Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ktoś to musi wiedzieć - korekta powietrza górna i dolna


Gość Cemol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w dwóch już wątkach prosilem o wyjaśnienie wpływy korekty powietrza na pracę kotla pracującego w PID.

Pytanie brzmiało tak:

W menu instalatora mam do ustawienia:

1. moc kotła,

2. korekta nadmuchu dolna (od +13% do -20%)

3. korekta nadmuchu górna (od -13% do +20%)

O ile "moc kotła" nie wymaga wyjaśnień, chociaż nie wiem czemu użytkownik ma ja ustawiać samodzielnie, a nie robi tego algorytm sterownika, to nie rozumiem od jakiej wartości liczne są procenty nadmuchów i co one właściwie znaczą i na co mają wpływ. To czemu zdefiniowano akurat takie a nie inne granice tej regulacji mnie na razie nie interesuje, ale już na spalanie jak najbardziej.

Mimo upływu czasu nie uzyskałem wyjaśnienia. Zakładam, że jednak ktoś musi wiedzieć o co chodzi, na zasadzie do 3 razy sztuka, wstawiam to jeszcze raz.

Na dodatek dołączam szkic z przebiegami temperatury zadanej kotła w funkcji czasu. Może to nieco pomoże. Na rysunku są trzy przebiegi,

pytanie brzmi jak podwyższyć wykres (1) lub jak obniżyć wykres (2), by oscylacja temperatury była symetryczna bądź prawie symetryczna w stosunku do wartości temperatury  zadanej.  Tzn., jeśli temp. zadana wynosi np. 65C, to  by granice oscylacji były równe i wynosiły np. 68 góra i 62 dół (+/- 3 stopnie).

Na wykresie (3) widać występujące nieperiodycznie piki zarówno w dół jak i w górę. Nie wiążę ich z jakimiś zmianami parametrów temperatury czy spalania, powstają jak mi się wydaje przypadkowo (?). Czy ktoś też to zaobserwował?

Z góry dzięki za pomoc.

temp_CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za sterownik?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy PID i mocy kotła chodzi o to że jeśli piec przekracza temp zadaną o 5stopni bo następnie wchodzi w nadzór zmniejszamy parametr z 100 np na 90.

Następnie regulujesz sobie korektą powietrza na +/- tak by eko groszek ci się spalał.

Korekta na minus jeśli zapada ci się kopczyk

Korekta na plus jeśli eko masz za dużo i ci się np przesypuje

 

Nikt konkretnie nie da ci odp bo są róże ekogroszki.

Ja obecnie mam moc 90% i piec śmiga mi na granicy 2stopni czasem 4 jeśli załączy mi się pompa cwu.

To co ważne to właściwy odbiór wody przez pompę CO u mnie zwiększenie na MIN a nie auto dało naprawdę dużo no i ciepły powrót, w moim przypadku założenie pompy kotłowej.

Wszystko działa mi na nastawach fabrycznych.

 

Wykres CO

wykres_grudzień.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, manx napisał:

W pracy PID i mocy kotła chodzi o to że jeśli piec przekracza temp zadaną o 5stopni bo następnie wchodzi w nadzór zmniejszamy parametr z 100 np na 90.

Następnie regulujesz sobie korektą powietrza na +/- tak by eko groszek ci się spalał.

Korekta na minus jeśli zapada ci się kopczyk

Korekta na plus jeśli eko masz za dużo i ci się np przesypuje

A tak to objaśnia Instrukcja sterownika;
"V.a) Korekta powietrza
Funkcja ta służy do regulacji sterowania mocą wentylatora. Zasada działania tej regulacji oparta jest na przemieszczaniu charakterystyki wentylatora w górę lub w dół. Jeżeli nadmuch w całym zakresie regulacji jest zbyt niski/wysoki, należy odpowiednio podnieść/obniżyć ten współczynnik, aby wentylator pracował z właściwą wydajnością.
Dodatkowo po kliknięciu w ikonę Zaawansowane na ekranie wyświetla się podmenu z funkcjami: Korekta powietrza dolna oraz Korekta powietrza górna. Użytkownik ma możliwość korekty obrotów wentylatora zarówno dla minimalnej jak i maksymalnej mocy kotła (wynikającej z obliczeń zPID)."

Przeczytałem cytowany pkt V.a Instrukcji 10x, przeczytałem więcej niż 10 wątków dotyczących korekty powietrza posiadanego sterownika K1Pv4 i dalej nie rozumiem tej nieszczęsnej korekty powietrza - chodzi mi o odpowiedź na pytania rozpoczynające ten wątek i potem zawarte w poście z wykresami.

Aha, w instrukcji użyte są kluczowe porady, które wyboldowałem. Zdanie "Jeżeli nadmuch w całym zakresie regulacji jest zbyt niski/wysoki, należy odpowiednio podnieść/obniżyć ten współczynnik, aby wentylator pracował z właściwą wydajnością.", to mistrzostwo świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A po kiego grzyba jakąs korektę robić? wystarczy sztywno ustawić moc maksymalną dla mocy maksymalnej oraz w mocy minimalnej moc minimalna i to musi działać i działa , u mnie min to 18 proc a max 26 proc i do widzenia , nigdy nie gmeram w korektach bo i po co , zawsze lepiej w głównym ustawić ten procent w tą czy tamtą po zmianie np opału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że w moim sterowniku nie mam ustawienia mocy maksymalnej dla mocy maksymalnej oraz mocy minimalnej dla mocy minimalnej.

Po drugie, pewnie mógłbym to odnieść do jakichś funkcji w menu mojego sterownika, ale kompletnie nie rozumiem tego co napisałeś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odświeżę temat. Kocioł Defro sigma e. Sterownik K1pv4 adaptive. Sterownik pracuje cały czas w PID. Ostatnio zaczęły mi się robić spieki. Z tego co wyczytałem powinienem dać mniej powietrza. Czy mam zmieniać parametr "korekta powietrza górna" czy "korekta powietrza dolna" ?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi kociol teraz na malej mocy,tak prawdopodobnie dolna,jesli moc faluje od dolu w gore po calom zakresie,tak gorna korekta tež.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jaro9 napisał:

Czy mam zmieniać parametr "korekta powietrza górna" czy "korekta powietrza dolna" ?

Jak zle sie pali przy 1% PID to zmieniasz dolna (czy na + czy na - to zalezy co chcesz uzyskac).

Jak zle sie pali przy 100% PID to zmieniasz gorna (czy na + czy na - to zalezy co chcesz uzyskac).

A jak sie zle pali w calym zakresie PID to zmieniasz korekta nadmuchu bez wchodzenia w zaawansowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak. Aktualnie sterownik jest ustawiony na tryb letni (tylko cwu)i kocioł działa na mocy 50% spieki się nie robia. Wszystko jest ok. Jeśli robi się zimno i włączam tryb ogrzewania domu, zmieniam moc np na 60-70% zaczynają robić się spieki. Jak sobie z tym poradzić zmieniając nadmuch ?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam podobny problem jak Jaro9, jak piec działa na 80-90% mocy to zaczynają się tworzyć spieki. Jak to wyeliminować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.