Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ulga termomodernizacyjna i program czyste powietrze


karolb73

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy artykuł dot. ulgi termomodernizacyjnej i programu czyste powietrze uwzględniający nowe wytyczne rządu

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/ulga-termomodernizacyjna-od-2019-r-nowa-ulga-podatkowa-mialaby-przypominac-dawna-ulge-remontowa-aa-jWvo-DXam-9HGL.html

 

najistotniejszy fragment dotyczy nowego sposobu odliczenia:

"Tymczasem, jak podaje resort, koszt kompleksowej termomodernizacji domu jednorodzinnego wynosi od 200 do 400 zł za m2 powierzchni użytkowej. Np. podatnik, który zainwestuje w termomodernizację 150-metrowego domu 45 tys. zł, pomniejszy o całą tę kwotę swoją podstawę obliczenia podatku, a w efekcie nie odda fiskusowi 8,1 tys. zł (wg 18% stawki podatku). Natomiast, gdyby obowiązywał zapis rządowy, w tym konkretnym przypadku inwestor pomniejszyłby swoją podstawę obliczenia podatku o 10350 zł (23% od 45 tys. zł), a w efekcie nie oddałby fiskusowi 1863 zł (wg 18% stawki podatku)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2018 dostałem 7300 zł dotacji z WFOSiGW na termomodernizacje domu i montaz kotla co 5 klasy w programie SMOG STOP na Ślasku, wczoraj oddałem do Urzedu Skarbowego  1300 zł.

Faktury na ponad 40 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sam możesz kupić takie auto.

Jak tu cokolwiek zmieniać jak zawsze komuś coś nie pasuje.Spójrzcie na inne kraje-dopłaty czy inne ulgi są większe i jakoś nie płaczą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie jest to mało istotne.

Znajdź takie rozwiązanie by ludzie przesiadli się na auta elektryczne.

Z resztą,program pewnie będzie tak okrojiny jak program "czyste powietrze".

Aha i pamiętaj,że diesel się kończy-dziękujemy Ci unio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziej najpierw jeździli elektrykami a potem przesiedli się na spalinowe. Wypadałoby to wiedzieć... A co do przyszłości diesli, to chyba tylko biurokracja może je wyprzeć z rynku a nie ekonomia. I wcale nie jest tak, że ludzie ich nie chcą kupować.

     https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/sprzedaz-volkswagenow-z-dieslem-rosnie-2019/k0thqpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

Dotacje są nie moralne bo okradają biednych i dają bogatym.

1 godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Zawsze sam możesz kupić takie auto.

Ale ja nie chcę kupować takiego auta, wolałbym nie sponsorować komuś zakupu takiego auta, chyba mam do tego prawo?

Ja zrobiłem docieplenie całego domu za mniej niż 10 tysięcy włącznie z dachem, który ma 300m2 więc dlaczego mam jeszcze sponsorować innych? Gdybym korzystał z "pomocy" państwa pewnie musiał bym zapłacić ze 70 tysięcy za takie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
2 godziny temu, SONY23 napisał:

Rząd nie dopłaci bo nie ma swoich pieniędzy bo nie pracuje. Prawidłowy a nie kłamliwy tytuł powinien brzmieć "Rząd zabierze pieniądze podatnikowi i odda bogatym snobom, którzy chcą jeździć elektrykami"

Już pisałem, postęp powinien być spontaniczny, wynikający z możliwości ekonomicznych i technicznych narodu. A u nas socjalizm każe kupować biednym ludziom drogie zabawki i to z uśmiechem na twarzy zadłużając ich na dekady. Gospodarka oparta na wiecznym długu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SONY23 napisał:

Ludziej najpierw jeździli elektrykami a potem przesiedli się na spalinowe. Wypadałoby to wiedzieć

Kolego,ale jakie ma to teraz znaczenie.

Zauważyłeś,że moda powraca-pół żartem,ale serio.

1 godzinę temu, SONY23 napisał:

A co do przyszłości diesli, to chyba tylko biurokracja może je wyprzeć z rynku a nie ekonomia. I wcale nie jest tak, że ludzie ich nie chcą kupować

No tak,biurokracja.Przecież zwykły Kowalski chce diesla i tu nie chodzi o to czego My chcemy,lecz czego chcą Ci na górze,czyli w "uni" a normy emisji spalin są tak (lub będą)wyśrubowane,że wyprą ten gatunek aut.Zostanie Nam kupić auto benzynowe lub elektryczny-wystarczy jeszcze trochę podnieść cenę diesla. Patrz kraje skandynawskie (i nie tylko) jakie mają założenia co do diesli.

1 godzinę temu, miki1212 napisał:

Dotacjenie moralne bo okradają biednych i dają bogatym

Tak,ale wrzućmy do tego wora również tych,którzy z tych dotacji żyją.

1 godzinę temu, miki1212 napisał:

Ale ja nie chcę kupować takiego auta, wolałbym nie sponsorować komuś zakupu takiego auta, chyba mam do tego prawo

Teraz nie a co będzie za x lat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Teraz nie a co będzie za x lat?

Kupie sobie za swoje pod warunkiem, że mi państwo nie ukradnie i nie da komuś bardziej potrzebującemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wróćmy do tematu. Czy ktoś wie, albo wie gdzie zapytać o dwie kwestie:

1. Czy przy uldze za termomodernizację można odliczyć podatek VAT za poniesiony koszt:
 - zewnętrznych drzwi między kotłownią a dworem,
 - wewnętrznych drzwi między korytarzem, a zamkniętym wiatrołapem,
 - grzejników.
Mamy tu listę materiałów, urządzeń i usług, ale i tak ciężko mi jednoznacznie stwierdzić:
https://www.prawo.pl/biznes/ulga-termomodernizacyjna-2019-wykaz-materialow-i-uslug,351124.html

2. Czy gdy uzyskam dofinansowanie np. na ocieplenie dachu z programu Czyste Powietrze na 15% poniesionych kosztów, to czy od pozostałych 85% mogę sobie odliczyć podatek VAT na ulgę termomodernizacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulga termomodernizacyjna to pomysł Ministerstwa Finansów. Można sobie odliczyć VAT wypełniając PITa. Tak, że to jest na całą Polskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program czyste powietrze jest ogólnokrajowy to nie jest program regionalny zasady obowiązują takie same w całym kraju.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mieszkasz na Ślasku to info uzyskasz u żrodła

https://www.wfosigw.katowice.pl/kontakt-czp.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytaliście moich pytań. O Czystym Powietrzu już wiem to co chciałem. Rozmawiałem z regionalnym konsultantem. Natomiast nie wiem do kogo się odezwać w sprawie ulgi podatkowej, bo to jej dotyczą moje dwa pytania. Napisałem maila do kancelarii Ministerstwa Finansów, ale cisza. Departamentów tam pełno, nie bardzo wiem gdzie dzwonić. Myślałem, że ktoś z Was już przez to przechodził, ale skoro nie, to trzeba będzie złapać za telefon i dzwonić na chybił-trafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2019 o 12:49, Ozi80 napisał:

odliczyć podatek VAT

Odlicza się cały wydatek od dochodu a nie żaden VAT. W efekcie, wg najpopularniejszej stawki podatkowej, oszczędza się 19% z tej kwoty.

W dniu 18.02.2019 o 12:49, Ozi80 napisał:

czy od pozostałych 85% mogę sobie odliczyć

Tak. Nie ma znaczenia, czy wydajesz swoje, czy cudze. Granicą są te 53 tys. zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisali:

Cytat

Departament Podatków Dochodowych
Warszawa, dnia 21 lutego 2019 r.
ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa | tel. +48 (22) 694 55 55
e-mail: [email protected]
www.mf.gov.pl

Odpowiadając na maila z dnia 18 lutego 2019 r. w sprawie zasad stosowania tzw. ulgi
termomodernizacyjnej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż wystąpienie ma charakter
indywidualny i dotyczy interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób
fizycznych.
W związku z powyższym w przypadku wątpliwości co do poprawności zastosowania prawa
podatkowego w indywidualnej sprawie, może Pan wystąpić z wnioskiem do Dyrektora Krajowej
Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, o której mowa
w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800,
późn. zm.).
Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń
przyszłych (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej).
Wniosek ten musi spełniać określone w przepisach warunki, m.in. wnioskodawca jest obowiązany
do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz
do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo
zdarzenia przyszłego (art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej).
Dla ułatwienia wypełnienia przewidzianych przepisami warunków formalnych wniosku
o wydanie interpretacji indywidualnej Minister Rozwoju i Finansów określił jego wzór
w rozporządzeniu z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji
indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek (Dz. U. poz. 343), tzw. ORD-IN.
W przypadku, gdy na formularzu ORD-IN zabraknie miejsca na opisanie zdarzenia przyszłego lub
stanu faktycznego należy wykorzystać formularz ORD-IN/A (można dołączyć kilka takich
formularzy, wystarczy wpisać ich liczbę w treści wniosku ORD-IN).
Do wniosku nie należy dołączać innej dokumentacji, gdyż organ wydający interpretacje nie jest
uprawniony do jej analizy.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy
wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku (art. 14f Ordynacji podatkowej).
Wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej składa oświadczenie pod rygorem
odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem
o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania
2
podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie
została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. W razie
złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków
prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).
Nie są wydawane interpretacje indywidualne w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które
w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania
podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa
została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 14b
§ 5 Ordynacji podatkowej).
Interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem
prawnym tej oceny. Natomiast w razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja
indywidualna zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym.
Ponadto, interpretacja zawiera pouczenie o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego
(art. 14c Ordynacji podatkowej). Wydaje się ją bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w
terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.
Wniosek ORD-IN oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami
indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres: ul. Teodora Sixta
17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej
Informacji Skarbowej.
Informacje na temat przepisów prawa podatkowego można również uzyskać dzwoniąc na czynną
od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–18.00 infolinię Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)
wybierając z telefonu stacjonarnego numer 0 801 055 055 albo
z telefonu komórkowego (22) 330 03 30. Z zagranicy można połączyć się z KIS dzwoniąc na
numer telefonu: +48 22 330 330. Dla dzwoniących z całego kraju stosowana jest jednakowa stała
opłata za połączenie z telefonu stacjonarnego, natomiast opłata za połączenie z telefonu
komórkowego zależy od opłat określonych w umowach z operatorami.
Więcej informacji o Krajowej Informacji Skarbowej można znaleźć na stronie internetowej
www.kis.gov.pl.
Ogólna informacja podatkowa i celna udzielana jest także w formie elektronicznej –
za pośrednictwem formularza pod internetowym adresem www.finanse.mf.gov.pl/pp/maszpytanie-
odpowiemy (Portal podatkowy » Masz pytanie – odpowiemy » Pytanie e-mail).

Aldona Migza-Rawska
naczelnik wydziału
/podpisano kwalifikowanym
podpisem elektronicznym/

 

Zadzwoniłem na ten +48 22 330 330 i byłem... 86. w kolejce. Ale położyłem sobie telefon i na głośnomówiącym czekałem. Po 25 minutach byłem pierwszy w kolejce, po czym nastał sygnał zajętości i mnie rozłączyło.

Co za kraj?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
W dniu 20.02.2019 o 07:37, radik81 napisał:

Jak ma to tak wyglądać to co to za ulga :(

Czyli trzeba wzorem mafii VATowskich mieć kupę lewych faktur, docieplenie zrobić swoimi siłami bez paragonów i wtedy jest szansa, że oszczędzisz 2000 na podatku hehe. Zbyt ryzykowny interes.

Dotacje są niemoralne i naganne społecznie.

42 minuty temu, Ksieciunio napisał:

Teraz już wiemy kto finansuje te dotacje :-D

Zawsze ci sami, frajer podatnik i to zazwyczaj ten najbiedniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.