Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł (dom 140m)


Kamilbezkotla

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.06.2019 o 19:18, robin60 napisał:

Z czystym sumieniem pochyl się nad kotłospaw SlimKo kocioł ze sterownikiem 860 już pod bufor oraz dołożone różne czujniki temp , tak , że masz wszystko już w komplecie.

Musisz że 120l wystarczy?oglądałem kipi i palnik w środku lekko latał czy to normalne?paliles może złym peletem są jakieś problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz brać SlimKO wraz z koszem zasypowym na górze możesz wziąć ten kocioł oddzielnie , czyli kocioł sobie i zasobnik oddzielnie i większy jak ten Ci jest za mały. To , że palnik latał w środku to albo był nie dokręcony, albo źle zamontowany, tak nie może być.. Osobiście nie paliłem złym pelletem  bo zwyczajnie chcę unikać takich niespodzianek. Ale różne palniki KIPI widziałem które spalały różny pellet nawet ten klasy B a może i klasy gorsze i jakoś to paliły ale według mnie nie ma tu żadnej ekonomi , ponieważ idzie tego pelletu zgoła więcej, i cenowo się wszystko wyrównuje.

Ale dla przysłowiowego Kowalskiego , jest to istotny argument , że ogrzał swój dom pelletem  po 500 zł za tonę.

Znam osobiście jeden przypadek , i forumowicze też , że KIPI 16 KW miał duże problemy z pelletem bukowym, po prostu go zasypywało i nie dał rady spalić dawki pelletu już dostarczonego do komory spalania. Ale po wymieszaniu go z normalnym pelletem  50/50 spalił bez problemu.

Ale widać był to pellet który miał w 70 % trocinę bukową i nie wiadomo jeszcze może był ciut wilgotny. Tak , że radzę unikać takich pelletów z buku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, robin60 napisał:

 

10 godzin temu, Visitor1230 napisał:

 

Ciekawi mnie obsługa czy palnik kipi i sterownik plum jest tak dobry że zostanie mi czyszczenie pieca?nie chciał bym bawić się w nadmuch itp ciekawi mnie też modulacja bo kipi podaje chyba do 4kw a producent kotla 3.6 o co może chodzić ?znasz małe kotły z revo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest albo albo albo...

Jeśli interesuje Cię bezobsługowość - idziesz w typowe kotły pelletowe (Laguny, Redy itd) - ładnie modulują moc od dołu i spalają oszczędnie. Za wiele Cię nie obchodzi - kotły dobierają parametry. Mają też lepsze sterowanie w swojej cenie.

Jak chcesz mieć bezobsługowość w kotle z palnikiem KIPI - najlepiej montować bufor - wtedy ustawiasz kocioł, żeby spalał ładnie pellet, w komin nie szło za dużo i tak się włącza i wyłącza a Ty nic nie grzebiesz - po prostu dogrzewa częściej jak zimno, rzadziej jak ciepło (na jednych ustawieniach). Czasem straty postojowe bufora będą większe niż pożytek (kocioł spali więcej), ale praktycznie nie grzebiesz niczym. Tylko kocioł i bufor - da pewnie razem cenę dobrego kotła wymienionych wyżej.

Jak bez bufora - grzebiesz w trybie PID - czyli już jakąś górę i dół musisz wyregulować, czasem może tego dołu brakować (filozofii nie ma, ale to już nie to samo co dobry kocioł).

Kocioł to kawał blachy - fajnie się mówi, że musi mieć taki czy inny wymiennik - tutaj dochodzi czyszczenie - pionowe mają często wyczyski z boku, więc jak komin bliżej kątu kotłowni i nie ma dojścia - zostają poziome półki czyszczone tylko od przodu.

Ogólnie jak nie chcesz zajmować tematem i być zadowolonym ze spalania pelletu - bierz sprawdzone konstrukcje pelletowe. Co do Kipiego - wolałbym coś na palniku 20kW bo tam już idzie ręke wsadzić i coś poserwisować, ale więcej jak 10 tys za kocioł z Kipim i modułem B do sterowania buforem i 2gim zaworem bym nie dał.

Mnie martwi jednak fakt, że pellet osiąga zawrotne ceny, jakość tego paliwa spada, a kaloryczność paliw z lokalnych składów pozostawia wiele do życzenia. Powoli robi się podobne polowanie jak na węgiel, a jakbym miał palić sprawdzonym paliwem po 900-1000 zł to na kocioł bym paru zł nie żałował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet już nie zdrożeje Panowie,  spokojnie. Duża konkurencja wymusza również konkurencyjne ceny. U mnie w regionie 3ci sezon pelet stoi w tej samej cenie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku ceny energii elektrycznej pójdą w górę, to nieuniknione. Pellet siłą rzeczy też zdrożeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.