Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hewalex KS 2100F, Kolektor słoneczny bardzo słabo nagrzewa wodę.


Piotrek88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku  z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić?  Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starownik masz ustawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Screenshot_20220614-060346_Gallery.thumb.jpg.9b42123a5eae52d71d5bf2895e957b15.jpg

Witam. Zakupiłem zbiornik pionowy Kospel 200 l. Proszę o poradę. Mianowicie. Czy będzie to działać jak zaznaczyłem na schemacie ? Czy na obiegu zamkniętym stosuje się zawory zwrotne czy można z nich zrezygnować?

Czy mój pomysł z cyrkulacją ma szanse powodzenia ? Chodzi mi o to jak będę nagrzewał wodę w zbiorniku górną wężownicą to czy montując pompkę cwu jak zaznaczyłem na schemacie to ma szanse to działać? Nagrzać cały zbiornik górną wężownicą?

 

Edytowane przez Piotrek88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma szansę działać o ile pompa da radę przepompować odpowiednią ilość wody.
Moim zdaniem winien być zawór zwrotny na dopływie zimnej wody tuż przed trójnikiem od podmieszania od strony zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie w "praniu", że 200L, to za duzo na 2m/2 kolektora. Maj, czerwiec, lipiec jakoś tę stratę zużytej wody podgrzeje i utrzyma też temp zasobnika. Przyjdą takie dni, ze te 200 L bedzie podgrzewało sie do max 35st. Ani to do wanny, ani pod prysznic wykorzystać. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać. Że posiadam już dwa kolektory Hewalex KS2100F. Jako że w dalszym ciągu słabo nagrzewało mi wodę te 140 l w zbiorniku poziomym to postanowiłem dokonać zakupu zbiornika pionowego. Wracając do kwestii mieszania wody to wydaje mi się że zawór zwrotny jak dam wcześniej na dopływie zimnej wody to nie do końca spełni zadanie gdyż zimna woda podczas gdy pompa nie będzie pracować może przechodzić przez pompkę cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi i dodatkowy zawór zwrotny.image.thumb.jpeg.18dc4f5cb144dd0845caec0a5ae15973.jpeg

Tuż przed nim  między boilerem z ZZ winien być też zawór bezpieczeństwa. Pomimo to że masz/powinieneś mieć zawór zwrotny na wejściu do domu zaraz za licznikiem. Np wykonujesz jakieś prace w domu no wymiana wężyka czy też on strzeli. Zakręcasz główny zawór a woda dalej leci bo bez ZZ musi zejść ciśnienie z naczynia przeponowego CWU.

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10% pojemności całego układu solarnego: wężownica w bojlerze/buforze + rury + sam kolektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zawór mieszający Afriso jest tam schemat i przed każdym wejściem jest zawór zwrotny? Czy one są konieczne do prawidłowego działania zaworu mieszającego? Nie chciał bym tak dużo tych zaworów zwrotnych stosować jeśli to nie konieczne.

Screenshot_20220616-194156_Gallery.jpg

Edytowane przez Piotrek88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Też kompletuje powoli zestaw solarny hewalex + wymiennik cwu 200L z 2 wężownicami. Jako że brak czasu więc popełniłem szybką prowizorkę i podłączyłem 1 solar rurą pex 20 mm do istniejącego bojlera płaszczowego o poj 140 L zalany układ tylko wodą. zostawiłem sobie jeszcze zapas pexa by móc przestawić ustrojstwo do testów.

Działa))) i to bardzo dobrze. jak to mówią fachowcy

"NA PROWIZORCE TRZEBA SIĘ ZNAĆ))))"

Jeden solar oparty o rusztowanie warszawskie  i podgrzewa wodę od godziny 7.30 do 13,30 . 5 osób w domu .wczoraj temp na bojlerze ponad 70 stopni. pilnuje narazie ręcznie bo nie mam jeszcze sterownika. dopóki woda na wyjściu z solara nie osiąga 80 stopni to działa sobie grawitacyjnie ale potem to włączam pompke by mieć spokój by nie gotowało wody. 

solar1.jpg

sol2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2022 o 10:36, tsa78 napisał:

Witam .

Też kompletuje powoli zestaw solarny hewalex + wymiennik cwu 200L z 2 wężownicami. Jako że brak czasu więc popełniłem szybką prowizorkę i podłączyłem 1 solar rurą pex 20 mm do istniejącego bojlera płaszczowego o poj 140 L zalany układ tylko wodą. zostawiłem sobie jeszcze zapas pexa by móc przestawić ustrojstwo do testów.

Działa))) i to bardzo dobrze. jak to mówią fachowcy

"NA PROWIZORCE TRZEBA SIĘ ZNAĆ))))"

Jeden solar oparty o rusztowanie warszawskie  i podgrzewa wodę od godziny 7.30 do 13,30 . 5 osób w domu .wczoraj temp na bojlerze ponad 70 stopni. pilnuje narazie ręcznie bo nie mam jeszcze sterownika. dopóki woda na wyjściu z solara nie osiąga 80 stopni to działa sobie grawitacyjnie ale potem to włączam pompke by mieć spokój by nie gotowało wody. 

solar1.jpg

sol2.jpg

To nie wiem czemu u mnie działa to tak słabo. Zamontowałem 200 l. Wszystko mam jak należy a max dzisiaj to 65 stopni. A wczoraj paliłem piecem i całe 200 l nagrzalem do 55 stopni piecem. Rano zaczynało od 50 stopni na dole a skończyło na 65 stopniach. A dzień słoneczny był i temp na polu 31 stopni. Przy jednym panelu to bratowa myła naczynia w zimnej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Coś tam to działa. Udało mi się z dwóch solarów w największe ciepła i pełne nasłonecznienie osiągnąć 73 stopnie u góry i na dole zasobnika 69 stopni. Ale izolacje rur mam bardzo słabą. Muszę kupić kauczuk jednak 22/13 mm bo z tej pianki 6mm zrobiło mi się 3 mm i tracę ciepło po drodze. Przy takiej średnim nasłonecznieniu osiągam 45 stopni. W dobrym słońcu pewnie by nagrzało i 300 l ale znowu tak jak teraz mam 45 stopni to przy 300 l pewnie byłby problem. Poniżej 40 stopni to już słabo.

PS. Zalałem instalacje płynem glikolem ale etylenowym. Czy to jakiś problem ?

Screenshot_20220702-223608_Gallery.jpg

Screenshot_20220702-223621_Gallery.jpg

Screenshot_20220709-191051_Gallery.jpg

Screenshot_20220709-191042_Gallery.jpg

Screenshot_20220627-072604_Gallery.jpg

Screenshot_20220702-223650_Gallery.jpg

Edytowane przez Piotrek88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym to masz te 7bar w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2022 o 06:10, Przemyslaw85 napisał:

Na czym to masz te 7bar w instalacji?

7 bar to jest ciśnie wejściowe zimnej wody użytkowej. Przy gwałtownym otwarciu i zamknięciu zaworu czerpalnego zamyka zegar przekraczając 10 bar.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.