Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d zmiania temp za zaworem 3d - dlaczego?


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Co znaczy "odwrotnie" ? Miało być w stronę pompy. Niemniej reakcja jest - nie zastanawia Cię to?  

Może inaczej: ustaw znacznik w stronę pompy, ściągnij czarne pokrętło i zrób zdjęcie. Zobaczymy, co pod nim jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.11.2019 o 08:00, JacekFF napisał:

Co do ZZ piszecie że muszą być na wyjściu. Ok ale jak ich brak ma niby wpłynąć na działanie tego zaworu termostatycznego? Odrazu powiem że gdy działa tylko jedna grupa pompowa z tym zaworem termostarycznym to termostat w niej i tak działa jak opisałem wyżej.

Jeżeli obniżysz temperaturę na zaworze termostatycznym to zawór otworzy się na pobór chłodnej wody z powrotu podłogówki i jeżeli nie ma ZZ na powrocie to pobiera on wodę z powrotu grzejników, która zapewne jest cieplejsza niż te 22 stopnie, więc jak ma Ci zawór  termostatyczny obniżyć temperaturę na zasilanie podłogi???
Zamontuj prawidłowo ZZ na powrocie z podłogówki i problem powinien zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki nie grzeją. Zawór nie pobiera wody z grzejników bo po pierwsze grzejniki nie grzeją, po drugie powrót z grzejników jest przy zaworze 4d wie c nie jest przy grupach pompowych a po trzecie nawet jak by grzały grzejnik i zawory w grupach pobierały by z nich wode to i tak zasilanie grup pompowych mam 60 stopni czyli więcej lub tyle samo ile powrót z grzejników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Przez ostatni miesiąc testowałem różne ustawienia zaworów 4d i 3d w mojej instalacji i szczerze powiem że nie rozumiem jakie zachodzą zależności między nimi. Wyżej jest schemat instalacji. Opiszę tylko w jednym zdaniu w czym jest problem. Zaraz za kotłem jest zawór 4d a za nim 2 grupy pompowe. Jedna z zaworem 3d termostatycznym a druga z zaworem 3d z możliwością montażu siłownika. Siłownika na zaworze 4d i 3d nie ma. Ustawiam je ręcznie. 

Na zaworze 4d ustawiłem sztywno temp 50 stopni przy zasilaniu kotła 65-67 stopni. 50 stopni wychodzi z zaworu 4d na grupy pompwe. I co ciekawe gdy odkręcam zawór 3d w grupie temperatura za zaworem 4d spada np do 34 stopni ale za zaworem 3d (na wyjściu na podłogi) temp nie rośnie. Na zegarze nawet nie drgnie wskazówka nawet gdy odkręcę zawór 3d praktycznje na full. 

Wystarczy za to że delikatnie ruszę zawór 4d by temp na zasilaniu do grup trochę wzrosła i temperatura za zaworem 3d odrazu rośnie. Wtedy muszę skręcić zawór 3d np do połowy i po tym zabiegu za zaworem 4d temp stabilizuje sie na 50 stopniach ale za zaworem 3d temp już jeat wyższa. 

Jak to działa? Czy działanie zaworu 3d jest uzależnione od przepływu czynnika przez zawór 4d bo jak widzicie temperatura która wychodzi z zaworu 4d nie ma tu nic do rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w 3D mieszają się dwa obiegu z których jeden ma zmienną temp. to bez zmiany położenia przegrody to chyba normalne, że temp. na wyjściu się zmienia. 

Jak na zawór że byłby siłownik to by pilnował temp. za zaworem. 

Chyba najlepiej otworzyć 4D i sterować temp. położeniem 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.