Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa TBL Compact 16 kW - moje boje z tym kotłem...


tomek1979b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kocioł nowy z 2019, użytkowany od czerwca, na razie na podgrzanie CWU. Na dobę przypada mu jakieś 2 odpalenia (2.5 kg pelletu), z których średnio licząc co drugie jest zakończone alarmem - NIEUDANA PRÓBA ROZPALENIA. Był serwisant, sprawdził grzałkę - nowa z 2019 r. Przy otwartych drzwiczkach obserwował i jak była nieudana próba rozpalenia to nawet dym się nie pojawiał, pomimo rozgrzewania grzałki. Co tu jest nie tak? Jak już odpali, to nigdy nie trwa to szybciej niż 6-7 min, a ponoć powinno wciągu 2-3 jak grzałka nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Dawka startowa paliwa??? 

Prędkość wentylatora podczas rozpalania??? 

Takie parametry chyba masz i serwisant pewnie je sprawdzał.... 

Jaki masz pellet? 8 mm dłużej  się rozpala, ale nie powinno trwać dłużej niż ok 3 min. Moze też być wina pelletu ( zbyt wilgotny) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Skoro już przestawiales te parametry i zmianiałeś pellet, to co na to serwisant? 

Jak sprawdził grzałkę?  Grzałka chyba jest 360W, czy sprawdził ile pobiera grzałka w czasie rozpalania?  Moze przez przypadek i ludzki błąd włożyli grzałkę z mniejszą mocą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnął grzałkę, obejrzał i jest 360W. Serwisant rozkłada ręce. Ma podjechać jeszcze raz wymienić ją. Czekam na niego tracąc już cierpliwość do tego kotła... Może coś innego być oprócz grzałki??? To przecież nie wygląda na jakiś super skomplikowany sprzęt... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Taki masz palnik? 

To jest tam taki zapis..." Trzy fazy rozpalania"   Czy chodzi tu o trzy nieudane próby, czy raczej o to, że podczas rozpalania wentylator pracuje z różnymi prędkościami, aby przedmuchać kocioł z dymu który powstaje w pierwszej fazie zapłonu, aby uniknąć wybuchów. Jeżeli tak jest, to wykombinowali aby grzałkę szybko szlag trafił. 

Screenshot_2019-07-15-08-23-51.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być felerne/złe/nieprawidłowe umiejscowienie grzałki, ale to serwisant powinien wychwycić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
8 minut temu, tomek1979b napisał:

 Wentylator w pierwszej fazie jak się rozgrzewa grzałka pracuje na połowie mocy zadanej podczas rozpalania. Trwa to tak z 3 min. 

...., ale rozumiem, że wentylator startuje od "od zera" i powoli rozkręca się do tej połowy mocy zadanej? Jeżeli załącza się od razu z połową mocy zadanej, to być może za bardzo wychładza grzałkę... Może takie coś sobie kup dla wglądu ( tak na przyszłość) 

Screenshot_2019-07-15-08-47-52.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ewidentnie wina grzałki. Szkoda że nie masz miernika poboru energii. Przy załączeniu jest uderzenie nawet w granicach 1KW i spada do jakiś 350-360W żarząc grzałkę przez kilka minut. Tutaj grzałka do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eliks napisał:

Więc ewidentnie wina grzałki. Szkoda że nie masz miernika poboru energii. Przy załączeniu jest uderzenie nawet w granicach 1KW i spada do jakiś 350-360W żarząc grzałkę przez kilka minut. Tutaj grzałka do wymiany.

Może słabo grzeje? Stąd te udane rozpalenia jak już są DOPIERO po 6-7 min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
16 minut temu, eliks napisał:

Więc ewidentnie wina grzałki. Szkoda że nie masz miernika poboru energii. Przy załączeniu jest uderzenie nawet w granicach 1KW i spada do jakiś 350-360W żarząc grzałkę przez kilka minut. Tutaj grzałka do wymiany.

O ile jest tam grzałka PSx-2 to się zgodze. Grzałka Kostrzewy pobiera od samego początku 360W.

Tomek.... Twoje sterowanie jest inne niż moje, ale kocioł mam tej samej  firmy. W moim przypadku start wentylatora zaczyna się od "zera" i rozpędza się do zadanej podczas rozpalania do 14%. 

Spróbuj... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

U Ciebie raczej sposobu zmiany pracy wentylatora nie będzie... Płynne rozpędzanie mam w estymie... Zmień mu max zadanej wentylatora na 15. Oczywiście próbuje jakoś pomóc i moje ustawienia mogą  być dla Ciebie błędne. ... Masz inne sterownie /wentylator itp itd... Warto zawsze kombinować... Oczywiście wyczyść ruszt z poprzedniej dawki pelletu ( o ile została na ruszcie) i niech sterownik poda nową.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
40 minut temu, tomek1979b napisał:

Nie. Jak ustawię nadmuch rozpalania na 30%, to w pierwszej fazie od razu jest 15%, po tych kilku minutach jest skok na 30%. 

Kolego Tomku..., a czy jak wskakuje na 30%, to nie podaje po chwili kolejnej dawki paliwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba podaje np. 60g, druga próba podaje mniejszą dawkę ale znowu zabawa z wentylatorem że staruje przez parę minut z połową zadanej np. 10% zamiast 20. Trzecia próba znowu dosypuje trochę mniej niż 60g startowej. Po 3 próbach alarm. Wyłączenie kotła. Czyścić tego nawet nie trzeba bo jak uruchomię kocioł po alarmie ręcznie to palnik to wszystko zrzuca. I znowu zabawa w ruletkę odpali - nie odpali, dobrze że jeszcze sezon grzewczy nie rozpoczęty :) Puki nie będzie ognia - próg foto na 5% przez ileś sekund to nie dosypie pelletu podczas jednorazowej próby rozpalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Trener40 napisał:

O ile jest tam grzałka PSx-2 to się zgodze. Grzałka Kostrzewy pobiera od samego początku 360W.

Nie będę się kłócił bo nie znam tego kotła, ale przy odpale w większości kotłów które widziałem, zawsze jest konkretny strzał przy odpale, toteż jak ludzie dobierają UPSy to nie biorą 0.5KW bo wiedzą co się dzieje przy starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Jak Ci się uda,, to zrób zdjęcie ile jest tego pelletu (60g) po podaniu paliwa. 

Jeżeli u Ciebie dosypuje dawkę trzy razy, to jak dla mnie są złe ustawienia dawki startowej w stosunku do pracy wentylatora podczas rozpalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Czyli ta kupka na ruszcie, to trzy próby... Trochę tego dużo... Zrob dawkę np. na 30g i wentylator na 15 max zadanej... Tymi parametrami musisz kombinować o ile grzałka i reszta jest 100%  sprawna.  Zadzwoń również do Kostrzewy i powiedz jaką masz sytuację i że serwisant rozłożył ręce... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 jednak miałem rację, drugim filmem sam na siebie bata ukreciles. Po minucie masz strzał 1050W.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.