Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Genus One System 24 + MGM II EVOc + Cube S Net


skuzmik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, Mam ten zestaw od 02.2018 roku i wszystko śmiga. Na dole podłogówka i cube s net na górze kaloryfery i zwykły cube. Do tego sonda zewnętrzna temperatury. Przeglądałem twoje ustawienia i kilka rzeczy mnie zastanawia - czemu masz tak a nie inaczej. Porównam twoje zdjęcie ze swoimi podłączeniami czy wszystko masz tak jak ja. Ja ogólnie jestem bardzo zadowolony z kotła. Jedyne co to cube s net traci połączenie wifi czasem ale to wina jego oprogramowania. Może poprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, euforia znów ustępuje frustracji. W październiku poszły 3 butle propanu po 30 kg każda. Wynik był rewelacyjny, ale to była jesień, ciepła jesień. Grzałem tylko grzejnikami, temperatura w domu od 21,5 do 22,5 w zależności od pomieszczenia, utrzymywana z reguły w godzinach 5:30 do 7:30 i 13:00 do 23:00 oraz cały weekend. W nocy oczywiście obniżana.

W tej chwili butlę kocioł połknął w tydzień, a nadal nie ma zimy. Oczywiście muszę poczekać na gaz ziemny, ale w okolicy wszyscy grzeją propanem z butli technicznych i raczej tylko ja mam takie spalanie. Oczywiście butla w tydzień zimą by mnie zadowalała, poprzedniej zimy szły 2 butle.

Podłogówki póki co nie odpalam, dokupiłem i podłączyłem CUBE do jej sterowania, ale raczej tylko po to, by włączać podłogę termostatem, a nie zworką.

Będę wdzięczny za jakieś parametry kotła do porównania u innych. No i czekam na gaz ziemny - wtedy też może coś więcej będzie sens porównywać.

Acha ... zaczynam się też jednak zastanawiać, czy aby rekuperacja nie jest też tutaj winowajcą. Od początku nie zaprogramowałem wentylacji i w zasadzie cały czas jedzie centrala na 1 biegu. Teraz, po rozmowach z innymi, postanowiłem jednak w sprzeczności z własną intuicją ograniczać wentylację. W zasadzie i tak jest chyba zbyt wydajna, bo powietrze mam strasznie suche. Właśnie zaprogramowałem AERIS-a tak, aby na 1 biegu chodził tylko po południu i 2 - 3 godziny w nocy. Zobaczę jak będzie z wilgotnością.

A sam kocioł? Problemem jest mieszane ogrzewanie (chociaż drugi raz wybrałbym tylko grzejniki). Wydaje mi się też, że dla tych moich 100m kocioł jest za duży. Np. teraz, gdy dzieciaki w swoich pokojach śpią i mają głowicami skręcone kaloryfery, czynne pozostają pozostałe 3 grzejniki - kocioł co chwilę się włącza i wyłącza, bo pewnie nie daje rady utrzymać temperatury 47 stopni w układzie grzejnikowym. W ogóle - przekombinowana instalacja i wyrzucone pieniądze w błoto. Wystarczyłby pewnie zwykły kocioł, bez całej tej automatyki, która i tak jest w większości wyłączona, a tylko powoduje problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2019 o 19:08, lesiakjarek napisał:

Witam. Czy masz jakieś postępy w swojej instalacji? Doszedłeś do optymalnych nastawów? U mnie niebawem będzie identyczny zestaw. Już boję się o jego działanie po przeczytaniu wątku. Mam na dole podłogówkę a na piętrze grzejniki. Gdzie umieściłeś w końcu Cube? 

Ja mam w tej chwili jeden poziom (piętro może kiedyś dzieciaki wykorzystają) i mam podłogę na większości, a w 3 sypialniach grzejniki. Dodatkowe grzejniki są w salonie, kotłowni i łazience. Z CUBE mam problem - ponieważ strefy zachodzą na siebie. Obecnie jeden CUBE steruje grzejnikami, ale znajduje się na korytarzu, gdzie w zasadzie jest również podłogówka. Na razie podłogówka nie chodzi, więc to nie jest problem. Nie mam pomysłu jak to naprawić - musiałbym do najchłodniejszego pomieszczenia z grzejnikiem pociągnąć kabel i tam zawiesić CUBE od strefy grzejnikowej. Teraz dokupiłem drugiego CUBE  i umieściłem w części, gdzie przeważa podłoga, ale tak jak wspomniałem, na 100m2 dwie strefy z MGMII to przerost formy nad treścią. Nie mogę wykorzystać żadnych "oszczędnościowych" funkcji - modulacji pomp, funkcji auto ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mateusz86 napisał:

A i odnośnie kalibracji to faktycznie ale kotły mają wadę i błąd kalibracji to norma w nich. Jest na to sposób by kalibracja przeszła.

Czyżby odpięcie czujnika temperatury od rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszędzie środkowy słupek zaniżony, nie wiem dlaczego

Proszę, roczny, miesięczny i tygodniowy

 

Screenshot_20191120-173825.jpg

Screenshot_20191120-173810.jpg

Screenshot_20191120-173754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak
Dom nie ocieplony. Dużo mostków. Dach również nie ocieplony. 
Powierzchnia grzania 140 m2
ok 50 m2 parter podłogówka, reszta piętro kaloryfery. Okna wymienione na nowe 3 szybowe v82 z vetrexu 
Tak jak pisałem wyżej wody nie wiem czemu nie pokazuje - Zasobnik BCH 120 litrów. 
Temperatura na podłogówce stała 21st. Krzywa 0,6. Piętro 22 dzien/21,5noc. Krzywa 1,2. Zasobnik 47 stopni do tego 2x dziennie cyrkulacja po 1 h w cyklach 15/15min

Bez tytułu.png

Bez tytułu2.png

Bez tytułu3.png

Edytowane przez Mateusz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam Genus One Net 24 + Cube + Zasobnik BCH 120L.

Ogrzewanie podłogowe po całości 123 m2 (góra i dół) w tym garaż z pętlą jedynie po obwodzie i grzejnik podpięty do tej samej pętli.

Dwa rozdzielacze po 5 pętli. Brak dodatkowych pomp - wszystko leci na pompie z pieca.

Temperatura utrzymywana 21/21.5 (tryb oszczędność) i 22 (w dzień). Krzywa obecnie 0.6, przesunięcie +1. Przy tych parametrach widzę, że piec ustawia temp zasilania na ok. 35C. Cube pobiera pogodę z internetu.

Pompę ustawiłem - min PWM na 80 % bo przepływy były małe i teraz są ok.

Dom bliźniak, nowy, ocieplony styropianem 20cm, okna 3 szybowe Wikęd.

Nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych więc tu może być jakiś spadek ale wstawiłem folie aby wiatr nie hulał.

Temperatura CWU ustawiona na 40C ale to chyba powinienem zmienić na więcej?

Martwi mnie zużycie, na tak małej powierzchni. Obecnie dostałem 2 rachunki jeden na 333 zł (zużycie ok. 130 m3). Kolejny już widzę, że za równy miesiąc poszło 150 m3 gazu (gaz z sieci).

Szwagierka ma do 180m2, grzejniki, cyrkulację i podobną temp i ma nieco mniejsze zużycie na Vaillancie.

Jak mogę zoptymalizować ustawienia? Mam wrażenie, że piec nie jest dobrze skalibrowany. Jakimi parametrami mogę bezpiecznie pokombinować?

 

 

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wodę w zasobniku na 46 stopni ustawioną. Nie podtrzymuję temperatury w ciągu dnia - funkcję komfort mam ustawioną czasowo. Serwisanci twierdzili, że to mniej ekonomiczne, ale u mnie porównałem 2 miesiące i akurat wychodziło, że gazu mniej zużyłem przy podgrzewaniu zasobnika w wybranych godzinach w stosunku do podtrzymywania ciągłego temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skuzmik napisał:

Może warto zmniejszyć temperaturę obniżoną, dodatkowo serwisanci generalnie sceptycznie podchodzą do funkcji AUTO (wyliczenia na podstawie danych pogodowych i parametrów wewnętrznych).

Teraz testuję ustawienie ręczne.

Zasilanie CO 32C.Temperatura pomieszczenia stała 24H - 22C. Wodę zwiększyłem na 46C.

Zobaczymy jak zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieść krzywą grzewczą o dwa oczka, tak aby kocioł się wyłączał, wiem że to sprzeczne z nauką tego forum ale spróbuj to na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 0degree napisał:

wiem że to sprzeczne z nauką tego forum

Nauka tego forum jest zależna od osoby która w danej chwili pisze, wg mnie wyłącznie powoduje okresowe zmniejszenie spalania do zera, więc warto!

Nie warto wyłączać przy podłogówce, ale wtedy musi być modulacja od 10-15% mocy nominalnej kotła.

Dziwi mnie regulacja temp w domu wg prognoz z internetu, tego to nawet największy troll nie wymyśli.

Przecież lokalnie mogą być zmiany temp całkiem spore, a sam czujnik  milionów nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary są ok po całorocznym użytkowaniu nawet się zgadzają, niestety zawsze środkowy słupek jest niższy, nie wiem dlaczego, następnego dnia już wskazuje rzeczywiste koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.