Skocz do zawartości
IGNOROWANY

rozbudowa instalacji C.O. o sprzęgło i grupę pompową


Adam1977

Rekomendowane odpowiedzi

 

2 godziny temu, Adam1977 napisał:

ostatnia kwestia (mam nadzieję że ostatnia) - jak ustawić tę nieszczęsną pompę? ewentualnie jaką inną wybrać i jak ją ustawić? i czemu wydatki pompy za sprzęgłem nie mogą być większe niż pompy pieca?

poddaję się 😞

Chodzi o przepływy w obu obwodach i mieszanie się wody o różnej temperaturze w sprzęgle. @sambor to się nie spodoba, ale najlepiej jest to przedstawić na filmie z YT 😉. Jeżeli woda po stronie podłogówki płynie szybciej to wyciągnie całą ciepłą wodę dostarczoną z kotła i dodatkowo jeszcze obniży jej temperaturę ciągnąc chłodniejszą wodę ze swojego powrotu do sprzęgła. Jeżeli przepływy są równe (co nie znaczy że pompy pracują z tą samą mocą, bo tutaj liczą się opory), to cała ciepła woda dostarczona z obwodu kotła zostanie zaciągnięta przez obieg podłogówki, a na sprzęgle praktycznie nie następuje mieszanie. Jeżeli przepływ w obiegu podłogówki jest mniejszy, to nie wyciąga w sprzęgle całej ciepłej wody dostarczonej z obiegu kotła, a to co nie zostało zabrane wraca przez sprzęgło do kotła po drodze się mieszając z powrotem obiegu podłogówki (podnosi się temperatura powrotu kotła). Ważne jest to, że temperatura wody wyciąganej ze sprzęgła przez obieg podłogówki jest praktycznie identyczna z tą która ją zasila od strony kotła.

Jeżeli woda w obiegu podłogówki będzie płynęła szybciej, to niestety kocioł będzie musiał podnosić temperaturę wody zasilającą sprzęgło, a to już wymaga sterowania i czujnika temperatury za sprzęgłem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mkwapisz .Poto jest czujnik sprzęgła aby automatyka kotła mierzyła temp.wody w sprzęgle i jak jest większy przepływ po stronie instalacji to wtedy kocioł podnosi temp.wedlug krzywej.Jak bu nie było czujnika sprzęgła to kocioł miezyl by temp.na wylocie z kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sterownik kotła pozwala tak zrobić to jest to najlepsze rozwiązanie. Co prawda @Adam1977 napisał że tak można, ale licho tam wie. Jeżeli nie, to przepływ w obiegu kotłowym musi być >= i nie ma potrzeby sterowania tym co jest za sprzęgłem. Temperaturą powrotu na kocioł nie ma się co przejmować bo to czysta podłogówka jest, więc pewnie i tak będzie wystarczająco niska. Kiedyś szukałem jakiegoś opracowania sprawności kotła od temperatury powrotu. Wszędzie tylko pisali że nie może być wyższa niż, a jak jest poniżej to licho wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.