Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom 96m2 i kocioł do 10tys.


majmaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Przybywam tu z wątku o piecach z podajnikiem - na początku myślałem o piecu na pelet.Wyjaśniono mi że nie ma sensu iść w tym kierunku.

W przyszłym roku będę miał już swój domek według tego projektu:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-leszczynowcach-m511e472bd065c

Dom będzie dobrze docieplony - czyli 15cm styro na ścianach,ocieplony strop i dach. Okna energooszczędne. 

Ogrzewanie całego domu to będzie raczej podłogówka.

Zbiornik CWU dla dwóch osób czyli ok 150L.

Wiadomo latem tylko CWU.

Rura z gazem jest obok działki.

Tylko tak co tu wybrać? Dwu funkcyjny czy faktycznie iść w bojler bo miejsce na to jest, i to sporo.
W całości chciał bym się zmieścić w 10tys - w to wliczając jakieś akcesoria - tylko co do tego doliczyć? Termostaty, sterowniki?

Edytowane przez majmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podłogówki najważniejsza jest izolacja podłogi - tam powinno być min 15cm dobrego styro + dobrze przemyślana i zaprojektowana sama instalacja rur, grzewczych

Wtedy nie trzeba żadnych dodatkowych sterowników i termostatów,

Wystarczy kocioł np  Immergas victrix 12  z czujnikiem pogodowym + zasobnik CW Biawara Quattro 150l.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dziękuje za odpowiedz. Tylko chciał bym mieć też jakąś możliwość regulacji temp. przykładowo w łazience sypialni czy kuchni - wiadomo w tych pomieszczeniach muszą będą różne temp. Ty chyba myślisz o odpowiedniej gęstości rurek grzewczych w różnych pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt,projekt i jeszcze raz projekt najpierw OZC potem podłogówki.

Kocioł 1F po pierwsze dlatego że kotłownie masz po przeciwległej stronie budynku=daleka droga od kotła do zlewu=spore straty wody i długi czas oczekiwania na nią.Po drugie przy zasobniku masz większy komfort użytkowania(powinna być cyrkulacja CWU)

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, nie wpadło mi to do głowy. Tak jak pisze jeśli ma to wygenerować jakieś oszczędności mogę kocioł dać do spiżarni. 

 

Co prawda wolał bym mieć kocioł w kotłowni ale jeśli faktycznie by to odczuwalnie coś zmieniło to mogę przenieść.

Edytowane przez majmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeśli miał bym domek to bym zamontował kocioł 1F plus zasobnik, a to dla tego że w przyszłości założył bym panele PV i grzałkę do zasobnika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł i super rozwiązanie na lato.

Tak się zastanawiam nad tym piecem w spiżarni i trochę to jednak słaby pomysł.

Mam nadzieję ze z kotłowni nie będzie za daleko, tym bardziej że to malutki domek.

Edytowane przez majmaj
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest wykonane. 

Mogę wszystko wykonać. Aczkolwiek trochę się zmartwiłem tym że kotłownia daleko. Gdybym przenosił piec do spiżarni to szpetnie wyglądała by rura wylotowa spalin przy wejściu. 

Z kolei komin to dodatkowe wydatek. 

 

Ps. 

Już wszystko rozumiem, Ty piszesz o wodzie użytkowej. Ja zrozumiałem że daleko z kotłowni do kuchni aby działała podłogówka. 

Rurę cyrkulacja oczywiście mogę zrobić. 

Edytowane przez majmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie myślę też o tym aby kupić jakiś piec do 4-5tys a reszta to zbiornik Cwu i regulatory. 

Pewnie różnica między kotłem za 4 a 8tys nie jest tak ogromna aby się to zwróciło? 

Piec zapewne i tak po 10latach użytkowania do wymiany... 

Edytowane przez majmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytając i czytając blisko mi do polskiego kotła termet. Serwis w moim mieście (Rzeszów). 

Tylko ktoś ma porównanie między Gold plus a crystal II. 

Ktoś ma doświadczenie z tymi dwoma kotłami? crystal II ma ponoć więcej opcji. 

Dodam że chciał bym mieć możliwość w podłogowce regulacje temp w 3 strefach. W przyszłości może jakiś sterownik wi fi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, źle podchodziłem do tego. Nie wiedziałem że w podłogowce temp pomieszczeń można regulować przez natężenie rurek grzewczych. 

Tak więc w łazience będzie ich po prostu więcej aby wbić te 25C.

Co do sterownika - wybrać pogododówke? Dodam że w salonie będzie kominek który raz na jakiś czas odpalimy. Przy pogodowce będzie kocioł. A może taki regulator który korzysta z pogodowki i ma termostat w pokoju? Jest coś takiego? Aby przykładowo przy 23C odłączał kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gold ma sterownik pogodowy w cenie około 80zł, do tego możesz mieć sterownik w mieszkaniu bezprzewodowy programowalny, tylko że on działa na zasadzie On/Off (grzeje do zadanej temp.i wyłącza grzanie)- cena około 300zł.

Jest też sterowanie przez internet z płynna regulacją w cenie 1k zł ale nie wiem jak to dokładnie działa.

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tańszy wg.krzywej grzewczej. Nie wiem jak ten droższy, musiał byś dopytać u źródła.

https://www.termet.com.pl/produkt/pakiet-evohome-z-bramka-on-off/100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione teraz tak. Pora cieplejsza trwa od 15 do 21 (21.5*), zimniejsza od 21 do 15 (19.5*). Sterownik ten co ja mam (300zł) ma sporo ustawień, mozesz ustawić np, tak jak ja mam w/w w powszednie dni tyg.na weekend inaczej (jeszcze tego nie obczaiłem), na razie na weekend zmieniam ręcznie.

Pogodówka ustawia temp.wody wg.temp,zewn. To sterownik w mieszkaniu poprzez włącz/wyłącz ogrzewa.

Tyle tylko, że przy podłodze pewnie się to nie sprawdzi takie zmniejszanie temp.

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.mnie nic nie potrzebujesz oprócz kotła i czujnika zewnętrznego+rozdzielacze z przepływomierzami.Kombinacja z obniżeniem temp.w pomieszczeniach na kilka godzin przy podłogówce mija się z celem,podłoga ma grzać cały czas. W salonie jak odpalisz kominek będziesz miał po prostu wyższą temp.

Podstawa to dobry projekt OZC a później na jego podstawie projekt podłogówki.

Rzeczywiście do Termeta się ciężko dodzwonić,przerabiałem)

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.