Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawna instalacja


PawelWodzislaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Śledzę forum od dłuższego czasu. Będę samodzielnie montował kotły na pellet firmy Tekla w 3 budynkach. 

Chciałbym prosić Was o pomoc w weryfikacji i wskazaniu błędów w planowanej instalacji. Może na wstępie opiszę instalacje w domach:
1. Dom z lat 60, popularna kostka. Ocieplony styropian grafit 10cm. Zapotrzebowanie wg. ciepło właściwe około 13 kW. Instalacja zmodernizowana. Piony z PP stabi 32, na każdym piętrze rozdzielacze, następnie do grzejników pex 16. Grzejniki płytowe Purmo C22. Przy obecnej instalacji, na kotle wystarcza temperatura 46 *C (przy temperaturze zewnętrznej -12). W każdym pokoju termostaty.
2. Dom nowszy (2005), Zapotrzebowanie wg. ciepło właściwe 14kW. Instalacja w miedzi, grzejniki płytowe C22 Ferro. Obecnie kocioł typu śmieciuch. Piętro przegrzane, na parterze chłodno. Będę zakładać termostaty na grzejnikach, ocieplał ściany 15 cm styropian grafitowy. 
3. Dom z lat 60. Ocieplony styropian 5 cm. Zapotrzebowanie wg. ciepło właściwe ok 14 kW. Stara instalacja, rury 2 cale . Grzejniki stare płytowe. Założymy termostaty. Miesza tam jedna starsza osoba. Zakładana temperatura 22*C w 3 pokojach, pozostałe na 20*C. 

Dlaczego pellet? Tymi 3 piecami będę się osobiście opiekować i obsługiwać (w domu nr. 2. jest jeszcze jedna osoba która może dosypać pelletu). Gazu nie ma, pompa ciepła wymaga modernizacji przyłącza energetycznego, węgla nie chcemy. Wybór padł na tekla draco d bio 15kW. Czytałem obszerny wątek na temat tego kotła. Wiem że są lepsze kotły, zbudowane typowo dla pelletu. Brałem pod uwagę jeszcze Slimko i Defro.

Tutaj mam kilka pytań. 

1. Obieg od kotła do zaworu 4D planuję zrobić w stali czarnej. Rury nagwintuję. Średnia 5/4 cala. Pomiędzy zasilaniem a powrotem wstawię pompę kotłową w kolejności, zawór kulowy, filtr siatkowy, pompa zawór zwrotny, zawór grzybkowy (aby zdławić pompę). Czy takie układ jest w porządku? Może lepszym rozwiązaniem będzie instalacja pompy bezpośrednio na powrocie? W takim wypadku jednak zwężę przekrój z 5/4 do 1 cala (pompa). 
2. Przed samym zaworem 4D trójnik z wyjściem do zasilania zbiornika CWU (tutaj także pompa). Za zaworem 4D, trójnik z powrotem ze zbiornika. Czy rury od trójników do zbiornika CWU, mogą być z tworzywa tj. PP? Czy lepszym rozwiązaniem jest miedź 28 bądź stal?
3. Na powrocie chcę zamontować separator zanieczyszczeń. Zamontować go na samym powrocie, czy też przed obiegiem krótkim? 
4. Zaraz za zasilaniem będzie trójnik i odpowietrznik, zawór bezpieczeństwa 1,5 bar (wg. schematu tekli) oraz wyjście do zbiornika wyrównawczego. Zastanawiam się jeszcze nad "planem B". Jeśli nie uda się mi w sensowy sposób doprowadzić rury 1" do zbiornika wyrównawczego, kocioł oraz zasilanie CWU zmieniłbym w obieg zamknięty. Następnie za zaworem 4D zainstalował bym wymiennik płytowy i spiął z resztą instalacji która "po staremu" będzie otwarta. Czy takie rozwiązanie ma sens? Można by ewentualnie zamknąć całość, jednak słyszałem że w starych instalacjach nie jest to dobre rozwiązanie. Czy to prawda?

Na zaworach 4D, zostanie zainstalowany siłownik do automatycznej regulacji. 

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kotla na pellet to chyba lepszym rozwiązaniem bedzie montaz  sprzegla hydraulicznego zamiast zaworu 4d, natomiast za sprzeglem zawory 3d z regulacja temperatury na poszczegolne obiegi. Są na forum odpowiednie schematy

sprzeglo.jpg.c85a247507be2d9b4b01684dd6512153.jpg.211c088b1737ab2d8aa978ceae918bb5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiałem się nad sprzęgłem i za sprzęgłem zawór 3D z siłownikiem. Jednak czy to jest najoptymalniejsze rozwiązanie? Instalacja w domach jest dość prosta - jeden obwód + CWU.

Zawory 4D kupione. Czy ktoś jeszcze może odpowiedzieć na moje pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.