Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedogrzany Pokój Z Ogrzewaniem Podłogowym


lothian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Mam problem z niedogrzanym pomieszczeniem, zaadaptowanym na małe studio. Pomieszczenie ogrzewane jest z instalacji podłogowej. Podstawowe ogrzewanie domu to grzejniki, dodatkowo w 4 pomieszczeniach na parterze jest podłogówka, w tym to problematyczne. Instalacja wykorzystuje rozdzielacz Kan-therm 77A z regulatorem na zasilaniu (ustawiony na 50C). Przepływy próbowałem ustawić na rozdzielaczu wg obliczeń ze strony Kan-therm (w załączeniu plik), ale niestety nie wiem jak ustawić resztę tj. bieg pompy i zawór zwrotny. Aktualnie pompa pracuje na 1 biegu, zawór odkręcony na 1.5 obrotu. 

 

We wszystkich 3 pomieszczeniach jest OK, ale w tym niedogrzanym (nr 1 Sala) maksymalnie jest ok. 16C przy temp na zasilaniu 50C. Długość obu pętli w tym pomieszczeniu to ok. 100m każda, przewymiarowane z uwagi na straty na dodatkowych warstwach podłogi, czyli jastrych anhydrytowy z ogrzewaniem plus dodatkowo warstwa Fermacell 2E11 i wykładzina dywanowa. Aktualnie nawet bez tych dodatkowych warstw nie osiąga 20C. Pomieszczenie jest jeszcze w trakcie aranżacji i nie jest na razie w pełni używane. 

 

Niestety mój instalator wyjechał do UK i nie mam z nim żadnego kontaktu. Bardzo proszę o pomoc w prawidłowym ustawieniu przepływów, zaworów itd. Załączam też prosty, bardzo prosty :-)) schemat instalacji.

 

 

 

obliczenia.pdf

post-58248-0-46317400-1393962124_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Z Twojego schematu wynika, że rozdzielacz dwusekcyjny ( w pomieszczeniu niedogrzanym) został podłączony do innego rozdzielacza. Domyślam się że za pomocą rury 16 pex. W takim przypadku przepływów nie da się wyregulować

 

"Dodatkowy" rozdzielacz powinien być podłączony w miejsce odpowietrzników (po stronie przeciwnej od pompy pierwszego rozdzielacza) przynajmniej rurą 20 pex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć foto.

 

Zamknij też bypass i ogranicz przepływ na działających pętlach. Przydałoby się też, żebyś podaj trochę danych. Czym to jest zasilane i jaką temperaturą, jakie są aktualne przepływy, co to znaczy "ustawiona na 50", co pokazują termometry, gdzie podpięta jest kapilara itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć foto.

 

Zamknij też bypass i ogranicz przepływ na działających pętlach. Przydałoby się też, żebyś podaj trochę danych. Czym to jest zasilane i jaką temperaturą, jakie są aktualne przepływy, co to znaczy "ustawiona na 50", co pokazują termometry, gdzie podpięta jest kapilara itp.

 

Zasilane jest z kotła Junkers Eurostar z pogodówką, 75C maksymalna temp wody. Maksymalna temperatura zasilania podłogówki ustawiona na 50C (na głowicy termostatycznej), kapilara jest na powrocie podłogówki. Termometry pokazywały w szczycie mrozów: na kotle 75C, na zasilaniu podłogówki jakieś 45C, na powrocie 40C czy 35C (o ile dobrze pamiętam). Wszystkie przepływy ustawione jak w załączonym pliku, czyli ok 1.4l/min w niedogrzanym pomieszczeniu i 1l/min w pozostałych pętlach wg rotametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy patrzyliście w obliczenia  -tam jest PEX 18x2 a łączenie PEX 16?

 

Sprawdzę jakie są rury, ale te obliczenia to ja robiłem po fakcie, żeby mieć jakiś punkt odniesienia do regulacji układu. Instalator robił bez obliczeń, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest przepływ 1,4l w pom 1 to jest on za mały, ustaw go na 3,0l - on potem i tak rozdziela się na dwie pętle bez mozliwości regulacji

Jasne, tak zrobię. Dzięki.

 

 

Hmm, a co zrobić jeżeli maksymalna podziałka na rotametrze to 2.4l/min ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest przepływ 1,4l w pom 1  to jest on za mały, ustaw go na 3,0l - on potem i tak rozdziela się na dwie pętle bez mozliwości regulacji 

W obliczeniach jest 1,1 i 0,9;l - zacznij od 2,2 l ale pewnie będzie potrzeba ustawić  nawet 3,0l - 2x 1,5l

 

Tak zrobiłem, poobserwuję jutro. Czy w tej sytuacji zmieniać ustawienie zaworu zwrotnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc po przestawieniu pompy w mieszaczu na 2-gi bieg, w problematycznym pomieszczeniu temaperatura osiągnęła 21C ! Swoją drogą to chyba nieco za mało, biorąc pod uwagę, że podłoga nie ma jeszcze docelowych 2 warstw, o ile dobrze policzyłem to będzie razem ok. 0.25 m2K/W oporu cieplnego.

 

Ale, i to jest chyba ważniejsza sprawa, przestały mi grzać grzejniki w całym domu, zarówno na parterze, jak i piętrze. Co ciekawe, zauwazyłem, że grzejniki na parterze, zasilane z odgałęzienia przed samym rodzielaczem, zaczęły grzać odwrotnie, tj. ciepła woda z wyjścia rodzielacza wchodzi w powrót grzejników. "Wydedukowałem", że problem może tkwić w tym, że pompa w kotle pracuje na 1-szym biegu i po prostu nie daje rady "pokonać" pompy rozdzielacza i stąd zatrzymany przepływ w instalacji. Pomóżcie proszę ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z przepływem na petli tego niedogrzanego pomieszczenia? czy możesz zwiększyć ten przepływ rotametrem?

Pompę na kotle daj na 2 bieg.

Tu jeszcze jest potrzebna regulacja zaworem przed pompą - tym co pokazujesz w poście# 18.

Ale najpierw podłoga a potem reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie dopisałem, ale tę pętlę zwiększyłem maksymalnie, tj. wykręciłem rotametr, jak najbardziej się dało. Ponieważ podziałka rotametru kończy się na 2,4l/min, niestety nie mogę sprawdzić jaki jest aktualni przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.