Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 200m2 nieocieplony a gaz


mateusz2236

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Wszystkich.

Zaczne od poczatku. Mam dom z lat 90 budowany z podwojnego pustaka zuzlowego. Centralne ogrzewanie grawitacyjne lecz kilka lat temu dolozona pompa co. Grzejniki bez glowic termo tylko zwykle zawory.  Na chwile obecna piec z podajnikiem slimakowym rynnowy wlasnej roboty wszystko. Wstawiony zawó 4drozny. Grzanie cwu z pojemnosciowego podgrzewacza gazowego. Do tej pory system palenia calodobowy. Temperatura w przecietny dzien zimy ustawiona na zaworze na dom ok 36-37 stopni a na kotle 45. W calym domu tylko grzejniki aluminiowe ok 160 zeberek. Spalanie w tym sezonie okolo 7 ton mialu. Przypomne ze dom nie ocieplony. Temp w domu byla zawsze w okolicy 22-23stopni. Na ten sezon chciabym załozyc kociol kondensacyjny jednofunkcyjny oraz zalozyc jakies lepsze glowice termostatyczne na grzejniki. . Kontaktowalem sie z tutejszym instalatorem i polecil mi Junkers bodajze ZSB 24 i mowil ze moze dzialac w otwartym ukladzie. Kociol podajnikowy chcialbym zostawic gdyby koszty gazu byly zbyt wielkie. Grzanie cwu zostaje nadal z pojemnosciowego podgrzewacza. za montaz kondensata powiedzial cene w granicy 7200. Na nastepna zime musialbym przeznaczyc okolo 5500zl na ekogroszek. Mysle ze gazem wyjdzie podobnie. i tu do was pytanie czy sie zbytnio nie przelicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7000 kg miału x 5kwh z kg = 35000 kWh
35000 kWh to ok. 3500 M3 gazu
Czyli ok 7000 zł.

Kwestia tego jaki miał i z jaką sprawnością go spalasz. Przyjmij te 7000 zł tak bezpiecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał raczej dobry w porownaniu do innego z ubieglego roku. Tylko kupowalem po 620zl za tone. A teraz jest ale tylko jakis ruski po 610zl i nie mozna nim upalic bo sie wiesza. Z jaka sprawnościa go spalam nie mam pojecia bo piec samorobka. Na wyjsciu z czopuchu w komin w okolicy 65-75 stopni wiec chyba nie jest zle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyko w kotle z podajnikiem chyba nigdy nie osiągne takiej sprawności jak piecem kondensacyjnym wiec mysle ze cena zuzytego gazu moze sie pokrywac z moimi wyliczeniami. Dodam ze zawsze bylo 22-23 stopnie bo nie mam glowic przy kaloryferach a pozatym jeszcze piec nie izolowany tylko rury w kotlowni. Gdybym zalozyl glowice i sterownik pokojowy na 21stopni mysle ze wynik bylby zadowalajacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko wtrącę, że jedyne kotły, które znam przystosowane do układu otwartego, to ACV. Junkers na pewno sam nie nadaje się do układu otwartego. Ale i tak bym podłączał kocioł gazowy przez wymiennik. Albo wywalić węglowy przed wymiennik, a całą resztę (grzejniki i kocioł gazowy) zrobić jako układ zamknięty.

Węgla na pewno nie spalasz ze 100% sprawnością, jak będziesz miał 80% to będzie bardzo dobrze. Wtedy koszt czy wychodzi koło 5500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kallo Mateusz.

Z teoretycznych obliczeń wynika,że spaliłbyś ok.2500 m3 gazu /GZ50/ przez cały sezon. Zmieniałbym jak najszybciej na gaz/kondensacyjny/. Sprawdź, czy załapiesz się na dotację z Czystepowietrze. Jeśli byłaby mała, to kredyt jest aktualnie na 2,57% , wiec prawie żadne koszty, a przyjemność i taniość ciepła z gazu baaardzo duża. Też zrobiłbym inst.gazową na układzie zamkniętym,;  trzeba by dobrze przepłukać kilka razy układ po kotle węglowym/ albo nawet jakąś chemią/

Pozdro.

a propos Kol. Giecik: jeśli możesz pokazać : gdzie widziałeś kocioł miałowy o sprawności za sezon 80 %?? Jak byłoby 60%  , to już jest rewelacja. Też pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Junkers bedzie pracowal w otwartym jak oszukamy czujnik cisnienia ale producent na pewno nie daje gwarancji. Zamykaj caly uklad nie baw sie w wymienniki na węglaka daj zawor dbv1, nacz. przeponowe i bezposrednio na kotle zawor bezp 2,5 bar. Rozumiem ze weglak dawno po gwarancji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorecho dzieki za takie wyliczenia. Kociol mialowy wogole nie mial gwarancji bo to samorobka. A chcacy skorzystac z dotacji musze sie pozbyc kotla mialowego. Zamkne uklad i decyzja padnie chyba na vaillanta. Tylko jeszcze mam pytanie bo mam pojemnosciowy podgrzewacz wody firmy americanos i czy byla by mozliwosc podpiecia go do nowego kotla gazowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ma wyjście do wężownicy. Jeśli tak to można podłączyć jak nie to trzeba kupić baniak albo kocioł 2 funkcyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewacz pojemnościowy nie ma wężownic- to po prostu baniak na wodę podgrzewany od dołu, 

Ja tego nie miałem, ale sąsiad który ma kocioł 1F z bojlerem + taki właśnie podgrzewacz twierdzi że w lecie sam podgrzewacz jest sporo oszczędniejszy w grzaniu CW.

Nie wiem co oznacza to "sporo", ale tak grzeje już kilka dobrych lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz podpiąć jako warstwowy stosując na obiegu cwu kotła 1f wymiennik i pompę dopuszczoną do cwu wpinaną po stronie wtórnej uruchamianą albo w chwili przełączenia zaw 3d w kotle albo po prostu poprzez czujnik przylgowy na rurze zasilającej wymiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co takie kombinacje, niech kocioł pracuje tylko na CO, a podgrzewacz na CW, to najtańsze rozwiązanie i nie ma problemu z działaniem.

Sama pompa dopuszczona do ciepłej wody to koszt ok 2000zł. a inne akcesoria też kosztują!

Tylko dla 100% pewności należy zaślepić wyjścia na grzanie CW i odpowiednio ustawić automatykę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa do cwu grundfosa ups 900 zl, ale z punktu widzenia ekonomicznego nieoplacalne. Facet pyta czy sie da ? no więc da się ☺ tak jak sambor prawi, zostaw to co masz do cwu a jak sie popsuje to wtedy kupisz nowy błyszczący z wężownicą albo nawet dwoma ☺ chyba ze chcesz warstwowy to szykuj 2000 zł....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapłaci tyle za samą świeczkę, natomiast tyle zaoszczędzi na en el przy wyłączonym kotle gazowym.

Co do długowieczności to masz rację - ten o którym pisałem to ma już taki podgrzewacz 15 lat i nic się złego nie dzieje.

Wiem że dużo zależy od wody podgrzewanej ale na razie jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie jak ma się ten podgrzewacz do ekogroszku i 300 litrowego dwuplaszcza. Czy kupując takie urządzenie i podłączając butle propan butan można zaoszczędzić? Aktualnie pale 5 kg dziennie na cwu dla 8 osob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.