Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa TBL Compact 16 kW - moje boje z tym kotłem...


tomek1979b

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie jak kociol pracuje w FL to powinien zmniejszac moc dochodzac do swojej zadanej. Jezeli mimo wszystko nie uda mu sie to i osiagnie zadana +5C to sie wylaczy.

Nie znam twojego sterownika ale prawdopodobnie masz tam mozliwosc ustawienia progow mocy i parametrow podawania peletu oraz pracy wentylatora.

Ponadto czytajac instrukcje powinienes wiedziec kiedy po wylaczeniu kotla znow sie zalaczy? Jakas histereza jest? Np zadana 70. Dochodzi do 75 i sie wylaczy. Potem zalaczy sie gdy spadnie ponizej 50. 

Jak to jest u ciebie zrobione?

Cos wiecej o instalacji powiesz? schemat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek1979b napisał:

Tyle mi wystarczy żeby w bojlerze była woda 50C. I tak kocioł przebija na 62-63. Powrót mam min. 50C m.in. dzięki bojlerowi..

Wszystko ładnie, tylko co będzie w zimie? Ochrona powrotu ważna rzecz i warto to ogarnąć przed sezonem, żebyś na wiosnę nie wstawiał zdjęć, podobnie jak kilku innych użytkowników Kostrzewy wcześniej, gdzie w kotle rudo i rdza odchodzi płatami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gonzo19 napisał:

W tej wersji sterownika FL działa inaczej. Najpierw na 100% grzeje do zadanej a później dopiero od zadanej w zwyz zaczyna modulowac. 

To po *** modulacja w ogóle w tym kotle, jeśli kocioł zwalnia na parę chwil żeby się wyłączyć. U mnie przy zadanej 70* kocioł jej nie przebija, bo zbije do 3KW i dziękuję. 

Czekamy na Twoją relacje z wizyty serwisu @tomek1979b

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz średnicę komina? Skoro wymienili grzałkę i odpala to była jej wina a nie ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek1979b napisał:

Był serwis, wymienili grzałkę na początek, ustawili dawkę i nadmuch rozpalania (ponoć mam b. duży ciąg kominowy i to mogło wychładzać grzałkę). Na razie odpalił pare razy pod rząd. Zobaczymy za parę dni.

To jedna z prawdopodobnych przyczyn , może być trafiona , ale nie do końca jest prawdziwa. Ponieważ gniazdo w której znajduje się zapalarka jest zasypana dawką pelletu na rozpalanie. Czekamy na dalszy rozwój Twej przypadłości. 

Według mnie , jeżeli w sterowniku jest opcja   przeważania pelletu a na pewno jest to dawka powinna być minimalna 80 gr a Ty idziesz w odwrotnym kierunku zmniejszając ją.

Tak jak pisał kolega @Kordjano zapoznaj się czytając ze zrozumieniem  instrukcję obsługi Twego sterownika PLUM to dużo Ci rozjaśni umysł.

To bardzo mały przekrój komina. A jakiej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, eliks napisał:

To po *** modulacja w ogóle w tym kotle, jeśli kocioł zwalnia na parę chwil żeby się wyłączyć. U mnie przy zadanej 70* kocioł jej nie przebija, bo zbije do 3KW i dziękuję. 

.....

nie mam pojęcia, ale tak to działa. Zapitala na 100% do zadanej i dopiero powyzej w tym "okienku" do +Xst. moduluje.

ja mam inny kocioł a sterownik ecomax860 P2. z oprogramowaniem dla biawara. ale FL działa identycznie. Tez dla mnie to jakas pomyłka, ale ja mam bufor dodatkowo, wiec oprócz większego spalania nic to nie daje. Przeszedłem na sterowanie reczne i jest ok.

 

 

edit:

ale wiesz co, ten FL ma pewnie związek z ta histerezą dla recznego dla 50 i 30%. ja miałem ustawione 3* i 1*(fabryczne) jak zwiększyłem  na 10 i 5 to kocioł strasznie się męczył aby zagrzać bufor. teraz mam 60zadana, +10 przebicia, a bufor na 60 i działa super, szybko nagrzewa bufor, nie meczy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb FL przydaje się, jak jest duży rozbiór ciepła (silne mrozy), albo  ma się kocioł dobrze dobrany do potrzeb budynku lub gdy potrafi odpowiednio dobrać moce palnika do pracy w tym trybie

Sam używam tego trybu do grzania CWU w lato, ale robię to w dosyć niekonwencjonalny sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, masz kocioł, który sam w sobie jest małym buforem, po diabła Ci dodatkowy bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to przepraszam za niedopatrzenie:-). Pomyliłem Cię z kimś innym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.