Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla tytan bio 20 bardzo duże spalanie - pójdę z torbami...


macmar119

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.02.2019 o 20:19, macmar119 napisał:

Link do wyliczenia ciepło właściwe

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/59ew

Czyli w przeciętny dzień zimy potrzebujesz 76,8kwh +3kwh(CWU)=79,8kwh

Przyjmując,że z jednego kilograma peletu wyciśniemy 4kwh to wychodzi zużycie 20 kg w przeciętny dzień zimy(średnia dobowa 2,8 stopni)

Powyżej tego należałoby szukać strat energii:

   -Duża temperatura spalin,słaba izolacja rurek,słaba izolacja kotła i bojlera.

    -Błędy wykonawcze w izolacji termicznej budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W moim przypadku spalanie spadło o około 10kg na dobę z ok 32 do 22. Ustawiłem kocioł w tryb auto po nagrzaniu budynku kocioł się wygasza i do 3 godzin nie pracuje. W przeciągu doby daje to spore oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dziękuję za porady.

W dniu 16.03.2019 o 11:26, Daniel1 napisał:

W moim przypadku spalanie spadło o około 10kg na dobę z ok 32 do 22. Ustawiłem kocioł w tryb auto po nagrzaniu budynku kocioł się wygasza i do 3 godzin nie pracuje. W przeciągu doby daje to spore oszczędności

Daniel 1. sprawdzę tryb auto. może w obecnych warunkach nie piec będzie prawidłowo działał.

W dniu 16.02.2019 o 05:50, g69 napisał:

Czyli w przeciętny dzień zimy potrzebujesz 76,8kwh +3kwh(CWU)=79,8kwh

Przyjmując,że z jednego kilograma peletu wyciśniemy 4kwh to wychodzi zużycie 20 kg w przeciętny dzień zimy(średnia dobowa 2,8 stopni)

Powyżej tego należałoby szukać strat energii:

   -Duża temperatura spalin,słaba izolacja rurek,słaba izolacja kotła i bojlera.

    -Błędy wykonawcze w izolacji termicznej budynku.

G69 . Izolację rurek poprawiłem, kocioł jest chyba dobrze (fabrycznie) ocieplony, bojler nie jest składakiem, tylko też fabryczny elektromet ?

Błędy wykonawcze w izolacji budynku, hmnnn będę szukał ale tu nie powinno być większych problemów. W tym roku spróbuję ocieplić nieogrzewane poddasze.


1. Zainstalowałem regulator ciągu kominowego. Działa. Szczególnie widać jego pracę w czasie wichur i wietrznych dni.
2. Był u mnie serwisant z Tekli, okazało się, że miałem odwrotnie podłączony siłownik, zamiast zamykać, się otwierał itp. Przez to, że czujnik znajdował się przy piecu a nie na linii CO, ogrzewanie jakoś działało.
3. Włączyłem pompę CO na niższą temp (40st)
4. Ociepliłem rury w kotłowni (nie licząc chłodnicy) założyłem termometr na powrocie, zwykle wskazuje około 30-35 st C

Po 2 tygodniach pracy na w/w warunkach spalanie jest na poziomie 23 kg.... (ostanie 2 tygodnie) 210 kg zasypu na 9 dni... "super wynik" jak na przedwiośnie...

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5hqr <-- właściwe wyliczenie, wcześniej błędnie wkleiłem.

Teraz pytanie co zrobić po zakończeniu sezonu grzewczego:

1. Przebudowa kotłowni - przeniesienie zaworu 4d bliżej pieca, dodanie pompki obiegowej do małego układu wewnętrznego pieca.

2. Inwestycja w bufor ciepła - koszt około 6 tyś + około 2 tyś robocizna i rozbudowa kotłowni - nie jestem pewien czy globalnie zmniejszy się spalanie, czy taka inwestycja jest ekonomicznie uzasadniona

3. Wymiana pieca.... 10 000 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, macmar119 napisał:

Ociepliłem rury w kotłowni (nie licząc chłodnicy) założyłem termometr na powrocie, zwykle wskazuje około 30-35 st C

Powrót powinieneś mieć powyżej 50* przy pellecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Ci sprytniejsi montażysci instalują zawory temperaturowe. Wtedy na jednej pompie instalacje CO obskakujesz. 

 

@macmar119 nie pchaj się specjalnie w bufor bo to Ci się nigdy nie zwróci. Znajdź magika który ogarnie Ci instalację od A do Z i tyle. Ja mam kocioł wpiety pod grube stalowe rury gdzie kiedyś był kopciuch na grawitacji i działa bez problemu ze sztywnym powrotem 55*. Można?  Można. Będzie dobrze, nie przejmuj się. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2019 o 11:06, macmar119 napisał:

2. Był u mnie serwisant z Tekli,

I według niego to normalne spalanie?

Ile miałeś rozpaleń na dobę? Ile czasu po cyklu pracy kocioł jest w postoju? Jaka jest temperatura spalin?

Może ten serwisant powinien się wysilić w ustawieniach.Moc kotła moim zdaniem za duża w stosunku do zapotrzebowania.To tak jakby po bułki jeździć ciężarówką.

W dniu 20.03.2019 o 12:19, eliks napisał:

Dlatego Ci sprytniejsi montażysci instalują zawory temperaturowe. Wtedy na jednej pompie instalacje CO obskakujesz. 

Tu niestety tak się nie da.Układ mieszany trochę komplikuje sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

 

Zbieram mądrości  ;)   na temat  temperatury spalin  . Może się ktoś  podzieli swoimi odczytami podczas  normalnej pracy  kotła ?

Słyszałem że są tu takie kotły co w powietrze puszczają  ponad 200'C  ile  wedle was  powinna wynosić  temperatura spalin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DTR kotła powinieneś mieć ile stopni generuje na mocy maksymalnej i minimalnej.Każdy kocioł i każdy komin jest inny, również umiejscowienie samego czujnika jest ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po długim czasie. Serwisant obiecał, że przyjedzie i przerobi mi kotłownie... najpierw w połowie maja, później, że w czerwcu, póżniej po lipcowm urlopie, następnie w sierpniu bo nadrabiał zaległości, następnie na bank przed rozpoczęciem zezonu grzewczego. Ostatnio w ogóle przestał odbierać telefony... facet wyglał na takiego co zna się na robocie

W dniu 23.03.2019 o 07:56, g69 napisał:

I według niego to normalne spalanie?

Ile miałeś rozpaleń na dobę? Ile czasu po cyklu pracy kocioł jest w postoju? Jaka jest temperatura spalin?

Może ten serwisant powinien się wysilić w ustawieniach.Moc kotła moim zdaniem za duża w stosunku do zapotrzebowania.To tak jakby po bułki jeździć ciężarówką.

Tu niestety tak się nie da.Układ mieszany trochę komplikuje sprawę.

W końcu w/w srwisant przyznał mi, że wielkość spalania jest za duża. Jak napisałem wyżej nie dotarł i się nie wykazał. Przez zawirowania rodzinne we wrześniu nie mogłem nic robić.

Reasumująć

g69 - Dopiero od 06.10.2019 rozpocząłem normalny zezon grzewczy (wcześniej grzanie w kozie albo absencja w domu). Obecnie próbuję na nowo dojść do normalnego ustawienia pieca oraz instlacji jak do czegoś dojdę odpiszę na Twoje zapytanie.

- W tym roku nie udało mi się ocieplić dachu (brak kasy), nie znalazłem błędów w ociepleniu. 

- Wciąż jest problem z zimnym powrotem.

                     - Czy starczy przełożyć pompę z grzejników na powrót do pieca ? Czy jest inne optymalne miejsce ?

- Mam wrażenie, że podłogówka zasysa całą ciepłą wodę, (zawór trójdrożny ogranicza wypływ wody, 

                   - Czy przełożyć pompę z podłogówki z obecnego miejsca - powrót przed wyjściem z trójnika od wyjścia z zaworu na miejsce zasilenia ?

- Zauważyłem, że czujnik temperatury w domu mam w złym miejscu: na korytarzu gdzie jest podłogówka, muszę go przełożyć do pokoju dzieci gdzie jest najchłodniej. I piec będzie w końcu prawidłowo odczytywał temperaturę. 

- Piec nie wie jaka jest temp. podłogówki, (instalatror zamontował mi taki prosty sterownik temperatury... "bo po co pan chce przepłacać),

               Czy dokupywać jakiś specjalny moduł do pieca dedykowany do Tekli czy zostawić jak jest ? Obecnie system jakoś działa. Da się, żeby dzaiłał lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.