Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenisko W Altanie Problem Z Dymem - Nagroda


Prezesadi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zbudowałem altanę 25m2 tylko po to aby zbudować tam palenisko otwarte ( ognisko ) z podnoszonym rusztem i taki mały barek jak na zdjęciach. Problem pojawił się po pierwszym rozpaleniu. Palenisko było na samum dole - okap na wysokości 2 m. Dym wchodził do okapu i po chwili wychodził do pomieszczenia, miałem komin z rury 150. Doradzono mi żebym zmienił komin na 200 co też zrobiłem nawet razy 3 ( mam teraz 3x200 ) oprócz tego podniosłem na razie prowizorycznie palenisko na wysokość 1m i opuściłem okap na wysokość 1,7m czyli różnica miedzy paleniskiem a okapem jest tylko 0.7 m. Nic nie pomogło. Następny doradca powiedział, że mam zamontować na jednym z kominów generator ciągu co też uczyniłem i kupiłem - zamontowałem 600m3 / h - było troche lepiej ale niestety dalej dostaje sie dym do pomieszczenia. Ostatni doradca polecił abym od srodka zmniejszył okap gdyż jest za duzy względem paleniska i miesza sie z zimnym powietrzem. Tez to zrobiłem - jest lepiej ale cały czas dym dostaje sie do środka. Wchodzi do okapu i po chwili takie kłeby z góry z okapu spadają na ognisko i po ściankach okapu wydostają się na zewnatrz do pomieszczenia. Juz cierpliwość i fundusze sie kończą bo i tak nikt nie uwierzy ale na samo palenisko wydałem juz prawie 10 tys zł. Czy jest ktoś kto spotkał się z tym problemem bo nie wierze, ze tylko u mnie on powstał. jeśli chodzi o powietrze zasilające to nawet rozpalałem na wiszącym ruszcie gdzie było dużo powietrza i tez nie pomagało. Wstawiam chronologicznie zdjęcia od początku jak zmieniałem, żeby łatwiej było oglądać. Temu kto znajdzie rozwiązanie wyślę 300 zł na konto jak zadziała w formie nagrody. Oczywiście w razie czego mogę podać swój numer telefonu aby był lepszy kontakt. Panowie pomocy !!!!

Mam tez filmiki, które idealnie pokazują jak dym wychodzi ale na tej stronie nie mogę jakoś umieścić - mogę wysłac na email.

Powiedzcie też jakie drzewo daje najmniejszą ilość dymu czy może brzoza ?

post-75904-0-34839500-1510871281_thumb.jpg

post-75904-0-82041600-1510871298_thumb.jpg

post-75904-0-45605100-1510871358_thumb.jpg

post-75904-0-28190200-1510871378_thumb.jpg

post-75904-0-61820400-1510871390_thumb.jpg

post-75904-0-03837700-1510871425_thumb.jpg

post-75904-0-34248500-1510871439_thumb.jpg

post-75904-0-85621100-1510871454_thumb.jpg

post-75904-0-12583100-1510871471_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że nie ma tam jakiś przeciągów ani wysokich budynków. Drewno musi być suchutkie. 

 

Zatem:

1) Nie używać wentylatorka dolnego (tego białego) - zrobic ruszt i doprowadzić pod niego powietrze pierwotne rurą z zewnątrz

2) Do okapu podłączyć tylko 1 rurę w najwyższym miejscu, wydłużyć ze 2 m nad budynek i dopiero wtedy na końcu na końcu założyć wentylator wyciągowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorka nie używam - tylko go testowałem

Już miałem zaślepione te 2 kominy - zostawiłem tylko najwyższy i do niego własnie mam podłączony generator ciągu - niestety nie pomaga

Przeciągów jakiś większych nie ma - wiadomo to altana jest więc może gdzieś jakiś mały się pojawić - ale to nie jest przeszkodą. 

Jedyny budynek to dom który stoi obok - kominiarze oglądali - powiedzieli, że skoro jest generator ciągu na 600m3 to nie jest problemem ten budynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadż powietrze pod ruszt rurą z zewnątrz altany, wyrównasz ciśnienia i zmniejszysz ilość dymu. Komin pod wentylator wyciągowy musi być w tej sytuacji najwyższym punktem, a wszystkie połaczenia muszą być szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś wyciągać dym tylko tym kominem, na którym masz generator ciągu? - wydaje się, aby najlepiej było to w tym kominie centralnym - umieszczonym najwyżej. Na próbę dwa pozostałe bym zatkał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd tkwi w trzech  rurach wyciągowych a powinna być jedna. Ewidentnie któraś działa jako nawiew i dlatego dym nie jest wyciągany. Nie ma potrzeby stosowania wentylatorów tylko jeden odpowiednio wysoki komin z wylotem ponad kalenicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zatykaliśmy 2 rury poklei bo też o tym myśleliśmy - też nic nie pomogło nawet pogorszyło - po za tym też doprowadzałem powietrze prowizorycznie rurą spiro pod ruszt - był nadmiar powietrza i jeszcze więcej się wydobywało do pomieszczenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by wykonać przeszklenie w miejscu tej otwartej ścianki z boku jak i w koło samego paleniska tak żeby tylko dołem zostawić wlot świeżego powietrza a góra będzie ciągnęło do okapu.Można na początek wykonać taki test ze zwykłej blachy np 0,8mm  czy 1mm i zobaczyć jak to się bedzei zachowywało .Przeszklenie można by potem drobić np w formie otwieranych drzwiczek itp..Póki się nie ureguluje jakiegoś w miarę nie zakłóconego ciągu tego paleniska to takie anomalia nie kontrolowanego dymu bedą się zdarzały  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna ta chłodnica spalin...

Wszystko tam pracuje na chłodzenie- potężny, nadmierny napływ powietrza, blaszane rury, palenisko przecież nie tak dużej mocy...

Zmniejszyć, zwęzić, gdzie się da, rury zaizolować cieplnie. Na początek każdego rozpalania poświęcić więcej "paliwa" na rozgrzanie całości.

marcus dobrze podpowiada-  na początek ograniczyć nadmierne powietrze.

Sam ruszt raczej podnieść,jednocześnie obniżyć też okap, boczne osłony niezbędne.

Powietrze na ruszcie ograniczyć tylko do miejsca spalania, reszta do zasłonięcia np. blachą lub szamotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co koledzy chca ograniczas ale chyba nie ilosc powietrza bo moze dojść do tragedii! Teraz tylko pachnie (smierdzi) dymem a moze skonczyc sie tragicznie!

 

kol. Prezesadi:

1. Poczytaj dokladnie na tym forum jak palic aby nie dymic!. Zasady sa uniwersalne bez wzgledu czy to kominek czy kocioł.

2. Patrzac na fotke pierwsza to do tej ilosci drewna ten wentylator wyciagowy 600m3/h moze być nie wystarczajacy, a pamietaj ze tą samą ilosc swiezego powietrza powinna byc dostarczona do pomieszczenia (np. drugi wentylator ktory wtłoczy powietrze do pomieszczenia - nie pod ruszt kominka!)

3. Bardzo efektowny ten kominek lecz nie efektywny energetycznie

 

Sam wiesz ile drewna dokładasz a teraz: wpisz w google "ilość powietrza potrzebna do spalenia 1kg drewna" następnie wartość teoretyczną pomnóż razy pięć dla tego systemu kominka i myśle, że sam rozwiążesz swój problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Tak na poważnie...chyba ten okap nad paleniskiem jest za wysoko, za mały ciąg przeznaczony dla paleniska; wiatr w pomieszczeniu hula i zabiera duuuuużo dymu do pomieszczenia.

Komin chyba musiałby być jak w cegielni....aby zabrał tak dużą ilość powietrza / w tym dymu z paleniska.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezesadi, ty słuchaj rad heso, bo z przedpiszących on jeden tu wie co pisze.  Kluczem jest ciepło. Komin i okap muszą być cieplejsze od otoczenia, żeby powstał w nich ciąg.  Dym zawiera cząsteczki stałe i po ostudzeniu może być cięższy od powietrza. To dlatego robią się cofki w kominach.  Poszukaj sobie fotek kominków otwartych z wiszącymi nad paleniskiem okapami. Nigdzie nie zostawiają takich odstępów jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Panie prezesie, to przykład typowego polskiego niechlujstwa. :huh:
Po pierwsze primo,opuść ten okap na cegły,palenisko na samym dole,bez rusztu będzie się palić długo,bardzo długo,ale potrzebne absolutnie suche drewno(min. 3 lata suszone), najlepiej liściaste twarde.
Ten okap ma mieć na samej górze 1 wyjście,ALE MASZ TAM KOLANO,LUB 2 BO FACHOWIEC EKSPERT TRAFIŁ NA KROKIEW NAROŻNĄ I SPRAWĘ  *** ,dlatego nakolankował=osłabił drastycznie ciąg. :o Trza by ten okap nieco przespawać tak aby wyjście do komina znajdowało się dokładnie nad otworem w dachu=nie będzie to wtedy ostrosłup czworokątny prawidłowy,lecz ostrosłup czworokątny nieprawidłowy=nie wszystkie ścianki są równe.Po drugie primo  ;) na jednym zdjęciu widać jakby okap od spodu z krawędzi miał podbicie,zmniejszoną powierzchnię,jeśli tak, to kolejny błąd.
Po trzecie primo komin musi mieć min. 5 m wysokości aby poprawnie funkcjonował i tu słusznie koledzy twierdzą,ale skoro masz super wyciąg który wyciąga tylko jedyne 600 m 3/h  :lol: ,to tyle samo musi napłynąć świeżego powietrza,praktycznie według przepisów zamarzniesz w zimie przy -20 st. przy tym palenisku,no ale masz tam obok zapas etanolu to jakoś przeżyjesz. :D
Pod paleniskiem połóż cegły szamotowe inaczej twoja betonowa kostka zacznie "strzelać".
Tu ci mogą też doradzić:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-kominków
Pozdrawiam.
Tu są porady bezpłatne,pieniądze to nie wszystko. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Prawdopodobnie problem został rozwiązany, ale w/g mnie problemem jest dach . Widziałem takie rozwiązania, zamiast kalenicy jest podniesiony daszek o okolo 30 cm . Poprzez powstałe otwory wydobywał się dym z ogniska.  Zobacz zdjęcie.

  http://www.witnickiflesz.pl/Artykul/42218/NowawiataedukacyjnawParkuNarodowymUj%C5%9BcieWarty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

masz  za  mały ciąg  1  komin  centralny ,  mała  średnica  +  kratka  nawiewnaa w pomieszczeniu  10  cm  nad podłogą                                                                 jeśli  będzie  za mało  wydłużyc komin 1m dalej  małą średnicą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś kominek u siebie w domu i widzę że kolega popełnił te same błędy co ja....

Okap jest za "płaski" musi być wyższy czyli bardziej 'ostry' - to najważniejsze co mi się rzuciło w oczy

No i brak komory dymowej

Postaram się jutro wykopać obliczenia które robiłem, potem zignorowałem ale i tak musiałem do nich wrócić

. Tylko czy po tylu latach one się zachowały? Zobaczymy.... Dziś w necie można podobno wszystko znaleźć...

Pamiętam że ważne są proporcje otworu do przewodu dymowego i do wysokości komina i wielkości paleniska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.