Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Paliwo dla skam-pv (sv-200)


andrejus17

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie paliwo bedzie korzystniejsze greenpal - retopal czy karlik? 

Greenpal tworzą się kalafiory a kocioł dłużej dochodzi do zadanej temperatury. Obecnie mam zasypany Retopal , pali sie się bardzo dobrze, żadnej sadzy, troche popiołu Ale kosztuje nie wiele mniej od Karlik-a . Gdy porównać dane z tabelki karlik i retopal to  ten pierwszy niby jest bardziej kaloryczny. Ciężki wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam palnik sv200n. Z wymienionych paliw najlepiej spisuje się karlik chociaż najtańszą opcją jest greenpal. Jest z nim jednak problem ponieważ popiół, a także niespalony węgiel wpadają do komory powietrznej zapychając ją. Po około 500 kg należy ją wyczyścić. Różnica w spalaniu w moim przypadku jest znaczna. Greenpal to około 25 kg/h, Karlik 19,8 kg/h. Jest znaczna różnica również w objetosci popiołu, co ma szczególne znaczenie w mniejszym kotle. Nawet przy podobnym wagowym udziale popiołu w moim przypadku przy paleniu greenpalem muszę dwa razy częściej wybierać popiół. Retopal również ma objętościowo dużo popiołu i idzie go nieznacznie mniej niż greenpala. Podsumowując jeśli doliczymy sobie koszty workowania greenpala to najekonomiczniej i najwygodniej wyjdzie karlik. Ogólnie stawiam tezę, że na tych palnikach dobrze spala się węgle mocne. Planuje zakup jeszcze ekogroszku wujek i wieczorek. Posiadają one bardzo mało popiołu i wysoką wartość opalową, co pozwoli prowadzić spalanie długo dopalając spieki koksowe.

Dodam jeszcze, że:

Karlik zakupiłem od autoryzowanego sprzedawcy, a nie ze sklepu pgg.

Greenpal - ze sklepu pgg.

Retopal - tu może być najwięcej wątpliwości ponieważ kupiłem ekogroszek Rubin Bartexu - jak podaje producent posiadającego parametry retopala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku nie ma w poblizu autoryzowanych sprzedawców. Wszyscy handlują "ruskiem" Więc najwygodniej będzie mi zamówić tone w big-bagu , mam od groma miejsca, moge to rozsypać w magazynie aby spokojnie wyschło. Na jakich ustawieniach spalasz Karlik ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sterownik IRYD. 

Dla 100% mam 35s przerwa podawanie 7s i są to ustawienia standardowe przewidziane przez producenta kotła. Dmuchawa 17 bieg

Zmieniłem natomiast parametry KP i KI tak by uzyskać długą pracę bez podtrzymań.

W związku z tym, że mam komin murowany wyjąłem jedną parę zawirowaczy i ograniczyłem temperaturę spalin do 145 stopni. Przy tych warunkach atmosferycznych kocioł pracuje maksymalnie na 30% według parametrów dla 100% (około 16 kW).

Przy greenpalu przerwa około 20s podawanie 6,1 s. Dmuchawa 8 bieg. Jednak przy tych ustawieniach płomień był biały i długi, co świadczy o zbyt dużym nadmiarze powietrza. Sensowny kolor płomienia uzyskiwałem przy większym nadmuch i większym podawaniu ale wówczas powstawał odlew palnika ze szlaki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś alternatywa dla groszku karlik? Coś w podobnej cenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audilhr napisał:

, palę teraz retopalem i jestem zadowolony.

Czy można być bardziej zadowolonym od zadowolenia ? W jakim celu szukać zadowolenia większego od zadowolenia. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Oldek napisał:

Czy można być bardziej zadowolonym od zadowolenia ? W jakim celu szukać zadowolenia większego od zadowolenia. ?

Jest się zadowolonym do czasu gdy okaże się że można być bardziej zadowolonym... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spalam produkt sambudrol 27KJ(producent z moichnokolic). Chyba 950zł kosztował na składzie w kwietniu. Pali się ok. Trochę mi okopcił wymiennik ale to pewnie przez ustawienia. Popielnik mi zapełnia w 4 dni gdzie retopal robił to w 3 dni. Wypala sie bez większych spieków. Zdarzają się pojedyńcze kamienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Skama pv 13 kw i ten palnik plus skzp. Paliłem czechem komorany i to była tragedia, dużo popiołu, śmierdziało siarką i dymił pomimo dużego wiatru. Przesiadłem się na Bartex gold i jest tak jak powinno być. Komorę powietrzna można czyścić co 3-4 tyg. Siwo w piecu i spalanie mniejsze. W obi po 920 za tonę, taniej niż u producenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palilem miałem ok 25 kj (odsiewka Sobieskiego,Piasta,Brzeszcze,silesia, bobrek taki Mix czym handluje sklad) jaret, jaret 2,bartex rubin,Silver,retopal i z żadnym palnik nie miał problemów. Przy miale pilnować trzeba komory powietrznej lubi się szybko zatkac jak drobny miał ale czyszczenie to 5 minut bez potrzeby wygaszania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy okazji czyszczenia kotła odkręciłem komorę powietrzną palnika. Nie palę miałem tylko ekogroszkiem ale i tak sporo "piachu" się tam nazbierało, nie wiem czy by jeszcze miesiąc pociągnął. Chyba spróbuję dodmuchu przy podawaniu , może coś tam pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.