Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Poprawności Prostej Instalacji Co


Gr3g0r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Jestem nowym użytkownikiem forum i pozwoliłem sobie o założenie nowego tematu :)

Otóż jestem aktywnym "palaczem" dopiero drugi sezon. W zeszłym roku (po zakupie mieszkania zimą) paliliśmy w kotle przy instalacji takiej, jaką zastaliśmy. W lutym tego roku padł kocioł i zmuszeni byliśmy na szybko podstawić nowy. Padło na EcoFlex 6. Około miesiąca temu zrobiliśmy nową instalację na rurach PP. Dodam, że instalację zrobił znajomy "budowlaniec" (koszty...) i stąd mam kilka wątpliwości i pytań z tym związanych. Nie wiem czy ma to znaczenie ale w niecały miesiąc po uruchomieniu instalacji padł manometr na grupie bezpieczeństwa i trzeba było go wymieniać. Najważniejsze elementy instalacji:

- kocioł EcoFleX 6 (6kw, 1,5 bara, 20 litrów)

- grupa bezpieczeństwa z ręcznym odpowietrznikiem i zaworem bezpieczeństwa 3 bary

- naczynie przeponowe 18l 1,5 bara.

- pompa zamontowana na powrocie (standard z 3 biegami)

- elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER z panelem domowym

- 3 grzejniki panelowe, jeden łazienkowy

Załączam póki co dwie fotki poglądowe. Cała instalacja ma w obiegu około 52 litrów wody (wraz z piecem).

I teraz najważniejsze czyli kilka pytań ;)

1. Czy pompa nie powinna być zamontowana na obiegu pompy ? 

2. Co w przypadku awarii pompy, czy woda w układzie będzie pracować ? 

3. Jakie cisnienie powinno być w układzie ? Obecnie jest około 0,8 bara na zimnym piecu.

4. czy grupa bezpieczeństwa powinna być napełniona wodą aż do momentu wylewania się z niej wody przez odpowietrznik (tak jak w grzejnikach) ?

Być może pytania są banalne ale jak wspomniałem jestem świeżym palaczem :)

Z góry dzięki za zainteresowanie.

post-70258-0-46429000-1479043952_thumb.jpgpost-70258-0-06300700-1479043955_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Jestem nowym użytkownikiem forum i pozwoliłem sobie o założenie nowego tematu :)

Otóż jestem aktywnym "palaczem" dopiero drugi sezon. W zeszłym roku (po zakupie mieszkania zimą) paliliśmy w kotle przy instalacji takiej, jaką zastaliśmy. W lutym tego roku padł kocioł i zmuszeni byliśmy na szybko podstawić nowy. Padło na EcoFlex 6. Około miesiąca temu zrobiliśmy nową instalację na rurach PP. Dodam, że instalację zrobił znajomy "budowlaniec" (koszty...) i stąd mam kilka wątpliwości i pytań z tym związanych. Nie wiem czy ma to znaczenie ale w niecały miesiąc po uruchomieniu instalacji padł manometr na grupie bezpieczeństwa i trzeba było go wymieniać. Najważniejsze elementy instalacji:

- kocioł EcoFleX 6 (6kw, 1,5 bara, 20 litrów)

- grupa bezpieczeństwa z ręcznym odpowietrznikiem i zaworem bezpieczeństwa 3 bary

- naczynie przeponowe 18l 1,5 bara.

- pompa zamontowana na powrocie (standard z 3 biegami)

- elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER z panelem domowym

- 3 grzejniki panelowe, jeden łazienkowy

Załączam póki co dwie fotki poglądowe. Cała instalacja ma w obiegu około 52 litrów wody (wraz z piecem).

I teraz najważniejsze czyli kilka pytań ;)

1. Czy pompa nie powinna być zamontowana na obiegu pompy ?  pompa na pompie????

2. Co w przypadku awarii pompy, czy woda w układzie będzie pracować ? 

3. Jakie cisnienie powinno być w układzie ? Obecnie jest około 0,8 bara na zimnym piecu.

4. czy grupa bezpieczeństwa powinna być napełniona wodą aż do momentu wylewania się z niej wody przez odpowietrznik (tak jak w grzejnikach) ?

Być może pytania są banalne ale jak wspomniałem jestem świeżym palaczem :)

Z góry dzięki za zainteresowanie.

attachicon.gifWP_20161113_14_13_40_Pro.jpgattachicon.gifWP_20161113_14_13_48_Pro.jpg

1 pompa na powrocie

2 jeżeli instalacja nie ma samo-obiegu, to ci rozwali kocioł

3 ciśnienie powinno być 1,5 bar(na rozgrzanym na zimnym 1,3)

4  tak-- bo będziesz miał zapowietrzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za odpowiedzi :)

1. Pompa zamontowana jest na powrocie - widać ją po lewej stronie na pierwszym zdjęciu. Pytanie czy nie powinna być zrobiona na obiegu np. takim http://allegro.pl/obieg-przylacze-obejscie-pompy-bypass-1-poziome-i6593075150.html

 

2. co to znaczy samo-obiegu ? :)

4. jak to zrobić ? po prostu dolewać wody aż poleci z odpowietrznika na grupie bezpieczeństwa ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego co ty tam masz robić nie wolno. Brak zabezpieczeń przed zagotowaniem wody.

 

Zawór bezpieczeństwa ma być o progu otwarcia równym maksymalnemu ciśnieniu roboczemu jakie dopuszcza producent kotła. Prawdopodobnie w ogóle zakazuje montażu w układzie zamkniętym, więc załóż 1,5 bara. Odpowietrznik na grupie widzę automatyczny, nie ręczny, czyli woda z niego nie poleci i nie musi.

 

W układzie trzymasz 0,8bara, więc ciśnienie wstępne naczynia powinno być minimalnie niższe.

 

Dlaczego nie zrobiłeś układu otwartego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego co ty tam masz robić nie wolno. Brak zabezpieczeń przed zagotowaniem wody.

 

Zawór bezpieczeństwa ma być o progu otwarcia równym maksymalnemu ciśnieniu roboczemu jakie dopuszcza producent kotła. Prawdopodobnie w ogóle zakazuje montażu w układzie zamkniętym, więc załóż 1,5 bara. Odpowietrznik na grupie widzę automatyczny, nie ręczny, czyli woda z niego nie poleci i nie musi.

 

W układzie trzymasz 0,8bara, więc ciśnienie wstępne naczynia powinno być minimalnie niższe.

 

Dlaczego nie zrobiłeś układu otwartego?

Chciałem uniknąć naczynia w mieszkaniu. Z tego co wiem układ zamknięty jest już jakiegoś czasu dozwolony, stąd zawór bezpieczeństwa, który wyleje wodę gdy układ osiągnie 3 bary. Aktualnie piec rozpalany był maksymalnie do około 70 stopni i miał wtedy jakieś 2,5 bara więc wnioskuję, że przy temperaturze zbliżonej do 90 stopni zacznie już wypluwać wodę. Co do odpowietrznika, ma on odkręcany kapturek stąd wnioskuję, że ręczny a nie automatyczny :) Mogę zrobić dokładniejsze foto. Pojawia się pytanie (ponownie) w jaki sposób napełnić układ w 100 procentach dobrze ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora. Czytałeś DTR kotła?

 

Odpowietrznik jest automatyczny. Jeśli układ grzeje prawidłowo, nic się nie zapowietrza i obieg jest, to dla pracy układu wystarczy. Woda na pewno jest na belce grupy bezpieczeństwa, a jak pisałem z automatu woda nie poleci. On tylko powietrze przepuszcza jak jest sprawny. Leciała by woda, byłby do wymiany. Oczywiście kapturka nie wolno zakręcać na siłę, może być założony ale luźno.

 

Cały czas jest to układ niebezpieczny. Nie było miejsca na naczynie w kotłowni, czy grzejniki są piętro wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za odpowiedzi :)

1. Pompa zamontowana jest na powrocie - widać ją po lewej stronie na pierwszym zdjęciu. Pytanie czy nie powinna być zrobiona na obiegu np. takim http://allegro.pl/obieg-przylacze-obejscie-pompy-bypass-1-poziome-i6593075150.html

 

2. co to znaczy samo-obiegu ? :)

4. jak to zrobić ? po prostu dolewać wody aż poleci z odpowietrznika na grupie bezpieczeństwa ? 

1 taka pompa z tym obejściem stosuje się na samo-obiegu

2 samo-obieg tzn rura jest najwyżejzasilajaca, a nie przy podłodze to sie nazywa samograwitacja czy jakos tak, że piec pracuje z pompa lub bez.

3 może masz za mało wody w instalacji zreszta najlepiej daj schemat rur, jak to u ciebie wyglada, napewno samoobiegu nie masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora. Czytałeś DTR kotła?

 

Odpowietrznik jest automatyczny. Jeśli układ grzeje prawidłowo, nic się nie zapowietrza i obieg jest, to dla pracy układu wystarczy. Woda na pewno jest na belce grupy bezpieczeństwa, a jak pisałem z automatu woda nie poleci. On tylko powietrze przepuszcza jak jest sprawny. Leciała by woda, byłby do wymiany. Oczywiście kapturka nie wolno zakręcać na siłę, może być założony ale luźno.

 

Cały czas jest to układ niebezpieczny. Nie było miejsca na naczynie w kotłowni, czy grzejniki są piętro wyżej?

Przede wszystkim dziękuje Ci za zainteresowanie. Masz rację, odpowietrznik jest automatyczny a kapturek dokręcony na full, już go luzuję :) Grzejniki są odpowietrzone i dają ciepło (wszystkie są ciepłe na całej powierzchni). Co to jest DTR kotła ? Kocioł zainstalowany jest w piwnicy a mieszkanie znajduje się na parterze. Najwyżej położonym grzejnikiem jest ten w łazience i on również puszcza wodę i nie jest zapowietrzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta instalacja nie spełnia wymogów bezpieczeństwa dla układu zamkniętego.Zawór bezp.i naczynie przep.to jeszcze nie wszystko.A to naczynie przepon.nie wiem czy nie do CWU do CO ma zazwyczaj kolor czerwony

Ok. A według Ciebie czego jeszcze brakuje ? Dodam, że zazwyczaj palę do temperatury 55 stopni bo więcej nie ma potrzeby - w mieszkaniu jest bardzo ciepło. Do tego dochodzi panel w mieszkaniu, który ma alarmować przy zadanej temperaturze. Teraz jest ustawiony na 75 stopni, ponieważ to 20 więcej niż temp. zadana. No i jeszcze zabezpieczenie samego sterownika. W przypadku braku prądu zamyka on dolot powietrza i piec zaczyna się powoli wygaszać. Pomijam fakt, że całość pracuje na zasilaczu awaryjnym :) ale to już mój wymysł, po prostu miałem luźną 360-watówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że jestem skłonny zainwestować np. w zawór DBV. Co w takim razie z ciśnieniem w układzie ? około 1,5 bara jest dla temp. 55 st. zatem znacznie wzrośnie gdyby była potrzeba rozpalać np. do 75 :/ Idealnym rozwiązaniem byłoby zadzwonić po fachowca ale co jeden tom a zupełnie inne zdanie na ten temat :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany zawór schładzający dwufunkcyjny SYR 5067 on jest zespolony z reduktorem o nastawie fabrycznej 1,2bar 

ciśnienie w instalacji powinno być o 0,2-0,3bara większe zgodnie z instrukcją.zalecany zawór bezp.2bar ale to droga zabawka ponad 900zł

Odpowiednikiem jest dużo tańszy Regulus dwufunkcyjny DBV-1 ale on jest bez reduktora i nie ta jakość.

Dopływ wody musi być z sieci (min.ciśnienie dopływu 2,3bar dla SYRA)a nie z hydroforu.

Alternatywą jest wężownica schładzająca współpracująca z zaworem jednofunkcyjnym np.Regulusa w sumie też nie tanie rozwiązanie)

Kocioł powinien być dopuszczony przez producenta do pracy w układzie zamkniętym z tego powodu byłem zmuszony kupić SAS-a a nie Defro.Defro też ma taki kociołek ale cena zaporowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Przede wszystkim dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Ostatecznie zmieniam układ na otwarty ... Jedno jeszcze mam pytanie. czy prawdą jest, ze przy instalacji na rurach PP PN20 krążenie grawitacyjne nie będzie chciało działać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ciężko, ale to wszystko zależy od konkretnej instalacji, odległości od pieca do grzejników itp.

 

Ja np u siebie zauważam, że po odcięciu zasilania na pompie pierwszy grzejnik w korytarzu który jest na 1/2" grzeje bez problemu, kolejne które są zasilane 1" tj przedpokój i łazienka mają już gorzej ale coś tam grzeją, ostatnie grzejniki do których podciągnięte jest już 3/4" nie grzeją prawie w ogóle - w kwestii bezpieczeństwa sprawdza się to bardzo dobrze, piec maksymalnie osiąga 80-82*C i nie gotuje wody - a na tym tylko mi zależało. Wyjście z pieca mam zrobione na 5/4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.