Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

W tamtym roku postawiłem dom nie zastanawiająć się czym będę palił - nawet nie przyszłom i do głowy aby stosować jakieś wkłady kominowe czy kupować gotowe kominy. Ale przyszedł czas zakupu kotła padło na Ling Combi 23 KW no i pare osób poinformowało mnie że do tych kotłów konieczny jest wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. I pytanie czy jest to konieczne i co się stanie jak nie zastosuje owego wkładu?

Opublikowano

Do kotłów na paliwa stałe nie trzeba stosować wkładów stalowych. Można zastosować wkłady ceramiczne, ale jak nie ma to też nie problem. Chyba , że komin zbudowano z materiału który nie nadaje się na przewód kominowy ale do tego nie powinien dopuścić kierownik budowy.

Opublikowano

Jeśli komin został prawidłowo wykonany to przez kilkadziesiąt lat masz spokój. Mieszkam w domu z lat 30 ubiegłego wieku i komin nadal jest sprawny pomimo kilku pożarów w kominie. Głównym czynnikiem destrukcyjnym dla komina jest siarka i woda zawarta w opale która przy pewnych sprzyjających warunkach zamieni se w kwas siarkowy oraz temperatura. Ale jest to proces bardzo długotrwały. Blacha kwasoodporna jest mało odporna na te warunki. Jeśli już to wkłady z szamotu. Te są odporne i na kwas i na temperaturę , ale aby go włożyć musiałbyś mieć duży przekrój komina. Można też obok komina już istniejącego ustawić nowy przewód z szamotu i obudować. Można producentów takich kominów poszukać w internecie, gdybyś się zdecydował. Ale czy warto? Na etapie budowy tak. Obecnie to dodatkowe koszty. Wybór należy do Ciebie.

Opublikowano

Moi rodzice mieszkają w 100-letnim domu i jest tam taki sam komin. Kiedyś były tam piece kaflowe obecnie od 30 lat jest centralne pali się i drzewem i węglem nic się z tym kominem nie dzieje. To możę i z tym moim nic się nie będzie działo.

Opublikowano
Witam.

W tamtym roku postawiłem dom nie zastanawiająć się czym będę palił - nawet nie przyszłom i do głowy aby stosować jakieś wkłady kominowe czy kupować gotowe kominy. Ale przyszedł czas zakupu kotła padło na Ling Combi 23 KW no i pare osób poinformowało mnie że do tych kotłów konieczny jest wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. I pytanie czy jest to konieczne i co się stanie jak nie zastosuje owego wkładu?

 

Nie kwasoodpornej tylko żaroodpornej. To nie kocioł gazowy. A rura to środek remontowy gdy komin traci szczelność (powypalane / popękane fugi).

Opublikowano
Nie kwasoodpornej tylko żaroodpornej. To nie kocioł gazowy. A rura to środek remontowy gdy komin traci szczelność (powypalane / popękane fugi).

 

Myśle że kwasoodpornej. Jaki sens jest dawać żeroodporną skoro komin ma zaledwie 100-200 st C. Co innego kwasy które podobno powstają podczas palenia.

Opublikowano
Myśle że kwasoodpornej.

Mecenas ma rację - do kotłów na paliwo stałe wstawia się żaroodoporną. Przerabiałem ten temat remontując komin. Konsultacje kominiarzy, profesjonalna ekipa, która wyłącznie tym się zajmuje, etc. Trzeba się zdecydować - albo w komin idą spaliny gazowe, albo węglowe.

Opublikowano

jak ząłozysz zaroodporna to wkład zje kwas ,jak kwasoodporna to temperatura zmieni jej własciwosci i tez zostanie sito tylkoze kwasowka dopuki nie zostanie przegrzana o bedzie długo słuzyc a i tak gwaranji nikt nie da

co do komina to jak bedziesz normalnie palił i nie wychladzał pieca do 30st to nic sie nie bedzie działo

stare budownictwo ma kominy i nic sie nie dzieje a wiecie dlaczego bo zazwyczaj mieszkali czy mieszkaja tam ludzie starej daty ktorzy na paleniu sie znaja anie ksiazki piszą na temat palenia ,wystarczy raz na tydzien dac ostro w komin przy rozpalanu czy cos i nic przez lata nawet dziesieciolecia dziac sie nie bedzie

sam miszkam w domu cojest z 78 roku w piecu paliło sie wszstko od drewna ,miału ,mułu opon i innych rzeczy jakie tylko były w warsztacie kiedys i nic sie nie dzieje obecnie przepalane jest drewno i kartony i tez nic ,wiec wsztko zalezy od sposobu palenia ,na wkład stalowy jakiby niebył to gwarancji niedostaniesz a jesli jestes na etapie budowy to zdecydowanie wkład ceramiczny

Opublikowano

Tylko że ja już mam postawione kominy ze zwykłej cegły czerwonej - palonej. Myżlałem o tych ceramicznych ale jak zobaczyłem cenę to mi kopara opadła - kosztowały by mnie pięć razy tyle co z cegły. Mnie wyniosły około 3 tys zł a kolega obok w 15 000 się nie zmieścił

Opublikowano

no jaki masz wysoki komin ,kamionka palona kosctuje ok 80-100zł za metr

teraz to decyzje musisz sam podjac ,tylko pytanie czy komin idzie przes dom ,czy komin jest postawiony i wystaje ponad kalenice ,czy jest jednym z najwyzszych elementów w opbrebie 20metrów ?

Opublikowano

Do kotłów na paliwo stałe są wkłady ze specjalnej stali żaro i kwasoodpornej, ale trzeba przestrzegać zasady aby nie spalać w kotle tworzyw sztucznych bo związki fluoru mogą prowadzić do korozji. Wkłady te są produkowane także owalne co umożliwia wepchnięcie ich do standartowego komina nie zawężając zbytnio przekroju.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Przerabiałem to.Miałem nieszczelny stary komin w stuletnim domu i musiałem użyć wkładu z rur żaroodpornych,bo takie są wg specjalistów do pieców na węgiel.Cena rur (10m)+ trójnik przy piecu no i robocizna po znajomości 1500zł.Ale jest jeden minus.Jak piec przechodzi w podtrzymanie to stalowe rury się jakby rozprężały i słychać to pukanie w całym domu.Fakt,że rury były wbijane na siłe do komina,ale nie było innego wyjścia.Może jak by zachować jakiś dystans od ścianek komina to by tego nie było.

Opublikowano

czy na zakonczeniu komina masz tylko daszek czy podstawe która jest przykrecona do komina?

Opublikowano

Cały czas miałem tylko podstawę.

Dopiero wczoraj przymocowałem ten daszek,z nadzieją że może ciepło nie bedzie tak uciekało albo inaczej że zimne powietrze nie bedzie tak łatwo wpływało do komina.

Niestety "stuka-puka" nadal.

Opublikowano

daszek zostaw ,podstawe zdemontoj moze jest zbyt ciasno zrobione i przykrecone

Opublikowano

Może być to związane z rozszerzalnością cieplną komina metalowego. Tym bardziej, że dolny odcinek komina jest umocowany na stałe, w związku z tym wydłużanie komina następuje w kierunku wolnego końca (wylotu komina nad dachem). Wydłużenie wynosi ok. 0,012 mm/m?K

Wielkość wydłużenia cieplnego przewodu obliczyć możemy z wzoru:

Δ L = α · Δ T · L

 

gdzie:

gdzie:

Δ L - wydłużenie przewodu,

α - współczynnik rozszerzalności liniowej,

Δ T - różnica temperatur,

L - długość odcinka przewodu poddana wydłużeniu.

 

czyli Δ L =0,012x 80x 10= 9,6mm

stal napotykając na drodze przeszkody lub gdy zbyt mocno jest umocowana w uchwytach "strzela" w momencie przekroczenia naprężeń pozwalających na przemieszczenie się.

 

Wbijając rury spowodowałeś naprężenia które musi pokonać stalowy komin rozszerzając się.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.