Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana ogrzewania wody na elektryczne


sakundo10

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zastanawiam się nad zmianą ogrzewania wody w czasie letnim na ogrzewanie elektryczne. Obecnie ogrzewa wodę pelletem i stwierdziłem że koszty są zbyt duże bo wrzucam jakieś 3 worki na tydzień. Posiadam podgrzewacz Wgj-g max 120 litrów. Czy zmiana ogrzewania wody na elektryczne będzie wiązała się tylko z dokupiebiem grzałki do posiadanego podgrzewacza. Czy będą potrzebne jakieś inne przeróbki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi Ci jakieś 6,5 kg na dobę,  rzeczywiście trochę dużo. Albo masz duże zużycie wody albo źle ustawiony kocioł, obstawiam to drugie. Obawiam się, że prądem nie będzie taniej, chyba, że masz "nocną taryfę". Ja od marca grzeje prądem (przedziurawił się wewnętrzny płaszcz w bojlerze). Rachunki za prąd wzrosły o jakieś 120 zł miesięcznie. Grzeje bojler 100l. Korzystam tylko z prysznicy dla 2 osób dorosłych i dwójki dzieci. Zmywanie w zmywarce. Pelletu spaliłbym jakieś 3kg na dobę no i w razie potrzeby dogrzewałbym łazienkę. 

Spróbuj zmienić jeszcze ustawienia kotła. Jeśli spalanie się nie zmniejszy wtedy przekalkuluj co wyjdzie taniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są serwisanci i serwisanci. A co to za kocioł? Może koledzy z forum na to zerkną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Proszę opisz swój przypadek rzetelnie  w szczegółach w tedy można się do tego odnieść  merytorycznie.

Jak na cipłą wodę to stanowczo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewa wodę pelletem. Mam zbiornik 120 l. W domu dwie osoby uzytkujace wodę normalnie. Zmywanie w zmywarce. Wiadomo kąpiel raz dziennie. Schodzi mi jakieś 3 worki tygodniowo. Przedstawię swoje ustawienia na poniższych fotkach. Co jeszcze z informacji mogę podać? 

IMG_20190701_171357.jpg

IMG_20190701_171404.jpg

IMG_20190701_171432.jpg

IMG_20190701_171501.jpg

IMG_20190701_171515.jpg

IMG_20190701_171550.jpg

IMG_20190701_171558.jpg

IMG_20190701_171604.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Widzę , że sterowanie zacnej firmy PLUM, lecz nic nie wiem na temat kotła jaki użytkujesz. 

Więc proszę o info w tym temacie , jak Ci szkoda czasu na stukanie na klawiaturze to zrób zdjęcie swego kotła i tabliczki na nim i wszystko będzie jasne.

Lecz widzę , że to kocioł na ekogroszek z palnikiem ekoenergi więc ciężko Ci będzie palić w nim pelllet poniżej 3 worów.

Nie oczekuj w tym kotle z takim palnikiem spalania na poziomie 2 worków tygodniowo. 

To jest kocioł na ekogroszek a nie na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej palić grochem na podtrzymaniu. Gdzieś na forum było ile kocioł potrzebuje grochu na podtrzymanie żaru, z tego co pamiętam to coś około 2 kg. Do tego ze 2 kg na zagrzanie CWU no i masz ciepłą wodę na okrągło.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby podgrzac 120l wody od temperatury poczatkowej 40C do 60C wystarczy uruchomic grzalke 2kw w taryfie nocnej czyli od 4 do 6 rano oraz od 15 do 17.

Zakladajac ze zuzyjesz ta wode dwa razy w calosci to tygodniowo otrzymasz max. 56 kwh. Nie wiem ile kosztuje u Ciebie kwh pradu ale pomnaz i otrzymasz max. koszt cieplej wody. Szacuje ze nie przekroczy max. 100zl miesiecznie (srednio uzytkownicy podaja od 80-150zl w zaleznosci od zuzycia).

Bez kotla, bez popiolu, bez sadzy, bez korozji, bez grzebania w ustawieniach kotla ktory zostaw na jesien-wiosna.

Koszt "ryzyka" inwestycyjnego ok. 200-300zl (koszt grzalki).

Ps. Mam nadzieje ze nie popelnilem czeskiego bledu w obliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zobaczyć czy Twój bojler ma wejście/możliwość dodania grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To myślę aby zobaczyć w instrukcji bojlera jaką grzałkę możesz zainstalować.

Potem czym mocniejsza grzałka to szybciej podgrzejesz wode, ale koszt użytkowania może być większy (choć różnie to bywa)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
7 minut temu, gilal napisał:

 

Potem czym mocniejsza grzałka to szybciej podgrzejesz wode, ale koszt użytkowania może być większy (choć różnie to bywa)

 

Ty tak na poważnie chcesz oszukać prawo fizyki? 

Czy zamontuje 2KW i będzie podgrzewał przez 3 g, czy zamontuje 2.5 KW i podgrzeje przez 2.5 g... To jeden wuj :)  

Ma chłop podgrzać wodę do zadanej i każda grzałka pobierze tyle samo energii, ale każda z niej  w różnym czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściśle trzymając się fizyki, to mocna grzałka zużyje nieco mniej prądu, jeżeli zegar włączy ją o odpowiedniej porze, ponieważ z powodu krótszego czasu działania grzałki mniejsza będzie strata "postojowa". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma chłop podgrzać wodę do zadanej i każda grzałka pobierze tyle samo energii, ale każda z niej  w różnym czasie.

 

Nie do końca masz rację, jeśli będziesz grzał mocą mniejszą niż moc strat układu nigdy tej wody nie nagrzejesz.

pozdrawiam Hermogenes

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Czy to będzie grzałka 2 KW, czy 2.5 KW , to juz są tak niewielkie różnice, że ciężko je wychwycić. Ważne aby autorowi Instalacja elektryczna wytrzymała ( bo o niej nic nie wiadomo) 

Pozdro ludziska :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, HarryH napisał:

z powodu krótszego czasu działania grzałki mniejsza będzie strata "postojowa

@HarryH chyba strata postojowa do otoczenia od tempetatury wyzszej (uzyskana w krotkim czasie ale podtrzymywana) jest wieksza? Chyba ze masz na mysli przesunac czas rozpoczecia grzania aby zawsze wstrzelic sie z koncowka temperatury w godzine zakonczenia - to ok. Byloby najlepiej temperature mierzyc i znajac ilosc wody (potrzebnej energii) obliczyc godzine zalaczenia i wylaczenia da sie zrobic...

27 minut temu, Hermogenes napisał:

Nie do końca masz rację, jeśli będziesz grzał mocą mniejszą niż moc strat układu nigdy tej wody nie nagrzejesz

To racja.

Ps. Walka o drugie lub trzecie miejsce po przecinku w zuzyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Trener40 napisał:

Ty tak na poważnie chcesz oszukać prawo fizyki? 

Czy zamontuje 2KW i będzie podgrzewał przez 3 g, czy zamontuje 2.5 KW i podgrzeje przez 2.5 g... To jeden wuj :)  

Ma chłop podgrzać wodę do zadanej i każda grzałka pobierze tyle samo energii, ale każda z niej  w różnym czasie. 

Doskonale Ciebie rozumiem. I masz rację, ale tak jak pisałem trochę może to inaczej wyglądać :)

Wszystko zależy jak szybko/w jakim czasie będzie zużycie wody.

Ale jak pisałeś "chłop ma podgrzać wodę" i musi on zdecydować czy chce to szybko zrobić czy wystarczy wolniej bo pobór cwu będzie stopniowy.

Więc na spokojnie autor tematu podejmie decyzję jaka będzie mu odpowiednia :)

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze warto zastanowić się nad montażem grzałki, kolega @Piotr1984  pisze, że spała grochu za 2,10 zł na dobę grzejąc 150l CWU.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podworku lezy z 15m3 drzewa z odzysku we wlasnym lasku - do kominka, na ognisko, itd. Koszt innwestycji  0,0zl. Koszt zagrzania wody 0,0 zl - bez wzgledu na zuzycie wody, pradu, straty i inne duperele.

Wode grzeje grzalka. Chyba len i snob ze mnie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.