Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka moc pieca


voxan69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. :)

Od dłuższego czasu śledzę forum ale dopiero teraz zdecydowałem się zalogować. Mianowicie mój problem polega na dobraniu odpowiedniej mocy pieca. Każdy mówi co innego i ogólnie mam straszny młyn w głowie. Dom nowy zo pow. użytkowej 165 m/2, z poddaszem docieplonym 20 cm wełny, wykonany z Syporeksu 24 cm, docieplony 10 cm styropianu, okna plastyki 5 komorowe. Myślę na d piecem Zębiec KWK - bez elektroniki co najwyżej z miarkownikiem ciągu. Zamierzam opalać głównie drewnem i węglem. Proszę o wskazóki i porady odnośnie mocy pieca a może i marki i typu. Z KWK Zębiec problem polega na tym, że jest tylko 16 i 25 KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. :)

Od dłuższego czasu śledzę forum ale dopiero teraz zdecydowałem się zalogować. Mianowicie mój problem polega na dobraniu odpowiedniej mocy pieca. Każdy mówi co innego i ogólnie mam straszny młyn w głowie. Dom nowy zo pow. użytkowej 165 m/2, z poddaszem docieplonym 20 cm wełny, wykonany z Syporeksu 24 cm, docieplony 10 cm styropianu, okna plastyki 5 komorowe. Myślę na d piecem Zębiec KWK - bez elektroniki co najwyżej z miarkownikiem ciągu. Zamierzam opalać głównie drewnem i węglem. Proszę o wskazóki i porady odnośnie mocy pieca a może i marki i typu. Z KWK Zębiec problem polega na tym, że jest tylko 16 i 25 KW?

 

Jestem posiadaczem takiego kotła, przy powierzchni 140 m2 + podgrzewacz 100l. Moc 25 KW dotyczy węgla, a dla drewna około 18-20 KW. Co do kotła - jestem zadowolony, łatwy w czyszczeniu, duża komora załadowcza- do 80l, duże drzwiczki załadowcze, małe gabaryty, dobry do spalania drewna i węgla, miał nie idzie. U mnie chodzi przez okrągły rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiadam piec KWK/S ( ze sterownikiem i dmuchawą ) 25KW, do ogrzania 180 m2, bojler 200l; przy takich zimach jak ostatnio - piec oszczędny, nie zmieniałem ustawień fabrycznych; polecam. Jako paliwa używam głownie węgla - orzech II. Czasami dogrzewam piwnicę, poddasze ( "ocieplone" supremą ) o pow. ok. 80 m2. Ściana - od zewnątrz pustak max, 5 styropian, bloczek betonowy, 5 styropian, otynkowany; okna plastiki - 3 komory. Jak dla mnie piec 25kW wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KAZIK zbiornik na 100l Ci wystarcza - u mnie jest cztery osoby?

 

Mój wymiennik - 100l jest dwupłaszczowy i w sezonie grzewczym wystarcza spokojnie.

Obecnie ..jadę naturalnym ciągiem. Wentylator schowałem do piwnicy, a zastąpiłem go do spalania węgla - miarkownikiem. Polecam. Cicho i tanio oraz mniej kurzu. Namówiłem już do tego dwóch użytkowników.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zapomniałem dodać, że zbiornik na wodę będzie miał 200 i jest około 25 m/2 podłogówki. Dużo czytałem o problemach z piecami pracującymi w za niskich temperaturach stąd wynikają moje obawy.

Większy kocioł chodzisz rzadziej, z niższych temperatur pokryte zapotrzebowanie na ciepło, a więc nizsze spalanie, można palic mniej kalorycznym opałem np. drewno. Przy podłogówce temperatura wody powinna być niższa, bojler zabierze ciepła jak za 30 m2 pokoju więc trzeba doliczyc do ogółu. Jesli temperatura między woda powracającą a wychodzącą nie przekrocy róznicy 15 stopni C to nie nastapi zjawisko kondensatu pary i kocioł nie bedzie sie pocił czyli bedzie długo słuzył, a bedzie tak jesli bedziesz palić juz stale w zimie, teraz kiedy tylko sie przepala to kocioł się poci i płynie po nim woda tak jak po butelce wódki wyjętej z lodówki postawionej na stole. Kup kocioł z blachy 6mm grubosci i masz spokój 10 lat. Moc liczymy powierzchnia x wysokość x współczynnik mocy (np. dom dobrze ocieplony steropian 15 cm to 40W/m3, słabo ocieplony 60W/m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Każdy się boi żeby kocioł nie był za mały i kupuje kolosa do kiszenia,może nie jestem tutaj długo ale jeszcze nie widziałem żeby ktoś się skarżył że ma za mały kocioł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.