Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Witkowski Carbon 5 16Kw Platinium Plum Ecomax920P1


rymar71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Użytkuję od pewnego czasu kocioł Witkowskiego CARBON 5 ze sterownikiem PLUM ecoMAX920P1. Chciałbym wymienić doświadczenia z innymi użytkownikami tegoż modelu, optymalizacji spalania, sugestie zmian ustawień. Jak zauważyłem MetalFach produkuje bliźniaczy model SMART EKO - CARBON i serdecznie zapraszam również tych użytkowników do wymiany doświadczeń. Na początku miałem ogromne problemy z ujarzmieniem tego kotła ale teraz pracuje w miarę zadowalająco. Spalanie to 150kg/7 dni, sterowanie FuzzyLogic ze sterowaniem pogodowym zaworu 4D + miesznka grzejników i podłogówki + zasobik cwu 140 l. Niestety pompę podłogówki musiałem podpiąć pod pompę cyrkulayjną, ponieważ w tym sterowniku mogłem tylko tak to zrobić. Może macie lepsze wyniki spalania, sugestie obsługi, zmian w ustawieniach.

post-75343-0-63682900-1514850376_thumb.png

post-75343-0-66847400-1514850390_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może kolega rozwinąć dlaczego temp dość spora ?Im wyższa tym mniej problemów z kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skora tak twierdzicie to ok ja tam mam swoje przemyślenia i testy z których wynika że między 55 a 60 stopni kocioł pali mi około 3kg na dobę więcej to dając mu 70 myślę że będzie koło 5kg więcej ale zrobię testy i zobaczę jak to wychodzi.

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok chętnie zobaczę testy tylko pytanie czym kolega pali jaki kocioł itp. itd , napewno nie będzie miarodajne zawsze będą jakieś różnica albo i bardzo wielkie różnice.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że w porównaniu do Twojego będę miał trochę inne wymiki bo mam kocioł starszy 4klasy inny sterownik itp. Ale myślę że da to jakiś obraz sytuacji :)

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mój kocioł zawsze chodził na wysokiej temp. Raz przetestowałem 60 stopni. Temperatura spadała dobrze poniżej 60 a po tygodniu kocioł zabudował sie sadza na amen. Podejrzewam dzięki niskiej temperaturze powrotu. Przy jednoczesnym niskim usytuowaniu komory spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ja obecnie trzymam 55stopni i sadzy nie mam praktycznie wcale komin 2 lata nie czyszczony i też nic nie ma smoly. Ale nie wykluczam że wyższa temperatura jest zła tylko mniej ekonomiczna według mnie ale przetestuje i podzielę się obserwacjami

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam ok. 170 m2 groszkiem II eco z Mysłowic-Wesoła, dom docieplony, krzywą grzewczą mam 1.2. Temperatura kotła wynika z ekonomii popartej charakterystyką pracy tego rodzaju kotłów. Przy zaworze 4D ciepło w nadmiarze wraca do kotła, powodując niewielką różnicę temp. i tym samym, niewielkim wydatkiem energetycznym uzupełnić straty. Zadaniem kotła jest uzupełnianie strat ciepła, a nie bieżące grzanie pomieszczeń wyprodukowanym ciepłem. Do takiego celu są piece. Wolę wyrównywać wyższe temp. kotła np. 75C niż np. 55C, bo energii zużyję podobnie, a kultura spalania wielokrotnie efektywniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do niskiej temp kotła próbowałem puścić go na pogodówce wtedy się działy cyrki kocioł potrafił zejść do temp 43 C potem gonił do 70C jakieś szaleństwo . Jak miałem ustawione 55 C zauważalne było osmolenie kotła + wysoka temp spalin akurat w tym czasie przyjechał serwis który wymieniał mi zapalarke technik jak zobaczył temp kotła 55C złapał się za głowę i podniósł od razu na 65C ale i tak nie dowieżalem że im wyższa temp kotła tym lepiej sam zjechalem na 55 C i tak pracował wtedy nie byłem świadom jako nowy użytkownik kotła że jest coś takiego u mnie jak zawór 4 D i dzięki pomocy Rymara teraz zaczęło to jakoś sensownie pracować na wysokiej temp kotła 65C _ 70C temp spalin niska 65 czasami do 90 i temp powrotu dlatego też chętnie zerknę na ustawienia kolegi i spalanie bo to dość ważne informacje .Zawór 4 D mi nie działał w sumie siłownik nie sterował i dlatego piec grzał bez opamiętania , jedynie co mnie teraz martwi piec czasami wpada w nadzór dlatego dalej się bawię ustawieniami , ja akurat palę retopalem .

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że też mam zawór 4drogowy i na dom idzie tylko 35stopni teraz powrót też mam dogrzany i czysto w piecu ale tak jak pisze zrobi testy i zobaczę jak to wychodzi 5c1122ecd6a520ca876c1e46354b9992.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie 905cf3f4719cbf6343aa92e89c6f63cd.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można wydłużyć czas cyklu w trybie PRACA z poziomu ustawień serwisowych, czy też tylko mieszając programem sterownika ? Jak u was z wydajnością podajnika ? Fabrycznie ustawione jest 16 kg/h, u mnie po teście podajnika 14.2 kg/h

post-75343-0-00761400-1514924009_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie było tak im większe wartości wydajność i kaloryczność podawanie mniejsze .5364c7d789b8dda4f28e0ab062da691c.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu był Pan zmuszony podpiąć pod cyrkulację podłogówkę?

Ponieważ fabrycznie były wyjścia na pompę c.o., cwu i pompe cyrkulacyjną.Prawdopodobnie muszę dokupić moduł B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz temp podłogówki reguluję zaworem termostatycznym afriso. A wolę mieć kontrolę i możliwość regulacji ze sterownika kotła. To też moduł B jest konieczny, żeby sterować siłownikiem zaworu 3D. Tu akurat jestem rozczarowany wyposażeniem mojego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz temp podłogówki reguluję zaworem termostatycznym afriso. A wolę mieć kontrolę i możliwość regulacji ze sterownika kotła. To też moduł B jest konieczny, żeby sterować siłownikiem zaworu 3D. Tu akurat jestem rozczarowany wyposażeniem mojego sterownika.

 

W Pana sterowniku moduł B wymagany jest w przypadku rozbudowy o 3 i 4 obieg. Standardowo 920P-T obsługuje 5 pomp,

 

Podłączy Pan ten czujnik z tego co pamiętam pod styki 32 i 33. Po tym obieg pojawi się w menu.

 

Nie polecam zmieniać w serwisówce Czasu cyklu w trybie PRACA. Nie zmieni to w żaden sposób ilości podawanego paliwa. Sterownik i tak przepchnie to samo tylko w innych interwałach. 20-25s ustawianie niżej spowoduje szybsze uszkodzenie kondensatora rozruchowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.