Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Spark bio 12 KW - duże spalanie/ustawienia


Snookus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wydaje mi się, że mam problem z ustawieniami pieca (chyba, że za dużo wymagam od spalania). Dom 1 piętrowy, kotłownia w piwnicy, ogrzewane 110m2 + CW 200l, grzejniki bez podłogówki. Dom 15 cm styropian + wełna na dachu, wymienione okna oraz drzwi. Spalanie:
temp. + 5 /+ 10 - 1 worek 15 kg,
temp. 0 / +5 około 1,5 worka 22 kg, 
temp. 0 / -5 około 2 worków 30 kg,
temp. -5 /- 15 potrafi wciągnąć ponad 2 worki - przy tym weekendzie było pod -17 - 3 worki w dobę... 😞  

Zdjęcia instalacji w załączniku (nie wiem czy mam zawór 4d - szczerze to trochę tego nie rozumiem, jednak liczę na waszą pomoc)

Temperatura w domu: 22-23 stopnie

Ustawienia Pieca:

Praca w trybie ciągłym bez wygaszania
Temp CO 60 st
Histereza CO 8 st
Temp CWU 48 st
Histereza CWU 7 st
Praca pomp: równolegle
Moc pieca 86 procent
korekta went dolna 0
Korekta went górna 0

Regulator pokojowy - zmniejsza temp. zadaną o 2 stopnie, i 13 stopni na zaworze


Nadzór:
Wygaszanie: wył
Czas podawania: 5s
Przerwa podawania: 5 min
Czas pracy wentylatora: 9 sek
Przerwa wentylatora: 5 min
Obroty wentylatora: 40 procent

Ochrona powrotu załączona: 37 stopni


Ustawienia admin:

Min. Praca podajnika: 1 sek
Max. praca podajnika: 3 sek
Min. przerwa podajnika: 16 sek
Max. przerwa podajnika: 27 sek
Min. wentylator roboczy: 10 procent
Max. wentylator roboczy: 28 procent
Min. obroty: 290 obr/min
Max. obroty: 1000 obr/min
Max. temperatura spalin: 190 st. - mimo tego ustawienia przy rozpalaniu max osiąga ok 150 st

Będę wdzięczny za jakiekolwiek rady. 

 

20211227_183907.jpg

20211227_183948.jpg

20211227_184011.jpg

20211227_184018.jpg

20211227_184034.jpg

20211227_184042.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Snookus napisał:

Regulator pokojowy - zmniejsza temp. zadaną o 2 stopnie, i 13 stopni na zaworze

Kwestia tego typu, co robi kocioł po otrzymaniu sygnału od stera. Czy czeka, czy pomimo wszystko dogrzewa sam siebie. Generalnie zrezygnowałbym z tego obniżenia na kotle. Obniżenie temp za zaworem też moim skromnym zdaniem za wysokie. 5 do 8 stopni byłoby wystarczająco. Instalacja ma za duże wahania. A dla oszczędnego ogrzewania zalecana jest stabilność.

 

37 minut temu, Snookus napisał:

Zdjęcia instalacji w załączniku (nie wiem czy mam zawór 4d - szczerze to trochę tego nie rozumiem, jednak liczę na waszą pomoc)

Masz go już na pierwszym zdjęciu . Na nim masz założony ten czerwony siłownik. Poniżej zasada jego działania. Dlaczego Kolega nic nie pisze o sterowaniu pogodowym zaworu? Funkcja nieaktywna? Generalnie ten Sas to mocno średni kocioł. Dla porównania mój Biawar pracujący na swoim maxie 12,3 kW  przy obecnych mrozach ładując bufor przez 2 godziny non stop temp spalin ma 105 - 107 stopni. A na koniec proponuję dokładnie i konkretnie ocieplić te wszystkie rury wokół pieca. Obecnie robią za grzejnik niepotrzebnie grzejący piwnicę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówke odłączyłem, po załączeniu przez instalatora dwukrotnie piec dobił do max temperatury i się wyłączył. ( zabezpiecznie zagotowania)

Być może ktoś mógłby opisać jak ją dobrze ustawić ?

Piec dogrzewa się do 65 stopni aby przejść do nadzoru. Różnice taką dałem ze względu na lepsze spalanie. Wcześniej miałem ustawione 5 stopni na zaworze. 

Pozostałe ustawienia są względnie ok ? Ile taki piec powinien spalać ?

 

Edytowane przez Snookus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie pogodowe należy ustawić dla sterowania zaworem mieszającym. A nie aktywować do temp. zadanej kotła. Sterowanie pogodowe temp za mieszaczem dostosuje ją do temp zewn. I tu jest potencjalna oszczędność. A temperaturę zadaną na kotle ustawiłby na 70 z histerezą 12-13 stopni. Jak wygląda kocioł wewnątrz? Tzn obecność sadzy?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadza ma kolor biały, nie myślałem o takiej dużej temperaturze, na tę chwile zabezpieczenie jest na 85 stopni to by było ok? Regulacje pogodówki mam na zaworze, za chwile podeśle fotki jak to wygląda co tam można zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy załączyć pogodówkę zaworu, jeżeli oczywiście jest na zewnątrz budynku czujnik temperatury. W sterach Techa trzeba też ustawić krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim zdjęciu jest menu ustawienia krzywej grzewczej. Wpisz wartości dla krzywej 0,8. https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla-2/

a obniżenie pokojówki wystarczy 5 stopni spokojnie. Przy wyższej temp w kotle będziesz miał wyższą temp powrotu co jest zbawienne dla samego kotła i poprawia też proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, co ustawione na 70 histereza na 9, piec nagrzewa się do 75, wchodzi w nadzór, następnie jak temp spadnie do 70 zaczyna znów nagrzewać się do 75 i tak w koło, nie powinno to wyglądać tak, że nagrzewa się do 79 i potem nadzór do 61 ? Już na 1 rzut oka widzę, że zajada się pelletem jak przy stole wigilijnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odświeżam w chwili załamania nerwowego, czy ktoś jest w stanie pomóc z tym piecem ? Spalania po 30 kg dziennie przy -2  i cenie 1500zl tona tego ***** pelletu... już wiem, że piec się zachowuje tak bo pid mu tak karze, natomiast nie wiem czy mogę jakoś go ustawić bez tego pid ? Fora przeszukane, odpowiedzi brak. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę teorii. Przy Twoim metrażu oraz izolacji domu, moim zdaniem prawidłowo ustawiony kocioł nie powinien spalać więcej niż 0,5 kg-0.6 kg pelletu na godzinę (przy temp. zewnętrznej ok. 0 C. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego spala dużo więcej należałoby szukać w błędach instalacyjnych albo/i ustawienia w sterowniku parametrów spalania/pracy instalacji.

Trudno to ocenić na odległośc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.