Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

przeprowadziliśmy się niedawno do naszego domu. W 100% mamy ogrzewanie podłogowe. Dom piętrowy, powierzchnia do ogrzania ok 220m2.

Problem jest następujący - w części pomieszczeń jest po prostu zimno. Podłoga jest zimna. Partacz, który wykonywał instalację nie zostawił ani projektu, ani chociaż informacji która sekcja odpowiada któremu numerowi na rozdzielaczu. Nie mam informacji jak długie są pojedyncze pętle, mogę się domyślać, że jedna zasila powierzchnię max 20m2.

Podejrzewam, że problemem jest zbyt słaba pompa. Ciągniemy cały dom na jednej, fabrycznej pompce wbudowanej w kocioł (immergas victrix tera 24plus), wyczytałem w dokumentacji że ma moc 40w. Po organoleptycznym zbadaniu rozdzielaczy stwierdzam, że różnica temperatur (góra-dół) jest dosyć spora, a dolna partia (powrót) wysunięta najdalej od zasilania prawie zupełnie zimna.

Poniżej foto jak wygląda rozdzielacz na piętrze. Parter wygląda tak samo.

Pytanie - jakie są możliwe przyczyny niedogrzewania niektórych pomieszczeń i jakie są ewentualne sposoby naprawy? 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

IMG_7933.jpg

Opublikowano

Ja bym powiedział że to na górze ma rotametry że wskazaniem przepływu.

Opublikowano

Okej, dzisiaj zmienię na 1l. Wieczorem jeszcze grzebałem, wszystko było odkręcone na full. Przykręciłem testowo kilka pierwszych sekcji, aby sprawdzić, czy te końcowe "odżyją"

Opublikowano (edytowane)

Po pierwsze nie ustawiaj wszystkiego na raz - najpierw zakręć zawór przed rozdzielaczem parteru i wtedy ustaw na piętrze przepływy we wszystkich pętlach np na 1l

Po kilku godzinach zobaczysz czy podłoga grzeje, jak grzeje to ok i wtedy można zakręcić zawór przed rozdzielaczem ustawianym i robić to samo z drugim rozdzielaczem  - jak tego ruszysz to wtedy można decydować co dalej.

Jakie masz pokrycie podłogi - gres, parkiet panele?

 

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Podłączę się koledzy, żeby nie otwierać nowego tematu. Czy jest jakaś umowna powierzchnia do ogrzania, przy której pompa z kotła nie wystarczy i trzeba stosować grupy pompowe przy rozdzielaczach? Tylko błagam - nie odsyłajcie do projektu, chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia jak to z praktyki wynika.

Opublikowano

Nie ma czegoś takiego - wszystko zależy od konkretnego kotła, gdyż pompy w kotłach są różne i często są ograniczane przez producenta kotła

oraz  konkretnej instalacji - czyli jednak odesłanie do projektu jest wskazane.

Opublikowano (edytowane)

To może zadam konkretne pytanie :) Rury średnicy 18mm, pętle max. 80m na dwóch rozdzielaczach po 8 pętli każdy, kocioł Junkers Cerapur Compact ZWB 24-1DE. Nie oczekuję podpisu pod instalacją że została poprawnie wykonana, chciałbym tylko poznać zdanie kogoś bardziej doświadczonego. Nie ukrywam, że chciałbym to zrobić na samej pompie z kotła, ale też nie chcę potem mieć takich problemów jak autor tematu. Obecnie w 1/3 mniejszym domku mam podobną instalację i kocioł (Ferolli DomiCondens) sobie radzi, no ale tutaj będzie i inny kocioł i właśnie trochę większa instalacja).

Edytowane przez Arecki2
Opublikowano (edytowane)

Rura CU fi 18 dla 8 pętli jest o wiele za mała.Ogrzewanie podłogowe w porównaniu z grzejnikowym potrzebuje dużo większych przepływów=większych przekrojów rur

Edytowane przez zaworek
Opublikowano (edytowane)

A to sor, źle zrozumiełem,myslałem że ta 18ka to chodzi o średnicę rur zasilających rozdzielacz.

Wszystko zależy jaki jest wymagany globalny przepływ i opory obiegu krytycznego jeżeli chodzi o dobór pompy.Mając te dwa parametry patrzysz na wykres charakterystyk pompy jaka jest w danym kotle i jesteś w stanie ocenić czy wydoli.Projekt ogrzewania podłogowego zawiera takie dane

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Nie jestem w stanie znaleźć takiej informacji w sieci :( Ale np. widzę, że ten ferolli co mam teraz zużywa 135W, a ten Junkers 70W - można z tego odczytać, że pompa w junkersie jest 2x słabsza?

A w razie czego, gdyby pompa z kotła okazała się niewystarczająca, to można dołożyć pompę zaraz za kotłem (żeby już nie kombinować z rozdzielaczami)?

Opublikowano (edytowane)

Jak pompa w kotle nie da rady to musi być wtedy sprzęgło hydrauliczne i za nim mocniejsza pompa.W sumie to nie ma dużego ryzyka,można spróbować bezposrednio z kotła a najwyżej później dołożyć sprzęgło wszak to przeróbka w obrębie kotłowni.Salonów nie trzeba kuć;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano
14 minut temu, Arecki2 napisał:

ten ferolli co mam teraz zużywa 135W, a ten Junkers 70W - można z tego odczytać, że pompa w junkersie jest 2x słabsza?

Nie można jednoznacznie - ferolli to starszy kocioł ze zwykłą pompą, junkers ma dużo nowszą pompę.

Tu najwęższym gardłem może być ta rura 3/4 do rozdzielacza.

Opublikowano
 Tu najwęższym gardłem może być ta rura 3/4 do rozdzielacza. 

Myślisz, że ma to aż tak duże znaczenie? Z kotła i tak wychodzi 3/4 cala więc tak na upartego do samego rozdzielacza mógłbym nawet nie dawać 1 cali tylko iść od razu 3/4 (sam rozdzielacz też jest przecież na 3/4).

Opublikowano (edytowane)

Źle mnie zrozumiałeś, gdybym wiedział to bym tu nie pisał i nie pytał, tylko stwierdzał (o ile już). Cenię sobie zdanie mądrzejszych ludzi, dlatego też tutaj zawitałem, bo miałem już dość słuchania opinii ludzi, którzy żyją ze sprzedaży usług/produktów, a wtedy naprawdę trudno jest odróżnić co jest potrzebne naprawdę, a co jest tylko niepotrzebnym wydatkiem.

Edytowane przez Arecki2
Opublikowano

To zaczyna przypominać rzeźbienie w brązowym klocku, to trochę nie tak.

Weź narysuj kilka kresek co jak masz lub masz mieć - głownie idzie o odległości od kotła i średnice rur.

Opublikowano (edytowane)

A co jest złego w PEXie? :) Zaznaczyłem na rysunku czerwoną kropką gdzie będą rozdzielacze. Na parterze jest przy samym kotle, na górze szłoby pionem z technicznego i przez łazienkę dalej do zaznaczonego miejsca. Z kotła 1 cal (25mm) PEXem do obu rozdzielaczy, z rozdzielaczy 18mm. Ma to sens, czy coś zmienić?

0932_thumb_440_600.jpg

Edytowane przez Arecki2
Opublikowano

Wszystko fajnie - tylko policzymy:

rozdzielacz 8x przepływ 1-1,5l/min - średnio 480 - 720l/h.

Rura PEX25x2,25 = DN20= 3/4" przenosi na styk 730l/h - czyli do każdego z rozdzielaczy powinna być doprowadzona taka rura.

2 rozdzielacze to już przepływ rzędu 1300-1400l/h i tu widać że pompa w kotle na pewno nie wydoli,

Potrzeba sprzęgła i pompy za sprzęgłem np wilo 25/1-6

Koniec projektu.

Do realizacji.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.