Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Idealny do kotła pelletowego


pospisz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nawiązując do wszystkich wypowiedzi w dziale kotły pelletowe stwierdzam że nie ma idealnego sterownika do kotła pelletowego obojętnie z jakiej by nie był firmy. Wymyśliłem sobie ze gdyby wszyscy forumowicze którzy pala pelletem napisali w tym wątku jakiej funkcji brakuje im w ich sterowniku może powstał by sterownik idealny pasujący do każdej instalacji. Może w ten sposób producenci sterowników mieli by możliwość udoskonalenia oprogramowania i wprowadzenia poprawek. Mam nadzieję że nie rozpęta się z tego powodu wojna i nie będzie imiennych wycieczek pod ich adresem a wspólna burza mózgów pozwoli coś udoskonalić. Chciałbym żebyśmy pisali zarazem i o plusach i minusach wprowadzonych już rozwiązań jak i swoich przemyśleniach jak to by miało wygladać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie też tak mam i jak na razie nie narzekam :)

IMG_20180125_175634.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Sterownika idealnego nie ma. Dwa, ze producenci czesto zamawiaja ograniczone, lub poblokowane opcje do swoich kotlow. Tak ze taki Plum w Biawarze jest czyms calkiem innym niz Plum w takim Lazarze. Czeo mi brakuje w Plumie? Pelnej bezobslugowosci jaka zapewniaja Edilkaminy czy Winhagery. Wybiegu pompy ladujacej bufor. Poza tym jest wszystko czego trzeba:

pogodowka, pokojowka, obsluga bufora, sondy, CWU, mieszacza, dokladnosc regulacji do 0,1°, regulacja pracy standard i fuzzy logic samego kotla i sondy, dostep przez neta z przyjemnym interfejsem i pelna obsluga kotla. 

Bzdura jaka stosuje nie tylko Plum jest pogodowe sterowanie zadana kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Plum, tech..... to firmy które produkują sprzęt, ale to od firm które produkują kotły wychodzi jaki sprzęt sobie życzą. Oczywiście każda firma produkująca kotły taki sprzęt testuje i zleca poprawki lub dodatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze wpisy ale sądziłem że bardziej na czynniki pierwsze rozlozymy brakujące funkcje. Kol. Visitor jak powinien działać taki wybieg pompy i jak miałby by być uruchomiony na jakiej podstawie oraz zatrzymany Twoim zdaniem optymalnie. Przepraszam za trochę wywołanie Cię do tablicy ale każdy z nas ma swoje przemyślenia i inaczej chce żeby to funkcjonowało a fajnie jakbyśmy znaleźli wspólne rozwiązanie. To samo dotyczy innych funkcji, harmonogramow, pokojowek i pogodowek, mieszaczy. Dla każdej instalacji są inne priorytety ale rozbudowanie szczegółów pozwoli dopasować to wszędzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Producenci stosuja wybieg na pompach CWU. Czyli. Kociol dogrzewa latem tylko cwu. Gdy CWU osiaga zadana pompka normalnie sie wylaczy. Kociol osiagnie zadana i sie wygasza.  Z racji zamkniecia przeplywu i rozpedzonego jeszcze kotla temperatura jego wzrasta. Nawet w spoczynku. I ten wzrost ucieknie sobie powoli w komin. Ustawiamy wtedy wybieg pompy na np 15 min i to cieplo laduje w boilerze. W moim Plumie brakuje mi takiego wybiegu przy pompie  ladowania bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w techu jak piec lub cwu osiągnie zadaną następuje wygaszanie, ale pompa cwu lato pracuje jak na kotle jest wyższa temp. od bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
16 minut temu, HarryH napisał:

Nie możesz po prostu założyć przekaźnik czasowego z podtrzymaniem po zaniku zasilania? 

Mam cos takiego i jest ustawione na 40 min. Nie jest to rozwiazanie idelane w moim przypadku. Bufor jest u mnie wspomagany zestawem PV. Gdy bufor jest latem dogrzany a na kotle niska temp. bo nie pracuje wlacza sie co kilka dni na 30 sek anty stop pompy. A przekaznik wydluza mi to do 40 min. Wtedy niepotrzebnie bufor zagrzewa kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że ten wątek rozwiniemy później i Sambor uchyli rąbka tajemnicy ale też tak uważam że żaden ze sterowników nie prowadzi dwóch priorytetów jednocześnie a to chyba błąd. Mam jeszcze pytania w celu rozwinięcia dyskusji na temat wybiegu pompy bufora/cwu w sezonach lato/zima ale co z wybiegiem pompy CO jeżeli ktoś prowadzi kocioł na podstawie histerezy rozpal/wygaś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sterownik ma być pod dany kocioł, a o to coraz trudniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono , wydaje mi się ,że autor tematu miał inną myśl zakładając ten temat .Wydaje mi się że prosi o podpowiedzi a nie o opis co już mają dane sterowniki tylko co powinny posiadać np . wybieg pompy z opisem od jakich temperatur i z jaką histerezą , proces spalania CO co ma wpływ i co jest niezbędne do ekonomi spalania ,cwu też opisać co jest a co by mogło być , start stop kotła czy  jest dobry czy modulacja itd itd .

Ja się nie wypowiem bo moja przygoda z pelletem sie dopiero zaczyna ale fajnie by było te wszystkie propozycje mieć w jednym temacie może łaskawy producent zerknie i wprowadzi owe zmiany!

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, eliks napisał:

Przede wszystkim sterownik ma być pod dany kocioł, a o to coraz trudniej. 

Powinny być dwa moduły / sterowniki - jeden tylko obsługujący dany palnik i sprzedawany razem z nim a drugi obsługujący instalację z możliwością rozbudowania o kolejne obiegi, pompy, mieszacze itp.....

W moim przypadku sterownik palnika jest jego nierozłącznym elementem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klaudiusz3 sterownik skzp04 jest świetny, ale myślę że każdy też szuka czegoś pod siebie. Ja nie potrzebuje internetu i chce aby kocioł po prostu robił swoje, dlatego mam to co mam. Poza tym jestem zdania, że typowy użytkownik im mniej może schrzanic, tym lepiej, a jeśli obsługuje multum funkcji, to powinne być one dostępne tylko i wyłącznie dla serwisu a nie wpisując magiczne 5162. Nie mamy polskich kotłów z optymalizacją spalania i dochodzimy do punktu gdzie Kowalski wchodzi w Menu serwisowe i widzi: tryb pracy pomp, sterowanie mieszaczem (lewo/prawo, skok jednostkowy, minimalne otwarcie), współczynnik proporcjonalności, wybieg pompy, czasy podawania, czas i siła nadmuchu itd. Serio,  jest to niezbedne Kowalskiemu? Tylko nie mówcie że takie rzeczy ustawia serwisant przy rozruchu kotła bo tak nie jest, wystarczy poczytać forum. Pan zainstalował, wziął pieniążki i sobie poszedł. Kiedyś dorwałem dziadka w polarze HT który uruchamiał kocioł u znajomego. Pytam się dlaczego nie ustawił kotła to stwierdził że tak jak jest fabrycznie to jest dobrze i tam nie trzeba nic ruszać. Poza tym instaluje mnóstwo różnych innych kotłów i nie ma możliwości żeby na wszystkich się znał. Na szlakowanie się pelletu powiedział że to wina piachu, gdzie wystarczyło nadmuch o 8% obniżyć. Ręce opadają. Zaawansowane sterowniki tak, ale wtedy kod indywidualny pod każdy sterownik dostępny tylko dla serwisu i tyle. 

 

 

A co do sterownika dedykowanego jeszcze, firma na P próbowała ogarnąć jedną z włoskich konstrukcji, nie udalo się. Dlatego najlepiej jest jak pisze @sambor

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z ustawień  których wam brakuje ma V 13 od blackstara I RTB.:)

A tak na serio @eliks  Są dwie koncepcje  sterowania.  Jedna dająca dużą  możliwośc dostosowania systemu oraz kotła, druga  uproszczona Plug & Play gdzie za dużo  nie poustawiasz

Obie są dobre, to tylko kwestia preferencji i wyboru kto co lubi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Powinny być dwa moduły / sterowniki - jeden tylko obsługujący dany palnik i sprzedawany razem z nim a drugi obsługujący instalację z możliwością rozbudowania o kolejne obiegi, pompy, mieszacze itp.....

W moim przypadku sterownik palnika jest jego nierozłącznym elementem.

A ja doleje oliwy do ognia z napisze ze dobry sterownik (instalacji) to taki ktory jest skonfigurowany i zaprogramowany do konkretnej instalacji. Czyli DIY.

Wszystkie jakie wymieniliscie i bedziecie wymieniac sa dla kazdego tzw. uniwersalne czyli dla wszystkich instalacji. A jak cos jest do wszystkiego to jest do...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie dolewanie oliwy do ognia tylko fakt. Dlatego jestem za dedykowanymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek jest jeden nie kupujmy polskich kotłów które nie posiadają optymalizacji procesu spalania ,tylko pytanie czy są takie 

które posiadają ? My jako Użytkownicy nie jesteśmy w stanie nic zrobić w tym temacie , a decyzję co kupić czy w którym

kierunku ma podążyć rynek palników ,sterowników ,kotłów muszą podjąć producenci tych urządzeń .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że zwykły użytkownik kotła pelletowego jest w stanie ogarnąć może 10% możliwości sterownika. Bez pomocy serwisanta sobie z tym nie poradzi. My tu ludzie z forum, stali bywalcy, lubimy grzebać, testować, ale Kowalski nie po to kupuje kocioł. Czy to będzie RTB, Biawar czy coś z palnikiem Kipi to musi być skonfigurowane pod kocioł, instalacje i dane warunki w jakich będzie to wszystko pracować.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ze nawet jak ktoś ogarnia techniczne rzeczy i grzebanie w sterowniku mu nie straszne to i tak po pewnym czasie chciałby prawdopodobnie przestać w nim grzebać i kombinować. Chyba ze ktoś bardzo lubi i mu się nudzi.
W tym temacie chodzi chyba o to aby zebrać informacje o tym jaki mamy sterownik i jaka instalacje i te dwie składowe będą miały tak na prawdę znaczenie czego nam w danym sterowniku brakuje. Pomijam kwestie prowadzenia palnika bo to moim zdaniem powinno być robione bez możliwości zepsucia przez użytkownika. Tylko ewentualnie drobne korekty parametrów które nie sa w stanie radykalnie zmienić procesu spalania. Przy założeniu ze producent kotła i sterownika wiedział co robi.
Funkcje sterownika odnośnie typu instalacji jaka jest zasilana danym kotłem powinny natomiast być na tyle rozbudowane aby można było każda instalacje obsłużyć sterownikiem kotła uaktywniając w nim odpowiednie moduły. Wtedy można byłoby przeprowadzić strojenie do konkretnej instalacji. I tak to dokładnie zapewne jest tylko kto będzie udostępniał wszystkie możliwości sterownika ? Lepiej przecież sprzedawać kilka sterowników z różnymi funkcjami. I mamy wtedy „”specjalizowane” sterowniki. a jak jest w rzeczywistości?
Ja bym był zadowolony gdyby była taka możliwość rekonfiguracja sterownika w zależności od gadżetów jakie pojawiają się w instalacji. A tak trzeba się często posiłkować sterownikami zewnętrznymi. Ale czy to źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo trafną wypowiedz kolegi Pastora właśnie o to mi głównie chodziło zaczynając temat .  W wybiegu pompy  potrzebny jest wybieg oparty o czas oraz o temperaturę np. tak jak pisał kolega Gilal do spadku temperatury kotła poniżej temperatury bojlera/bufora . wtedy każdy użytkownik wybrał by sobie pasującą mu opcje . Oczywiście mogły by być funkcje ukryte dla serwisanta ale myślę że to bardziej dotyczyło by procesu spalania który też uważam powinien być jak najbardziej zautomatyzowany .Sądziłem że w ten sposób pokażemy fajne a niedostępne w różnych sterownikach np. starty pomp , ustawiania histerez czy w ogóle brakujące funkcje sprawdzające się w codziennym użytkowaniu . Miało to by być w jednym temacie a nie w wielu wątkach na forum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.