Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Idealny do kotła pelletowego


pospisz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam propozycję skoro nie ma jeszcze sezonu może wspólnie omówimy sobie funkcje v13. Hydro o ile masz ochotę może wstawisz jakieś zdjęcia ustawień sterownika. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kolega @Kroitzman ma w zanadrzu zdjęcia ustawień sterownika, dodatkowo mógłby rzucić jakimś krótkim opisem. Na pewno każdy z chęcią pooglada i poczyta, nawet ci świeżo upieczeni posiadacze  tych kotłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedno z ważniejszych okien w v13 kilka priorytetów może być powiązanych jednocześnie czyli pokojowka, pogodowka, harmonogram do tego może być przyporządkowana temperatura kotła oraz do jakiej mocy ma pracować osiągając zadane parametry, powoli czy agresywnie i krótko. Wszystko zależy ile priorytetów mu zatwierdzimy. Parę fajnych korekt jest gdzie indziej i musimy je ustawić lub odptaszkować. To zdjęcie miało by sens gdyby było interaktywne pokazało by dopiero wszystkie możliwości. Wszystko wydaje nam się teraz pokrecone a okazuje się klikając że jest prostsze niż w niektórych sterownikach wszystko prawie w jednym miejscu oprócz detali czyli korekt o niektórych nawet niezdawalismy sobie sprawy bo brak ich w polskich sterownikach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt nie zabrał głosu na temat sterowania RTB to ja poproszę kol.Eliksa o wytłumaczenie pracy systemu Leonardo bo chyba jest oparty na podcisnieniu i stopni jest tylko 5. Szkoda że nie ma pełnej modulacji bo to trochę jak w skrzyniach automatycznych były 4 biegowe i spalaly więcej a teraz norma to 8 biegów żeby wprowadzić oszczędności .Może się mylę to proszę o wyjaśnienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa również w oparciu o podciśnienie, ale Leonardo to patent, podobnie jak Active+ w Redzie i ja nie mam pełnej wiedzy jak to konkretnie działa, ja tylko sypię pellet, w dodatku nic lepszego od A2 i się pali, bardzo dobrze pali. Co do biegów, to porównanie kompletnie nietrafne. Jeśli w 5 poziomach modulacji (gdzie standard to nadal 3) kocioł zmoduluje do 3KW gdzie działa ze sprawnością identyczną jak na pełnej mocy, to po co coś wiecej? Dzięki właśnie optymalizacji procesu spalania, modulacja przebiega tu mega gładko, dawkowanie pelletu też zupełnie inne niż w standardowych kotłach, bo tu pellet "leci" praktycznie cały czas małymi porcjami. Jeśli twierdzisz że kocioł RTB, Laguna czy inny diabeł będzie palić sporo mniej niż Slimko z Kipim to się grubo mylisz. To już bardziej kwestia instalacji niż kotła. Nawiązując jednak do auta, kocioł musi swoje spalić, jeśli dom tego potrzebuje, koniec i kropka. Jeśli ktoś łudzi się się że kupi pelleciaka i będzie dawał mu "oszczędności" to niech się obudzi. Nowe domki są mega oszczędne, i tam można fajne wyniki zrobić, a tak jak w moim klocku 150m2, w domu 23*, paliłem 8 miesięcy bez 4 dni. Poszły 4 tony. Mało czy nie, każdy ma swoją opinię na ten temat, ale na pewno mega wygodnie, zwłaszcza z tym kotłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkim co tu piszesz się całkowicie zgodzę oprócz tych 5 poziomów modulacji bo poziom modulacji nie jest w 100% odzwierciedleniem zapotrzebowania domu w danym momencie. Tych nie trafionych poziomów jest w ciągu doby napewno trochę i tu mogą powstać oszczędności. Dlatego założyłem ten temat żeby poszukać takich niuansów w różnych rozwiązaniach czyli sterownikach i dać polskim producentom coś na co muszą koniecznie zwrócić uwagę. Ja nie podważam 3kw mocy tylko czy są i może je zauważyłeś tak zwane polbiegi. Jeżeli twierdzisz że nie ma różnicy w spalaniu między Slimko a Laguna to możemy się tylko z takiego obrotu cieszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, pospisz napisał:

Ze wszystkim co tu piszesz się całkowicie zgodzę oprócz tych 5 poziomów modulacji bo poziom modulacji nie jest w 100% odzwierciedleniem zapotrzebowania domu w danym momencie. Tych nie trafionych poziomów jest w ciągu doby napewno trochę i tu mogą powstać oszczędności. Dlatego założyłem ten temat żeby poszukać takich niuansów w różnych rozwiązaniach czyli sterownikach i dać polskim producentom coś na co muszą koniecznie zwrócić uwagę. Ja nie podważam 3kw mocy tylko czy są i może je zauważyłeś tak zwane polbiegi. Jeżeli twierdzisz że nie ma różnicy w spalaniu między Slimko a Laguna to możemy się tylko z takiego obrotu cieszyć. 

No można tak powiedzieć że są półbiegi. Generalnie stopni mocy jest 5 ale ...............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszliśmy od modulacji do czystości i sprawności która też jest bardzo ważna w procesie spalania. Fajną sprawa jest tutaj w Leonardo to że ktoś poświęcił czas opomiarował kocioł i wyznaczył chociaż te 5 punktów odniesienia dzięki czemu zoptymalizował spalanie. Wnoszę więc aby ktoś posunal się trochę dalej i wyznaczył więcej tych poziomów 10-20 trudno tu mówić o 100 i zminimalizował straty dla naszego dobra a nie przenosił je na bezwladność budynku bo fizycznie one nie przepadają przy pracującej pompie ale zmieniają może nie odczuwalnie komfort cieplny i powodują straty przegrzania lub niedogrzania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z tego że punktów jest więcej. Mimo wszystko chciałbym żeby w końcu zacząć pisać w tym temacie bez ogródek i słodzenia lub plucia o fajnych rozwiązaniach które sami stosujemy w swoich kotlach i sterownikach optymalizujacych spalanie bez względu na to czy to RTB, Laguna, Plum czy Tech. Wszystkie te spostrzeżenia pomogą nam spojrzeć na pewne rzeczy inaczej i wyciągnąć samemu wnioski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego ty oczekujesz? Żeby nasi rodzimi producenci wymyślili optymalizacje spalania? Przecież tym reguluje nie tylko sterownik, ale cały kocioł, czujniki i Bóg wie co jeszcze. Gdyby to było takie proste, to mieli byśmy jakikolwiek polski kocioł w pełni automatyczny, który będzie posiadał jakiś algorytm na zasadzie którego będzie sobie sam dawkował i dmuchał odpowiednią ilość powietrza. Znaczy się mamy taki kocioł, to Cortina od Rakoczego, ale niestety to nie działa jak powinno a serwis rozkłada ręce. U nas w kraju w większości firm leci korpus węglowy, do tego Kipi i sterowanie Pluma. Działa? No jakoś działa więc po co kombinować. Kumaty użytkownik nawet całkiem sprawnie sobie to wyreguluje i jest zadowolony, co pokazują wpisy na forum, dlatego chyba nawet nie ma woli kombinowania i wymyślania ze strony producentów sterowników.

We Włoszech taki kocioł 2 lata jest testowany zanim wejdzie w szerszy obieg i do katalogów, ot taka delikatna różnica. 

Cytat

Ja nie podważam 3kw mocy tylko czy są i może je zauważyłeś tak zwane polbiegi.

Nie wiem czy to półbieg, ale dam Ci przykład. Kocioł działa na 2 biegu (1 najniższy, 5 najwyższy) i to nie jest tak że on przez 5 minut dmucha tak samo bo jest reakcja na ciąg kominowy, na dawkę pelletu która sie wypala czy inne reakcje które towarzyszą procesowi spalania. Po samym wentylatorze wyciągowym słychać, że wciąż zmienia się jego prędkość. 

A co jeszcze mi się przypomniało, rzecz prosta, ale również nie stosowana w rodzimych konstrukcjach. Otóż wyeliminowanie fotokomórki (czujnika ognia). W wielu kotłach spotkałem się dosłownie z problemem zapchanej, zabrudzonej czy zepsutej fotokomórki. Oczywiście Ekosilverze czy Sasach jest w instrukcji jak to wyjąć, wyczyścić, ale to już zazwyczaj coś co przewyższa umiejętności Kowalskiego, jeśli w ogóle o tym czytał. U mnie pokazuje że jest płomień, jeśli temperatura spalin przekroczy 50* (tu akurat czujnik umiejscowiony pod deklem kanałów wymiennika). Rzecz prosta i niezawodna. Oczywiście ma wadę taką że płomień mi widzimy, ale kocioł na to nie reaguje, przez co rozpalanie trwa 3 minuty dłużej, ale na prawdę, podpali i spali nawet krowie łajno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć , chciałem podzielić się informacją że posiadam sterownik skzp-04 polskiego producenta i on też posiada czujnik ognia czy tez płomienia jak kto woli i producent przewidział w sofcie opcje wyłączenia tego czujnika i prowadzenia palnika tylko używając czujnika spalin,oczywiście sam czujnik płomienia można również kalibrować na plus i na minus co daje nam duże możliwości dopasowania odczytów pod pellet w zależności czy to 6 lub 8 mm .Przeprowadzałem kilka prób i praca palnika z tym czujnikiem jest dużo łatwiejsza i ekonomiczniejsza sterownik uwzględniając odczyt , płynnie prowadzi proces spalania delikatnie dosypuje pelletu tak aby nie zdławić płomienia ,faza rozpalania też przebiega poprawnie użytkownik sam może określić kiedy sterownik ma uznać że palnik jest rozpalony podajemy np.że po przekroczeniu światła 30% kocioł przechodzi w modulację .Przy wyłączonym czujniku płomienia wszystkie procesy są zachowane lecz odczyt z czujnika spalin jest przesunięty czasowo z racji tego że spaliny muszą pokonać wymienniki itd i z tego powodu zauważyłem że sterownik podaje więcej paliwa aby uzyskać wyższą temperaturę spalin .

Fajną opcją jest też to, że sterownik płynnie dobiera moc i płynnie moduluje w zakresie w którym mu pozwolimy może być od 5-100 % lub w innym dowolnym przedziale ,mimo to że jest to sterownik( uniwersalny ) w pełni adaptacyjny do palników pelletowych ja go kupiłem w komplecie z palnikiem viper i jestem zadowolony z bardzo obszernego menu ,uważam ,że polak potrafi tylko musi mu się chcieć .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna jest ta możliwość wylaczenia fotokomórki, choć opcja rozpalenia na bazie czujnika spalin nadal jak widać niedopracowana. Może tego nikt nie docenia, ale fotokomórki to częsty problem i jeśli się pojawi, cyk przestawiamy opcję i działamy na bazie czujnika. Ja już dawno pisałem że jestem zafascynowany tym sterownikiem. Jak Timel zacznie robić coś co nie przypomina cegły, to może znajdziemy je w popularnych kotłach, tak jak upychają Techy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o SKZP-04 to są wersje pod zabudowę lecz dostępne tylko dla firm produkujących kotły ,SKZP-02 widziałem kilkukrotnie i nie ma już cegły tylko panel który można powiesić na ścianie lub na kotle na magnes ,ale nie o tym tu mowa ,chciałem sprostować wypowiedz o czujniku spalin on dział pilnuje temperatury lecz nie jest ona personalizowana przez palacza tylko przez producenta ,mój kocioł jest dość wysoki dlatego zauważyłem różnice że na foto komórce przejdzie w modulacje a na spalinach dodaje około 150g pelletu i tak jest za każdym razem .Czas rospaleniu na foto to 1:50 s a na spalinach 2:40 taką różnice odnotowałem .Na pochwale też zasługują harmonogramy kocioł osobny pokojówka osobno oraz dowolna konfiguracja obniżeń temperatury kotła oraz pokojówki ,to tyle z mojej strony .

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Fajna jest ta możliwość wylaczenia fotokomórki, choć opcja rozpalenia na bazie czujnika spalin nadal jak widać niedopracowana. Może tego nikt nie docenia, ale fotokomórki to częsty problem i jeśli się pojawi, cyk przestawiamy opcję i działamy na bazie czujnika. Ja już dawno pisałem że jestem zafascynowany tym sterownikiem. Jak Timel zacznie robić coś co nie przypomina cegły, to może znajdziemy je w popularnych kotłach, tak jak upychają Techy.

Ja w "tech-u" też mogę wyłączyć czujnik foto i bazuje na czujniku spalin. Ale przy foto szybciej sterownik wchodzi w modulacje. Oczywiście chodzi o rozpalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
W dniu 10.07.2019 o 19:05, pospisz napisał:

Może w ten sposób producenci sterowników mieli by możliwość udoskonalenia oprogramowania i wprowadzenia poprawek.

O ile producenci sterowników (programiści) to czytają, to również odniosę się do wybiegu pomp. 

Też uważam, że temperaturowy wybieg pomp jest prostszy i dokładniejszy  i  każdy mógłby sobie indywidualnie dopasować do swoich potrzeb.

Dodałbym dwa parametry :

Wybieg pompy CO i wybieg pompy CWU. Przy każdym z tych parametrów dodać : temp zał pompy , oraz histereze ( wył pompy). Histereza przykładowo od 1 do 20 st. 

Użytkownik mógłby sobie wybrać z którego wybiegu chce skorzystać aby wykorzystać dodatkową energię kotla podczas wygaszania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.