Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Inne ogrzewanie niż piec


fiyolka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

 

Chciałam się tutaj na forum doradzić w kwestii ogrzewania, tylko za bardzo nie wiem czy to jest odpowiedni dział .

sprawa jest taka-> w mieszkaniu mam piece ale są ruszta wypalone. Nie będziemy paliły w piecach, bo piece są za stare 

na palenie, a nawet jeśli byśmy miały nie miał by nam kto węgiel wnosić na 4 piętro z piwnicy bo ja mieszkam tylko z mamą, a po drugie często są w piwnicy włamania i jesteśmy okradani i to jest nasz duży minus a po drugie moja mama jest schorowana żeby wnosić wiadra.

Czytałam i słyszałam , że są biokominki na olej ale to są tylko dekoracje. W domu mam grzejnik i drugie urządzenie podobne do grzejnika.

I teraz ja sama nie wiem czy pozostaję mi dopłacać do licznika przedpłatowego na prąd żeby się ogrzewać grzejnikami czy mogę kupić jakiś inny rodzaj ogrzewania.

Nie mam za wiele funduszy, a niedługo przyjdą mrozy i mnie martwi to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim warto pomyśleć o jakimś sensownym zaizolowaniu mieszkania. Zasięgnijcie porady, dzis są nowoczesne lekkie i cienkie materiały z warstwą

metalizowaną, które doskonale chronią przed ucieczką ciepła. Jeżeli już prąd, to najlepszym rozwiązanie są płyty grzejne na podczerwień, montowane na ścianach.

W ogrzewaniu nie liczy się temperatura powietrza tylko właśnie ścian, wystarczy że będą miały 20 st. i to wystarcza dla komfortu cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fiyolka

Co byś nie wybrała to będzie drogo według mnie tym bardziej,że chyba masz licznik przedpłatowy na prąd?

5 godzin temu, heso napisał:

W ogrzewaniu nie liczy się temperatura powietrza tylko właśnie ścian, wystarczy że będą miały 20 st. i to wystarcza dla komfortu cieplnego.

Ciężko nagrzać ścianę do 20st w nieocieplonym budynku,więc czy te grzejniki na podczerwień dadzą radę,jak uważasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie o to chodzi, zeby nie grzać ścian, to te płyty (panele) będa ciepłą ścianą. Wiem, dla wiekszości ludzi to kosmos, ale to jedyne rozsadne rozwiązanie, o wiele lepsze niź inne grzejniki elektr. Jak w kaźdej robocie najwazniejsze to znaleźc kumatego fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mnie tak przycisnęło, kupiłbym odpowiednią ilość folii czy cienkiego materiału powlekanego warstwą metalizowaną i pokryłbym wnętrze mieszkania, szczególnie na sufitach

i wszelkich wolnych przestrzeniach ścian. Mogłoby się okazać, że wystarczyłyby wtedy tylko te grzejniki, które obie panie posiadają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, heso napisał:

, kupiłbym odpowiednią ilość folii czy cienkiego materiału powlekanego warstwą metalizowaną i pokryłbym wnętrze mieszkania, szczególnie na sufitach

W tym masz rację.

Robiąc sufity napotykam się na papier z dodatkową warstwą metalizowaną pod płytą gipsową a między gk a wełną i poza tym brak jakiejkolwiek folii.

A grzejniki el mogą być,tylko ile to będzie kosztować zimą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem kiedyś w necie opis (po angielsku) takiego przypadku- gość zmuszony był zamieszkać w pokoju na poddaszu w zasadzie bez ogrzewania.

Chcąc jakoś przetrwać chłody, obił wnętrze płytami styropianu. Nie dało to efektu, dalej było zimno. Ktoś poradził mu właśnie taką folię z warstwą

aluminium. Zerwał styropian, przymocował folię i w końcu miał ciepło nawet bez specjalnego ogrzewania, nie licząc żarówek czy innych urządzeń elektrycznych.

 

Może jeszcze o tym komforcie cieplnym z innej beczki- dlaczego np. wiosną przy temperaturze powietrza 16- 18 st. odczuwamy miłe ciepełko, a w mieszkaniu zimą

mamy czasem na termometrze 23 i więcej i czujemy chłód ? No właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, heso napisał:

Zerwał styropian, przymocował folię i w końcu miał ciepło nawet bez specjalnego ogrzewania, nie licząc żarówek czy innych urządzeń elektrycznych

Mocno naciągana ta historia przez angola :)

Przecież niektórzy negują stosowanie ekranów zagrzejnikowych a to jest dość podobne rozwiązanie.

Przecież ta niby foli odbija ciepło a nie je wytwarza,no chyba że faktycznie był to jakiś malutki pokoik.

Ciekawostką jest to,że ten papier z dodatkiem alu stosują w saunach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony, słoneczko swoją drogą- dodatkowa przyjemność, ale miałem na myśli raczej bez słoneczka. Spróbuję wytłumaczyć: przy 18 stopniach na wolnym powietrzu wszystko dookoła ma temperaturę właśnie taką samą- natura zdążyła wszystko nagrzać. I ta temperatura nam wystarcza do odczuwania ciepła.

Inaczej jest w mieszkaniu zimą- ściany mimo ogrzewania mogą mieć np. tylko 10- 12 stopni i to odbieramy jako chłód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

Mocno naciągana ta historia przez angola :)

Przecież niektórzy negują stosowanie ekranów zagrzejnikowych a to jest dość podobne rozwiązanie.

Przecież ta niby foli odbija ciepło a nie je wytwarza,no chyba że faktycznie był to jakiś malutki pokoik.

Ciekawostką jest to,że ten papier z dodatkiem alu stosują w saunach.

Ekran zagrzejnikowy to faktycznie dziwny wynalazek. Odcina dopływ ciepła z grzejnika do ściany i ściana mniej się wtedy nagrzewa, a powinna.

Z drugiej strony klasyczny grzejnik, taki pod oknem, działa konwekcyjne, nagrzewa przepływające z dołu do góry powietrze, które potem ma zagrzać wszystko w pomieszczeniu

(w miarę równomiernie). Może dość, tak można długo.

Wracając do angola- tak, folia odbija ciepło. Także to ciepło naszego ciała. Dlatego to, które tracimy w zimnym pomieszczeniu ma szansę do nas wrócić i ucieczka ciepła nie będzie tak dotkliwa.

Jeszce  np.o cieple  kominka: to, co promieniuje z otwartego kominka, to promienie dalekiej podczerwieni - nie nagrzewają powietrza. Nagrzewają wszystkie przedmioty ( także nas i ściany) w pomieszczeniu wyłącznie promieniowaniem, które jak wcześniej napisałem wędruje tam i z powrotem- jak za dużo utracimy, zmarzniemy, jak dostaniemy za dużo, to  ugotujemy się we własnym sosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, heso napisał:

Odcina dopływ ciepła z grzejnika do ściany i ściana mniej się wtedy nagrzewa, a powinna.

Niby tak,gdy budynek jest ocieplony,natomiast gdy nie jest to jaki jest sens nagrzewnia tej ściany-wiem,że i tak ona się nagrzewa,ale nie aż w takim stopniu.

6 minut temu, heso napisał:

Wracając do angola- tak, folia odbija ciepło. Także to ciepło naszego ciała. Dlatego to, które tracimy w zimnym pomieszczeniu ma szansę do nas wrócić i ucieczka ciepła

nie będzie tak dotkliwa.

Nie przekonuje mnie ta historia.W jego przypadku styropian okazał się gorszy od tej folii.Oczywiście folia coś daje,ale nie bez grzania a ciepło ucieka czy to drzwiami czy oknami.

Może w jego przypadku sąsiad poniżej grzał tak intensywnie,że i dla niego starczało :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys zainteresowalem sie farbami. Takimi niby inne niz wszystkie.

Zona mnie wysmiala, koledzy tez, nikt tego nie zastosowal i dalem sobie spokoj. Pomalowalem co moglem w kolorach jasnych gdyz takie mi sie podobaja. Moze kiedys do tego wroce...

http://www.ekspertbudowlany.pl/prezentacja/id437,ecothermTM-farby-termoizolacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u nas typowe- wyśmiać. Bez obrażania kogokolwiek, zwyczajnie świadczy to o tzw. niskiej kulturze technicznej.

Istnieje wiele substancji, zdolnych odbijać lub pochłaniać i gromadzić energię promieniowania cieplnego. Gdzieś wyczytałem, że oprócz grafitu

(używanego dziś jako dodatek do droższych gatunków styropianu) takie właściwości mają też tlenki niektórych metali (biel cynkowa, tlenki tytanu itd.)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, heso napisał:

Przede wszystkim warto pomyśleć o jakimś sensownym zaizolowaniu mieszkania. Zasięgnijcie porady, dzis są nowoczesne lekkie i cienkie materiały z warstwą

metalizowaną, które doskonale chronią przed ucieczką ciepła. Jeżeli już prąd, to najlepszym rozwiązanie są płyty grzejne na podczerwień, montowane na ścianach.

W ogrzewaniu nie liczy się temperatura powietrza tylko właśnie ścian, wystarczy że będą miały 20 st. i to wystarcza dla komfortu cieplnego.

Gdyby się tak dało, niestety  dach jest poniszczony, przecieka, administracja nie kwapi się do remontu. 

A po drugie ze względu na to, że mam fatalny stan techniczny i moje małe dochody  oczekuję  na mieszkanie od miasta

Jest kiepsko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, PioBin napisał:

Kiedys zainteresowalem sie farbami. Takimi niby inne niz wszystkie.

Zona mnie wysmiala, koledzy tez, nikt tego nie zastosowal i dalem sobie spokoj. Pomalowalem co moglem w kolorach jasnych gdyz takie mi sie podobaja. Moze kiedys do tego wroce...

http://www.ekspertbudowlany.pl/prezentacja/id437,ecothermTM-farby-termoizolacyjne

Jest to bardzo ciekawe , nie wiedziałam o tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub taka masa izolująca cieplnie;

http://www.aerotherm.eu/?gclid=EAIaIQobChMI1ufUvPvT3gIVVaqaCh0goQu3EAAYASAAEgKUP_D_BwE

edit;: my tu sobie podpowiadamy, ale raczej nic nie zastąpi po prostu solidnego, taniego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, heso napisał:

 

edit;: my tu sobie podpowiadamy, ale raczej nic nie zastąpi po prostu solidnego, taniego źródła ciepła.

Ale to dobrze warto wiedziec cos innego, nowego.

Przykleic plyty, zaciagnac masa i pomalowac nowa farba :). Koszt? Pewnie spory.

Mozna tez zmienic przyzwyczajenie i np. zaciagnac zaslony na noc (zaluzje, rolety) ale grzejniki musza byc cale odsloniete - to nic nie kosztuje a kilka groszy zostanie. Jak wietrzyc to szybko i krotko itp. w zasadzie to wszystko pierdoly ale cos daja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, fiyolka napisał:

Gdyby się tak dało, niestety  dach jest poniszczony, przecieka, administracja nie kwapi się do remontu. 

A po drugie ze względu na to, że mam fatalny stan techniczny i moje małe dochody  oczekuję  na mieszkanie od miasta

Jest kiepsko

Z tego co opisujesz to sprawa trudna i z tych "emocjonalnych", dla wielu z nas łatwiej nic nie pisać niż coś doradzać.

Wszystko będzie kosztować a oszczędności jak piszesz ograniczone a zima tuż tuż i grzać trzeba.

Rozważyłbym jeszcze raz naprawę tych piecy, jeśli to tylko ruszta to koszt chyba najmniejszy z możliwych i może dało by się dogadać z którymś sąsiadem by wnosił ten węgiel za drobną opłatą. Albo jakiś "małolat" chciałby sobie dorobić. A w międzyczasie trzeba cisnąć Administrację, UM i PS o szybką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! I przepraszam że dopiero teraz, przez pracę brakowało mi czasu. Ogrzewam się aktualnie na prąd.

U mamy w pokoju grzejnik olejowy u mnie konwektor.

Jeśli chodzi o piece- byli ostatnio podajże kominiarze na koniec listopada. Sprawdzali przewody, wentylacje oraz przewody kominowe. A jak spojrzeli na piec odradzili palenia w nim, ze względu na nieszczelną wentylacje, i dziury w piecu a naprawa należy w kwestii właściciela kamienicy.  Administracja czeka tylko aż Ja się z mamą wyprowadzę , a to nie będzie chop siup.  Oczekuję właśnie na oferte przydziału mieszkania od Miasta.

Na końcu się dowiedziałam ze u mnie mieszkanie wymaga generalnego remontu, a myślałam, że się coś wymyśli.

Nie jest źle, ale tez nie jest super

 

W dniu 14.11.2018 o 16:03, PioBin napisał:

Ale to dobrze warto wiedziec cos innego, nowego.

Przykleic plyty, zaciagnac masa i pomalowac nowa farba :). Koszt? Pewnie spory.

Mozna tez zmienic przyzwyczajenie i np. zaciagnac zaslony na noc (zaluzje, rolety) ale grzejniki musza byc cale odsloniete - to nic nie kosztuje a kilka groszy zostanie. Jak wietrzyc to szybko i krotko itp. w zasadzie to wszystko pierdoły ale cos daja.

Akurat tak robię i to już jest coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.