkowce. Coraz czesciej nie da sie wegla wstawic do nowego domu. Rynek sie zmiania i trzeba isc z duchem czasu. Ale wiekszosc producentow wybiera droge na skroty pakujac palniki do weglakow. Zamiawiajac troche tuningowanego pelletu dla przejscia przez testy. A to niestety nie tedy droga. Zeby napisac program, opracowac wymiennik i mechanike nie wystarczy kilka miesiecy. Nad dopracowanymi konstrukcjami producenci zachodni pracuja od lat osiagajac wyniki niedostepne dla naszych kotlarzy. Kto potrafi z naszych producentow poszczycic sie algorytmem zapewniajacym takie wartosci? A to zapewnia ekonomie a nie tylko dzialanie.

Tlen zadany i uzyskany. Odchylki minimalne.  Wartosc plomienia niemal idealna, niezaleznie od mocy. I na koniec spalanie.

 

BS tlen.JPG

BS moc plomien.JPG

BS Spalanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Pieklorz napisał:

...że pójdzie na 1,8 jak mu zapewnisz stabilny, stały odbiór ciepła

Mysle ze pewnie proby/testy byly bo z sufitu tego 1.8 nie wzioles (rownie dobrze moglbys napisac ze 1.7 albo 1.9). Wiec cos mierzone bylo.

Ale pytanie dlaczego jest potrzebny "stabilny i staly odbior ciepla"? Czy to takie istotne aby palnik (ten czy inny) pracowal  na niskiej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Visitor1230 napisał:

Otoz to. Niewazna jak, ale niech dziala. I coraz trudniej sprzedaja sie ekogroszkowce. Coraz czesciej nie da sie wegla wstawic do nowego domu. Rynek sie zmiania i trzeba isc z duchem czasu. Ale wiekszosc producentow wybiera droge na skroty pakujac palniki do weglakow. Zamiawiajac troche tuningowanego pelletu dla przejscia przez testy. A to niestety nie tedy droga. Zeby napisac program, opracowac wymiennik i mechanike nie wystarczy kilka miesiecy. Nad dopracowanymi konstrukcjami producenci zachodni pracuja od lat osiagajac wyniki niedostepne dla naszych kotlarzy. Kto potrafi z naszych producentow poszczycic sie algorytmem zapewniajacym takie wartosci? A to zapewnia ekonomie a nie tylko dzialanie.

Tlen zadany i uzyskany. Odchylki minimalne.  Wartosc plomienia niemal idealna, niezaleznie od mocy. I na koniec spalanie.

 

BS tlen.JPG

BS moc plomien.JPG

BS Spalanie.JPG

A w "dolniaku" bez automatyki tez sie tak da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PioBin napisał:

 

Ale pytanie dlaczego jest potrzebny "stabilny i staly odbior ciepla"? Czy to takie istotne aby palnik (ten czy inny) pracowal  na niskiej mocy?

1. Moce w okolicy 2 i niżej sa trudno mierzalne i obarczone dużym błędem pomiarowym ciepłomierza

2. Stabilny i stały odbiór ciepła w dłuższej jednostce czasu potrzebny jest dla każdego palnika węgiel/pellet oraz sterownika aby algorytm mógł sie dostosować. Jak będziesz szarpać np. poborem CWU albo nagle zalejesz powrót kotła bo sie otworzy 12 z 14 termostatów na grzejnikach to nici z danego poziomu mocy i pracy, algorytm zacznie iść z wyższą moca i szukac nowego punktu równowagi.

Jak chcesz coś sprawdzić i zmierzyć to muszą być do tego warunki i tyle.

Na takich micro mocach pięknie tez by się układała malutka SV-ka 9ka gdyby była palnikiem przystosowanym do pelletu, ale póki co nie jest.

 

Zwróć uwagę,że wszystkie kotły pelletowe obojętnie czy te tańsze czy droższe i czy nasze czy zagraniczne są badane na pellecie C1, tym tzw najlepszym.

U nas jak mówiłem wczesniej ten rynek jest strasznie kulawy i jakość danych pelletów jest jaka jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pieklorz napisał:

Moce w okolicy 2 i niżej sa trudno mierzalne i obarczone dużym błędem pomiarowym ciepłomierza

dT 4C i przepływ 300l/h daje jakies 1,5kW - to jest w granicach 2% błedu ciepłomierza... tak myśle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne ze istotne, ale w labo to nie jest problem. Myslalem ze chodzi o cos innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

Klasa C1 wg PN-EN 303-5:2012 = Klasa A1 wg ISO 17225-2:2014 (E) = Klasa A1 wg starej EN 14961-2

Podstawowe parametry peletu zalecanego do spalania:

* Frakcje: granulat

* Średnica: 6mm,8mm

* Długość: 5 mm ÷ 35mm

* Ilość pyłu:  1%

* Gęstość nasypowa: ≥ 600 kg/m3

* Wilgotność: ≤ 12%

* Wartość opałowa: >17MJ/kg

* Popiół: ≤ 0,5%

* Skład: 100% nieprzetworzone drewno, bez jakiegokolwiek dodatku substancji klejących (maksymalna zawartość kory 5%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.