Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapalanie Się Sadzy W Kominie


salmon969

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W grudniu zapaliła mi się sadza w kominie a raczej się żarzyła i opadała do wyczystki .Komin się nie zapalił płomieniami i nie było widać wydobywającego się żaru z wylotu komina ani zwiększonego dymienia z komina .Po wypaleniu się częściowego sadzy następnego dnia oczyszczono komin i usunięto sadzę z komina .Mamy połowę lutego i dziś miałem podobną sytuację zapalenia się sadzy w okolicy trójnika podłączającego kominek .Jak sądzą w tym miejscu zgromadziła się sadza i zapaliła się w podobny sposób jak ostatnio .Wcześniej i dziś zaobserwowałem to przez wyczystkę za pomocą lusterka tak więc mam pewność gdzie się pojawiał żar w kominie .Mam kominek i palę w nim paletami a więc każdym rodzajem drewna co wiąże się oczywiście ze zwiększoną liczbą sadzy .Średnica komina fi 200 i corocznym czyszczeniu raczej nie powinno byś przypadków tego rodzaju .Jak przeciwdziałać zapalaniu się sadzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek: szorowac komin co miesiąc, tak jak ja to robię i basta! Raz na rok -- to zaproszenie Czerwonego Kura do tańca.

U mnie [bez kominka ] dochodzi mimo wszystko do żarzenia sie sadzy ale o tym mówi mi jasny puł w wyczystce. Jak kocioł i czopuch szczelny to z niedostatku tlenu sia żarzy, szczególnie jak jest to czysta sadza z węgla. Z drewna bywają żywice a te jak dostana tlenu to idzie ogień jak burza.

 

Drewno należy palic na pełny gwizdek , przymykanie dolotu powietrza to produkcja sadzy. I żywićy! I koniec tematu!

Jest piątek, weż 3 browce, siądx przed kominkiem i pomedytuj! Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z pewnością nie jest to jednoznaczne, podobnie jak i termin 'sadza w kominie' może oznaczać czarny kopeć czyli formę czystego węgla, jak też zestalone żywice ze spalanego drewna, oraz smołę powstającą również ze spalania 'tłustego' węgla typów 33 i powyżejcool.gif !

Problemy z naszymi kotłami powstają często w wyniku spalania paliwa nieokreślonej/marnej jakości (nawet na składzie nie wiedzą co nam nasypaliohmy.gif) ...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

sadzaz drewna osiadająca w kominie to kreozyt . zapala sie ponoć w tęp ~200 C. Biały popiół w wyczystce świadczy o beztlenowym spalaniu. Można zapobiec zapłonowi komina częstym czyszczeniem albo dokładając chemiczny środek na sadze ( dostępny w każdym supermarkecie ) w trakcie palenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świadczy o beztlenowym spalaniu. -- nakopać! ?? NIe ma spalania beztlenowego! Chodziło ci zapewne o żarzenia przy niedostatku tlenu co sadza i węgiel znakomicie potrafią.

 

Szczelny czopuch i komin to ograniczenia tlenu w kominie!! To najlepszy ogranicznik pożaru w kominie!! Poza szczotą i czteropakiem piwa! Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Na zapłon wpływa wilgoć.
sucha sadza się nie pali w piecu, a namoczona daje równo ...
na osadzanie i zapłon ma wpływ prostopadłe podłączenie do komina - wlot, albo trójnik,

całe ciepło więc wali w ściankę przeciwległą nagrzewając ją na max zamiast zakręcać do wylotu jak w kolanku.
i tak też zapalają się kominy murowane. 
podłączenie na dole komina powoduje, że strumień ciepła rozchodzi się tez ku dołowi a tam jak jest sadza i do tego wilgotna np po deszczu to zapalenie prawie pewne. 
Dlatego przestrzegam przy rozpalaniu na pełnym ciągu - płomień idzie aż w komin - przy prostych konstrukcjach pieców.
U mnie "mądre" tak zapaliły komin - tylko się żarzył bo usłyszałem i był mocno gorący, a po 3 tygodniach powtórka .
więc wypalenie .. nie pomogło, albo było za słabe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.