Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Idealny układ centralnego ogrzewania


fryniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. Planuję w tym roku (na przyszły sezon grzewczy) remont mojej kotłowni, wymianę kotła i modernizację układu c.o. Od dłuższego już czasu jestem stałym obserwatorem forum bo chciałbym moją instalację zrobić w miarę mozliwości jak najlepiej, wiadomo nie robi się tego co rok. Bedę miał kilka pytań do fachowców z forum tak tak niektórzy naprawdę są dobrymi fachowcami i przeważnie wiedzę swoją opartą mają na własnych doświadczeniach a to mi się wydaje największa fachowość. Mam dom 140m2 budynek stary ceglano-pustakowy nowe okna nie ocieplony,grzejniki nowe instalacja miedziana. Dzisiaj pale w starym piecu wykonanym przez lokalnego rzemieslnika rozmiaru nie znam. Palę w nim grubym węglem kamiennym spalam w zależności od rodzaju zimy od 4 do 6 ton węgla i jeszcze z przyczepę drzewa. Piec jest kilkunasto letni i tylko patrzeć jak się przepali i zacznie ciec. Jeden z wiekszych problemów w tym piecu to podkładanie co..... 1.5-2 godziny

Smieszne nie - ale prawdziwe. Zaczym nie zaczołę czytac tego forum to myślałem że to normalne ale jak czytam stałopalność 8,15 godzin a nie wspomnę że i tydzien to już szok. Chciałbym zostać przy węglu niema problemu codzienie rozpalać ale fajnie by było żeby jak podłożę po połudnu chociasz do rana starczyło.

Moje pierwsze pytanie - jak powinien wyglądać idealny układ c.o.? oczywiście w naszyc polskich warunkach i z piecem węglowym. Zapraszam do dyskusji. Potem bedą następne pytania.

Pozdrawiam fryniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fryniu,w każdym zwykłym kotle węglowym da się osiągnąć stałopalność w granicach kilkunastu godzin,a nawet doby.Pod warunkiem,że nie jest drastyczne za mały do zapotrzebowania na moc w danym budynku.

Ja przez 14 lat paliłem małym kociołkiem-samoróbką o mocy ok. 14kW w domu o pow. 120m2 i normalką było utrzymywanie temp. 45st przez 16 godz.Rekordem było 52 godz przy temp. 35st.Zasypywałem go zawsze ''pod sufit'' i tak zostawiałem z odpowiednio uchylonymi drzwiczkami.

U ciebie prawdopodobnie spalanie węgla jest tak duże,bo sprawność kociołka jest nie wielka.

Na taki dom potrzebujesz kocioł o mocy min.20kW.Koniecznie dolnego spalania.

Choćby ci nie wiem jakie cuda opowiadali o kotle górnego spalania,choćby ci go za darmo dawali,nie bierz!Masz szansę 5%,że będzie ci się w takim kotle paliło bez wybuchów i innych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że chyba na tym forum nie ma osób które by uważały że znają idealne rozwiązanie c.o. trudno.

Czym dłużej czytam o piecach coraz bardziej się przekonuję do pieców z podajnikami. Może tym się zainteresuję. Jak piszą producenci to idealne rozwiązania duża stałopalność, oszcędność tylko wiadomo 100% droższe. Jeszcze się zastanowie czytam forum widzę głosy za i przeciw.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że chyba na tym forum nie ma osób które by uważały że znają idealne rozwiązanie c.o. trudno.

To chyba dobrze o naszym forum świadczy. Idealnych rozwiązań bowiem nie ma. Są rozwiązania lepsze lub gorsze - a jakby mi jakiś fachowiec twierdził, że zna idealne to bym go raczej nie zatrudniał - kłamstwo (albo przynajmniej spora przesada) na początku współpracy źle wróży :angry:

 

A tak poważnie. Tutaj bardzo wiele zależy... Zależy od tego np. co jest Twoim priorytetem. Czy za ideał uważasz rozwiązanie najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu, najtańsze, może najbardziej ekologiczne czy najtrwalsze. Zresztą zrobisz sobie dzisiaj coś bardzo dobrego a za rok wejdzie nowa technologia i już masz rozwiązanie wcale nie idealne tylko zwyczajnie... przestarzałe.

 

Tak więc jak pisałem - jakby ktoś tutaj napisał, że wie jaki jest układ idealny uznałbym co najmniej, że się przecenia :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie piszę aby się wymądrzać czy coś silnie sugerować ( nie mam aż takiego doświadczenia) ale może moje uwagi się przydadzą. Jeśli chcesz zostać przy węglu kamiennym i nie jest problemem codzienna obsługa kotła to proponuje kocioł dolnego spalania na paliwa stałe. Firma, cena, moc, jakość, itd. itp. zależą od funduszy i od dostępności na Twoim rynku. ( zauważyłem że w niektórych regionach Polski są sprzedawane kotły o których u mnie nikt nie słyszał – co nie stanowi o tym że są mniej dobre). Sugeruje instalacje z układem otwartym, z zaworem 4d z podstawowym sterowaniem. Kocioł bez elektroniki ( ewentualnie miarkownik) dolnego spalania z przepustnicą umożliwiającą spalanie od góry ( spalisz zrębki trocinę i inne odpady palne ). To rozwiązanie bardzo praktyczne. Zalecam zastosowanie markowych odpowietrzników i zaworów ( z półśróbunkiem mile widziane – te częściej używane ). Podstawą jednak jest komin i dbałość o to aby paliło się dobrze a to już kwestia wyliczeń mocy na metr. ( niedowymiarowanie mocy lub przewymiarowanie). To chyba podstawa. Ja osobiście polecam rozwizanie które sam zastosowałem i sprawdza się doskonale ( PEX, 4d, rozdzielacz, automatyka, podłogówka, zasobnik CWU, samowykonanie )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjasnienie, macie rację każdy może mieć swój ideał całkiem inny. Wyobrażałem sobie że ktoś przedstawi mi idealne rozwiazanie c.o. a ja będę dążył w miarę swoich możliwości do tego ideału w swoim domu. Niestety tak nie jest i uważam temat za zakończony. Przenoszę się do tematu piece i szukam solidnego pieca.

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak przeczytasz całe forum ( od deski do deski) To zrozumiesz wszystko co najważniejsze, czyli to że nie ma rozwiązań idealnych czy nawet dobrych. Nikt tu nie przedstawia swoich rozwiązań jako najlepszych - idealnych. Forum to raczej kwestia podzielenia się swoimi doświadczeniami i chęć zwrócenia uwagi na swój ewentualny problem lub pytanie. Taka jest idea tego forum ( tak to rozumiem). Jeśli szukasz rozwiązań idealnych polecam książki J Dlatego też nie polecam szukać idealnego kotła. Na zadowolenie Twoje które ma wynikać z instalacji CO będzie wpływać przynajmniej 30 warunków. Od „powietrza pod ruszt do dymku z komina”

Pozdrawiam

 

PS: A i tak grunt to eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.