Skocz do zawartości
IGNOROWANY

1 obieg podłogówka - czy można bez grupy pompowej


bombelm7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Moje pytanie związane jest z modernizacją kotłowni i wymianą kotła. 
Obecnie mam zasilanie z pieca na pompce z Leszna i pracuje ona na 5 grzejników i 80mb alupexa w podłodze na 14m2. Kocioł to Ogniwo 10KW z 2008 

Jest to zrobione źle ponieważ zasilanie podłogi wychodzi z rury 1 cal po redukcji i woda z pieca wali w podłogę a na powrocie podłogi mam założony zawór RLT i odpowietrznik który wraca do drugiej rury 1 cal, a następnie do kotła c.o. jako powrót. 

I tak. Piec na pewno będzie to EKO Pionier Stalmarka 10KW bo dom niewielki. Zawór 4 drożny osobno na bojler + osobna pompa osobno na domek + pompa. Czy ja w przypadku takiego kotła i tym rozwiązaniu dla 80mb podłogi mam montować grupę pompową? na 1 obwód a pozostałe wyjścia w szynie zaślepić? no bo ja mam tylko 1 obieg. Czy jest jakieś inne rozwiązanie? można by skręcić sobie taką grupę pompową pod 1 obieg ale to wyjdzie na jedno co bym kupił gotową na np 3 - 4 obiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że muszę rozdzielić zasilanie z pieca osobno na grzejniki i osobno na tą podłogę. Przez pętlą muszę założyć np.

 

Zestaw mieszająco-pompowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pakuj się w żaden zawór 4D. To nie jedyny sposób na gwarancję kotła i regulację temperatury obiegu CO. Życie pokazuje że z 4D więcej problemów niż pożytku. Może zadziałać poprawnie ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany no to ja już nie wiem. Stalmark ma 2 wyjścia zasilające. Po jednym wraz z pompa będzie chodził cwu ale pod drugie muszę podpiąć tel biedne 80mb podłogi i 5 grzejników. jako że na grzejniki dam tą normalna pompę leszno to rozumiem że na drugim wyjściu zasilającym docelowo podłogę mam zamontować sobie taką grupę pompową jak wyżej na foto z najprostszym zaworem mieszącym dla potrzeb podłogi i powrót z tej grupy wpiąć zwyczajnie w powrót poprzedzając go zaworem RTL? czy w przypadku takiej grupy już RTL jest zbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zaraz mnie ktoś skrytykuje, ale to wszystko możnaby spróbować zrobić na jednej pompie.

Ponizej zamieszczam szkic. Odręczny, bo nie chciało mi się bazgrać w Paincie :)

Krótko wyjaśnienie:

1/ obieg CWU zasilany przed trójnikiem do 3D temperaturą wody kotłowej. Ładowanie bojlera sterowane zaworem z głowicą RTL i kapilarą w bojlerze. Mozna ewentualnie dać na zawór siłownik 230V/NC i załaczać go z wyjscia pompy CWU. Powrót CWU podłączony oczywiscie PRZED pompą.

2/ Obieg grzejnikowy zasilany również przed trójnikiem do 3D, równiez o temperaturze kotła. Komfort zapewniony za pomocą głowic termostatycznych. Powrót oczywiście włączony przed pompą i przed powrotem z bojlera.

3/ Obieg podłogi zasilany zmieszaną wodą z powrotu oraz zasilania kotła. Zawór 3D na powrocie pełni role rozdzielacza, podmieszanie nastepuje w trójniku na zasilaniu. Sterowanie czujnikiem zaworu umieszczonym na obiegu podłogówki.

Takie rozwiazanie ma oczywiscie wady i zalety, bo trudno to będzie zbilansować. Dlatego jest tez zaznaczona druga opcja na czujniku CWU ( "nr2"). W tej opcji czujnik umieszczamy na powrocie przed kotłem. O odpowiednią temperaturę powrotu dba wtedy obieg CWU.

Wadą jest to, że wahania temperatury powrotu CWU oraz grzeiników i podłogówki bedą miały wpływ na zawór 3D. Tu trzeba dobrze przemysleć czasy reakcji zaworu a na pewno konieczne będzie ustawienie zakresu minimalnego otwarcia/zamkniecia zaworu, żeby te wahania zminimalizować.

Uffff....Myślę, że wszystko klarownie wyjaśniłem. Teraz mogę zbierać baty :)

 

PS: Zapomniałem dorysować ZZ na zasilaniu z kotła pomiedzy trójnikiem  zasilania grzejników a trójnikiem do 3D. Kierunek przepływu w stronę podłogówki.

 

szkic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak na 1 pompie? Nie chyba nie da rady bo teraz mam na 1 pompie i jest nie najlepiej. Bo albo mam ciepłą wodę z bojlera i zimną podłogę albo na odwrót chyba ze z czegoś zrezygnuję to jest ok. Grzejniki pomijam bo pracują ok. Nie chodzi mi o tanie rozwiązanie ale o samodzielny wykon. Raczej bazujący tylko na stali. Znalazłem taki schemat ale nie wiem czy on jest odpowiedni dla mojej planowanej przeróbki. Dodam tylko że mam układ zamknięty z czego rezygnuję i będzie układ otwarty więc ekspansjo metru nie brać przy tym pod uwagę. 

148195-zgodna_wspolpraca4_600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób wg tego schematu. Zawiera mnóstwo błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze narysuję schemat jak ja to po swojemu widzę. Nie jest hydraulikiem ani zaawansowanym w tych kwestiach ale chcę zrobić to sam i tak żebym mógł zostawić pracującą kotłownie w domu pod swoją nieobecność bez obaw. Piec będę miał za miesiąc bo tyle muszę czekać więc mam czas na opracowanie planu działania. Inwestycja jest spora więc wolę mieć dopracowane wszystko. Nie mogę sobie pozwolić na próby. (chodź według Jarusia "próba nie kosztuje") ale w tym przypadku to się nie sprawdzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może od początku? Kocioł Stalmark Pionier 10 kW? A jaki sterownik? Tech 750 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem coś takiego na zamówienie pod wymiar przyłącza grzejnikowego , taki mini mieszacz. Wcześniej klient miał Rtl i ciężko było nagrzać pomieszczenie, teraz jest zadowolony. Więcej info na: Pogotowie podłogowe.

20180904_163303.jpg

FB_IMG_1541354928931.jpg

FB_IMG_1541354960483.jpg

FB_IMG_1541354980850.jpg

FB_IMG_1541354992287.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W efekcie pozbył się grzejnika z pomieszczenia ale idea celu jest zgodna z tym do narysowałem bo założone zostało coś na bazie grupy pompowej z zaworem 3 drożnym. Chyba że źle to odebrałem. A skąd miałeś taki zestaw i ile kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że nie był zadowolony, skoro RTL był na powrocie z grzejnika a nie podłogówki. Zasilanie i powrót pętli powinno być wzięte przed grzejnikiem a nie za, zwłaszcza za takim wyposażonym w głowicę termo. Tu i tak pętla była za długa, zeby to działało.

Pomysł z pompą cyrkulacyjną i 3D termo jest jak najbardziej właściwy, tylko czy dla jednej pętli uzasadniony ekonomicznie.

Wracajac do tematu....

Kol. @bombelm7 zostawmy na razie schemat, ustalmy co chcesz mieć. Bo ST750 nie steruje mieszaczem bez dodatkowego modułu.

Pozostaje Ci więc prosty mieszacz pompowy lub pompa plus zawór 3D termostatyczny. Pytanie, czy tą "armaturę" planujesz w kotłowni, czy w pomieszczeniu gdzie jest podłogówka?

Musisz jakoś chronić powrót. Do tego potrzebna jest albo dodatkowa pompa kotłowa, albo zawór 3D , albo dogrzewanie powrotu obiegiem CWU. 

Można tez inaczej: potrzebne są trzy pompy i zawór 4D: od niego jedna pompa na podłogę, druga kotłowa do ochrony powrotu. Trzecia pompa wspólna dla c.o. i cwu zasilajaca grzejniki i bojler . Za utrzymanie temp. CWU odpowiedzialny byłby wspomniany wcześniej zawór termostatyczny na obiegu CWU z głowicą RTL i kapilalą lub siłownikiem NC zasilanym wyjsciem pompy CWU w sterowniku.

Musisz się na cos zdecydować i starać sie nie komplikować zbytnio instalacji. Powyższe rozwiązanie pozwala na niezależne korzystanie z podłogówki i grzejników jak i niezależną ochronę powrotu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja obecna jest i tak już w dużym stopniu upośledzona więc raczej decyduje się na wymianę wszystkiego od Kotła po wejście do domu. Ja mam osobno sprowadzone wyjścia do zasilania i powrotu z podłogi i z grzejników w domu z tym że grzejniki w domu są spięte razem więc do kotłowni wchodzą mi 2 rury z grzejników. Że wyjście na bojler jest w kotłowni to chyba norma. 

Zakładając podłączenie nowego kotła wraz z bojlerem ok 120L chciałbym zamknąć wszystko w kotłowni.

Narysowałem w  Paint obecny obraz mojej kotłowni. Dokładnie takie mam rury obecnie do połączenia. Jeśli znajdzie ktoś chwilę proszę o dorysowanie brakujących elementów z wyjaśnieniem co jest co. Tak aby to działało bo ja nie mam chęci na poprawki. Nie zależy mi aż tak na redukowaniu ilości pomp lub cięciu kosztów przy tym zabiegu. Chcę aby to działało. Bez niespodzianek. 

 

KOTŁOWNIA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja swoje trzy grosze dołożę :)

Ochrona powrotu pompą obiegu kotłowego lub/i obiegiem CWU, ale wtedy czujnik musiałby pójść na powrót kotła.  Temperatura w bojlerze taka jak na kotle. Dlatego lepszym rozwiazaniem jest takie jak na szkicu. Oczywiscie pompa obiegu kotłowego musi mieć większy przepływ niż pompy obiegu wtórnego. 

szkic2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko poglądowy szkic. Nie musi byc aż taki wypas :) Równie dobrze może byc 3D termo, czy choćby tylko prosty mieszacz pompowy na trójniku i zaworze RTL  na zasilaniu przed pompą mieszajacą oraz czujnikiem kapilary za nią. Bardziej chodziło mi tu o zastosowanie sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.