Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka jest norma ilości sadzy z komina?


Gość Kociołek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Na zasypowcu po roku wybrałem 1,5 wiadra sadzy ale palone było wszystko od masy drewna po wegiel a teraz na podajnikowcu po całym sezonie wybrałem 0,5 wiadra sadzy ale za to z pieca pewnie było tego ze dwa wiadra za sezon bo wszystko osiada w komorze nawrotnej (kanały pionowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noma ilości sadzy?  Nie słyszałem o takowej....

 Ilość sadzy zależy od jakości paliwa, regulacji kotła  - czyli od sposobu palenia. ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej.

Ile wy macie sadzy przy czyszczeniu komina w okresie czasu między dwoma czyszczeniami komina (podajcie co ile czyszczycie komin?

A i jeszcze piście jakim opałem palicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kociolek

Trudny temat. U mnie sadzy było od groma po przepaleniu kalorycznego węgla,natomiast na płomiennym zdecydowanie mniej.

Jak jeszcze nie było zasypowca to palone było drewnem i tam to w ogóle w kominie było sadzy tyle co nic.

Jakoś nigdy tego nie ważyłem/mierzyłem,ale chyba zacznę tak dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5  do 2 wiaderek 10l  to mysle norma przy weglu , co innego drewno i to suche - tu w kominie czesto wiecej jest popiołu niż sadzy.

 

wynik 1,5 wiadra  tj. ok 15l  ostatniego sezonu było u mnie przy paleniu troche drewnem i trochę węglem na starym górniaku Zębca (palenie metodą od dołu i troche boczną) przy czym w połowie sezonu przekonałem ojca aby zaczął palić metodą " od góry" - ilośc sadzy troche spadła.

Po wywaleniu tego zebca i zakupie MPM'a rok temu - przy czyszczeniu komina teraz na wakacjach miałem może 2-3l sadzy  z popiołem z czego wiekszość popiołu , generalnie teraz nie ma czego czyscić, bo z komina prawie nigdy nie widać dymu.   Paliwo to samo z czego ostatnio nawet wiecej wegla poszło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy na sadzę dla takich małych kociołków o jakich tu zazwyczaj piszemy nie ma. Ale ogólnie rzecz biorąc jest to pył, który dla kotłów, aktualnie od mocy 1MW jest normowany.

Sadza jest czarna, bo to czysty nie spalony węgiel.

Szary, brunatny i w tp kolorze to ewidentnie są inne  pyły ze spalania.

Jeśli chodzi Ci o to ile przeciętnie może zarosnąć komin, albo ile jest sadzy w czopuchu to z tym bywa bardzo różnie. Najwięcej zależy od tego jak prowadzisz spalanie węgla, czy drewna u siebie.

Ja mam Zębca 18kW KPP Duo i dla zasady czyszczę komin i czopuch 1x rok. Około 4-8 litrów sadzy, zależnie od jakości węgla i ustawień kotła itd.

Może, jeśli masz szary i brunatny popiół w czopuchu/kominie to może za dużo dajesz powietrza. Takie cięższe pyły, chyba nie powinny zawędrować tak daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marekbest napisał:

Normy na sadzę dla takich małych kociołków o jakich tu zazwyczaj piszemy nie ma. Ale ogólnie rzecz biorąc jest to pył, który dla kotłów, aktualnie od mocy 1MW jest normowany.

Nie prawda pyły i sadzę w małych kotłach reguluje norma 

PN-EN 303-5:2012 - wersja polska

Kotły grzewcze -- Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW -- Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie
 
Aby się z nią zapoznać trzeba wydać parę zł - około 200 i, ale wtedy się wie i nie pisze głupot, wprowadzając w błąd innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, pomyliłem się pisząc normy, a myślałem o standardach emisyjnych.

Nie wiem jak to ma się do PN, ale z  teoretycznych przeliczeń wychodzi taka emisja w kg na każdą spaloną tonę węgla:

Dwutlenek siarki   

7,82

Tlenki azotu     

2,20

Tlenek węgla    

45,00

Benzo/a/piren  

0,01400

Dwutlenek węgla

2168

Pył TSP

7,800

Sadza  

0,390

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.