Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d zmiania temp za zaworem 3d - dlaczego?


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam pytanko do osób mających zawory 4d i 3d w jednej instalacji. Za kotłem mam zawór 4d którym reguluję sobie temp na grzejniki i temp która leci sobie na grupy pompowe od podłóg z zaworami 3d. Mam np ustawione na wyjściu z zaworu 4d 40 stopni. Na zaworach 3d w grupach mam ustawione 28 stopni. Wszystko działa do momentu aż puszczę wyższą temp na zaworze 4d by podnieść temp na grzejnikach. Gdy podniosę temp np do 55 stopni automatycznie wzrasta temp na grupach pompowych i wtedy muszę odrazu skręcać zawory 3d bo na podłogi leci wyższa temp niż ustawiona na zaworach. W drugą stronę jest identycznie gdy obniżam temp na zaworze 4d muszę podkręcać temp na zaworach 3d. Dlaczego tak się dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat poniżej. Tam jeszcze ma być pompa grzejnikowa między zaworem 4d a grzejnikami.

Na zaworze 4d przez cały czas mam ustawione ok 40 stopni. Taka temp płynie sobie na grzejnik w łazience i garażu oraz na grupy pompowe. Na grupach mam ustawione 28 stopni i taka temp widnieje na wskaźniku temp w grupach który wskazuje jaka temp jest na wyjściu na podłogi. Wszystko się zmienia gdy chcę podnieść temp na grzejnikach. Podkręcam zawór 4d do 55-60 stopni i na grupach odrazu wzrasta temp do nawet 40 stopni. Muszę wtedy skręcać zawory 3d by obniżyć temp do tych 28 stopni. 1827518926_instalacjapoprawiona.png.bcc4cf4589cd5ef58a126ae77b79caf6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JacekFF napisał:

Podkręcam zawór 4d do 55-60 stopni i na grupach odrazu wzrasta temp do nawet 40 stopni. Muszę wtedy skręcać zawory 3d by obniżyć temp do tych 28 stopni. 

Te 3D w grupach są ustawiane ręcznie? Skoro tak, to nie dziwi takie zachowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ro zbyt wielkie wyzwanie abyś narysował schemat ze wszystkimi elementami instalacji? I zamieścił zdjęcia?
Bez tego to gdybanie będzie przez kolejne kilka stron o dni a potem się okaże ze jest inaczej niż mówisz. Przerabiany taki scenariusz był wiele razy już.
Zamieńmy się rolami. Co byś mógł komuś pomoc ma podstawie takich informacji schematu jaki zamieściłeś?



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pastor napisał:

 

Zrobię zdjęcia po południu bo teraz nie mam żadnych przy sobie. 

Przed grupami pompowymi nie ma żadnej pompy. Z kotła wychodzą rury na cwu i na zawór 4d. Z zaworu 4d idzie rura która się rozdziela na grupy pompowe i na pompę od grzejników. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz zawory 3D termostatyczne w grupach pompowych przy podłogówce .

Dla ich poprawnego działania potrzeba stabilnego temperaturowo zasilania i wyższego o co najmniej 25-30st. od temp ustawionej. Kazda zmiana temperatury zasilania będzie powodowała zmianę temp zasilania podłogówki.

Przerabiałem temat. Tez mam zawór termostatyczny(co prawda 4D a nie 3D, ale zasada jest taka sama) na grupie pompowej w podłogówce. Musiałem przerabiać instalację bo zmiany były znaczne.

 

U mnie zasilanie podłogówki jest z bufora, także czy zasilasz to bezpośrednio z pieca, czy za zaworem 4D(tak jak u Ciebie), czy z bufora nie ma znaczenia. Zmiana temp zasilania zaworu 3D termostatycznego(czy 4D to bez znaczenia) będzie powodowała zmianę temp na wyjściu tego zaworu. To nie wszystko. Nagrzanie belek rozdzielacza( i podłogi) i zagrzanie powrotu tez będzie powodowała zmiany. Dopiero po na grzaniu układu podłogówki i zasilania tego zaworu termostatycznego 3D temp większa o 30 st.C układ zaczyna pracować stabilnie.

Tak naprawdę jedynym układem pracującym stabilnie jest zawór 3D z siłownikiem i czujnikiem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Zapewne masz zawory 3D termostatyczne w grupach pompowych przy podłogówce .

Dla ich poprawnego działania potrzeba stabilnego temperaturowo zasilania i wyższego o co najmniej 25-30st. od temp ustawionej. Kazda zmiana temperatury zasilania będzie powodowała zmianę temp zasilania podłogówki.

Nie zgodzę się, jeśli ma zawory termostatyczne nowszego typu np. Esbe to nie musi być znacznie wyższa temperatura na wejściu. Jeśli ma zawór z kapilarą, to tam faktycznie musi być wyższa temperatura zasilania o około 20 stopni od ustawionej temperatury na zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, sambor napisał:

W poście#3 jest jakiś schemat - zaznacz na nim gdzie jest pompa od grzejników!

Widać ją na zdjęciu. Na dole zdjęcie z innej perspaktywy. Od góry pierwsza pompa to cwu, druga  pompa grzejnikowa. Rura ocieplona na pierwszym planie to rura która idzie do grup pompowych.

IMG_20191005_160307.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj nowy schemat. Aha i jeszcze jedno bo widzę że szukacie przyczyny w pompie grzejnikowej. Nie ma znaczenia czy pompa pracuje czy jest wyłączona zmiana położenia zaworu 4d zmienia temp za zaworami 3d. Nawet jak pracuje tylko pompa kotłowa i dwie w grupach to jak podkręcam temp na zaworze 4d to zmienia się temp w grupach. 

 

INSTALACJA ODPOWIETRZANIE 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo nareszcie!!

Więc tam gdzie masz zawór termostatyczny temp powinna być stała na wyjściu tego zaworu, tylko musisz uwzględnić czas reakcji samego zaworu

-  wynosi on minimum  3min , a ten drugi 3D to brak kontroli temp za zaworem i brak samej regulacji ( brak siłownika), więc wiadomo że się zmienia zależnie od temp zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym wyjściem byłoby ustawić stałą temp na wyjściu z zaworu 4d którą chciałbym mieć na grzejnikach np 50 stopni. Zawory 3d ustawić pod tą temperaturę a temperaturę na grzejnikach regulować zaworami przy grzejnikach.

A przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. Przed sezonem grzewczym odpowietrzyłem cały układ ponieważ słychać było bulgotanie w instalacji. Po odpowietrzeniu i załączeniu pomp była całkowita cisza, wszytko pięknie pracowało, z odpowietrzników leciała tylko woda. Po uruchomieniu kotła po kilku godzinach znów zaczęło bulgotać i z dnia na dzień bulgotanie się zwiększa. Dziś wygasiłem kocioł by znów przelać cały układ. Nie mam pojęcia skąd to powietrze się bierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz non stop dolewal wody do układu to cały czas będziesz miał powietrze. Dolej raz A porządnie tylko małym strumieniem i daj popracować pompa żeby przepchaly to powietrze. Chyba że masz gdzieś syfon w którym zbiera się powietrze.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czy gdzieś jest syfon czy nie. Rury raczej idą prosto bez żadnych spadków. Jedynie gdzie może zbierać się powietrze to kawałek pionowej rurki przy powrocie do pieca. Wcześniej było tam wpięte naczynie wzbiorcze ale kazałem przerobić na zasilanie. Został kawałek rurki gdzie powietrze na bank się zbiera. 

Czy mogę zamiast tego korka wstawić w to miejsce odpowietrznik?  Zdjęcie poniżej. 

W sumie to nie wiem jak dobrze odpowietrzyć ten układ. Powietrze krąży gdzieś między kotłem, bojlerem a podłogą na piętrze. Wystarczy że przekręcę zawór 4d z 0 na 10 lub na odwrót i odrazu słychać masakryczne bulgotanie jak by ktoś na piętrze wodę w kiblu spuścił. Nie wiem czy same pompy  mogą przepchać powietrze czy musi być wszystko znów przelane. Nie wiem czy odpowietrzać na otwartych zaworach 4d i 3d czy na skręconych?

 Daję kilka zdjęć instalacji. 

 

IMG_20191007_170453.jpg

IMG_20191007_170433.jpg

IMG_20191007_170445.jpg

IMG_20191007_160941.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, JacekFF napisał:

Czyli najlepszym wyjściem byłoby ustawić stałą temp na wyjściu z zaworu 4d którą chciałbym mieć na grzejnikach np 50 stopni. Zawory 3d ustawić pod tą temperaturę a temperaturę na grzejnikach regulować zaworami przy grzejnikach.

Tylko tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.