Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla tytan bio 20 bardzo duże spalanie - pójdę z torbami...


macmar119

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przy budowie domu zaufałem hydraulikowi i "hurtowni" która zaproponowała piec Tekla tytatn bio 20... obecnie mam bardzo duże spalanie 26-27 kg na dobę (zasyp 14 worków /210 kg na około 8 dni).

Piec działał od stycznia do marca 2018 r. Własnoręczna wykończeniówka. Przeprowadzka  w sierpniu, sezon grzewczy i ponownie uruchomienie od końca września. 

Dom: parter 100m2 + garaż i kotłownia. Ogrzewanie: podłogówka około 65 m2, grzejniki w sypialniach około 35 m2 + w garażu. Ocieplenie: ściany 15 cm styropianu grafitowego, strop 10 cm grafitu (dach jeszcze nie ocieplony), fundamenty 10 cm hydropianu, podłoga 13 cm. Temperatura w domu 21-22 st C.

Niestety zaufałem ludziom, którzy powinni się znać na ogrzewaniu. Mam piec 20 kW, który zwykle pracuje na 30 % mocy.

Piec Tekla Tytan bio 20, sterownik estyma, czujnik temperatury pokojowej przewodowy z możliwą regulacją temp +4/-4.

Pellet sylva 4,9

Ustawienia Kocioł: 60 st C, Min temp powrotu 45 st C, czas mieszacza 120 s, temp min powrotu 45 st C

Palnik fireblast: powietrze min 60% max 80 %. Moc min FL 2 - 30, max 80 st C, Typ modulacji FL2.

Pompy: CWU  + cyrkulacyjna, podłogówka, grzejniki

 

Spalanie około 800 kg na miesiąc * 0,90 zł to ponad 700 zł miesięcznie....

Link do wyliczenia ciepło właściwe

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/59ew

 

Bardzo proszę o pomoc.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

To, że kocioł za duży, to wiadomo, ale :

Jeżeli pompa cyrkulacyjna CWU pracuje 24h/ dobe, to ona generuje koszty, również dogrzewanie garażu dokłada swoje trzy grosze. 

Jak możesz i nie będzie Ci to przeszkadzało, to wyłącz cyrkulację i zakręć ogrzewanie garażu. 

Sprawdź i melduj. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż zaufałem. Nie znam się na wszystkim.  Nawet sobie nie wyobrażasz jak żałuję że jest taka sytuacja a nie inna, nie  cofnę czasu oraz nie chcę kupić inny piec, no chyba że nie będzie innej opcji. Zadałem za piec i zasobnik niecałe 10 000 zł (czyli równowartość 2 lat grzania pelletem ... w obecnych warunkach).

Na razie jak optymalnie skonfigurować piec aby jak najefektywniej działał ?

Po zakończeniu sezonu grzewczego rozważam instalację bufora. Ale jak dobrać i jak podłączyć odpowiedni ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trener 40: pod cyrkulację CWU mam podpięty włącznik czasowy, działa tak jak ustawiłem grzanie CWU w ustawieniach pieca. W garażu mam 14 st C. To nie jest aż tak dużo ;) 

Może spróbuję zoptymalizować CWU. Jak do czegoś dojdę, dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

No właśnie... Włącznik czasowy załącza cyrkulację podczas grzania CWU, więc też w tym samym czasie rozgrzewasz całą instalacje CWU gdy jest dogrzewany zasobnik  ( tylko po co) lepiej poczekać chwile aż ciepla woda zacznie lecieć... Każdy robi jak uważa, ale wygoda kosztuje ( czyli od razu ciepło z kranu), co do garażu... Mimo, że masz tam tylko 14 st, to czynnik przeplywajacy przez grzejnik schladza kocioł. 

Przetestuj sobie kilka dni te dwie zmiany i daj znać. Na ile to pomoże, to nie wiem. Musisz sprawdzić sam , to się  dowiesz... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuję wyłączyć pompkę cyrkulacyjną. Dzieci mają pokój przy garażu, gdzie jest trochę chłodniej niż w pozostałych pokojach, syn się rozkopuje w nocy i często zrzuca kołdrę, wyłączenie grzejnika chyba jednak odpuszczę, jak zrobi się cieplej to spróbuję. 

Co myślicie o parametrach wskazanych w 

 

Zwiększenie temp na piecu do 70 st c, min temp powrotu na 55 st C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
9 godzin temu, macmar119 napisał:

 

 Dzieci mają pokój przy garażu, gdzie jest trochę chłodniej niż w pozostałych pokojach. 

 

Zwiększenie temp na piecu do 70 st c, min temp powrotu na 55 st C ?

Pomyśl może o dociepleniu tej ściany w garażu jak jest taka możliwość. 

No i kolejna sprawa, to chata jest nowa, a grzałeś ją w 2018 r tylko przez dwa miesiące. Musi się wszystko wygrzac. 

P. S. Jak dasz te 70 na kocioł, to w jaki sposób mierzysz powrót ( skąd wiesz ile ma?) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat postaram się narysować wieczorem, teraz zdjęcia: 

Trener 40 - tak, chcę ocieplić tą ścianę, ale nie da się zrobić wszystkiego na raz tylko małymi krokami. Sam robię całą wykończeniówkę a dzieci dość mocno absorbują czas ;)

Chatę grzałem w zeszłym roku w styczniu, lutym i marcu. Później od września. Cały czas dom był intensywnie wietrzony (zeszły rok był łaskawy o wysokie temperatury). Rozumiem, że spalanie może być trochę większe ale pytanie: jak długo i o ile większe jest spalanie.

Odp P.S. wyświetla się w programatorze pieca:P Jak narysuję schemat to może łatwiej będzie odczytać. Dopiero wchodzę w temat ogrzewania

Aktualizacja do zdjęć: na zaworze czterodrożnym jest siłownik mieszacza

IMG_20180109_180558.thumb.jpg.43eda5bb3fae1b934844d38c525e3c5d.jpgIMG_20180109_180627.thumb.jpg.5ca9eb232649997895cd0db4a766cd7f.jpgIMG_20180109_180640.thumb.jpg.78ce3906f04d4ee8d4a170d9f555cfe3.jpg

IMG_20180109_180753.thumb.jpg.627917170fcc203fa8ee814cdee5b16b.jpgIMG_20180109_180732.thumb.jpg.24a88b2853faa5904da496b5d9288893.jpgIMG_20180109_180712.thumb.jpg.a10606a98eacaf8ae833e97f27a275e2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temp.spalin ? Moze za wysoka i sporo ucieka w komin, moze trzeba by zamontowac rck ?

Masz pompe kotlowa ? Troche niska temp.na powrocie. Zobacz na dzial instalacje, tam jest pełno instalacji z kotlem pelletowym i brakiem pompy w obiegu kołowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jest to zawór termostatyczny Afriso ATM341 tez mam takie cudo w podłogówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero jest weekend, rozrysowałem schemat instalacji 

1. Pompa od grzejników jest w piecu ustawiona też jako pompa obiegowa Centralnego ogrzewania

2. Czujnik T2 jest na wylocie ciepłej wody, w sumie nie wiem od czego jest.... i czy jest we właściwym miejscu. W instrukcji od sterownika pieca są czujniki temp : kotła,  centralnego ogrzewania. Muszę odkryć pokrywę i zobaczyć gdzie jest podłączony.

3. Przy instalacji był sprawdzany ciąg kominowy oraz temperatura spalin, niby było ok ale jeszcze raz sam to wolę sprawdzić. Mam dom na górce i mocno wiatr wieje. 

4. Czujnik temperatury podłogówki jest podpięty do wyjścia wody obiegowej ciepłej. Sterownik jest ustawiony na uruchomienie temp pompy podłogówki na 35 st C.

5. Czy siłownik zaworu 4 drogowego zawsze wie w jakiej jest pozycji ? Czy trzeba go jakoś ustawić (punkt początkowy) ?

6. Już sam nie wiem skąd piec wie jaka jest temp. powrotu ? Rura od wody zimnej (powrotu) jest chłodna (nie gorąca), widzę, że piec się nie dogrzewa...

7. Zawór na "małym obiegu" jest zamknięty, nie pamiętam dlaczego, piec nie chciał działać prawidłowo bez niego....

1031468484_schematogrzewania.thumb.jpg.652f16606c1ad35c5f47587f065744cd.jpg

 

Ustawienia instalacji według producenta https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/tytan-bio (zakładka instlacja)

image.thumb.png.679042904b7aa7526e92a9d143135f63.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie może jakiś pomysł co mógłbym zmienić w instalacji aby działała sprawniej ?

Jest za niska temperatura powrotu ale nie wiem jak ją mogę podnieść ?

Sprawdziłem czujnik T2 jest podłączony jako Czujnik temperatury centralnego ogrzewania Tco. Czy jest we właściwym miejscu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Czy chodzi o tą pompę ? Czy ona nie powinna być na zasilaniu?

Pozdrawiam YARO.

IMG_20180109_180712.thumb.jpg.a10606a98eacaf8ae833e97f27a275e2.jpg.db82be854c9b1b587c22414f1c351074.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda YaroXylen. Pompa jest na powrocie. W CWU również. Pompa grzejnikowa (CO) jest za zaworem zwrotnym, nie jest na dodatkowym "łuku", brak zaworu różnicowego (w domu dokładnie zobaczę).

Czy macie jeszcze jakieś inne sugestie ? Jak można poprawić temperaturę powrotu do pieca oraz ogólnie co można jeszcze zmienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2019 o 17:15, macmar119 napisał:

6 Rura od wody zimnej (powrotu) jest chłodna (nie gorąca), widzę, że piec się nie dogrzewa...

Bez pompy kotłowej ogrzewanie podłogowe skutecznie będzie wychładzać powrót.Pompę kotłową  możesz dać na tym krótkim obiegu który masz obecnie zamknięty lub na powrocie zaworu 4D.

Na teraz możesz się ratować pompą CWU jako  ochrona powrotu.W tym celu pompa CWU ma pracować gdy pracują pompy ogrzewania(uwaga w kranie może być bardzo gorąca woda)

Czy ten kocioł da się prowadzić na wysokiej histerezie?Np pracuje krótko z pełną mocą.dobija do 70 stopni i się wygasza.W tym czasie pompy pracują cały czas wyciągając ciepełko z kotła..Gdy temperatura spadnie np do 40 stopni na kotle odpala się od nowa i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję g69. Dostępnych jest tak dużo schematów przy piecach pelletowych np http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html

Nie wiem, który jest optymalny do moich warunków. Zalecany przez producenta mnie nie do końca przekonuje.

Jako pompę kotłową masz na myśli tą, która jest obecnie na obiegu grzejnikowym (do przełożenia na powrót ) czy jako do dokupienia dodatkowa ?

Rewolucję w kotłowni planuję zrobić przy zakończeniu sezonu grzewczego, w chwili obecnej szukam optymalnego rozwiązania do polepszenia obecnej sytuacji. Wypróbuję Twoją metodę na wykorzystaniu pompy CWU.

Piec działa w sposób, który opisałeś, ale nie próbowałem używać wysokiej histerezy. Jak dojadę do domu to sprawdzę w ustawieniach jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
1 godzinę temu, macmar119 napisał:

Wpróbuję Twoją metodę na wykorzystaniu pompy CWU.

 

To można zastosować doraźnie, aby zapewnić dogrzanie"dupki " , ale nie zapewni to zmniejszenia zużycia opału, a wręcz przeciwnie... może się zwiększyć, ponieważ dochodzą straty na obiegu CWU jak i na samym zasobniku, który również się wychładza. 

Jeżeli masz możliwość, to pompę od grzejników daj na powrót i to polepszy sytuację, a w przyszłości załóż dodatkowa pompę na krótki obieg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, macmar119 napisał:

Piec działa w sposób, który opisałeś, ale nie próbowałem używać wysokiej histerezy. 

Wiadomo ,że każdy sposób pewnie ma plusy i minusy.Ja obecnie lecę na wysokiej histerezie.Układ zbudowany na dwóch pompach bez zaworu 4D gdzie jedna pompa goni ogrzewanie podłogowe,a druga grzejniki i bojler,który w moim przypadku robi też za ochronę powrotu kotła.Średnie spalanie z ostatnich dni 18,5kg /24h przy 8 rozpaleniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.