Skocz do zawartości
IGNOROWANY

modernizacja ukladu co grawitacja


mkaczko

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

 

w zwiazku z awaria kotla na ekogroszek u rodzicow, zdecydowalismy, iz przy wymianie kociolka troche zmodyfikujemy uklad,

 

niestety przychodzi mi do glowy tylko montaz zaworu trojdrogowego - na schemacie na czerwono

 

instalacja pracuje grawitacyjnie posiada dwa piony, na kaloryferach sa glowice, kociol ustawiony na 75 stopni, w domu upaly saharyjskie,

 

prosba o sugestie

 

pozdrawiamc33e4357b0a11a85ee67d95121ffa528.jpg

 

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kociol per eko ksr 25 kw alw niestety mu sie gdzies cieknie i idzie na zlom

temp dlatego taka wysoka bo na pietrze pod sufitem wyszly wykwity i podejrzenje padlo ze to przez niska temperature kotla, zawsze bylo 56 stopni, za 2 tyg montowany bedzie wklad i nowy hef 15 kw

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykwity pod sufitem to nie przez zbyt niską temperaturę kotła a przez słabą wentylację i brak izolacji sciany zewnetrznej oraz wieńca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykwity sa w srodku budynku,
sciany sa ocieplone
fotka pogladowa
ta slaba wentylacja to gdzie???
na pietrze???
slaba wentylacja dach piwnica wylot spaljn??
czy tez problemem jest brak ocieplenia komina od stropu az nad dach???

pozdrowiwniabae5d60227f4bfd84df945f5c0b21e78.jpg

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną instalacja jest niebezpieczna(niezgodna z normą) Aby stała się bezpieczna należy przenieść pompę na powrót ale wtedy naczynie wyrównawcze powinno być odpowiednio wysoko,powiedzmy 2m nad najwyższym grzejnikiem.Do ochrony kotła wykorzystać zawór temeraturowy np.ESBE VTC 422. Na grzejnikach obowiązkowo zawory termostatyczne.Kocioł dopasowany mocą do zapotrzebowania budynku na ciepło

 

WVC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dzięki za wszystkie sugestie

 

naczynie wyrównawcze jest na poddaszu jakiś 1,5 metra nad ostatnim kaloryferem

nurtuje mnie tylko czy ten zawór ESBE VTC 422 zmniejszy temp. w obiegu np. 

temperatura kotła 75 stopni

obieg 75 stopni

 

po montażu zaworu

temperatura kotła 75 stopni

obieg 70 stopni 

 

czy można wysunąć wniosek że ten zawór zadziała podobnie jak zawór trójdrożny ??? czy to za daleko idąca teza ???

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowany zawór nie obniży temp.na zasilanie.Jego zadaniem jest ochrona kotła przed korozja niskotemp.

Akurat ten model zaworu ma możliwość nastawy temp.w granicach 50-70st.Nastawisz np.55 i tyle pójdzie na instalację(+/- 4st)resztę roboty zrobią zawory termostatyczne na grzejnikach czyli zapewnią wymaganą temp.w każdym z pomieszczeń.Nie wiem dlaczego aż tak wysoka temp.musi iść na instalację (75st)?czyżby zbyt małe grzejniki?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, mkaczko napisał:

kociol per eko ksr 25 kw alw niestety mu sie gdzies cieknie i idzie na zlom

temp dlatego taka wysoka bo na pietrze pod sufitem wyszly wykwity i podejrzenje padlo ze to przez niska temperature kotla, zawsze bylo 56 stopni, za 2 tyg montowany bedzie wklad i nowy hef 15 kw

Po mojemu  - nie ma co cudować, wszystko jasne!

Kocioł cieknie, wytwarza się para wodna która  skrapla się w kominie.

Wymieniaj kocioł i wszystko wróci do normy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzieki za odpowiedzi

nowy kociok bedzie chodzil na 60 stopni

te 70 to podalem przykladowo

kaloryferow jest az za duzo

natomiast wykwity pojawily sie w zeszlym roku, a wtedy nje bylo ubytkow wody

nurtuje mnie jeszcze jak w takim ukladzie uruchomic priorytet cwu i 2 pompe

pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że w domu są jak to napisał autor upały saharyjskie skoro są zawory termostatyczne. Albo ich nie ma, albo nie działają. W tym układzie zamontowanie czegokolwiek na zasilaniu pozbawi kocioł prawidłowego zabezpieczenia więc wchodzi w grę tylko montaż pompy na powrocie z zaworem 3d do ochrony powrotu jak wspomniał @odpowietrznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glowice sa w porzadku

skoro woda ma 75 stopni to glowica zamknie sie jesli w pokoju jest odp temperatura, tyle ze przy tych 75 stopniach to w pokoju robi sie cieplej niz temp ustawiona na glowicy


pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zasilania nie ma znaczenia przy zaworach termostatycznych. Też mam u siebie temp 60-70 i głowice działają poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o temp zasilania grzejników? Taka jak na kotle ale nie mierzyłem tego. Nie mam żadnego mieszacza do obniżenia temp na instalację. Mam pompę na powrocie z zaworem 3d 55st do ochrony powrotu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem. Nie mierzę tego bo ta wiedza nie jest mi potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler428 jeszcze raz Cię zaczepię,ale jeżeli ktoś inny zna odpowiedź to też niech pisze.

Parametry grzejnika np 70/50/20 tyczą się temperatury już na grzejniki czy jest to temperatura kotła?

Pytam bo przypadkowo natrafiłem na taki tekst:

"Przykładowo parametry pracy mogą wynosić 70/50oC. Oznacza to, że temperatura zasilająca grzejnik wynosi 70oC (jest to temperatura jaka wychodzi z naszego kotła). Temperatura powrotna z grzejnika po oddaniu ciepła do pomieszczenia to 50oC. (jest to temperatura która powraca do kotła)."

Przecież,gdy z kotła wyjdzie 70°C to wiadomo,że po drodze zgubi kilka stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry grzejnika to odpowiednio temp zasilania (grzejnika) powrotu i temperatury zadanej w pomieszczeniu. No i jak zgubi te powiedzmy 2 st po drodze to co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler428

Kolejny już artykuł czytam,że temp zasilania grzejnika to jest temperatura kotła i na tej podstawie dobiera się grzejniki-mnie to dziwi bo

4 minuty temu, hajtaler428 napisał:

No i jak zgubi te powiedzmy 2 st po drodze to co?

Bo jak zgubi koło 10°C po drodze to jest już sporo.Tym bardziej,że ta droga przebiega gdzieś w niegrzanych pomieszczeniach.

http://kotly.pl/kociol-kondensacyjny-i-grzejniki-jakie-wybrac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zasilania grzejników to nie to samo co temp kotła  bo jak ktoś wysoko prowadzi kocioł albo ma bufor to obniża  temperaturę zasilania.    Temperatura zasilania  Dobierana jest dla skrajnych  warunków, podobnie jak moc kotła. Obliczana jest dla temp zewnętrznej -20 a takiej mocy potrzebujemy parę dni w sezonie. Niższa temperatura zasilania również dogrzeje pomieszczenia. I nie przesadzaj z tą strata - 10 st to chyba na zewnątrz prowadzone rury. Poza tym należy ograniczać stratę przesyłową właśnie między innymi przez obniżenie temperatury zasilania czy izolację rur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, hajtaler428 napisał:

Temperatura zasilania grzejników to nie to samo co temp kotła

No widzisz,a w podlinkowanych artykule twierdzą inaczej.

Wiem,że te -10°C to dużo,ale to był jedynie przykład na to,że temp kotła to nie to samo co temp zasilenia grzejników.

U mnie np spokojnie jakieś -5°C jest różnicy między kotłem a grzejnikiem

Dzięki za rozjaśnienie tematu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.