Skocz do zawartości
IGNOROWANY

modernizacja ukladu co grawitacja


mkaczko

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Jamjestcichy napisał:

No widzisz,a w podlinkowanych artykule twierdzą inaczej.

To artykuł dotyczący instalacji z kotłem gazowym więc w takim przypadku zadaną dla grzejników ustawia się bezpośrednio przy pomocy temperatury kotła (na sztywno bądź przez pogodówkę). Przy kotle gazowym temp kotła = temp zasilania grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, odpowietrznik napisał:

Na chwilę obecną instalacja jest niebezpieczna(niezgodna z normą) Aby stała się bezpieczna należy przenieść pompę na powrót ale wtedy naczynie wyrównawcze powinno być odpowiednio wysoko,powiedzmy 2m nad najwyższym grzejnikiem.Do ochrony kotła wykorzystać zawór temeraturowy np.ESBE VTC 422. Na grzejnikach obowiązkowo zawory termostatyczne.Kocioł dopasowany mocą do zapotrzebowania budynku na ciepło

 

WVC.jpg

kolego odpowietrznik co to za symbole przy bojlerze

1. zawór grzybkowy ????

2. zawór kierunkowy ????

czy przy takim układzie jest możliwość uruchomienia priorytetu cwu ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam jest takiego napisane? Jest o tym że parametry grzejników są dobierane do skrajnych przypadków i taka temp zasilania potrzebna jest w największe mrozy. I że w pozostałych dniach potrzeba obniżenia temperatury. I to w zasadzie wszystko co jest mądrego w tym artykule. Reszta to jakieś bzdury np że "zawory termostatyczne to nieefektywne i mało oszczędne" albo zachwalanie zaworu 4d który to ma jednocześnie obniżyc temperature na co i podnieść na powrocie - jak jest naprawdę wiemy wszyscy albo prawie wszyscy.

W sumie to nie wiem na czym polega Twój problem/ o co pytasz? Czy dogrzejesz pomieszczenia zasilając grzejniki temperaturą o 5 st mniejszą niż dobrany parametr? Jeżeli grzejniki są prawidłowo dobrane to tak bo tej temperatury będziesz potrzebował przez pięć dni w sezonie a może wcale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór grzybkowy do regulacji przepływu i zawór zwrotny.

Jak masz tak niefortunnie podłączone naczynie wyrównawcze(brak osobnej  rury do naczynia)to przy przeniesieniu pompy na powrót za bardzo nie ma możliwości skorzystania z opcji grzania CWU w priorytecie osobną pompą na CWU bo pompy będą pracować w szeregu a nie powinny.Można dla zasobnika zastosować zawór termostatyczny z kapilarą umieszczoną w tulei zasobnika którym można ustawić temp.wody w zasobniku i po jej osiągnięciu zawór odetnie grzanie CWU 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, odpowietrznik napisał:

przy przeniesieniu pompy na powrót za bardzo nie ma możliwości skorzystania z opcji grzania CWU w priorytecie osobną pompą na CWU bo pompy będą pracować w szeregu a nie powinny.

Pompy nie będą podłączone szeregowo jeśli zasilanie CWU będzie wyciągnięte z obiegu kotłowego a powrót wpięty za pompę na powrocie a powrót kotła. Druga sprawa to nawet gdyby pompy były podłączone szeregowo to priorytet CWU jest wtedy zalecany - przy załączeniu CWU pompa CO zatrzymuje się i nie ma zakłócenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mam rozumieć że zasilanie CWU będzie wyciągnięte z obiegu kotłowego

 

powrót rozumiem że ma być wpięty między pompę a zawór vtc 422

 

w sterowniku zostanie ustawione priorytet cwu czyli pompy nie beda pracować razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

w załączeniu końcowa wersja modernizacji

 

prośba o uwagi szczególnie odnośnie zaworu mieszającego

 

pozdrawiam

aaaa.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co masz na myśli ???

 

przekombinowane ?????

 

 

mk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zawór 3-drogowy musi mieć swoją pompę.Dopóki nie masz oddzielnej rury do naczynia nie jesteś w stanie wiele osiągnąć (innymi słowy nie da się zamontować zaworu 3D w funkcji regulacji temp.na instalację)

Jedyne co można to przenieść pompę na powrót aby instalacja stała się bezpieczna i zastosować zawory termostatyczne na grzejnikach do regulacji temp.w poszczególnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tam jest jeden zawór przy tej pompie a na zasilaniu namalował drugi zawór 3d a pompy nie ma. Do tego jeszcze jeśli jest pompa na powrocie to przy instalacji kolejnej pompy na zasilaniu potrzeba sprzęgła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jesli dobrze zrozumialem to

1. Wymagane jest naczynie cisnieniowe kolo pieca , nie znam fachowej nazwy ale chyba chodzi o grupe bezpieczenstwa z zaworem na 3 bary tak przynajmniej wnioskuje
2. Kolo mieszacza z silownikiem musi byc pompa
3 kolo wejscia do pieca zawor termostatyczny zabezp. powrot no i pompa
4 obieg cwu z pompa bedzie miec swoje zasilanie i powrot

jak wroce do domu to zrobie schemat

Pozdrawiam







Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak potrzeba naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa ale poza tym jeszcze urządzenie schładzające(wężownica lub zawór DBV). Dodatkowo kocioł musi być dopuszczony do montażu w układzie zamkniętym(DTR kotła)

2. Tak - każdy mieszacz musi mieć pompę, a przy montażu pompy na powrocie kolejna na zasilaniu wymaga montażu sprzęgła zgodnie ze schematem 988740081_zawr3db.jpg.65a09687887a09e5cb741ca12831c71b.jpg

 

Na Twoim miejscu bym nie kombinował i zamontował pompę z zaworem na powrocie skoro masz termostaty i osobną pompę do CWU

WVC.jpg.057511a587c21f779f872738a3925025.jpg.8a1fbd17ad96f526021fb7c56017fb1b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga do schematu powyżej: powrót CWU moim zdaniem należy wpiąć PRZED VTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc powyższe, miałem na myśli, że temp. powrotu cwu będzie miała wpływ na temperaturę powrotu do kotła. Czyli zawór VTC puszcza np. 50C a sporo niższa (bywa tak) temperatura powrotu cwu spowoduje, że do kotła wróci woda o temp. ponizej 50C. 

@odpowietrznik sprowadził mnie na ziemię :) Ma rację. Dodatkowo doczytałem, że będzie priorytet CWU, a więc pompa za VTC zostanie w czasie ładowania bojlera wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

dzieki za pomysly ostatecznie bedzie taki schemat instalacji przy kotle


pozdrawiam4cdbfd86652b4e026b5b69d74ccc830d.jpg

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

koledzy drobne pytanie

czy obieg cwu moze pelnic funkcje ochrony powrotu???

pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zawór VTC to po co ci ochrona przez CWU? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie mam, instalator przyjdzie montowac kociolek w przyszlym tyg. pytam dlatego ze chcialbym jak najmniej przerobek

ale suma sumarum, inst. przy kotle bedzie wygladac jak na ostatnim schemacie, bo jeszcze przekombinuje,

pozdrawiam i dziekuje wszystkim za podpowiedzi

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

 

jeszcze raz dziękuje wszystkim za sugestie

 

nowy kocioł podłączony

zawór vtc - działa rewelacyjnie

niestety nie obyło się też bez mankamentów - po podłączeniu nowego sterownika będę miał pewność czy mam zgłaszać reklamacje

teraz czekam na nowy ster "sppv2 boleckiego"  próbowałem ażeby działało to na sterowniku firmy na g...

ale różnica jest między jednym a drugim bardzo duża, 

 

postaram się wrzucić później kilka fotek

 

pozdrawiam

 

michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.