Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem ze spiekami Defro 12KW


Mirek56

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Rok temu kupiłem piec Defro komfort eko 12kW sterwonik jaki mam to k1pv4. Palę z PID, od początku walczę ze spiekami. Próbowałem stosować korekte powietrza, opóźniałem czasy podawania itp. Zauważyłem, że jak jest cieplej na dworze to spieki są mniejsze. Powierzchnia do ogrzania to 90m2, instalacji podłogowej nie mam. Na 7 dni zużywam około 120kg groszku.

Tyle mam żużlu od soboty, dziś jest wtorek . Ktoś ma jakieś pomysły w czym może być problem  

IMG_20181203_132213.thumb.jpg.1246cb416613ae2dfd1409be46fe6552.jpg IMG_20181203_132131.thumb.jpg.bab44b9d29c21b50a84408abd52e1b12.jpg

 

Temperatura wody na grzejniki                                            temperatura wody powrotnej                                 

IMG_20181203_132254.thumb.jpg.5833f1796efdbca3dab07cd94a2055ac.jpg      IMG_20181203_132334.thumb.jpg.9c8faf6be519344a022c28cb7fe8bc51.jpg   

Klapa wentylatora, niestety nie umiej stwierdzić jej polożenia.

 IMG_20181203_132405.thumb.jpg.d260bab76e938287211d24ebd855196a.jpg

Ustawienia pieca.  Korekta wentylatora na +8

IMG_20181203_132457.thumb.jpg.5cd97a39f4a3334f8d1d4cdb67bc23fe.jpg  IMG_20181203_132534.thumb.jpg.116df3a696efc8a6160905cd8d938190.jpg IMG_20181203_133334.thumb.jpg.7359275c84b53fd01243de36e7444c7b.jpg

IMG_20181203_133341.thumb.jpg.b947874ed797274de060fe68236b1b8c.jpg  IMG_20181203_133347.thumb.jpg.2ac23a9632638a8970cf669c38275cf5.jpg    IMG_20181203_133358.thumb.jpg.e8d65823ef70db4ef97f50c1dd45e865.jpg

IMG_20181203_133610.thumb.jpg.35b2228aa267d80c119d7ed2b74e6a1e.jpg  IMG_20181203_133617.thumb.jpg.ab084572c18a87ed13b8f8f1754a502c.jpg  IMG_20181203_133622.thumb.jpg.c3ba982ea982716236016c0a38bbaf6a.jpg

IMG_20181203_133629.thumb.jpg.8b4ec940bb7c0dbce76b1440da54e07f.jpg  IMG_20181203_133634.thumb.jpg.47ab0930187c4bb0dd4fbc59006eda5e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kolego w dużej mierze niedopał, możesz to spokojnie spalić jeszcze raz, żeby nie tracić opału.

Ja od kilkunastu dni walczę z tym samym, im zimniej na dworze tym gorsze spalanie, też mam Defro i ten sam palnik co Ty

Musisz korygować nadmuchem, przynajmniej u mnie pomogło, podawaniem próbowalem w każdą stronę i nic, podniosłem delikatnie nadmuch i jakoś leci, trochę niedopału mam ale nie takie jak były wcześniej (Ty widzę że masz to co ja na początku problemów)

A wywala Ci ten węgiel dookoła paleniska czy tylko z przeciwnej strony do podajnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka cały czas bez zmian czyli uchylona tak na 1-1.5cm (do pierwszego zwoju siatki), u mnie nadmuch poszedł o 3% w górę

Ja ma trochę problem ze spalaniem, bo od strony podajnika dopala bardziej, a od przeciwnej wywala, muszę latem ograniczyć nadmuch w kanałach tam gdzie mocniej dmucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz klapkę z przesłoną na dmuchawie klapka przy paleniu PID powinna być cały czas na maksa otwarta.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to masz za krótką przerwę między podaniem, pid tu nie ma prawa poprawnie działać, to moje zdanie.

Podajesz mu od 1 do 5s w przerwie między 75 a 80 czyli prawie działa jak dwustan a nie pid.

Klapka wentylatora musi być cały czas otwarta. Wróć do standardowych ustawień pid i spróbuj korygować sobie wentylator roboczy w menu servis u mnie to dużo dało, a ty masz między 20 a 25 czyli znowu nie dajesz mu możliwości korygowania pracy. Standardowo jest między 13 a 25, ja mam między 10 a 27 ale to po długich testach i jest dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 15kw od 3 miesięcy tej samej firmy, powiem ci tylko, że jak zmieniłem ekogroszek na WESOŁA (kupiłem ze 4 worki na próbę)miałem podobnie, normalnie masakra. Koledzy mnie ostrzegali i mieli rację. Wróciłem do swojego starego ekogroszku i jak ręką odjął, nie wiem czym palisz ale tu bym również upatrywał tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek56, a hallotron nadmuchu masz włączony? 

Proponuje wrócić do ustawień fabrycznych dla pid a potem koledzy może podpowiedzą co zmieniać i w którą stronę. 

Też mam K1pv4 i na pidzie z włączonym hallotronem spala dosyć dobrze, nie ma niedopału, tylko troche spieczony popiół.  Natomiast ciągle dmucha jak szalony, prawie ciągle na koło 100%. 

Natomiast kiedy wył hallotron nadmuchu to moduluje nadmuch ale czesto pojawia sie niedpał po stronie przeciwnej do podajnika. Podajnik mam po lewej a przesypuje po prawej stronie retorty, tak na godzinie 4 patrząc z góry na retorte. 

Teraz pale w dwustanie i mam popiół ładniejszy niż z pida i spada równo naokoło. 

Nie moge się dogadać z tym całym pidem ☺

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł masz od roku, a od razu "grzebiesz" w ustawieniach serwisowych i parametrach pracy PID po jaką mańke? nie wiem..... . Przywróć ustawienia standardowe, włącz PID, otwórz na 100% klapkę za wentylatorem i zablokuj na stałe przed przypadkowym zamknięciem, otwórz na 100% klapkę na czopuchu spalin!. Dopiero teraz ustaw moc kotła tak, aby nie wchodził w nadzory i dopiero ustaw korektę powietrza! dolny i górny zakres tak, aby prawidłowo spalało się paliwo/ węgiel. Tu sobie zaobserwuj proces spalania (nadmuch jak kocioł oscyluje już lekko powyżej zadanej CO /dolna granica nadmuchu i gdy zaczyna "gonić"/rozpędzać kocioł do zadanej CO /górna granica nadmuchu) i będzie bardzo dobrze, a nie uciekaj się od raz w ustawienia (serwisowe) które zmieniając nieumiejętnie (zresztą nie widzę potrzeby ich zmiany, bo po co?!!) doprowadzą do tego co pokazałeś na fotkach. Od czasu do czasu sprawdź czujnik temp. spalin - wyciągnij go i wyczyść, bo oblepiony popiołem może robić przekłamania w odczycie temp. spalin, a konkretnie zaniżać odczyt i wtedy wentylator bardziej dmucha i pojawia się "zamieszanie" w komorze spalania.

i tak z innej mańki, gdybyś miał... raczej masz problem ze stabilnością pracy zaworu 3/4D i niską temp. powrotu to z pełną odpowiedzialnością polecam zmodyfikuj/ zamontuj w instalację CO pompę przewałową lub inaczej krótkiego obiegu, sterownik K1Pv4 ma obsługę pompy przewałowej. Warto bo śmiga wszystko tak jak zaleca producent CO 65 / powrót 55 a nawet znacznie lepiej i na wyższych parametrach.

IMG_20181129_183517.jpg

IMG_20181129_183646.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wwoytek napisał:

Tu sobie zaobserwuj proces spalania (nadmuch jak kocioł oscyluje już lekko powyżej zadanej CO /dolna granica nadmuchu i gdy zaczyna "gonić"/rozpędzać kocioł do zadanej CO /górna granica nadmuchu) i będzie bardzo dobrze,

Mógłbyś to rozwinąć łopatologicznie. W menu instalatora mam do ustawienia:

1. moc kotła,

2. korekta nadmuchu dolna (od +13% do -20%)

3. korekta nadmuchu górna (od -13% do +20%)

O ile "moc kotła" nie wymaga wyjaśnień, chociaż nie wiem czemu użytkownik ma ja ustawiać samodzielnie, a nie robi tego algorytm sterownika, to nie rozumiem od jakiej wartości liczne są procenty nadmuchów i co one właściwie znaczą i na co mają wpływ. To czemu zdefiniowano akurat takie a nie inne granice tej regulacji mnie na razie nie interesuje, ale już na spalanie jak najbardziej.

Poza tym, masz ładnie zaizolowane rury ale ja mam ładniejszą glazurę i izolowane zawory.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

algorytm pid jest stworzony można powiedzieć jako wyjściowy który teoretycznie powinien poradzić sobie z każdą instalacją jaką ma użytkownik jednak wymaga delikatnych zmian pod konkretną instalację. użytkownik ustala taką moc kotła jaką mam faktycznie kocioł a ten sam sterownik dawany jest na różne rodzaje kotłów.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi. Mam kocioł 16kW i w menu sterownika zaznaczam rodzaj (typ) palnika i taką właśnie moc. Czy to jest informacja dla sterownika - oczywiście. Alllle w innym miejscu mam określić moc kotła w procentach. Domyślam się, ze chodzi o moc chwilową, moc na aktualne warunki pogodowe. Skąd mam to wiedzieć? Nie wiem, to ustawiam np. 70%. Czy nie mógłby tego zrobić sterownik? Znając odczyty czujników w funkcji czasu przecież mógłby, ale tego nie robi. No niech tam, ale teraz jeszcze, mimo włączenie PID mam ustalić korekty nadmuchu - siąść na przeciw furtki i patrzeć na kopczyk ew, spieki i ew, niedopały. Po dwóch dniach kopczyk jest ok, spieki minimalne, niedopałów brak. Allle, zmienia się diametralnie pogoda i "ręcznie" zmiejszam moc kotła. Teraz nie wiem, czy korekty nadmuchu (nie korekta, a korekty w przypadku mojego palnika|) są poprawne, to co, ponownie siadać przed kotłem?

Mało tego, dalej nie wiem jak zmiana mocy wpływa  na korekty powietrza  i na odwrót, i od jakiej wartości liczy się te procentowe wartości korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tu sobie zaobserwuj proces spalania (nadmuch jak kocioł oscyluje już lekko powyżej zadanej CO /dolna granica nadmuchu i gdy zaczyna "gonić"/rozpędzać kocioł do zadanej CO /górna granica nadmuchu) i będzie bardzo dobrze" Kolego wwoytek nie J st przypadkiem odwrotnie?tzn dolna granica nadmuchu dajesz wiecej zeby gobnil,a gorna granica zmniejszasz procenty aby nie przeciagal?Nie wiem dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc jeszcze raz. Miałem kilkudniowe problemy z podajnikiem, zerwało mi klin, ale już jest dobrze.

Dziś klapkę wentylatora tą w "środku" co się odchyla  ustawiłem tak jak na zdjęciu IMG_20181211_122908.thumb.jpg.197853228dc6e012b76ad104807a216d.jpg 

Na razie prowizorycznie na gumkę, wydaję mi się , że jest w położeniu otwartym. 

Pierwsze co zauważyłem, to nie kopci się tak jak wcześniej. 

Płomień wygląda tak, nie wiem czy nie jest zbyt głęboko retorty.

IMG_20181211_124046.thumb.jpg.cbda51186e1f1fb67c1c6bcd0be18df0.jpg

Ustawienia fabryczne przywróciłem, korekta powietrza na 0, Halotron załączony, temperatura spalin 150 stopni, czopuch otwarty na max, czujnik w czopuchu wyczyszczony. 

IMG_20181211_123619.thumb.jpg.fb6d03aec51f48192967e2a34fa0d326.jpg

Zastanawia mnie opcja "Moc kotła" ktoś tak po chłopsku wyjaśni o co w niej chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi. Mam kocioł 16kW i w menu sterownika zaznaczam rodzaj (typ) palnika i taką właśnie moc. Czy to jest informacja dla sterownika - oczywiście. Alllle w innym miejscu mam określić moc kotła w procentach. Domyślam się, ze chodzi o moc chwilową, moc na aktualne warunki pogodowe. Skąd mam to wiedzieć? Nie wiem, to ustawiam np. 70%. Czy nie mógłby tego zrobić sterownik? Znając odczyty czujników w funkcji czasu przecież mógłby, ale tego nie robi. No niech tam, ale teraz jeszcze, mimo włączenie PID mam ustalić korekty nadmuchu - siąść na przeciw furtki i patrzeć na kopczyk ew, spieki i ew, niedopały. Po dwóch dniach kopczyk jest ok, spieki minimalne, niedopałów brak. Allle, zmienia się diametralnie pogoda i "ręcznie" zmiejszam moc kotła. Teraz nie wiem, czy korekty nadmuchu (nie korekta, a korekty w przypadku mojego palnika|) są poprawne, to co, ponownie siadać przed kotłem?
Mało tego, dalej nie wiem jak zmiana mocy wpływa  na korekty powietrza  i na odwrót, i od jakiej wartości liczy się te procentowe wartości korekt.
A skąd sterownik ma wiedzieć czy ty palisz?? Jedne węgle wymagają mocniejszego dmuchania inne minimalnego od tego jest korekta nadmuchu, jedne groszki wymagają częstszego podania, a inne wymagają aby dłużej poleżeć na palenisku i właśnie od tego jest korekta mocy. Jak sobie wiatr i moc dobrze ustawisz do opału to PID załatwi resztę niezależnie od pogody. Ja osobiście nie lubię algorytmu od techa i pozbyłem się ich sterownika.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lechumb napisał:

A skąd sterownik ma wiedzieć czy ty palisz?? Jedne węgle wymagają mocniejszego dmuchania inne minimalnego od tego jest korekta nadmuchu, jedne groszki wymagają częstszego podania, a inne wymagają aby dłużej poleżeć na palenisku i właśnie od tego jest korekta mocy. Jak sobie wiatr i moc dobrze ustawisz do opału to PID załatwi resztę niezależnie od pogody. Ja osobiście nie lubię algorytmu od techa i pozbyłem się ich sterownika.

Już to pisałem. Jeśli się kupuje kocioł, który ma pracować w "automatyce", to niech to w tym trybie pracuje. Jeśli ta automatyka tego nie potrafi i potrzebuje "ręcznej" pomocy, to jest pół, ćwierć, albo 1/8 automatyka. Albo w ostateczności udająca automatykę. Kocioł węglowy jest tak prostym - elementarnym urządzeniem do sterowania, że dziwię się, że coś tu trzeba dodatkowo tłumaczyć. Są dwa elementy wykonawcze silnik podajnika i wentylator nadmuchu. Dwa stare jak świat - elementarne. Porównaj ten silnik elektryczny choćby do silnika samochodowego. Wentylator nadmuchu to też przecież silnik. By wszystko grało trzeba sterować dwoma silnikami. Do tej listy dopisuję elementy stricte regulacji, czyli kolejny silnik zaworu mieszającego i pompy. Aż tyle trzeba w tej "automatyce" ogarnąć. To wszystko jest jakoś tam wg wymogów tej automatyki oczujnikowane aż kilkoma czujnikami. Ten układ trzeba a) ustawić ręcznie i b) te ustawienia w czasie pracy korygować. Teraz inny - powszechny  układ automatyczny: samochodowy tempomat, pracujący jak nasze sterowniki w PID. Czy ja go włączam muszę mu ustawić liczbę oktanową paliwa? Albo prędkość wiatru, albo rodzaj nawierzchni, albo czy jadę z góry, albo pod górkę? Albo czy leci mi z rury siwy czy biały dym, albo skuteczność chłodnicy i nastu innych parametrów? NIC nie muszę robić. Ustawiam prędkość i wciskam ON. Autamatyka tempomatu wie wszystko, a kotła nic, albo niewiele. Na tym polega automatyka - coś się dzieje automatycznie. Nie chce mi się więcej pisać. 100 tyś postów na kilku forach dotyczy wyłącznie ręcznego rzeźbienia w "automatyce" kotłów podajnikowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, grzesiu napisał:

Jesli możesz możesz to zapodaj zdjęcie z wykresem temp kotła i zdjęcie popiołu w popielniku. 

Ten wykres jest od połowy poszarpany, bo najprawdopodobniej dlatego, że paliłem na awaryjnym ruszcie gdy miałem ślimak uszkodzony

IMG_20181212_104950.thumb.jpg.bd3e5306491073d3afbd7dfc0f1c6e34.jpg

 

Dziś wysypałem z popielnika 1/3 wiadra takiego czegoś

IMG_20181212_103605.thumb.jpg.b60e951e1f7edf365b410f8374c68158.jpg

Ktoś może powiedzieć w którą strone mam iść?, Korekte powietrza miałem na 0 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie doczytałem jaki groszek ale zauważyłem jedno czym większy kocioł tym więcej problemów z mocnym opałem ja mam 25kw i pale max26mj jak dam mocniejszy opal też są spieki i nie idzie ich wyeliminować za wyjątkiem groszku blue ale jest cholernie drogi

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to pisałem. Jeśli się kupuje kocioł, który ma pracować w "automatyce", to niech to w tym trybie pracuje. Jeśli ta automatyka tego nie potrafi i potrzebuje "ręcznej" pomocy, to jest pół, ćwierć, albo 1/8 automatyka. Albo w ostateczności udająca automatykę. Kocioł węglowy jest tak prostym - elementarnym urządzeniem do sterowania, że dziwię się, że coś tu trzeba dodatkowo tłumaczyć. Są dwa elementy wykonawcze silnik podajnika i wentylator nadmuchu. Dwa stare jak świat - elementarne. Porównaj ten silnik elektryczny choćby do silnika samochodowego. Wentylator nadmuchu to też przecież silnik. By wszystko grało trzeba sterować dwoma silnikami. Do tej listy dopisuję elementy stricte regulacji, czyli kolejny silnik zaworu mieszającego i pompy. Aż tyle trzeba w tej "automatyce" ogarnąć. To wszystko jest jakoś tam wg wymogów tej automatyki oczujnikowane aż kilkoma czujnikami. Ten układ trzeba a) ustawić ręcznie i b) te ustawienia w czasie pracy korygować. Teraz inny - powszechny  układ automatyczny: samochodowy tempomat, pracujący jak nasze sterowniki w PID. Czy ja go włączam muszę mu ustawić liczbę oktanową paliwa? Albo prędkość wiatru, albo rodzaj nawierzchni, albo czy jadę z góry, albo pod górkę? Albo czy leci mi z rury siwy czy biały dym, albo skuteczność chłodnicy i nastu innych parametrów? NIC nie muszę robić. Ustawiam prędkość i wciskam ON. Autamatyka tempomatu wie wszystko, a kotła nic, albo niewiele. Na tym polega automatyka - coś się dzieje automatycznie. Nie chce mi się więcej pisać. 100 tyś postów na kilku forach dotyczy wyłącznie ręcznego rzeźbienia w "automatyce" kotłów podajnikowych.
 
To ja ci odpowiem na twój przykład o tempomacie jaki on jest automatyczny. To weź go włącz a nie wrzuć biegu. Ciekawe czy pojedzie? Albo drugi weź robot kuchenny i tylko włącz ciekawe czy zrobi ci placek. przykładów jest masa. A jak cię męczy taki PID to weź zamontuj sobie piec gazowy lub olejowy albo elektryczne ogrzewanie. Takie narzekanie czemu pid jest taki albo siaki to tak samo jakbyś mial żale że ziemia jest okrągła a mogłaby być trójkątna.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci się nie podobało w techu? Pytam, bo też go mam i jakoś mnie nie przekonuje.  
Algorytm pid w tech jakoś mi nie leżał i mam teraz skzp-02 i nie wrócę już do techa. Tech ładnie tylko wygląda i sporo kosztuje ale to i tak jest przerost siły na formą. To moje zdanie i można się z nim nie zgodzić. Dla przykładu skąd takie mam zdanie. Jak był tech to co chwila coś było zmieniane, przestawiane itp ,a teraz przy skzp2 to dwa tyg. temu kocioł zgasl... bo zapomniałem uzupełnić groszku. Innych problemów nie mam. Ogarnięcie prawidłowo skzp-02 trwało dosłownie 3 dni. I gdyby kocioł i instalacja szybciej reagowały na zmiany pewnie byłoby to krócej. Ot taki mój wywód i jak najbardziej można z nim się nie zgodzić.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.