Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla Draco Versa 24kw- problem z ustawieniem


szymon94x

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tam Panowie? 
Jakieś nowe sprawdzone ustawienia?

Ja aktualnie jestem po wymianie rynny i jakkolwiek bym nie ustawił pieca to mam spieki... Jeśli odejmę trochę nawiewiu lub przerwy w podawaniu to z 24 kw robi się chyba 8kw bo kocioł z 52*C na 60*C pracuje prawie 45 min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tylko dwie płyty szamotowe nad paleniskiem, później ok 40cm na wysokość pustki a na samej górze blacha, ruszt wodny i wylot spalin. Dodam iż znajomy który pozbył się tego kotła, aktualnie posiada Defro Komfort i nie wie co to czyszczenie... Spalanie spadło o 30% w porównaniu do tekli... Aktualnie po rozmowie z serwisantem okazało się iż kocioł jest wycofany z produkcji gdyż nie przeszedł certyfikatów a w sprzedaży pozostał nadal zwykły Tekla Draco z palnikiem retortowym. 

tekla.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostawilem 1 plytke nad palnikiem, ale na tych wyzszych mocowaniach i umiescilem ja na srodku. Docelowo chcce kupic jakas miske i podwiesic by sprawdzic czy czasem nie bedzie lepiej. Czyszczenie raz na tydzien konieczne.  Pale w pid, spala ladnie na proszek choc trafiaja sie niedopalone ziarenka, ale to ze wzgledu na mala ilosc powietrza bo wole to niz spieki. Aktualnie kombinuje z "rogami" co podaja powietrze od gory i jest co raz lepiej. Ciezko go okielznac, ale mysle ze do lata ske uda haha :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Posiadam kocio Draco Versa 24 od 4 lat

Pale groszkiem kupowanym bezpośrednio z kopalni Wesoła

Podajnik 150kg wystarcza na 12-14 dni w zależności od pogody na zewnątrz

Pierwszy węgiel zakupiony 4 lata temu wypalał się na mąkę i jedna szuflada popielnika wystarczała na  2 podajniki

Jedynie zawsze było sporo sadzy na ściankach kotła

Przy drugim zakupie  groszku(na ścianie musiała być gorsza jakość 2019} jest więcej popiołu i male spieki ale spalanie i sadza pozostało na poziomie poprzednim

Dom ocieplony 150m ogrzewane bez garażu i piwnicy

ustawienia podawanie 5s

przerwa 48s

podtrzymanie 13 min

wentylator 115 klapka zawsze otwarta

temperatura kotła 57

cwu 51

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, mozesz wrzucic film jak sie pali u Ciebie? ja mam versa 17kw i mam problem z kotlem od 3 lat. Korpus palnika wymieniony, rura podajnika, wentylator... i caly czas spieki w na palniku. Serwis ma w dupie wszystko. Tekla to ostatni kociol jaki kupilem od nich. 

 

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ciągle spieki, groszek Pieklorz z Chwałowic, dlatego teraz już definitywnie zakup Karlika z Wesołej i zobaczymy. Podobno Karlik lubi sobie poleżeć i może też dlatego nie ma problemu ze spiekami i ilością popiołu? Z pewnością trzeba będzie pobawić się ustawieniami, ale to tak za 2 tygodnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mozesz to tez wrzuc film z palnika, ja juz 4 rodzaje wegla stosowalem i za kazdym razem problem. mialem 5/20

8/30

7/31/32/28 itd 

dmuchalem od 80 do 250 i nic nie pomaga 

 

IMG_8021.JPG

https://we.tl/t-yxzhwYIKma 
tutaj film co wyciagam z palnika

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja, jako szczęśliwy posiadacz Draco Versy 24 mam już wymieniony na drugi palnik rynnowy w ciągu 3 lat z powodu pęknięć po całym sezonie grzewczym... Najbardziej optymalne spalanie miałem na ustawieniach: podawanie 11, przerwa 76 jednak było bardzo dużo spieków. Musiałem powrócić do ustawień 5/30 aby tak nie zapychało rynny... Aktualnie po wielu doborach ekogroszku najlepiej przepala mi się ekogroszek Bobrek ze składu Węglobud w Żorach (https://www.wegiel24.info/produkt/ekogroszek-bobrek/). Dalej jestem zdania iż rynna zamontowana w draco versie 24 to totalna porażka.... Tydzień temu gdy mrozy dochodziły do -15, miałem ustawioną temperaturę zadaną na 60 stopni a temperaturę wyliczoną kotła na 72 stopnie. Kocioł pracował praktycznie cały czas i dobijał maksymalnie do 58-59 stopni bez możliwości dźwignięcia temperatury wyżej.... Spalanie dochodziło do 44kg na dobę! Gdzie aktualnie przy temperaturze -2 w nocy +2 w dzień, spalam 30-33kg na dobę. Mój stary żeliwny kocioł kilka sezonów wstecz przy podobnych temperaturach zewnętrznych dźwigał temperaturę instalacji z 45 do 60 stopni w 15 minut natomiast draco versa z 50 do 55 potrafi dźwigać prawie godzinę albo i dłużej... Muszę dokładać drewno na palnik aby zwiększyć moc aby szybciej dochodził do temperatury zadanej... Po ostatniej wizycie serwisu stwierdzono iż nie mogą mi wymienić palnika na retortę gdyż kocioł wtedy rzekomo straci 5 klasę... Pytając dlaczego już nie sprzedają tego modelu kotła z palnikiem rynnowym, serwisant stwierdził iż wycofali się z niego gdyż nie przeszedł dalszych badań w instytucie energetyki badań urządzeń energetycznych przez co zastąpili go nowszym modelem z dodatkowym rusztem wodnym oraz palnikiem retortowym. Reasumują aktualnie mam całkowicie otwartą przesłonę wentylatora jednak wyczuwam iż powietrze zamiast wdmuchiwać to połowę go wydmuchuje z powrotem w dolnej cześci obudowy... Rurki na palniku od rzekomego dopalania dmuchają rózniej, zazwyczaj jednak normalnie a druga jakby lekko przytkana ale serwis twierdzi iż to normalne. Gdy otworzę dolną klapę na 2-3 mm to w kotłe zaczyna się dopalać sadza... Myślę iż do idealnego dopalania byłaby potrzebna mała furteczka zamontowana w dolnej klapie która dostarczała by chociaż minimalnie tlenu. Płomień jest wtedy ładny, żółty a nie jak po otwarciu strasznie zadymiony i ciemny... Dodatkowo aby ekogroszek przepalał się na sypki popiół, przesypuję cały podajnik peletem. Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na idealne palenisko w Draco Versie to proszę o wymianę doświadczeń. Nadmienię tylko iż aktualnie kocioł muszę czyścić co 3 dni z powodu nadmiernej ilości sadzy która strasznie zapycha cały kocioł... Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przesyłam zdjęcia jak wyglądają u mnie ustawienia i piec po czyszczeniu od poniedziałku do niedzieli 6 dni.

Podajnik był zasypany do pełna obecnie jest ponad polowa opalu jeszcze.

W całym domu mam tylko ogrzewanie podłogowe

Jedyny problem który występuje to jak otwieram drzwi od paleniska to dym wychodzi na kotłownie .

W domu temperatura 24-25 stopni

 

IMG_20210131_143456.jpg

IMG_20210131_143519.jpg

IMG_20210131_143542.jpg

IMG_20210131_143604.jpg

IMG_20210131_143646.jpg

IMG_20210131_143700.jpg

IMG_20210131_143728.jpg

IMG_20210131_143749.jpg

IMG_20210131_143810.jpg

Edytowane przez Jasiu12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie i masz racje, Twoje ustawienia jakbym zastosowal to kociol podejrzewam, ze nie zlapie temperatury

ja obecnie mam 7/28 i dmuchawa 138, na ekogroszku premium plus sie to jakos sprawdzilo.

ustawilem temperature kotla na 65st i charakterystyke pogodowa tak, ze pogodowka steruje mi zaworem i temperatura kotla na stale 65st. 

podal bys jeszcze jak masz ustawienie podtrzymania?  13 min, ale w ustawieniach podtrzymania mozna jeszcze wentylator ustawic i korekte podtrzymania. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozmawialem z "Instytut Energetyki - Instytut Badawczy" dowiedzialem sie, ze piec tekla draco versa 17 kw w 2016r przechodzil u nich badania i na mocy nominalnej 17kw przy ustawieniach 5 sek podawania, 12 sekund przerwy przy dmuchawie wartosci 170 na ekogroszku 28,5mj i na mocy minimalnej ustawienia 5/47 i dmuchawa 40
przy tych nastawch nie bylo zadnych problemow z ekogroszkiem i popiol na poziomie 2-3% 
niestety nie uzyskalem informacji jaki byl to ekogroszek, ale Pan zaznaczyl, ze nie bylo problemu ze spiekami. 

Te ustawienia pokrywaja sie u mnie z potencjalem podajnika. U mnie na ekogroszku potencjal podajnika wyszedl 8.13kg wg kalkulatora wlasnie takie nastawy sa prawidlowe. 
Ustawilem u siebie tak kociol i czekam na efekty z tym, ze dmuchawe na min ustawilem na wartosc 100. 
Oczywiscie kociol ustawiony w PID 

Edytowane przez grumek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja usunalem 2 rzedy plytek z nad paleniska i zastapilem je deflektorem "tortownicą".  Do tego 1 rog powietrza usunalem, a drugi ustawilem na srodek paleniska co pomoglo pozbyc sie wiekszych spiekow.  Kombinacja z ustawieniami nie pomagala. Widocznie dom potrzebuje tyle energi ile spalam i nizej nie zejde tzn. 160m2, mieszana instalacja podloga, grzejnik = 21kg/doba. Jak patrze co pisze Jasiu12 o jego wynikach i podobnym domu to albo ja jestem slabym palaczem, ale Jaś to talent w swiecie palaczy ? przybijam 5! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak z ciekawości zerknalem dzisiaj na temat i widzę że przez 2 lata (odkąd założyłem post) coś drgnelo.

Ja niestety po prawie 3 latach używania tego pieca jestem zmuszony stwierdzic że jest lekko powiedziawszy beznadziejny.

Przerobiłem już chyba wszystko.

Założyłem według zaleceń serwisu regulator ciągu kominowego który twierdził że moje problemy ze spalaniem to wina zbyt dużego ciągu kominowego.

Efekty: żadne.

 

Jeśli chodzi o parametry to no cóż, nie oszukujemy się jakichkolwiek byśmy nie ustawili i tak caly cały czas jest źle.

 

Obecna zime ciągnę na parametrach:

Podawanie:6s

Przerwa:28s

Nadmuch:125

Podtrzymanie 25min

Przesłona otwarta na 1/3

Oprócz tego na podajnik węgla wsypuję wiadro paletu (mieszam na przemian) 

Efekty są takie że na cały podajnik mam 2 wielkie wiadra popiołu, piec usmolony od dołu do gory i spalanie rzędu 30kg/dzień przy temperaturach w okolicach 0.

Także ja cierpliwie czekam aż piec skończy swój żywot żeby kupić w końcu coś normalnego a za wszystkich którzy twierdzą że może coś się uda jeszcze zrobić mocno trzymam kciuki !

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba udalo mi sie jakos ogarnac ten kociol, po pierwsze po zmianie palnika na uszczelce nie wycieto otworow do powietrza wtornego, ale to nie wszystko, bo uszczelka co jest pod rynna byla zle zalozona, ta blacha byla wygieta od nowosci i zmienilem ta blache na inna, po trzecie pekla mi jedna ta cienka plyta i nad paleniskiem mam jedna plyte. Po jednym dniu palenia popiol wyglada tak, 
Sobianek lew plus 

ustawienia mam takie 

5 sek podawania 

17 sek przerwa

dmuchawa 125-128
klapka otwarta na maksa 

podtrzymanie 15min 
czas wyprzedzenia went 10 sek
czas opoznienia went 10 sek 

dodatkowo wyczyscilem nagar na koncu paleniska 
 

IMG_8188.JPG

IMG_8187.JPG

IMG_8170.JPG

IMG_8189.JPG

Edytowane przez grumek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.