Skocz do zawartości
mikad

Pompa ciepła typu monoblok

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób z branży, czy faktycznie pompa typu monoblok jest mniej wydajna niż split? Instalator twierdzi że wydajność układu zalanego glikolem jest mniejsza o 30% w stosunku do napełnionego wodą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie kontaktuj się już z tym instalatorem. Albo skontaktuj i zapytaj żeby uzasadnił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie spadek wydajności uzasadnił tym że glikol jest gęsty i słabo odbiera/przekazuje ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maksymalnie do 10% może być mniejsza sprawność. Ma za to inne zalety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie? A właściwie dlaczego wszyscy instalatorzy tak niechętnie podchodzą do monobloków i usilnie każdy chce montować splita?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hallo MIKAD.

Instalator bierze za splita większą kasę  -- robi instal.freonową.  Z tym glikolem już kiedyś miałem wyjaśnienie:  glikol jest gęstszy  jak jest zimny, jak pompa pracuje, to jest ciepły i w zasadzie gęstość ma porównywalną z wodą.

10 % mniejsza sprawność to raczej "pic na wodę", a 30% to już "wiedza tajemna" instalatora.  Monoblok jednak powinien mieć zabezpieczenia/ glikol/, dalej wym.płytowy? ; dodatkowa pompa obiegowa, itd,itp.  Split wydaje się łatwiejszy...

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eee coś ściemniasz, oferta na monoblok i split to dokładnie te same pieniądze a zabezpieczenia to tylko glikol, reszta jest już w pompie jak tłumaczył instal, roboty z mono też wydaje mi się że mniej bo stawiasz klamora podłączasz do rur wystających ze ściany, podpinasz zasilanie, napełniasz i rozruch więc nadal niechęć do monobloków jest dla mnie niejasna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, mikad napisał:

Jakie?

Większa trwałość sprężarki, duża szansa na bardziej szczelną instalację z czynnikiem chłodniczym, wyższy limit kg czujnika bez rejestracji, często też rzadsze i tańsze przeglądy.

7 godzin temu, mikad napisał:

A właściwie dlaczego wszyscy instalatorzy tak niechętnie podchodzą do monobloków i usilnie każdy chce montować splita?

Prosto, miło, lekko i szybko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi