Skocz do zawartości
IGNOROWANY

problem z siłownikiem zaworu 4d


edisded

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z siłownikiem zaworu 4d afriso sterowany sterownikiem tech i-1 cwu. Chodzi o to, że pierwszy miesiąc użytkowania było wszystko ok. Po tym czasie zauważyłem, że procentowe otwarcie wyświetlane na sterowniku nie odpowiada wskazaniom na skali pokrętła siłownika, gdzie przedział od 0 do 10 odpowiada otwarciu zaworu od 0% do 100%. Po kalibracji przez sterownik lub ustawieniu ręcznym pokrętła siłownika do pozycji  procentowej, wyświetlanej na sterowniku po kilku godzinach pracy zaworu 4d wskazania ze sterownika nie pokrywają się, np. na sterowniku jest wyświetlana wartość  50% otwarcia, a na skali siłownika wskaźnik wskazuje np. na 3 co odpowiada 30% otwarcia zaworu, a powinno wskazywać 5. Czy ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy siłownik to ARM 323 ProClick ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pracy to podstawa. Ja u siebie mam ustawiony 62s do silownika 60s.

Sprawdz rowniez zamocowanie napedu na zaworze. Moze sie ruszac i "rozsprzeglac" silownik od zaworu. Sterownik probuje obrocic zawor a ten stoi wiec za chwile kolejna proba i tak w kolko.

50% na sterowniku a 30% na zaworze to spora roznica. Problem moze byc jak bedzie potrzeba calkowicie zamknac/otworzyc zawor. Sterownik dojedzie do max. i dalej nawet nie bedzie probowal podczas gdy zawor jest gdzies w polowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie siłowniki ProClick mają tendencję do lekkiego ruszania się na zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Czas pracy to podstawa. Ja u siebie mam ustawiony 62s do silownika 60s.

Sprawdz rowniez zamocowanie napedu na zaworze. Moze sie ruszac i "rozsprzeglac" silownik od zaworu. Sterownik probuje obrocic zawor a ten stoi wiec za chwile kolejna proba i tak w kolko.

50% na sterowniku a 30% na zaworze to spora roznica. Problem moze byc jak bedzie potrzeba calkowicie zamknac/otworzyc zawor. Sterownik dojedzie do max. i dalej nawet nie bedzie probowal podczas gdy zawor jest gdzies w polowie.

rusza się i co z tym mogę zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo i dzisiaj zamocowałem go do rury i zaworu 3D taśmą izolacyjną PCV . Zobaczymy czy się sprawdzi.

Edytowane przez szelest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, edisded napisał:

rusza się i co z tym mogę zrobić?

Zacznijmy od upewnienia się ze w tym jest problem.

Przełącz sterownik na tryb "ręczny" i załącz otwarcie bądź zamkniecie (najlepiej próbować w obydwie strony). Podczas aktywacji/pracy poruszaj delikatnie siłownikiem w różne strony, obserwuj czy siłownik w pewnym momencie przestanie wykonywać ruch. Czasem również słychać "klikniecie" mikroswitcha w środku.

 

22 minuty temu, szelest napisał:

Mam to samo i dzisiaj zamocowałem go do rury i zaworu 3D taśmą izolacyjną PCV . Zobaczymy czy się sprawdzi.

Tak też można - ważne żeby działało. Ja natomiast delikatnie zeszlifowałem trzpień (plastik) od wskaźnika położenia. Tam gdzie jest śruba wewnątrz.

 

Opcja druga: Podczas testów na ręcznym poruszaj przewodami zasilającymi, być może któryś nie łączy i siłownik "gubi" sygnał ze sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic się nie wydarzyło, przewody zasilające są ok a siłownik ma jakieś niewielkie ruchy ale wydaje mi się, że wynikają one z konstrukcji i sposobu mocowania

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taką odpowiedź od Afriso dostałem,

Siłownik elektryczny ARM jest jedynie urządzeniem wykonawczym dla sterownika, który wysyła sygnały w postaci napięcia elektrycznego na żyłę sterującą siłownika. Jeżeli podamy napięcie na przewód czarny, to siłownik będzie obracał zaworem w lewo. Z kolei podanie napięcia na żyłę brązową będzie skutkowało obrotem w prawo. Siłownik ma określony czas obrotu o 90st. i nie da się go skrócić ani wydłużyć. Więc jeżeli siłownik jest sprawny, to za wszystko co się dzieje w układzie, odpowiedzialny jest sterownik TECH. Bardzo możliwe, że nadane parametry pracy układu w sterowniku prowadzą do rozbieżności jakie można zaobserwować na sterowniku.

nastawy w sterowniku mam prawidłowe i co teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie trzyma stabilnie.Zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, edisded napisał:

a taką odpowiedź od Afriso dostałem,

Siłownik elektryczny ARM jest jedynie urządzeniem wykonawczym dla sterownika, który wysyła sygnały w postaci napięcia elektrycznego na żyłę sterującą siłownika. Jeżeli podamy napięcie na przewód czarny, to siłownik będzie obracał zaworem w lewo. Z kolei podanie napięcia na żyłę brązową będzie skutkowało obrotem w prawo. Siłownik ma określony czas obrotu o 90st. i nie da się go skrócić ani wydłużyć. Więc jeżeli siłownik jest sprawny, to za wszystko co się dzieje w układzie, odpowiedzialny jest sterownik TECH. Bardzo możliwe, że nadane parametry pracy układu w sterowniku prowadzą do rozbieżności jakie można zaobserwować na sterowniku.

nastawy w sterowniku mam prawidłowe i co teraz?

Silownik sprawdziles od strony mechanicznej oraz elektrycznej - uwazamy ze ok. Parametry sprawdziles twierdzisz ze ok.

Pozostaje sterownik Tech. Mozliwe ze sam przekaznik na wyjsciu. Podmien na inny.

Zrob zdjecie tego zaworu i ekranu sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz przeglądnąłem nastawy w sterowniku, do dwóch mam małe wątpliwości, zmieniłem je właśnie i poczekam do wieczora czy to da jakieś zmiany. Czekam na kontakt od Techa i zadam im to samo pytanie może coś podpowiedzą z ustawieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

jak wyglada  dalsza sprawa z tymi siłownikami, bo zastanawiam sie nad  takim mieszaczem  vs  zawór termostatyczny.

Ogólnie pomjjąc te problemy czy  trzyma zadana temperaturę w pomieszczeniach. , jak często w ogóle wykonuje ruch siłownika?

Jak wygląda konkretnie sterowanie u was tego siłownika sterujecie go    sterownikiem  TECH i-1m czy BWC 310

Czy do tego Tech i-1m macie jakies dodatkowo podłączony zdalnie lub radiowo panele sterownia z czujnikiem temp  np w pokoju wg którego ustawia temperaturę,.

spełnia wymagania czy lepiej termostatyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem polega na tym ze w Tech i1 brak jest kalibracji zaworu podczas pracy. U mnie w kotle Sas Compact jezeli zawor 4d jest dłużej otwarty niz 24 bądź 48 godzin to z automatu wlacza się kalibracja zaworu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Mam kocioł sas efekt ze sterownikiem tech 555 do którego podłączony jest zawór trójdrożny Afriso z siłownikiem i po 1,5 roku zaczął gubić ustawienia. Sprawdziłem czas otwarcia - idealnie 120s. Tyle jest wpisane w sterownik. Przełączyłem na wejście dla drugiego zaworu i dalej jest to samo. Po kalibracji uruchomionej recznie jest ok. Zawór ustawia sie na minimalne uchylenie 35% po ok 5 godzinach wyswietlacz pokazuje 35% a na sterowniku ok 20%. NIe wiem co moze byc nie tak. Co sie moglo wydarzyć po tym  czasie użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.