Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Zawór Dwufunkcyjny


Kapic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem na etapie projektowania instalacji CO i CWU.

Montowałem zawsze proste instalacje w układzie otwartym (dla siebie i w rodzinie)

Teraz na etapie budowy domu, z racji ogrzewania podłogowego instalacja będzie w układzie zamkniętym.

Czytałem sporo na ten temat i zaprojektowałem instalację następująco:

d068266f97f20.jpg

Moje wątpliwości dotyczą zaworu dwufunkcyjnego / schładzającego.
Chciałbym, żeby instalacja pracowała pod ciśnieniem 1 bara, a zawór bezpieczeństwa był 1,5 bara.

To czy dopuszczenie zimnej wody do CO przez zawór dwufunkcyjny z sieci wodociągowej, gdzie panuje ciśnienie 2-3 bary spowoduje otwarcie zaworu bezpieczeństwa? Jeśli tak to czy są jakieś alternatywy poza reduktorem ciśnienia?

 

Kolejna sprawa tyczy się zaworu 4d, czy jest prawidłowo zamontowany, czy powinien być montowany przed pompą (z taką opinią się spotkałem)

 

Proszę również o ogólny komentarz do instalacji.

 

Pompy muszą pozostać na zasilaniu.

 

Będę bardzo wdzięczy za wszelkie uwagi,

 

Pozdrawiam,

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba mało się naczytałeś. Dlaczego uważasz że zainstalowanie podłogówki wymaga zamknięcia układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zawór 4D jest wymagany przez producenta pieca. Jeśli chodzi o układ otwarty to mam problem z naczyniem wyrównawczym. Poza tym podłogówka pracuje lepiej w układzie zamkniętym a nie chcę stosować wymiennika i zamykać samej podłogówki.

 

Na schemacie nie zaznaczyłem.

Mając na myśli rozdzielacz ozaczyłem go ogólnie jako odbiornik ciepła.

 

Natomiast zrozdzialacz będzie zasilał tylko podłogówkę, miał swoją pompę i zawór 3d.

 

A raszta idzie na kaloryfery, stalowe. Z tego względu też chcę zamknąć układ.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimosz DuoEko 25kW

Jest wymagany jako warunek rozszerzonej gwarancji kotła na 5 lat

 

Rozumiem że zawór zwrotny w przypadku rozdzielacza na powrocie?

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest zawór TZM .Zawór 4d mozesz całkowicie otworzyć  i  będzie tak jak by go w instalacji nie było.Żeby zawor d4  spełnił warunki gwarancji musisz na jego powrocie zamontować pompkę obiegu kotłowego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze parę pytań żeby doprecyzować odnośnie schematu załączonego przez odpowietrznik'a.

 

Nie kwestionuję poprawności, tylko chcę zrozumieć i się czegoś nauczyć

 

- Mianowicie, czemu pompa CWU jest wpięta przed zaworem 4d, a pozostałe pompy za zaworem? Sambor napisał że jeżeli pompa będzie umiejscowiona przed zaworem układ nie będzie działał prawidłowo

 

- Faktycznie chcę zamontować Regulus'a DBV-1, ale tak jak pisałem w 1 poście.. czy muszę montować reduktor ciśnienia na dopływie wody z sieci? Żeby w przypadku dolewania wody 2-3 bary z sieci, nie puszczał zawór bezpieczeństwa 1,5 bar'a?

 

- Jeśli chodzi o bezpośrednią lokalizację 4D, czy może być zamontowany odrazu na wyjściu z kotła i rurka w dół do powrotu? Oczywiście granicach rozsądku, np. na bocznej ścianie pieca, nie na rurze kominowej.

 

Pozdrawiam,

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-kol.Sambor miał na myśli nieprawidłowy montaż pompy przed zaw.4D dla obiegów CO a nie CWU (patrz załącznik)

-sugeruje (na wzór zabezpieczenia SYR 5067)zainstalować minireduktor ciśnienia wody 3/4" tuż przed Regulusem i ustawić na nim ciśn.1,2bar na instalacji powinno być 0,2-0,3bar więcej ,zawór bezp.ok.2-2,5bar.

-co do montażu samego 4D to jak najmniej kolan i jak najkrótsza instalacja może zadziała grawitacja w obiegu kotłowym ale pewniejszym rozwiązaniem  jest mniejszy 4D(tańszy) +pompa na powrocie i wtedy rury w obiegu kotłowym mogą być o mniejszej średnicy

post-32948-0-70597400-1509699900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Po milionie kombinacji i zmian udało się wrzucić zbiornik wyrównawczy na górę...

w związku z tym jest szansa na układ otwarty i spokojny sen.

 

Po wielu konsultacjach postanowiłem zrezygnować z 4D i zastąpić go zaworem mieszającym termostatycznym.

Poniżej załączam schemat.

 

Chciałbym uniknąć montażu kolejnej pompy i sterownika zaworu 3d. dlatego chciałbym aby całość była oparta na 3 pompach (Grzejniki, podłogówka, CWU) oraz 2 zaworach mieszających (podłogówka i zabezpieczenie powrotu

 

post-63628-0-66011900-1509750259_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal źle!

Zawór 3-D ochrony powrotu wymaga pompy pomiędzy kotłem a zaworem.

Ponadto jak masz w rozdzielaczu zaw 3-D to masz identyczną sytuację - pompa musi być za zaw 3-D a przed odbiorami.

 

 

Po kiego grzyba ci zawór różnicowy,? jak jest TZM to różnicowy nic nie da.

 

Radzę przespać sie z tematem i poszukać gotowego rozwiązania w tym dziale - jest na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem trochę inne tematy i spłodziłem coś takiego:

post-63628-0-22465000-1510006033_thumb.jpg

 

Mam tylko pytanie, czy układ będzie działał poprawnie jeśli:

- Pompa CO jest na powrocie

- Pompa CWU na powrocie

- Pompa podłogówki na Zasilaniu.

 

Nie wiem jak to inaczej rozwiązać pompa z rozdzielaczem i mieszaczem to osobny kompletny układ

 

Podatkowo prosiłbym o weryfikacje średnic

6/4 Stal ocynk

1" i mniejsze PP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz rurę do naczynia na 1" to reszta będzie prawidłowo, choć nie będzie ochrony powrotu.

Z podłogówki wraca dużo więcej wody niż z grzejników i to podłogówka decyduje o temp powrotu a ją masz wpiętą wprost w kocioł

W poście 4 dostałeś " na tacy" schemat prawidłowy , nie wiem po co szukasz miodu w d.....e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz dokładać pompy to jedynie ochrona powrotu przez pompę CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo wiesz o co kaman przy ochronie powrotu przez CWU. Jak nie chcesz czwartej pompy to zrób tak jak w #4 poście pomijając pompę kotłową.

Wykorzystanie pompy CWU do ochrony powrotu najlepiej wykorzystać gdy sterownik ma obsługę takiej opcji. Jeśli nie to wtedy załączanie jej trzeba uzależnić od niezależnego termostatu przylgowego.

Można też włączyć pompę CWU na stałe do sieci ale minusem jest to że temp zasobnika będzie zbliżona do temp kotła.

W dwóch pierwszych opcjach też temp CWU będzie wyższa od zadanej ale niekoniecznie taka jak na kotle. To zależy od instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Daj sobie spokój z zaworem 4D. Wykonaj jak w załączniku,ewentualnie możesz zamknąć układ jak koniecznie chcesz ,stosując odpowiednie zabezpieczenia(powód np.nie ma możliwości usytuowania naczynia wyrównawczego w najwyższym punkcie)

 

Jak ktoś dobrze mówi to trzeba go słuchać...

Więc zrobiłem wszystko dokładnie tak jak napisałeś.

Układ otwarty na 4 pompach bez zaworu 4d.

 

Dzięki jeszcze raz i bije się w pierś że odrzucałem to rozwiązanie.

 

Ale nasuwają mi się jeszcze 2 pytania:

- Nie planowałem zaworu 3d na układzie grzejnikowym, bo uznałem że sprawę załatwią głowice termostatyczne.

Ale co jeśli wszystkie grzejniki (są w sumie tylko 4szt.) zostaną odcięte przez głowice termostatyczne?

Czy nie spowoduje to uszkodzenia pompy ? Ew, czy pompa wyłączy się sama (nie znalazłem takiej informacji w instrukcji pompy), Pompa to Wilo Pico 2.0.

Bo może lepiej dać zawór 3d + na jednym grzejniku zawór zwykły

 

- Druga sprawa dotyczy sterowania pompą obiegu kotłowego. Czy zamiast montować dodatkowy sterownik który włączy pompę jeśli temp powrotu spadnie poniżej 55c. Można ją podłączyć do sterownika pieca w miejsce siłownika zaworu 4d? Sterownik podaje sygnał fazowy na 2 przewodach 230V (zamykanie i otwieranie zaworu) i neutralny na stare. Więc można do pompy podłączyć neutralny i fazę odpowiadającą za otwieranie zaworu.

 

Czy zadziała to poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była pompa z funkcją autoadapt np.Grundfos Alpha 2 to nie trzabyłoby nic robić a przy pompie bez ten funkcji jeden grzejnik (np drabinka w łazience)bez głowicy termostatycznej aby zawsze był obieg.

Jak sterownik kotła nie obsługuje pompy kotłowej to ewentualnie można sterować tą pompą za pomocą termostatu przylgowego tylko że one mają długi czas zadziałania.Co do podłączenia na sterowniku w miejsce siłownika zaw.4D to nie wiem)nie spotkałem się taką opcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.