Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tytuł roboczy dziś : co zrobić by było lepiej?


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mozesz jakos objasnic jak to zrobiłeś . Też mam zapasowego lidera I może udało by mi się z niego czujniki zaadaptować . Temp kotla ,cwu, podajnika .W takim wypadku  do tego dobral był czujnik spalin . I jeszcze jedno aktualizacje jak się robi ,trzeba mieć moduł neta czy hmm pendrive i lecim . Sory że pytam nie szukam sam . Jednak wolał bym konkretną odpowiedź dostać .

 

Opublikowano

Dzięki jeszcze muszę to jakoś rozszyfrować tzn co tam jest . Oki wyczytalem trochę i interesujące mnie dwa czujniki dokupie osobno . Czyli spaliny i.pogodowy .resztą jest w wersji eko .

Gość berthold61
Opublikowano

A co ja planuję zanim wykonam swój palnik rurowy ala sv-200 , do obecnego pancerpola 15kw mam zamiar wykonać kawałek rury ok 25cm o średnicy mniej wiecej talerza palnika i zawiesić to w ten sposób aby nie utrudniało wysypywaniu się popiołu z palnika czyli ok 5-6cm nad nim i w tej rurze nawiercone otworki fi np 4mm po obwodzie i zasilić to powietrzem z komory powietrznej poprzez dokręcenie rury do niej , mam nadzieję że dodatkowe powietrze podane wprost w ogień totalnie dopali wszelkie niedopały czyli sadzę , koszt nie duży a efekt może okazać się strzałem w dychę .

Opublikowano

Też swego czasu myślałem nad czymś takim ale z otworkami bez nadmuchu wymuszonego , gdyż to , moim zdaniem , nieco wychłodzi komorę spalania . Ale póżniej zabrakło determinacji gdyż sadza nie dawała się we znaki.

Chętnie skorzystam z Twoich doświadczeń gdyż w tym roku retopal , którym palę jest jakiś bardziej "sadzotwórczy" w porównaniu do ubiegłorocznego .

W ubiegłym roku  sadzy  było znacznie mniej i wystarczał deflektor a raczej reflektor z bębna hamulcowego i płyty szamotowe na ruszcie żeliwnym a w tym roku to chyba trochę za mało.

Opublikowano

Czyli koncepcję mam podobna do waszej z tą rurą . Myslalem O pw tylko najpierw chce rozkręcić cały palnik . A to zrobie juz wiosną . Teraz testy malym nakładem . Bo 20 parę złotych za rure która wytrzymuje mi kolo dwóch miesięcy A z niej mam cztery takie kawalki , to wydatek niewielki . 

Opublikowano

Widziałem gdzieś w necie namiastkę takiego rozwiązania w postaci odwróconego "żyrandola " chyba z bębna hamulcowego i łańcuchów

Bardzo ciekawie to wyglądało i podobno było skuteczne .

 

Opublikowano

Tylko tarcza  i łańcuchy są "zimne" czyli to potrzebuję mocy by się rozgrzać .A blaszka w trzy migi rozpalona

 

Opublikowano

I Ty masz racje tylko jest jedno ale ,dwustan . To powoduje wychłodzenia czegosc bardziej pojemnego cieplnie . Tu w moim przypadku bylby pomocny pid , podtrzymujacy już podgrzane ustrojstwa nad palnikiem . Nie wiem jak to działa konkretnie jednak jak mi sie zdaje . Utrzymuje temperaturę blisko zadanej A jak jest potrzeba większej mocy podaje większą dawke I buja palnik . Jesli tak jest jak myślę to tarcza była by już dość ciepła i nie trzeba było by ja zrozgrzewac , jak to jest w dwustanie . To mam nadzieję sprawdzić z nowym sterownikiem . Jeszcze jedna przeróbka kolata mi się po głowie . Coś rurowego ale dosłownie rurowego . Na rynne zrobic nakladke z rury , z tym że początek tj kolo ślimaka nisko a wylot wyżej .I ukierunkować plomien znów nad palnik co by nie bił bezpośrednio w ściankę kociolka . 

Opublikowano

To może być trudne ze względu na brak chłodzenia tego odcinka rury. Coś takiego , tylko w profesjonalnym wydaniu pod nazwą palnika sv 100 lub 200, roboczo nazwanym rurowym właśnie ,  jest już produkowane przez technix i sprawuje się rewelacyjnie - podobno to w tej chwili najlepszy palnik na rynku. Ale on właśnie ma komorę powietrzną tak ukształtowaną , że powietrze omywa ten odcinek rury , zanim wchodzi na palenisko.

Opublikowano

Ten wątek mnie poniekąd skierowal na pomysl z nakładką z rury 

 

Tylko na razie nie mam czasu i natchnienia by budowac . A tak małym kosztem może coś wyjdzie z tego . Naklad finansowy zwrócił by się szybko . No bo co gorzej nie bedzie :) niż na odsłoniętym korytku rynny . 

Opublikowano

Zgadza się.

Chociaż te  nakładki pomimo iż są wykonane z żeliwa , dodatkowo wzmocnione pierścieniami a i tak , właśnie ze względu na brak chłodzenia , pękają  w trakcie eksploatacji . Z wysoką temperaturą żartów nie ma. Ale to chyba najprostsze rozwiązanie.

Opublikowano
W dniu 30.01.2019 o 19:34, Jasa napisał:

To może być trudne ze względu na brak chłodzenia tego odcinka rury.

O ile zrozumiałem Fafała, to jemu chodziło o rurę taką, jak zrobił, tylko poprowadzoną bardziej poziomo (?)

Jest taki wątek, który został wydzielony z wątku o deflektorach ("Jaki deflektor")
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26571-konstrukcja-palnika-własnego-pomysłu-do-kotła-z-podajnikiem/

I tam kiedyś taki rysunek wrzuciłem

 rurowy.png.817b95e008313b6dce379653e852d38b.png

Komora paleniska jest przedzielona na pół tak, żeby na rurze dopalającej był spadek ciśnienia. Żółta jest izolacja. Ten kominek nad paleniskiem i rodzaje podanego powietrza, to taka ogólna idea. Bardziej chodziło mi o pomysł zrobienia spadku ciśnienia na tym dopalającym elemencie kominkopodobnym.
Teraz bym myślał bardziej o czymś takim, jak Fafał mówi - rura pozioma lub skośna wstawiona w górną część palnika rurowego, pod jego "daszek". Żar i płomień z paleniska by ją dogrzewał wokół. A podział ciśnienia najprościej chyba zrobić w postaci jakiejś kasety na popiół, tylko kłopot, że musi być szczelna, a popiół trzeba wybierać.
Jak jest spadek ciśnienia, to można lepsze mieszanie zrobić, tutaj jak wygląda różnica z mieszaniem i bez

Powyżej jest niedomiar powietrza, na innych filmikach z tym urządzeniem widać różne inne sytuacje.

Mieszalnik jest wg. modelu 2800 firmy Westfall, dość zgrubnie odwzorowany,
http://westfallstaticmixers.com/mixers/high-shear-static-mixers/compact-high-shear-model-2800/

środek palnika tutaj widać
palnik.jpg

Można obejrzeć inne mieszalniki, np. Westfall niedawno wprowadziło model 6000.
Ostatnio też wchodzą mieszalniki takie półotwarte.

1hi_pass.jpg
 

http://www.komax.com/muni-waste-water/static-sludge-mixer/

Tylko z intensywnym mieszaniem jest tak, że trzeba pilnować lambdy i czerwonych ścianek. Jak jest lambda za duża, a ścianki zimne, to nie można za mocno mieszać, bo jak się jęzory płomienia porozrywa, to spalanie się przerwie i zostaną zanieczyszczenia. Była dyskusja we wątku o deflektorach, że deflektorem łatwo płomień zgasić, zamiast poprawić. Przy nadmiarze powietrza (np. lambda > 2.5, ale to trzeba eksperymentalnie oceniać)  i chłodniejszych ściankach trzeba łagodnie mieszać. Np. w lampie naftowej jest jeden jęzor płomienia z knota i on jest dość łagodnie omywany powietrzem i to działa. Wydaje się, że Jockey znalazł pewne optimum z taką odwróconą miską. Ale może są i inne konfiguracje. Może takie płytki połówkowe by działały. Jakby były czerwone, to raczej nie zaszkodzą.

A co do temperatury, to jeżeli by końcówka tej kity płomienia wystającej z rury (u Fafała) widziała wokół siebie czerwone ścianki (kontakt optyczny, jakby tam krasnoludek stanął i się rozejrzał, to co by średnio wokół siebie widział), to jest gwarancja, że się wszystko dopali na zero. Im zimniejsze ścianki, albo jak jakieś oderwane fragmenty płomienia by wypływały spod miski, tym gwarancja mniejsza.

W dniu 30.01.2019 o 13:37, FAFAŁ napisał:

Tylko tarcza  i łańcuchy są "zimne" czyli to potrzebuję mocy by się rozgrzać .A blaszka w trzy migi rozpalona

Też myślę, że tak to właśnie działa. @berthold61, jeżeli chciałbyś poeksperymentować, to kiedyś pisałeś, że masz takie płyty izolacyjne, które wokół palnika w Twoim kotle były oryginalnie zainstalowane. To prawdopodobnie coś porządnego, wytrzymującego kontakt z temperaturą. Może mógłbyś je wykorzystać do izolacji tego co byś robił, rury czy zwłaszcza deflektora? Zaizolowana i czerwona stal długo nie pożyje, ale żeby zobaczyć jak co działa, to akurat. Chyba żeby można coś ze samych płyt zrobić, np. deflektor miskowy od środka wyłożyć? Powinno działać.
Robiłem trochę prób z rurą i różnymi elementami mieszającymi w nią włożonymi i jest też kwestia szczelności. Jak są nieszczelności, to łatwo zanieczyszczenia przechodzą do wylotu.

 

Opublikowano

Zizi Odnośnie pierwszego rysunku .Coś podobnego jednak z podniesioną  przegrodą/nasadka w górę tu przy koncu . Tak płomień miałby lżej z wylotem I nie topil by szybko blachy . Tylko dolot powietrza wtórnego jest kłopotliwy . Na poczatku jak piec wchodzi w rozpalanie ,mogło by pw nie być . By szybciej rozgrzać rurę A dopiero później można by podać pw by lepiej dopalac spaliny . Co do mojej wstawionej nasadki czy tez dyszy . Ta na foto jest juz druga . Poprzednia była nacinana i zwężala sie u wyloty . To przy małej mocy czyli latem bylo dobre bo szybko sie robiła wysoka temperatura na palniku . A dodatkowo robily sie w środku zawirowania . Niestety większą potrzeba mocy sprawiala powstawanie spiekow ,dużych spiekow I blokowalo się to zamiast spadac. Teraz na niemal prostym odcinku tego kłopotu nie mam . Dodał bym tylko trochę powietrza wprost w ten płomień by się mocniej dopalalo . Myslalem nad kawałkiem rurki splaszczonej I dmuchajacej w plomien . Tylko to już klopotliwe bo jak je tam podac . Trzeba by się wwiercic w palnik . 

Opublikowano

Dziś rura dokonała żywota . Płomień całkowicie ja rozmiekczyl i wypalil . Trudno kawałek blachy wiele nie zniesie . dodałem coś takiego jak na foto a i zamiast miski jest teraz tortownica :) kreci to się dość fajnie tzn szybko nabiera temperatury . Tylko jak podaje to potrafi przykopcic ,tak z rurą nie bylo .

IMG_20190208_204430289.jpg

IMG_20190208_175207988.jpg

Opublikowano

Nie mam ryne,tylko dla inspiracia.Powietrze do tego srubami ktore trzymaja podajnik w kotle.Przewiercone 12 na 16 i w srubach dziurki 9mm.Pierwsza warianta sa plaskie rurki,druga kolo.Jest to na lekko wsuniete w kolenka na szrubach.Powietrze pobrane przeciw dmuchawe kdzie blacha slepa,waz do srubow.

IMG_20170204_093010.jpg

IMG_20170204_103143.jpg

IMG_20170204_103212.jpg

IMG_20170210_225205.jpg

IMG_20190108_182340.jpg

IMG_20170315_183120.jpg

Gość berthold61
Opublikowano

No no właśnie coś takiego miałem modzić ale byłeś szybszy , ja planowałem na tym nie wiem jak to nazwać np wieńcem ustawić rurę-cylinder  zrobioną z betonu żaroodpornego zmieszanego z korundem bo to fajnie grzeje się do białości i nie pęka .

Opublikowano

Wy macie fajnie bo płomień jest po środku kotla . Moja rynna chyba jest za wielka do wnętrza piecyka . Chodzi o to że pali koło podajnika nie środkiem . Dla tego kombinuje by wypośrodkować plomien . Dziś zrobiłem testowy daszek ,taki mały lekki (znaczy się że zniknie w plomieniach za dwa dni ) nad palnikiem wisi wielka na styk niemal tortownica ( to samo co w poprzednim nawiasie ) . Testuje to zobaczymy co będzie z tego . PW dmucha mi z rury podajacej jest tego calkiem sporo ,jakieś 20 % tak na oko . Trudno to okiełznać jesli dmucha mi płomień bokiem . 

IMG_20190209_105334882.jpg

Opublikowano

Zrobilem to juž na tytanike,mialem troche obawy z chlodzenia plomiena,no czarne beranki ktore za 3 dni osiagly 1-2cm zaraz miali milimetre.Z nowym sterownikom skzp jest to ina bajka,powietrze sekundarne opisuje modulacii i jest odpowiedne mocy,kociol ponadto nie czuwa.Pale brazowym, na czarnym može jest wiecej co dopalač.

Opublikowano
20 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Wy macie fajnie bo płomień jest po środku kotla . Moja rynna chyba jest za wielka do wnętrza piecyka . Chodzi o to że pali koło podajnika nie środkiem . Dla tego kombinuje by wypośrodkować plomien . Dziś zrobiłem testowy daszek ,taki mały lekki (znaczy się że zniknie w plomieniach za dwa dni ) nad palnikiem wisi wielka na styk niemal tortownica ( to samo co w poprzednim nawiasie ) . Testuje to zobaczymy co będzie z tego . PW dmucha mi z rury podajacej jest tego calkiem sporo ,jakieś 20 % tak na oko . Trudno to okiełznać jesli dmucha mi płomień bokiem . 

IMG_20190209_105334882.jpg

Daj znać potem jakie efekty. Też mam rynne i rozmyślam co zrobić żeby w piecu nie bylo czarno.

Opublikowano

Oj powiem Ci juz teraz hihi . Mam chęć złapać młotek i zrobić mu zerowanie licznika hihi. Walczę od wczoraj ze zrywająca się śrubą na podajniku . Malo spalem i jestem tak wpieniony że hoho . Ale dopalam dziada i biore się za grzebanie . Efekty przeróbek hmm no jest lepiej ,teraz jak go jade na pelnych obrotach dmuchawy to się takie wiry robią od tej tortownicy że sięgają palnika . W piecu jest jasno aż biało .tylko to na pelnej mocy niestety . Przy mniejszej i tak lekko lepiej niż na misce a już nie wspomnę o starym deflaktorze .

IMG_20190210_081343900.jpg

IMG_20190210_081332246.jpg

IMG_20190210_081324186.jpg

Podajnik uszczelniony szmatami hihi czego się nie robi w niedzielę :)

Opublikowano

Ktoś powie czy warto się dowiadywac czegoś wiecej o tym palniku

 https://www.olx.pl/oferta/podajnik-slimakowy-CID628-IDvXRk4.html

Opublikowano

ja używam takiej nakładki już czwarty sezon. lepiej dopala gazy ,podajnik ma niższą temperaturę , mniej sadzy. Mam pytanie: Czy taki duży płomień macie cały czas? bo u mnie tylko przy rozpalaniu.  

u mnie wygląda to tak.

IMG_20190211_153741.jpg

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.