Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Wody Użytkowej.


Mirazzboono

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Sprawa wygląda tak. W ówczesnym domu znajdują się dwie łazienki, i przez instalacje stają się niepraktyczne, ponieważ ubytek wody w łazience parterowej (prysznic) eliminuje jednoczesne korzystanie z prysznica na górze.

 

Jak to rozwiązać. Z tego co kojarzę instalacja zrobiona na zasadzie pionów.

 

W nowo budowanym domu wymyśliłem sobie układ z osobnymi rozdzielaczami wody użytkowej na parterze i poddaszu.

Instalacja będzie robiona rurami PP do rozdzielaczy, a z rozdzielaczy do punktów odbiorczych pex'em.Tylko czy to zda egzamin ?

 

 

Dodam że w obydwu sytuacjach woda zasilana jest z sieci wodociągowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz skromne informacje. W każdej instalacji obowiązuje taka sama zasada zależności spadku ciśnienia i wydajności czy ona będzie na trójnikach czy na rozdzielaczu to nic nie zmienia. To co opisałeś dotyczy raczej instalacji cwu niż wody zimnej. rzeczywiście często się tak zdarza że wydajność ciepłej wody jest niska i nie da się korzystać z dwóch pryszniców jednocześnie czy wanny i prysznica jednocześnie. Często się to zdarza w domach gdzie zastosowano przepływowe podgrzewacze wody. W rozległych instalacjach cwu źródło musi mieć możliwość dostawy dużej ilości cwu oraz powinno się stosować cyrkulację.  Zastosowanie rozdzielacza niestety nie rozwiąże tych problemów. Zamiast wydawać pieniądze na rozdzielacze wydaj na źródło cwu i pompę cyrkulacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tyle tamatów że zapomniałem dodać co i jak....

Instalację mam zamiar oprzeć o bufor rbb 6 1000 l   http://allegro.pl/zasobnik-bufor-rbb-3x-wezow-solar-1000l-5lat-gwar-i5049501494.html

Wężownice CWU będzie dogrzewała woda w buforze.

Nie upieram się na rozdzielacze, chcę tylko żeby to działało ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność CW z takiej wężownicy jest mizerna - straty ciśnienia na samej wężownicy potrafią być duże - rzędu 1bar spadku .

Te dane co podaje producent/ sprzedawca to czysta teoria.

To jest właśnie to o czym pisał post wcześniej kolega mak - na takiej "zabawce" to ledwie 1 prysznic pójdzie i to niezależnie od sposobu rozprowadzenia.

Natomiast kasy na to dużo wydasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ? Bardziej zdałby egzamin zamiast tej wężownicy wbudowany zbiornik CWU? (żeby nie mieć dwóch osobnych)

Widzę że są takie z pojemnością 200 L CWU 

 

Spotkałem się z taką opinią (i to od fachowca !!) , że ta wężownica CWU (ok 7.2 l ) będzie zagrzewana wodą kotłową, i będzie miała wysoką wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoką to jest pojęcie względne.

 

Jak widać na forum roi się od instalacji wykonanych przez fachowców i od ich rad 

A także od płaczu rozżalonych inwestorów, którym to poradzili lub wykonali.

 

Skąd wiesz , że to był fachowiec a nie flachowiec.

Jak był naprawdę fachowcem to i tak mu nie wierzysz , gdyż sprawdzasz jego rady.

A to do niczego nie prowadzi.

Ja radzę osobny zasobnik a bufor to zależnie od kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sprawdzam, bo ile "fachowców" tyle opini. W zasadzie na tym portalu są konkrety.

 

Osobny zbiornik CWU to również dodatkowe miejsce (którego brak) i wydatek.Dlatego chciałem to rozwiązać w jednym zbiorniku.

Jako kocioł pelletowy celowałem w sas bio efekt z tech 550

Jakoś też nie jestem do końca przekonany żeby instalować układ zamknięty w kotłach stałych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobny zbiornik CWU to również dodatkowe miejsce (którego brak) i wydatek.Dlatego chciałem to rozwiązać w jednym zbiorniku.

Jako kocioł pelletowy celowałem w sas bio efekt z tech 550

 

Ale osobny zbiornik CW jest dużo tańszy niż zasobnik z wężownicą CW i zajmuje mniej miejsca niż bufor. a ty z uporem maniak idziesz w rozwiązanie dobra dla kotłów na HG a nie na pellet.

 

Celować to możesz ale jak to się ma do mocy potrzebnej na do ogrzania domu i do mocy kotła ?

Jak weźmiesz kocioł 2x większy niż potrzebuje dom, to bufor będzie raczej potrzebny, przy nadwyżce mocy kotła nawet  do 50% nie potrzeba bufora.

 

PS

Do obsługi pelletu są lepsze sterowniki niż ta 550 ale są też i gorsze od niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie konkret: Czy kocioł xxx pelletowy, z zaworem 4d i osobnym zasobnikiem CWU zda egzamin ? Jakie polecasz kotły - pytam serio bo jest tego od ch..ry. Jeżeli nie chcesz krypto reklamy dla kogoś to napisz mi na priv.

 

I wtedy taka instalacja pasuje żeby była w układzie zamkniętym (w co nie jestem przekonany do końca), czy raczej układ otwarty i jakiś wymiennik płytowy ?(jakiś sens !? )

 

Wg wyliczeń na portalu cieplnym potrzebuję na CO 8 kw i CWU 4-5 . W planach miałem coś o mocy 15 KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do systemów rozdzielaczowych - wszystko spoko ale mówimy tu o wodzie użytkowej. Grube rury bez cyrkulacji spowodują, że na ciepłą wodę będziesz czekać kilkadziesiąt sekund - a to strasznie *** Jak pojedziesz 25tką na piętro i tam będziesz rozdzielać (bez cyrkulacji gdzie ta woda wystygnie) to się zajedziesz... Już lepiej bezpośrednio czerpać ze źródła ciepła (2 cienkie nitki blisko zbiornika). Lub cyrkulacja, albo cyrkulacja grawitacyjna, ale to też trza mieć warunki do tego...

Bufor ciepła do pelletu nie ma sensu. Jak na CO masz 8 to 10-12 styknie Ci spokojnie (CWU dogrzewasz na bieżąco). Do kotłów na paliwo stałe jak nie planujesz pompy ciepła i solarów - bierz max 200L, jak nie masz wanny - nawet 150 styknie (mniejsze straty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Biawara.Tylko żadnego zaw.4D do pelletu

Rozumiem że wtedy ochroną powrotu będzie 3D i pompa. A przy grzejnikach i podłodze osobne 3D ?

 

 

Co do systemów rozdzielaczowych - wszystko spoko ale mówimy tu o wodzie użytkowej. Grube rury bez cyrkulacji spowodują, że na ciepłą wodę będziesz czekać kilkadziesiąt sekund - a to strasznie wk...ia... Jak pojedziesz 25tką na piętro i tam będziesz rozdzielać (bez cyrkulacji gdzie ta woda wystygnie) to się zajedziesz... Już lepiej bezpośrednio czerpać ze źródła ciepła (2 cienkie nitki blisko zbiornika). Lub cyrkulacja, albo cyrkulacja grawitacyjna, ale to też trza mieć warunki do tego...

 

Bufor ciepła do pelletu nie ma sensu. Jak na CO masz 8 to 10-12 styknie Ci spokojnie (CWU dogrzewasz na bieżąco). Do kotłów na paliwo stałe jak nie planujesz pompy ciepła i solarów - bierz max 200L, jak nie masz wanny - nawet 150 styknie (mniejsze straty).

 

W zamyśle solary.Myślałem o zbiorniku typu Galmet z 3 wężownicami (opcja dopięcia gazu). I z tego Galmeta wyjść jedną średnicą na parter i poddasze ? Czy bardziej ze zbiornika grubszą i przy rozejściu zmniejszyć średnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wtedy ochroną powrotu będzie 3D i pompa. A przy grzejnikach i podłodze osobne 3D ?

 

 

 

W zamyśle solary.Myślałem o zbiorniku typu Galmet z 3 wężownicami (opcja dopięcia gazu). I z tego Galmeta wyjść jedną średnicą na parter i poddasze ? Czy bardziej ze zbiornika grubszą i przy rozejściu zmniejszyć średnice ?

W zamyśle solary? Jak na dotacje to OK, jak na własną rękę skórka za wyprawkę - dokup trochę pelletu, wrzuć do podajnika i masz spokój. 3 wężownice trochę przerost formy nad treścią. Ale to moje zdanie.

 

Co do rur - rozdzielacz ma sens, ale musi być przy zbiorniku (zajebiście zaizolowany). Duże rury to duża pojemność wody więc dużo wody do ochłodzenia. Chodzi o to, by pobierać ciepłą wodę wylewając jak najmniej zimnej (tej która siedzi w rurach). Przez co czas oczekiwania na tą dogrzaną będzie mniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jak w załączniku.Ewentualnie na grzejniki też 3D

A dla grzejników nie trzeba mieszacza? (czyli temp bezp. z kotła)

 

 

W zamyśle solary? Jak na dotacje to OK, jak na własną rękę skórka za wyprawkę - dokup trochę pelletu, wrzuć do podajnika i masz spokój. 3 wężownice trochę przerost formy nad treścią. Ale to moje zdanie.

 

Co do rur - rozdzielacz ma sens, ale musi być przy zbiorniku (zajebiście zaizolowany). Duże rury to duża pojemność wody więc dużo wody do ochłodzenia. Chodzi o to, by pobierać ciepłą wodę wylewając jak najmniej zimnej (tej która siedzi w rurach). Przez co czas oczekiwania na tą dogrzaną będzie mniejszy. 

Nie tyle doskwiera brak ciepłej wody, jak spadek ciśnienia wraz z odkręceniem kranu w łazience na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.