Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Sigma E - wątpliwości co do poprawnej instalacji


Jaro9

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od tygodnia mam zamontowany nowy kocioł Defro Sigma E i mam wątpliwość co do jego prawidłowego montażu.
Z góry przepraszam za amatorski schemat.
Proszę ocenić czy kocioł został prawidłowo zamontowany, głownie chodzi mi o powrót z CWU.
Moim zdaniem powinien się łączyć z powrotem z zaworu 4D  i jedną rurką wchodzić do kotła poprzez króciec powrotny.
U mnie powrót CWU, jak widać na schemacie, biegnie bezpośrednio do króćca spustowego. Czy taka instalacja jest poprawna ?

IMG_20180522_184206.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie masz króciec spustowy jest króciec powrotu i do tego ma być podłączony powrót  z zaworu 4D i z CWU 

W DTR-ce masz oznaczenia króćców i ich wielkości. Króciec zasilania i powrotu jest tej samej wielkości natomiast króciec spustowy jest duzo mniejszy i podlączenie do niego powrotu z zaworu 4D jest bez sensu (za mały przekrój i grawitacja na zaworze 4D nie będzie działać prawidłowo).

Jezeli ci to "fachowiec" robił - to ciekawe jak ci podłączył zbiornik wyrównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak mam teraz zrobione to jest źle ? Będzie to miało negatywny wpływ w przyszłości ?
Dodam jeszcze, że aktualnie nie mam założonego czujnika powrotu, jeśli chciałbym go założyć to chyba muszę przerobić tą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po  pierwsze juz pisałem ze nie masz ochrony powrotu (utrata gwarancji)  -powrót zaworu 4D nie moze byc zredukowany do 1/2cala - 

W takim ukladzie jak namalowałeś, zawór i rury do zasilania i powrotu powinny być 1,5cala wtedy będzie ta ochrona , Jeżeli  zawór masz mniejszy to na powrocie powinna być zamontowana pompka. Ponadto podpięcie powrotu z zaworu 4d do króćca 1/2cala może skutkować ograniczeniem przepływu medium ,i w największe mrozy mozesz nie dogrzać budynku..Ten co ci to robił powinien na własny koszt poprawić podłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powątpiewam aby była  ochrona kotła przed korozją niskotemp(aby była realizowana ochrona na zasadzie grawitacji sam zawór 4D jak i rury w obiegu kotłowym powinny być o rozmiarze jak wyjście z kotła) Jeżeli tak nie jest należy dołożyć dodatkową pompę na powrocie pomiędzy 4D a kotłem.Kocioł w układzie otwartym?zamkniętym?

xc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, henryk1953 napisał:

Jezeli tak twierdzisz ,to dlaczego to odwrotnie namalowałeś?

Tak jak napisałem wcześniej, mój błąd, rysunek jest zrobiony jak byś patrzył stojąc przodem przed kotłem.

 

3 minuty temu, odpowietrznik napisał:

Powątpiewam aby była  ochrona kotła przed korozją niskotemp.(aby była realizowana ochrona na zasadzie grawitacji sam zawór 4D jak i rury w obiegu kotłowym powinny być o rozmiarze jak wyjście z kotła) Jeżeli tak nie jest należy dołożyć dodatkową pompę na powrocie pomiędzy 4D a kotłem.Kocioł w układzie otwartym?zamkniętym?

xc.jpg

Układ zamknięty. Jest oczywiście dołożony zawór + wężownica schładzająca.
Czyli wg Waszych rad i powyższego rysunku, łącze powrót z CWU z powrotem z zaworu 4D i jedną rurką 1,5 cala wchodzę do króćca powrotnego.
Mój instalator upiera się ,że tak jak mam teraz zrobione (powrót z CWU do króćca spustowego) jest dobrze. Chyba poproszę go o przerobienie wg powyższego.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyslij zapytanie do producenta kotla czy dopuszcza podlaczenie powrotu pod kruciec spustowy.

Rozwieje to wszelkie watpliwosci Twoje i nie bedzie zbednej dyskusji z instalatorem.

Osobiscie nie widze problemu funkcjonalnego o ile jak pisalem powyzej - takie rozwiazanie dopuszcza producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spust wody w kotle jest w najniższym miejscu kotła w którym gromadzą się zabrudzenia i śmiecie z instalacji , dawanie tam powrotu nie pozwoli na spokojne osadzenie tych zanieczyszczeń stałych , które będą krążyć w całej  instalacji.

Ponadto proste pytanie jak spuścić wodę z kotła?

Niektórzy producenci wymagają montażu w tym miejscu zaworu spustowego a nie powrotów z instalacji.

Wg mnie to jest do przeróbki na prawidłową rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o sterowaniu.

Gdzie podłączyć czujnik powrotu, na jedną czy drugą rurę? W obydwu przypadkach odczyt będzie nie miarodajny co może mieć wpływ na pracę kotła w przypadku PID a faktycznej ochrony powrotu może nie być pomimo że na czujnikach wszystko się zgadza :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kociol tej firmy i widze ze zawor spustowy oraz powrotu sa na tej samej wysokosci. Spust wody z kotla mozna zainstalowac na trojniku dodatkowo nawet na obu rurach jezeli jest taka potrzeba (czesto spuszczamy wode z kotla?). Sluszna wedlug mnie uwaga ze rozwiazanie konstrukcyjne kotla moze (nie musi) przewidywac w miejscu spustu komory odstojnika, a przeplywy w tamtym miejscu beda nie wskazane. Czy tak jest odpowie konstruktor kotla.

Sam jestem tego ciekawy czy Defro o tym pomyslalo...

Czujnik powrotu w tej sytuacji zamontowalbym na powrocie z co. Nie jestem przekonany o wplywie odczytu podkreslam odczytu temperatury powrotu na algorytm PID.

Wyslij zapytanie do Defro o ten sposob podlaczenia bedziesz mial konkretny argument do rozmowy z instalatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie wersje kotła Defro Sigma E jedna "zwykła" tylko do układu otwartego druga tzw.NZ do zamkniętego,która ma wzmocnioną konstrukcję i jest oczywiście droższa.Tak że nie wystarczy dołożenie potrzebnych zabezpieczeń do kotła przeznaczonego tylko do układu otwartego,mam nadzieje że masz tą drugą wersję wtedy wszystko OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę swój przypadek, a przy okzaji wyjdzie dlaczego temat mnie zainteresował. Mam kocioł z dwoma zasilaniami i z dwoma powrotami. Przed instalacją bojlera skontaktowałem się z producentem kotła, czy bojler można podłączyć pod to drugie zasilanie i drugi powrót. Odpowiedź, że po to są te drugie króćce żeby tam można było podłączyć CWU. Hydraulik tak zrobił, bo było prościej, ale dodał że teraz muszę pilnować dwóch powrotów. Na kotle muszę ustawiać 65°C, abym na powrocie (bez pompy CO na powrocie z 4D) miał powyżej 45°C. 65°C na kotle mi nie przeszkadza, ale z kotła idzie także na CWU i to 65°C (pompa CWU chodzi non stop) było za dużo. Więc najprościej było dodać termostatyczny 3D na wyjściu z bojlera. Myślę że gdybym bojler ustawił na 47°C-50°C to na powrocie z CWU by nie było tego minimum ochrony temperatury powrotu z CWU. Może trochę chaotycznie opisałem, sorry nie jestem humanistą ani hydraulikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie wersje kotła Defro Sigma E jedna "zwykła" tylko do układu otwartego druga tzw.NZ do zamkniętego,która ma wzmocnioną konstrukcję i jest oczywiście droższa.Tak że nie wystarczy dołożenie potrzebnych zabezpieczeń do kotła przeznaczonego tylko do układu otwartego,mam nadzieje że masz tą drugą wersję wtedy wszystko OK

Oczywiście mam wersję NZ ta droższą.

U mnie rzeczywiście króciec spustowy jest około 1 cm niżej niż króciec powrotu. Wodę można bez problemu spuścić ponieważ mam tam jeszcze zamontowany na trojniku zawór. Po Waszych poradach zamiast od razu przerabiać instalację wyśle zapytanie do producenta. Jak tylko otrzymam odpowiedź podzielę się na forum.

 

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze po kolei -Producent (o  ile on będzie przy telefonie) da ci prawdopodobnie tak samo złą odpowiedz jak to miało miejsce w przypadku kolegi Oldek.

1. Rysunek twoj jest niepoprawny ,na twoim pod króćcem zasilania jest króciec powrotu ,a to nie prawda ,krociec powrotu jest po przeciwnej stronie na dole - dlaczego tak jest (to do kolegi Oldek)po to aby przepływ przez kocioł był w miarę jednakowy , jak by to było tak jak na kolegi rysunku to przepływ byłby z jednej strony kotła większy ,co mogło by skutkować podgotowywaniem wody w miejscach w ktorych ten przepływ będzie mniejszy.To ze masz dwa zasilania i dwa powroty ,to tylko po to aby ułatwić montaż instalacji.Zasada jest taka z kotła wychodzi się jednym zasilaniem i powraca się jednym powrotem(kocioł kolegi) W jednym jak i w drugim przypadku ma to swoje uzasadnienie.Przy zasilaniu chodzi oto aby parę odprowadzać bezpośrednio do naczynia wzbiorczego ,w żadnym przypadku para nie powinna byc kierowana na instalację.Przy powrocie chodzi o to aby do kotła wprowadzać wodę o jednakowej (odpowiedniej)temperaturze ,co przekłada się na prawidłowy pomiar tem,powrotu.

Kolego Jaro9 z twojego opisu wnioskuję ze masz nieprawidłowo dobrany zawor 4D ,dlatego podpięcie powrotu do króćca powrotu pozwoli ci w razie za małej tem .powrotu  włączyć pompkę CWU na stałe aby tą tem. podnieś.W innym przypadku będziesz musiał zamontować dodatkową pompkę na powrocie zaworu4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to całe tłumaczenie producenta, to jest raczej "na odczep".  Tyle, to może napisać każdy po lekturze DTR. 

sambor też mógł napisać "nie, bo nie", ale podał logiczny argument przeciw (nie znając szczegółów konstrukcji kotła). 

Co do samego podpięcia powrotu CWU w tym miejscu, to producent nie brał tego pod uwagę i trudno od niego wymagać, aby posiadał wyniki badań skutków takiego montażu lub brał na siebie odpowiedzialność za ten "eksperyment". Ja to rozumiem. Nie rozumiem za to instalatora, który na siłę chce być mądrzejszy i udowadnia to na Twoim kotle. Nie podał też żadnego argumentu, dlaczego tak jest lepiej.

Osobiście uważam to za błąd, ale trudno ocenić stopień szkodliwości tego rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.