Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komin pod pellet


Dejf

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Stoję przed awaryjnym wyborem - padł mi kocioł na olej opałowy. Jest juz stary, nie ma co ratować. 

 

Zastanawiam się nad wyborem kotła na pellet, ale hydraulik, który robił mi instalację powiedział, że u nas się nie da, ponieważ mamy za wąski komin (ok 130mm). Powiedział, że do pelletu min. 170 mm. Kocioł na olej miał 21kw.

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fajny kalkulator;

http://www.dinoflame.info.pl/srednica

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień hydraulika. Jakiej fitmy ten kocioł jast i co padło? 

Ja mam palnik 15kW w kotle olejowym a komin 110mm bo 120mm nie było na stanie wszystkiego do złożenia, a 130mm nie mieścił się. 

Ps palnik pracuje na 100% na bufor już ponad 3 lata/sezony. 

Przeczytaj opis: http://sanitsystem.pl/id,2073/prod,edilkamin-laguna-p-18-+-montaz-za-1-zl_ cytuję "ujście spalin cm 10" 

http://sanitsystem.pl/id,2051/prod,kociol-slimpel-25-+-montaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś miałem olejaka, ale został sprzedany. W kominie został zamontowany wkład 130mm. Teraz mam kocioł na pellet podpięty pod ten wkład. Tylko, że przy kotle mam wyciągowke spalin.

Problemów żadnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reded Piec Domgaz, sprzed 16 lat. Poszło zwarcie w domu i bezpiecznik różnicowy nie zadziałał (wg. elektryka sytuacja 1/milion). Spalony jest na pewno sterownik, ale gość, który do pieca przyjechał powiedział, że nie daje gwarancji, że to tylko sterownik...
Ponieważ i tak mieliśmy zamiar zmienić paliwo, dodając do tego wiek pieca, stwierdziliśmy, że nie ma co się pakować w naprawę. Oleju w zbiorniku resztka, więc też bez straty.

Najkorzystniej i najszybciej na tę chwilę wychodzi pellet, ale ciągle jakieś kłody pod nogami nam lądują :/

@gilal Na czym polega ta wyciągarka spalin? Oraz jakiej mocy masz piec? Ja mam dom ~180 m2. Do tej pory mieliśmy piec 21 KW. Przyjmując, że na pellet piec ma mieć też 21 KW. i wysokość komina (nie mam przy sobie papierów) zakładam - 8 m. daje zapotrzebowanie na 180 mm średnicy otworu spalinowego wg. kalkulatora, który podrzucił @radik81

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to defro sigma 16kW, a palnik 15kW biopell 3.

Zamontowany na wyjściu z kotła oryginalny wentylator spalin sterowany też przez sterownik (modulacja mocy) kotla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gilal tylko ja potrzebuję 21 KW (chyba, że przy pellecie jest potrzebna mniejsza moc?). A im większa moc, tym większy otwór spalinowy potrzebny :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyciągarka spalin" jak to nazwał @gilal to wentylator wyciągowy. 

Z tym przekrojem komina nie ma co przesadzać. Warto jeszcze skorzystać z kalkulatora żeby dobrać moc kotła. 

http://cieplowlasciwie.pl/start

Ja mam wkład owalny 100mm x 150mm czyli niecałe fi 130mm, kocioł o mocy 11,4 KW, komin około 9 metrów wysokości. W wyczystce zamontowany regulator ciągu kominowego, w sezonie grzewczym "ostro" pracuje czyli ciąg kominowy jest wystarczający a nawet za duży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Kocioł, który mi się zepsuł był stalowy. Natomiast z kalkulatora wynika, że inny komin jest potrzebny dla pieca gazowego/olejowego, a inny dla pelletu/drewna/węgla. :/

 

@radik81 u mnie komin nie całe 8 metrów, wkład nie wiem jaki jest, bo dom z rynku wtórnego - jeszcze nie dotarłem. Ale z tego co mówił hydraulik to jest właśnie nie pełnie fi 130mm. Z kalkulatora, który podałeś wynika, że potrzebuję 16 kw, przy buforze ciepła (nie wiem o co chodzi ;/ )18-20 kw.image.png.a5ace0b8cf2bce717ab74b296b311632.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kalkulatory komina liczą niewłaściwie, - mają podstawowe założenie, że w kotle nie ma wentylatora i dlatego otrzymujecie takie, a nie inne wyniki, z resztą komin musi spełniać wymogi norm a nie potrzeby danego kotła i stąd są rozbieżności w wymiarze komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor co nie zmienia faktu, że wertując teraz allegro nie mogę znaleźć kotła 16-20 kw, który miałby mniejsze wymagania przekroju komina niż fi 160 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład:

Mój kolega teraz będzie stawiał komin i już instalator kotła mówił mu aby kupił komin 200mm. Tylko po co jak w dokumentacji kotła jest napisane jak byk 160mm. I tak pewnie będzie trzeba jeszcze zainstalować RCK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor cały kocioł. I okej, jest wymagany przez normę, ale przy kotłach ja byk 160, nie 120, nie 130, tylko 160.
Rozumiem więc, że Twoim zdaniem to, że kocioł wymaga 160, nie znaczy, że tak jest, ale 130 wystarczy? Nie odbieraj tego jako zarzut, atak, czy cokolwiek innego, po prostu w dupie jestem i szukam głosów rozsądku :D

@gilal i znowu. 160, a ja mam 130. Wertuję allegr, poniżej 160 nie znlazłem. Jedynie to co @reded w linku wyżej podał, ale to na razie jedyny kocioł, który ma przy 20kw ma napisany przekrój komina fi 128... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podejdź do tego inaczej - kocioł ma wyjście np 127  i do tego komin fi 160 lub nawet fi 200

Rozmiar komina wynika z przepisów a przepisy są np tu 

Cytat

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42 i Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz 1439 i Nr 154, poz 1800 oraz z 2002 r. Nr 74 poz. 676) zarządza się, co następuje (wyciąg):

Dział IV

Rozdział 5. Przewody kominowe

§ 140. 

 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.

 2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266.

 3. Najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych spalinowych o ciągu naturalnym i przewodów dymowych powinna wynosić co najmniej 0,14 m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica - co najmniej 0,12 m.

.

.

§ 145.

 
1. Trzony kuchenne na paliwo stałe oraz paleniska otwarte (kominki) o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu dymowego, posiadającego co najmniej wymiany 0,14 x 0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14 x 0,27 m lub średnicę 0,180 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3 : 2.

 2. Piece na paliwo stałe, posiadające hermetyczne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu dymowego o przekroju co najmniej 0,14 x 0,14 m lub średnicę 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.

 3. Piece, o których mowa w ust. 2, usytuowane na najwyższej kondygnacji powinny być przyłączone do odrębnego przewodu dymowego.

 4. Przyłączenia urządzeń gazowych do przewodów spalinowych powinny odpowiadać warunkom określonym w § 174 i 175.

Resztę sobie sam dopisz lub domyśl się.

Wg mnie decyduje  wymagany przed dany kocioł ciąg kominowy , większość kominów nma za duży ciąg i dlatego musi być stosowany regulator ciągu kominowego, aby ten ciąg zmniejszyć do wymaganego przez kocioł.

Norma EN-303-5 :2012 na temat kotłów określa nie przekroje komina, tylko wymóg aby producent podał minimalny wymagany ciąg kominowy,

z tego powinien wynikać gabaryt komina, ale nikomu się nie chce więc walą taki minimalizm wynikający z EN-13384-1:2002  i wszyscy mają sie dobrze - zarówno producenci kotłów jak i producenci kominów jak i inwestorzy kupujący 2x większy komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno , przecież nawet jak kupisz kocioł to,  jaki by nie był ten kocioł, to ciągu ci sam nie zmierzy.

Ja na twoim miejscu określiłbym wstępnie kocioł , aby była jakaś podstawa do dyskusji z kominiarzem, ale powinieneś też kominiarzowi przed wizytą napomknąć co potrzebujesz zrobić aby miał potrzebny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor jasna sprawa. jestem w trakcie umawiania kominiarza, wie wstepnie co i jak. A ja szukam pieca. Mam dokładnie 2 typy (po sprawdzeniu allegro), gdzie nie ma informacji o wymaganym przekroju komina, a rozmiar czopucha wynosi do 130mm. Marny wybór, ale na razie tylko allegro przejrzałem... 
METAL-FACH Smart Pellet 25kW
KOCIOŁ Z PODAJNIKIEM STALMARK EKOBOX 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka metoda da kiepski kocioł - nigdy nie szukaj w ten sposób, z resztą sprzedawca nie musi podawać wszystkich danych

- szukaj jak najmniejszej mocy - ponoć tobie wystarczy 16kW a chcesz kupić 25?

Dodatkowo warto sprawdzić na stronie producenta danego kotła.

pomyśl trochę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jak najmniejszej mocy? Z tego co zdążyłem wyczytać, m.in. w tym kalkulatorze, przy takim zapotrzebowaniu piec 20kW wcale nie będzie przesadą... Co jeżeli piec 16kW nie da rady, ogrzewanie - podłogówka + grzejniki, do tego zasobnik na wodę.

Napisałem, że po przejrzeniu ofert na allegro ew. te dwa piece się nadają, co nie znaczy, że chcę kupić 25kW.

Nie wiem w takim razie jak szukać pieca, jeśli nie po przekroju komina - w każdym innym min. to 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi ci ponoć 16kW z zapasem i grzaniem CW - pokaż całą stronę a nie sam wynik.

Najpierw zmierz ciąg, potem określ max potrzebną moc i dopiero szukaj kotła - przeważnie im droższy to tym lepszy , bardziej bezproblemowy.

Jedynym wyjątkiem jest kostrzewa, którą omijaj szerokim łukiem

Ja polecałbym ci biawara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor jasne, proszę: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/60ph
jeden błąd tam się wkradł - drzwi zewnętrzne - 1 szt, a nie 5. :) Ale to zmniejszyło zapotrzebowanie o 1kW raptem.


image.thumb.png.39c70feb05aea76e51e39194c134505b.png

 

image.thumb.png.ae0b8f96f8e48fcc17de08f68aae2cc1.png

czyli nie przejmować się, że teraz miałem 21 kw... tylko postawić wszsytko na ów kalkulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.